O projekcie Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej 2007-2013 Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska pt. " Współpraca młodych ludzi nie zna granic".

Pierwsze spotkania zaplanowane w projekcie "Współpraca młodych ludzi nie zna granic"

Zgodnie z programem nowego projektu Gminy Zebrzydowice "Współpraca młodych ludzi nie zna granic", 27 września odbyło się pierwsze spotkanie uczniów zainteresowanych szkół, na którym mogli się zapoznać i zobaczyć w jakich warunkach zdobywają wiedzę i inne umiejętności (np.: sportowe, muzyczne, plastyczne, itd.) zwiedzając obiekty szkolne czeskiej i polskiej strony. Podczas tego spotkania uczniowie Zespołu szkół w Zebrzydowicach zaprezentowali krótki program artystyczny, który przygotowały panie nauczycielki: Magdalena Jarocka, Barbara Wija, Jolanta Plinta i Lucyna Kondziołka. Opiekunami naszej ekipy zwiedzającej szkołę Petrowice u Karwine byli: Grzegorz Kukuczka, Jadwiga Nowakowska, Bogumiła Puzoń.

Drugim spotkaniem był rajd górski pod nazwą "Beskidzkie szlaki nie znają granic". Wspólna wyprawa odbyła się dn. 19.10.2011. r. a start był z Górek Wielkich przez Zebrzydkę - Łazek - Czupel z metą na Ranczo Błatnia", gdzie czekało ognisko na pieczenie kiełbasy i gorąca herbata. Odbyły się tam również konkursy sprawnościowe, podczas których mogli po raz pierwszy rywalizować między sobą uczniowie obu zaprzyjaźnionych szkół. Wszyscy uczestnicy otrzymali na drogę kołacza i soczek a na pamiątkę spotkania chusty z logo projektu i "świecące jojo" oraz dyplom za udział w rajdzie. Opiekunami gimnazjalistów z Zebrzydowic byli: Bożena Kozikowska, Helena Kondziołka, Grzegorz Kukuczka, Barbara Grela - Kukuczka. Po mile spędzonym czasie, w wesołej atmosferze powrócili przez Wielką Cisową do Brennej, gdzie pożegnali się do następnego spotkania.


5 grudnia 2011 r. na terenie Gminnego Ośrodka Kultury w Zebrzydowicach, w ramach projektu "Współpraca młodych ludzi nie zna granic" odbyły się Warsztaty Rękodzieła Artystycznego. W imprezie tej brali udział uczniowie szkoły czeskiej w Petrowicach i Zespołu Szkół w Zebrzydowicach (w sumie około 90 osób). Uczestnicy warsztatów mieli okazję poznać i wykonać różnego rodzaju ozdoby z papieru techniką "origami" (sztuka układania papieru). Mieli też możliwość wykazania się swoją inwencją twórczą w lepieniu różnych przedmiotów z gliny. Zajęcia prowadziły panie: M. Kościelny, L. Kondziołka, H. Kondziołka, U. Patyk, M. Piech i J. Bajger. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem, a gotowe prace będzie można zobaczyć na wystawie w późniejszym terminie.

W piątkowe popołudnie 15 grudnia 2011 r. odbyło się kolejne spotkanie młodych ludzi w ramach projektu "Współpraca młodych ludzi nie zna granic". Tym razem uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w "Bożonarodzeniowym rękodzielniczym jarmarku" zorganizowanym w czeskiej szkole w Petrowicach. Dzieci miały możliwość: wykonania prac ceramicznych na kole garncarskim, malowania na szkle, wykonywały plecione ozdoby choinkowe oraz gwiazdki z drutu i kolorowych koralików. Wykonywały także biżuterię z modeliny oraz kartki ozdobne malowane woskiem. Spotkanie przebiegło w miłej, przyjacielskiej atmosferze. Uczniowie obu szkół uczyli się komunikowania w języku polskim i czeskim.

W ramach projektu "Współpraca młodych ludzi nie zna granic" dn.25.01.2012 r. odbyła się wspólna wycieczka do "Chlebowej chaty" w Górkach Małych (w sumie 90 osób). Hasło tej imprezy brzmiało: "Wspólnie poznajemy nasz region", a wzięli w niej udział uczniowie Szkoły Podstawowej w Petrowicach u Karvine i Zespołu Szkół w Zebrzydowicach. Wszyscy uczestnicy mogli zobaczyć maszyny dawniej wykorzystywane przy uprawie i obróbce ziarna. Ponad to poznali proces powstawania masła i twarogu, widzieli sprzęt do tego wykorzystywany przed laty. Wysłuchali jak się pozyskuje miód i zobaczyli wyposażenie pszczelarza. Mogli również spróbować jak się dawniej młóciło zboże cepami, mieliło zboże na żarnach, osiewało mąkę. Jednak największym powodzeniem tej wycieczki cieszyło się własnoręczne formowanie podpłomyków i ich wypiek, a przede wszystkim degustacja z masłem, miodem lub ze smalcem. Wszyscy uczestnicy otrzymali na pamiątkę chusty z logiem projektu. Organizatorami wyjazdu byli Barbara Grela - Kukuczka i Grzegorz Kukuczka, a opiekunami naszej grupy p. Maria Kościelny i p. Helena Kondziołka.

Dn. 27.01.2012 r. w Petrovicach w Czeskiej Republice zostały zorganizowane zawody sportowe pod nazwą "Druźebni klani aneb poznajme se pri sportu". W imprezie tej brali udział uczniowie nie tylko ZS Zebrzydowice i SP Petrovice, ale również okoliczne szkoły z Czech tj. SP Marklovice i Zavada. Zawody odbywały się w trzech różnych miejscach, w różnych dyscyplinach sportowych. W hali Kovona Karvina rozegrany został turniej piłki nożnej chłopców starszych (rocznik kl. I-II Gim) i młodszych (kl. V-VI). Na obiekcie Telocvićna Petrovice grały dziewczyny (w tych samych grupach wiekowych jak piłkarze) w "dwa ognie" czyli czeska vybijena według ich zasad co nie było łatwe, gdyż są duże różnice w przepisach. Oczywiście mogli również wykazać się sprawnością najmłodsi uczniowie (kl. III-IV) startując w wyścigach drużyn mieszanych (4 dziewczyny i czterech chłopców). Ich konkurencje polegały na sztafetowym pokonywaniu torów przeszkód z wykorzystaniem różnych przyborów sportowych. Uczniowie ZS Zebrzydowice zajęli następujące lokaty: I i II miejsce w piłce nożnej chłopców starszych, III i IV miejsce chłopców młodszych, II miejsce zarówno dziewczyny młodsze i starsze w grze "dwa ognie" oraz I i III miejsce dla najmłodszej naszej ekipy startującej w wyścigach. Zwycięskie drużyny otrzymały puchary, piłki i dyplomy. Zawody przebiegały w sportowej atmosferze z wszelkimi zasadami fair- play. Wiemy jednak, że w tego typu imprezach nie wynik jest najważniejszy. Liczy się przede wszystkim dobra zabawa. Opiekunami naszych drużyn byli p. Jarosław Utikal, Grzegorz Kukuczka i Barbara Grela-Kukuczka.

Dn. 28.02.2012 r. w ramach projektu "Współpraca młodych ludzi nie zna granic" uczniowie ze Szkoły Petrovice u Karvine zostali zaproszeni na teren naszej gminy, aby poznać atrakcyjne miejsca oraz historię i architekturę naszego regionu. Podczas spotkania nasi goście pojechali do Kończyc Małych aby zobaczyć Zamek i Muzeum Izby Regionalnej znajdującej się w nim. Następnie spacerem przeszli po nowym mostku nad stawem, aby zobaczyć zabytkowy Kościół pw. Najświętszej Marii Panny. Druga część tej wizyty odbyła się w auli Zespołu Szkół w Zebrzydowicach gdzie przedstawiono im prezentację multimedialną dotyczącą atrakcyjnych miejsc i architekturę naszego regionu przygotowaną i poprowadzoną przez p. Grzegorza Kukuczkę. Była to pierwsza wizyta z tego cyklu a ostatnia zaplanowana jest na maj. Efektem końcowym tych spotkań będzie wspólne wykonanie folderów dotyczących właśnie tego tematu. Wszyscy uczestnicy na pamiątkę otrzymali ołówek z logo projektu.

W piątek, 16.03.2012 r. już po raz drugi w ramach projektu " Współpraca młodych ludzi nie zna granic" odbyły się polsko- czeskie zawody sportowe pod nazwą "Gramy w międzynarodowej lidze". Tym razem uczniowie szkół z Petrovic i Zebrzydowic spotkali się na obiektach sportowych Zespołu Szkół w Zebrzydowicach, gdzie oficjalnego otwarcia dokonał Wójt Gminy p. A. Kondziołka oraz Dyrektor Szkoły p. J. Wawrzyczek. Uczestnicy rozegrali (jak poprzednio) turniej piłki nożnej chłopców w dwóch kategoriach wiekowych, dziewczyny turniej "w dwa ognie", a najmłodsi uczniowie rywalizowali w wyścigach sprawnościowych. Dodatkowo zorganizowano również turniej tenisa stołowego chłopców oraz zawody pływackie dziewcząt i chłopców. Wszystkie zwycięskie drużyny otrzymały puchary, a w indywidualnych konkurencjach rozdano medale. Organizatorami imprezy byli G. Kukuczka i B. Grela-Kukuczka, a wzięło w niej udział w sumie 180 uczniów. W przeprowadzeniu tych zawodów pomogli także: J. Utikal, M. Jarocka, M. Janik, W. Giza, P. Piłkowski, K. Kędzior. Wszystkie spotkania sportowe przebiegały na wyrównanym poziomie i towarzyszyła im miła atmosfera.