ROK SZKOLNY 2016/2017

Czerwiec:

23 czerwca - uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017. Po mszy św. uczniowie klas IV - VI schodzili się do szkolnej auli, gdzie nastąpiło miedzy innym przekazanie władzy nowej przewodniczącej samorządu szkolnego, czyli Emilii Żesławskiej, zmianie uległ również skład pocztu sztandarowego, uczniowie klas szóstych zaprezentowali krótki program artystyczny, rozdano nagrody książkowe dla tych, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce oraz brali udział w życiu szkoły i klasy. Następnie głos zabrał pan dyrektor G. Gabzdyl, który zwrócił uwagę uczniów na konieczność zachowania ostrożności podczas wakacji, przestrzegał również przed zwierzętami, spadającymi z drzew, czyli przed kleszczami. Potem wszyscy przeszli do klas, gdzie wychowawcy rozdali swoim podopiecznym świadectwa i ... rozpoczęły się wakacje.

23 czerwca 2017 r. na boisku szkolnym przy "starej szkole" zebrali się uczniowie klas 1-3, nauczyciele oraz rodzice na uroczystości zakończenia roku szkolnego. Po odśpiewaniu pieśni szkoły p. dyrektor Barbara Wija podsumowała pracę dzieci w ciągu dziesięciu miesięcy nauki, a następnie wręczyła nagrody książkowe wyróżniającym się uczniom. Miłą niespodzianką dla dzieci były także nagrody i dyplomy ufundowane przez strażaków w konkursie plastycznym "Strażacy czuwają i pomagają - Profesjonalni, Sprawni, Pomocni". Po odśpiewaniu piosenki "Zawsze razem" wszyscy uczniowie udali się następnie do sal lekcyjnych, gdzie otrzymali od wychowawców świadectwa oraz dyplomy.

14 czerwca klasa Ia wraz z wychowawczynią, na zaproszenie kolegi z klasy Stasia oraz jego rodziców, udała się na ognisko do domu państwa Brachaczków. Pan Szymon Brachaczek przygotował dla uczniów nie lada atrakcję- prelekcję na temat społeczności pszczół ich zwyczajach, życiu w pasiece i zagrożeniach jakie na nie czekają poza ulem. Pokazywał dzieciom ule i przedmioty usprawniające pracę pszczelarza. Uświadomił także uczniom, jak ważne miejsce zajmują pszczoły w ekosystemie i jak niebezpieczne jest dla nich skażone środowisko i używanie pestycydów na kwietnych łąkach. Dzieci słuchały z uwagą i zadawały wiele pytań, a na koniec podziękowały za miłą niespodziankę.

12 czerwca uczniowie klas drugich kolejny raz gościli na lekcjach panią bibliotekarkę. Tym razem p. U. Czauderna przedstawiła uczniom historię powstania pisma i papieru. Z pomocą prezentacji multimedialnej omówiła etapy rozwoju pisma od malowideł na ścianach jaskiń, przez gliniane tabliczki, pergamin, papirus, aż do wynalezienia przez Chińczyków papieru. Pokazała też dzieciom zwoje papirusu pochodzące z Egiptu, kartkę zapisaną znakami Breila oraz książkę zapisaną na płycie CD.

9 czerwca w budynku szkoły podstawowej przy ul. Orzeszkowej odbył się Międzyszkolny konkurs recytatorski języka angielskiego In the Land of Magic. 10 uczniów klas I-III z Hażlacha, Pogwizdowa, Marklowic Górnych, Kaczyc i Zebrzydowic prezentowało utwory w języku polskim i angielskim. Emilia Żesławska uczennica klasy Va uświetniła to spotkanie swoim występem recytatorskim i wokalnym. Oto zwycięzcy:
I miejsce- Joanna Nowak SP Hażlach
II miejsce Kalina Chabrajska SP Pogwizdów
III miejsce Natalia Filipczak SP Pogwizdów
Wyróżnienia w konkursie zdobyły Kinga Kuchejda SP Zebrzydowice i Nikola Śmieja SP Marklowice Górne. Konkurs zorganizowała Aleksandra Prószyńska.

Uczniowie szkoły podstawowej wzięli udział w VIII edycji Międzynarodowego Konkursu Literackiego z cyklu "Zostań Pisarzem z..." pt. "Apetyt na rymy". Spośród 200 nadesłanych prac pierwsze miejsce w kategorii klas IV - VI zajęła Kamila Machej z klasy VI b(opiekun Bożena Kozikowska). 9 czerwca odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników konkursu, wręczenie nagród oraz spotkanie z tegorocznym mistrzem konkursu, którym była autorka wielu wyjątkowych wierszy, wielbicielka szalonych rymów, poetka i pisarka Agnieszka Frączek.

8 czerwca 2017 r. uczniowie klasy 2b uczestniczyli w warsztatach majsterkowania przygotowanych przez Market Budowlany "Castorama". Dzieci miały możliwość wykonać prezent dla taty. Najpierw szlifowały papierem ściernym deseczkę drewnianą, potem wbijały gwoździe tworząc kontury obrazka (serduszko, kwiatek itp.). Pomiędzy gwoździami przewlekały następnie kolorowe nitki tworząc piękny obrazek. Po pracach technicznych uczniowie mieli możliwość pospacerować po Cieszynie. Oglądali zabytki tego starego miasta oraz najciekawsze atrakcje turystyczne: Wenecję cieszyńską, Studnię Trzech Braci, rynek z fontanną Św. Floriana, Ratuszem i zabytkowymi kamienicami z podcieniami, Teatr im. A. Mickiewicza oraz Wzgórze Zamkowe z rotundą i wieżą piastowską. Z tarasu widokowego mogły podziwiać rzekę Olzę dzielącą miasto Cieszyn pomiędzy Polskę i Czechy. Na zakończenie wycieczki dzieci zakupiły pamiątki.

8 czerwca w SP w Marklowicach Górnych odbył się Gminny Konkurs Matematyczny dla klas 1-3 "Super matematyk". Naszą szkołę reprezentowali: Jakub Kwolek z kl. 3a, Maksymilian Klocek z kl. 3c i Dominik Mędrala z kl. 3b, którzy bezbłędnie wyliczyli wszystkie zadania i drużynowo zdobyli I miejsce.

7 czerwca w progach naszej szkoły gościliśmy panią stomatolog Małgorzatę Siemieniec- mamę jednej z naszych uczennic, która w bardzo ciekawy i przystępny sposób opowiadała dzieciom o konieczności dbania o zęby. Pani doktor rozpoczęła spotkanie od uświadomienia dzieciom, w sposób obrazowy za pomocą strzykawki, ilości bakterii jakie znajdują się w jednym mililitrze śliny, porównując ich ilość do ilości mieszkańców Zebrzydowic, Warszawy i Polski. Wskazała jaki wpływ ma ilość zjedzonych słodkości na dobrą kondycję uzębienia. Podczas zajęć pani Siemieniec wykorzystała plansze, które zobrazowały uczniom niepożądane działanie bakterii na szkliwo zębów oraz zabawną czytankę o smoku, którego bolały zęby, bo zamiast zdrowych warzyw i owoców zjadał słodycze. Do spotkania uczniowie przygotowywali się tydzień wcześniej zbierając papierki ze słodyczy. Opakowania te, zostały wykorzystane na lekcji do sporządzenia plakatów o tematyce prozdrowotnej. Na zakończenie zajęć dzieci uczyły się właściwego szczotkowania zębów, a także zostały obdarowane przez panią Siemieniec zalaminowaną instrukcją mycia zębów.

6 czerwca uczniowie klas 2a i 3b wyjechali na wycieczkę na Szyndzielnię. Celem wycieczki było zapoznanie z krajobrazem Beskidów, poznanie flory i fauny terenów górskich, spędzanie czasu wolnego na świeżym powietrzu. Uczestnicy przeszli do dolnej stacji kolejki linowej. Następnie wyjechali kolejką linową na Szyndzielnię, podziwiając przepiękne widoki. Udali się do schroniska PTTK na posiłek. Uczniowie wraz z opiekunami przeszli 5,5 km trasę szlakiem czerwonym na Dębowiec. Dzieci miały możliwość kupienia pamiątek i spędzenia czasu na placu zabaw. Następnie wszyscy uczestnicy wycieczki zjechali kolejką kanapową do Olszówki Górnej. Do domu wrócili zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń.

Dnia 5 czerwca dzieci z klas 1-3 wzięły udział w zawodach sportowych oraz zabawach ruchowych na świeżym powietrzu w ramach Dnia Sportu. Dziesięć mieszanych drużyn wykonywało różnorodne zadania sprawnościowe, zwinnościowe, biegowe itp. Z wykorzystaniem różnorodnych przyborów i przyrządów sportowych. Rozegrały też mecze w "dwa ognie". W ramach odpoczynku bawiły się z chustą animacyjną. Rada Rodziców zadbała o napoje chłodzące i punkt opatrunkowy. Wszystkim dzieciom humor dopisywał, a przygotowane konkurencje sprawiły dużo frajdy i radości.

W czerwcu podsumowano trzy całoroczne konkursy matematyczne. W klasach czwartych najlepszymi w konkursie "Rachmistrz Doskonały" okazali się: Milena Duraj, Justyna Głowania, Mateusz Mikulski, Igor Szczypka. W klasach piątych w konkursie "Mistrz Logicznego Myślenia" I miejsce otrzymała Hanna Matuszyńska, II miejsce Emilia Żesławska, a III miejsce Karolina Piksa i Jakub Fojcik. Natomiast w klasach szóstych w konkursie "Głowołamacze" I miejsce otrzymali Jakob Palmen i Marta Kopica, II miejsce Michał Łupieżowiec, III miejsce Franciszek Botorek. Gratulujemy.

Maj:

Zielona szkoła - w dniach 29 maja do 2 czerwca uczniowie klas szóstych wzięli udział w bardzo atrakcyjnej wycieczce do Porąbki. Rzeczywiście od godziny 8.15 do 11.00 odbywały się zajęcia edukacyjne, natomiast pozostałą część dnia dzieci spędzały niezwykle aktywnie.
I tak po kolei: " W poniedziałek 29 maja przyjechaliśmy do Domu Wczasów Dziecięcych w Porąbce. Zebraliśmy się w świetlicy i pani dyrektor ośrodka przydzieliła nam pokoje. Po rozpakowaniu się poszliśmy do stołówki, gdzie czekała na nas pyszna zupa pomidorowa oraz gulasz z kaszą. Potem była poobiednia cisza, po której pan Wojtek - wychowawca zabrał nas na dwór: chłopcy grali w piłkę, a dziewczyny korzystały z huśtawek na placu zabaw. Po kolacji zaś wzięliśmy udział w wielu zabawach w świetlicy, po których bawiliśmy się na dyskotece. Cisza nocna rozpoczęła się o godz. 22.00
We wtorek po lekcjach i drugim śniadaniu poszliśmy na spacer na szczyt góry Snozy. Wspinaczka trwała ok. dwóch godzin, niektórzy bardzo marudzili, bo było im ciężko tak wychodzić i wychodzić. Natomiast ze szczytu rozciągał się niesamowity widok - z jednej strony widzieliśmy górę Żar, a z drugiej elektrownię w Jaworznie (70 km od tego miejsca). Oczywiście po powrocie czekał na nas przepyszny obiad. Po kolacji zaplanowany był wieczór teatralny, podczas którego mieszkańcy poszczególnych pokoi improwizowali scenki teatralne do bajek Jana Brzechwy. W tym dniu również nie brakowało emocji oraz wrażeń.


W środę - poranek podobny do poprzednich, czyli pobudka, śniadanie, lekcje, potem spacer zboczem góry Łazy i powrót na obiad. Po ciszy poobiedniej natomiast zorganizowano dla nas mini - olimpiadę z licznymi konkurencjami: bieg z przeszkodami, rzut piłką oraz rzuty woreczkami. Po kolacji było jeszcze ognisko z pieczeniem kiełbasy, podczas którego każdy pokój musiał zaprezentować swoje umiejętności wokalne. Było bardzo zabawnie.


Czwartek był dniem wyjątkowym, bo przecież to był 1 czerwca, czyli Międzynarodowy Dzień Dziecka. Po lekcjach mieliśmy wziąć udział w zabawie pt. "Marsz na orientację". Przy pierwszej stacji była zabawa pt. "Bliźniaczki", czyli musieliśmy biegać po dwie osoby w jednym worku - nie było łatwo, potem graliśmy w "Kocham cię Polsko", czyli odgadywaliśmy różne hasła, przy kolejnym stanowisku puszczaliśmy mydlane bańki, przy kolejnym budowaliśmy gąsienice z papierowych kółek. Dobrze się bawiliśmy. Po obiedzie zaś poszliśmy do centrum Porąbki, gdzie mogliśmy wydać trochę pieniążków. Potem jeszcze czekała na nas gra "Chaos", a po kolacji bal przebierańców, na którym okazało się, że pomysłowość dzieci nie zna granic. W tym dniu najwięcej się działo.


Piątek - tego dnia nie było już lekcji. Po śniadaniu musieliśmy się spakować i posprzątać, a potem w świetlicy nastąpiło rozdanie dyplomów za udział w różnych zabawach - uczniowie z naszej szkoły okazali się bezkonkurencyjni i rekordowi, np. Sebastian Konieczny z kl. 6B zdobył 7 dyplomów, a Fabian Janota z tej samej klasy 6. Potem odjeżdżali uczniowie z innej szkoły, więc były pożegnania, niektóre bardzo gorące. Zjedliśmy obiad i po nas też przyjechał autobus. Do Zebrzydowic szczęśliwie powróciliśmy ok. godz. 14.00."

26 maja dzieci z klas 2 uczestniczyły w lekcji bibliotecznej pod hasłem Dzień z Kubusiem Puchatkiem.

26 maja w szkole podstawowej przy ulicy Orzeszkowej odbyło się spotkanie uczniów klasy pierwszej z mamusiami z okazji Dnia Matki. Mamy miały możliwość uczestniczenia w lekcji pokazowej urozmaiconej programem artystycznym zawierającym elementy ludyczne, muzyczne i wokalne. Mamusie były angażowane w zajęcia w klasie i bardzo dobrze wywiązały się z przydzielonych im obowiązków. Na koniec lekcji pierwszoklasiści obdarowali swoje mamy własnoręcznie wykonanymi prezentami, a mamy częstowały dzieci domowym ciastem i słodyczami w ramach podziękowania za wysiłek i wkład milusińskich w przygotowanie programu artystycznego.

Dnia 25.05.2017 na krytej pływalni przy ZS w Zebrzydowicach spotkali się uczniowie klas 1-3 reprezentujący szkoły Gminy Zebrzydowice, aby wziąć udział w Gminnych Zawodach Pływackich. W zawodach wzięło udział 60 dzieci z klas ( Kończyce Małe - 16, Kaczyce - 16, Marklowice Górne - 9, Zebrzydowice - 19) Po sportowej rywalizacji wyniki przedstawiają się następująco:
Dziewczynki:
Klasa 1: 1miejsce: Pietrowska Justyna -Kaczyce
Klasa 2: 1 miejsce: Trzaskalik Maja Zebrzydowice, 2 miejsce: Wrożyna Julia - Kaczyce, 3 miejsce: Płaczek Paulina- Kończyce Małe
Klasa 3: 1 miejsce: Pawliczek Emilia -Zebrzydowice, 2 miejsce: Piekarczyk Gabriela -Kończyce Małe, 3 miejsce: Giza Emilia -Zebrzydowice
SZTAFETY
Klasy 2: 1 miejsce: Zebrzydowice ( Trzaskalik Maja, Foltyn Antoni, Bednarczyk Kacper, Fidor Tobiasz), 2 miejsce: Kaczyce (Witoszek Hubert, Bartnicki Szymon, Wrożyna Julia, Gołdyn Marta), 3 miejsce: Kończyce Małe (Szczypka Tomasz, Plinta Samuel, Płaczek Paulina, Sztuła Kacper)
Klasy 3: 1 miejsce: Zebrzydowice (Pawliczek Emilia, Trzos Martyna, Antosik Paweł, Zborek Wojciech), 2 miejsce: Kończyce Małe (Szostok Jeremiasz, Koch Agata, Piekarczyk Gabriela, Stuchlik Bartosz), 3 miejsce: Kaczyce ( Bujok Julian, Lipowczan Marcin, Kuczera Jakub, Urbańczyk Nikodem)
Chłopcy:
Klasa 1: 1 miejsce: Bartnicki Aleksander -Kaczyce, 1 miejsce: Giza Paweł -Zebrzydowice, 2 miejsce: Kondziołka Filip -Zebrzydowice
Klasa 2: 1 miejsce: Foltyn Antoni -Zebrzydowice, 2 miejsce: Plinta Samuel - Kończyce Małe, 3 miejsce: Szczypka Tomasz - Kończyce Małe
Klasa 3:
1 miejsce: Bujok Julia - Kaczyce, 2 miejsce: Szostok Jeremiasz - Kończyce Małe, 3 miejsce: Lipowczan Marcin - Kaczyce

24 maja uczniowie klasy 2c i 2d wraz ze swoimi wychowawczyniami A. Holeksa-Stęchły i D. Pudełko oraz opiekunami odwiedzili Wioskę Indiańską MATO w Tworkowie. Dzieci zobaczyły jakich naczyń i narzędzi używali dawniej Indianie Wielkich Równin Ameryki Północnej. Wysłuchały ciekawego opowiadania o codziennym życiu, przymierzali tradycyjne stroje i nakrycia głowy. Dużą atrakcją było strzelanie z łuku, rzut włócznią, gra na bębnach oraz indiański tor przeszkód. Najważniejszym punktem wycieczki okazała się nauka wspólnego stawiania indiańskiego domu - tipi i próba wejścia do niego jak największej liczby osób. Dzieci rozpoznawały tropy, a później podziwiały daniele i karmiły zwierzęta w zoo kąciku. Następnie z zainteresowaniem wysłuchały legendy z towarzyszeniem indiańskiego fletu. Na zakończenie wycieczki dzieci zakupiły pamiątki i pełne wrażeń wróciły do szkoły. Pobyt w osadzie Mato będą z pewnością długo wspominały.

23 maja klasa 3d wzięła udział w lekcji bibliotecznej w Gminnej Bibliotece Publicznej w Zebrzydowicach. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały Pań, które ciekawie opowiadały jak należy obchodzić się z książką, którą wypożyczamy, pytały czy każdy z nas ma swoją ulubioną książkę i dlaczego. Panie zachęcały dzieci aby zapisały się do naszej Gminnej Biblioteki, że mogą z niej wypożyczać książki. Dzieci zadawały wiele ciekawych pytań, na które panie odpowiadały. Na zakończenie otrzymaliśmy pamiątkowe zakładki. Spotkanie zorganizowała Monika Holeksa.

19 maja dzieci z klas 1-3 na ostatniej w tym roku szkolnym lekcji umuzykalniającej pod hasłem "Gitarowy zawrót głowy" miały możliwość poznać budowę i brzmienie gitary klasycznej, basowej i elektrycznej.

19 maja dzieci z klas 3 wzięły udział w ogólnopolskiej akcji "Biegaj razem z nami".

18 maja w godzinach popołudniowych kółko teatralne "Bajo" swoim rodzicom, dziadkom i innym znajomym zaprezentowało przedstawienie teatralne pt. "Trzy Świnki" na podstawie baśni Braci Grimm. Historię rozpoczyna Babcia Kotka ( Julia Mrówka),która opowiada swoim wnuczętom (Nadia Madecka i Wiktoria Kroczek) bajkę na dobranoc. Dwóch braci Chrum ( Maja Trzaskalik) i Kwiki ( Amelka Grzonka) oraz siostra Szynka ( Emilia Kroczek) po beztroskim dzieciństwie spędzonym u boku mamy Pig ( Justynka Żagan ) i taty Ogórka ( Krzyś Durczok) wyruszyły w świat szeroki. Na swojej drodze spotkały wiele zwierząt Gąskę ( Weronika Szewczyk),Kwokę ( Dominika Michalik), Krowę (Marta Foltyn), Barana ( Staś Nikonowicz), Płomykówkę ( Marcelina Wójtowicz), Sowa ( Klaudia Kajura). W postać chytrego i przebiegłego wilka wcieliła się Aleksandra Zborek, a rolę zapracowanej i mądrej kociej Mamy zagrała Klaudia Orawska. Przedstawienie, które urozmaiciły wesołe piosenki i tańce przygotowały wraz z uczniami opiekunki kółek p. A. Holeksa- Stęchły

i p. M. Holeksa. Przygody Szynki, Chrum i Kwika obejrzeli również uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w czwartkowym przedstawieniu oraz grupa Stokrotki działające przy naszej parafii.

18 maja uczniowie klasy 3b odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną w Zebrzydowicach. W rozmowie z panią bibliotekarką dzieci miały okazję zapoznać się z zasadami wypożyczania książek, dowiedzieć się o historii naszej biblioteki i jej zbiorach. W czasie spotkania czytano fragmenty książek z literatury dziecięcej. Wizyta ta uświadomiła uczniom jakie wartości niesie z sobą czytanie książek.

Dnia 17.05.2017 na krytej pływalni przy ZS w Zebrzydowicach odbyły się Szkolne Zawody Pływackie dla uczniów klas 1-3. Celem było wyłonienie reprezentacji na zawody gminne. W zawodach wzięło udział 70 dzieci. Wyniki przedstawiają się następująco:
Dziewczynki:
Klasa 2:
1 miejsce: Trzaskalik Maja 2d, 2 miejsce: Karakuła Paulina 2a, 3 miejsce: Gruszczyk Maja 2d, 4 miejsce: Foltyn Marta 2c
Klasa 3:
1 miejsce: Pawliczek Emilia 3d, 2 miejsce: Trzos Martyna 3b, 3 miejsce: Giza Emilia 3c, 4 miejsce: Tinc Natasza 3b
Chłopcy:
Klasa 1:
1 miejsce: Giza Paweł 1a, 2 miejsce: Kondziołka Filip 1a, 3 miejsce: Brachaczek Stanisław 1a, 4 miejsce: Brzóska Bartosz 1a
Klasa 2:
1 miejsce: Foltyn Antoni 2c, 2 miejsce: Fidor Tobiasz 2a, 3 miejsce: Bednarczyk Kacper 2c, 4 miejsce: Trzciński Dawid 2d
Klasa 3:
1 miejsce: Antosik Paweł 3b, 2 miejsce: Zborek Wojciech 3b, 3 miejsce: Żbel Paweł 3b, 4 miejsce: Tyrała Mateusz 3c

Dnia 16.05.2017 w sali widowiskowej GOK w Zebrzydowicach odbył się II Gminny Konkurs Literacki "W krainie wierszy". Dzieci uczestniczące oceniało jury w składzie: Artur Kukla - przewodniczący, Mirela Sikora, Aldona Kopiec, Małgorzata Guz, Dorota Kłopeć. Wyróżnienie uzyskał Piotr Parchański z klasy 3c.

12 maja uczniowie klasy 3b gościli w Gminnym Przedszkolu Publicznym w Zebrzydowicach. Przedszkolaki zaprezentowały przedstawienie pt. "Witaminki dla księżniczki Marcelinki". Mali artyści zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie, kolorowe stroje i rekwizyty. Uwagę zwracała piękna scenografia. Po spektaklu wszystkie dzieci wzięły udział w zabawach integracyjnych przy muzyce. Przedszkolaki podarowały trzecioklasistom piękne zakładki do książek w postaci marchewki. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze.

9 maja - tego dnia w szkolnej auli został zorganizowany szkolny konkurs literacko - przyrodniczy pt. Rok Wisły. Wcześniej uczniowie zostali bardzo solidnie przygotowani do tego konkursu na lekcjach języka polskiego oraz przyrody. Poloniści przeczytali dzieciom kilka legend poświęconych polskiej królowej rzek, następnie wybrano czteroosobowe zespoły reprezentujące swoje klasy. Konkurs składał się z dwóch części, a uczniowie naprawdę bardzo dobrze byli przygotowani. Do drugiego etapu przeszli reprezentanci 3 klas, natomiast bezkonkurencyjni okazali się uczniowie z klasy 4 b.

W sobotę 06.05.2017 r. odbył się 47 Młodzieżowy Rajd Górski pt. "Powitanie wiosny", którego głównym organizatorem jest PTTK Oddział "Beskid Śląski" z Cieszyna. Metą dla wszystkich uczestników tego rajdu było schronisko na Równicy, gdzie czekał ciepły posiłek. Nasza liczna grupa składała się w sumie z 99 uczniów i 11 nauczycieli oraz 10 rodziców. Trasa jaką pokonała wiodła tam i z powrotem zielonym szlakiem z Brennej Pomnik -Równica. Pomimo niesprzyjającej pogody i mgły humory wszystkim dopisywały. Na mecie po posiłku i zasłużonym odpoczynku Szkoła Podstawowa z Zebrzydowic otrzymała puchar za jedną z najliczniejszych grup uczestniczących w tym rajdzie. Największą grupę z Zebrzydowic stanowili najmłodsi uczniowie kl. I-III (55 uczestników). Pozostała część ekipy to uczniowie SP kl. IV-VI (44 uczniów) i sześć gimnazjalistek. Kierownikiem całej wyprawy była B. Grela-Kukuczka, a współorganizatorami byli: D. Taruc, A. Ziętek, J. Nowakowska,B. Kozikowska, J Utikal, A. Prószyńska, J. Plinta, B. Hanzlik, M. Mażarski, K. Knyps - Korycka. Opr. B.G-K


Całą fotorelację z rajdu można zobaczyć tutaj

5 maja uczniowie klas 2a i 2b zaprosili na lekcję p. G. Gabzdyla, który z zamiłowania jest pszczelarzem. Dzieci miały możliwość dowiedzieć się wielu ciekawych informacji dotyczących podziału ról w roju, jak zbudowane są plastry, w jaki sposób pszczoły zdobywają pokarm, jak ważna jest rola tych owadów w przyrodzie. Największe zainteresowanie dzieci wzbudził interesujący taniec pszczół będący sposobem komunikowania się tych owadów.

W maju w klasach 1-3 odbył się konkurs plastyczny pod hasłem "Moje ulubione zwierzątko". Dzieci ciekawie i pomysłowo, różnymi technikami przedstawiły swoich ulubieńców . Był kotek wykonany z waty, kameleon z plasteliny, pies z kolorowych gazet i wiele innych ciekawych prac. Wyniki konkursu:
I miejsce : Dominika Michalik 2c, Kroczek Emilia 2c, Krzysztof Knauer 2c, Matuszak Sandra 2d, Martyna Bąkowska 3d
II miejsce: Jacek Kędzierawski 2c, Antoni Foltyn 2c, Jakub Matuszyński 2c, Jan Mechelewski 2c, Małgorzata Żak 2c, Nadia Madecka 2c
III miejsce: Iga Kobylińska 3a, Julita Popko 3a, Rafał Rothkegel 3d, Weronika Sawicka 3a, Kinga Kuchejda 2d, Weronika Szewczyk 2D, Antoni Ziarnik 3d, Pala Wiktoria 2d, Trzaskalik Maja 2d, Marta Śmieja 3d.
Wyróżnienie: Martyna Lapczyk 3d, Emilia Pawliczek 3d, Kamil Małysz 2d, Nadia Twardzik 2d, Hanna Rybaczuk 3d, Mateusz Szczuka 3d, Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i zapraszamy do następnych!! Organizatorem konkursu była Monika Holeksa.

Kwiecień:

W kwietniu z okazji Światowego Dnia Ziemi zorganizowano szkolny konkurs plastyczny dla klas I-III pt. "Ratujmy naszą planetę". Napłynęło wiele ciekawych, pomysłowych i bogatych w treść prac. Dzieci wykonały je różnymi technikami plastycznymi, m.in.: rysowanie kredkami, malowanie farbami, wydzieranka, wyklejanka plasteliną, kolaż. Jury w składzie: p. Maria Kościelny, p. Lucyna Kondziołka i p. Agnieszka Herok oceniło prace przyznając nagrody i wyróżnienia. Dzieci otrzymały dyplomy oraz upominki w postaci przyborów szkolnych. Wszystkie prace konkursowe zostały wyeksponowane na gazetce i są ozdobą szkolnego korytarza. Konkurs zorganizowała p. A. Herok.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce: Karolina Mentel 2b, Emilia Wenglorz 3c, Zuzanna Tomala 2a
II miejsce: Natalia Rudnicka 3b, Krzysztof Durczok 2d, Jakub Kwolek 3a, Maja Trzaskalik 2d
III miejsce: Gloria Wawrzyczek 2b, Martyna Trzos 3b, Julia Krętosz 2a, Aleksandra Zborek 3b, Nadia Madecka 2c, Sandra Karpeta 2a
Wyróżnienia: Magdalena Gojowy 2b, Weronika Szewczyk 2d, Julia Piksa 3b, Martyna Bąkowska 3d

27 kwietnia uczniowie klasy 3b wraz z wychowawcą p. A. Herok zaprosili dzieci z grupy przedszkolnej oraz pierwszoklasistów na przedstawienie pt. "Dbamy o zdrowie". Spektakle o tematyce prozdrowotnej mają na celu kształtowanie nawyków i przyzwyczajeń higieniczno-zdrowotnych, propagowanie zdrowego stylu życia oraz wdrażanie do dbania o zdrowie własne i innych. Trzecioklasiści z zaangażowaniem wypowiadali swoje kwestie, zaśpiewali piosenki "Zatańczyły witaminy", "Witaminki, witaminki", "Mydło wszystko umyje", "Grzeczne słówka". Całość dopełniły rekwizyty oraz piękne stroje. Na zakończenie przedstawienia uczniowie zaprezentowali taniec ze wstążkami. Dzieci na widowni żywo reagowały na to, co dzieje się na scenie i gromkimi brawami nagrodziły młodych artystów- swoich starszych kolegów. Na koniec wszyscy uczestnicy stanęli do pamiątkowego zdjęcia.

24 kwietnia uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w kolejnej lekcji umuzykalniającej pod hasłem "W krainie bajek". Tym razem dzieci miały możliwość poznać brzmienie i budowę fagotu.

Wielki Świat Techniki w Ostravie był celem bardzo interesującej wycieczki chętnych uczniów klas 6 Szkoły Podstawowej i 1 Gimnazjum w Zebrzydowicach w dniu 12 kwietnia 2017 roku. Stałymi ekspozycjami są tutaj Świat Dzieci, Świat Nauki i Odkryć, Świat Cywilizacji oraz Świat Przyrody. Świat Przyrody jest największy co do powierzchni, zajmuje całe piętro oraz ogród zewnętrzny. Uczniowie mogli nie tylko oglądać, ale również przeprowadzać doświadczenia i eksperymenty na różnych stanowiskach poznając prawa przyrody i fizyki. Zaprezentowano dzieciom także pokaz "elektrycznych" doświadczeń fizycznych oraz film przyrodniczy – oczywiście w języku polskim. Świetna zabawa uczniów połączona była z odkrywaniem świata nauki w niekonwencjonalny sposób. Organizatorami wycieczki były p. Maria Branny, Dorota Hobernik-Pindel oraz Agnieszka Ziętek.

10 kwietnia uczniowie klas 1 i 2 obejrzeli przedstawienie teatralne pt. "Lokomotywa Pana Tuwima", a klas 3 - "Spektakl odbył się w MOK w Jastrzębiu Zdroju.

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. K.K Baczyńskiego w Zebrzydowicach wzięli udział w konkursie "Zdrowie po cieszyńsku" zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Cieszynie. Celem konkursu było upowszechnienie zasad promocji zdrowia i profilaktyki chorób, propagowanie zdrowego stylu życia w połączeniu z kulturą i tradycją Śląska Cieszyńskiego. Konkurs odbył się w trzech kategoriach: literackiej na bajkę lub baśń, teatralnej na scenki rodzajowe i edukacyjnej na grę towarzyską, planszową. Spośród 60 prac w kategorii literackiej najlepszą okazała się praca Kamili Machej z klasy VIb "Starodawne obyczaje Śląska Cieszyńskiego" napisana pod kierunkiem p. Bożeny Kozikowskiej. Laureatką okazała się również uczennica p. Jadwigi Nowakowskiej z klasy IV a Amelia Szuścik, która zajęła trzecie miejsce w tej samej kategorii.

Po raz kolejny uczniowie z naszej gminy wzięli udział w XXIV międzynarodowym konkursie plastycznym " Mieszkam w Beskidach'' zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Świnnej. Patronat Honorowy nad konkursem objęli Śląski i Małopolski Kurator Oświaty,Wójt Gminy Świnna. Ideą konkursu było zwrócenie uwagi na otaczające nas piękno krajobrazu beskidzkiego i przemiany jakie w nim zachodzą . Nadesłano i nagrodzono prace z Polski, Czech , Słowacji i Ukrainy. Spośród 7000 tys. uczestników konkursu laureatami zostali także uczniowie Zespołu Szkół w Zebrzydowicach. Nagrodę dyrektora GOK ŚWINNA otrzymał Piotr Pawlas z klasy Vb (SP Zebrzydowice) II miejsce Joanna Hawełka i III miejsce Zuzanna Duraj (Gimnazjum Zebrzydowice ) . Wyróżnienia: Wiktoria Śladowska kl.6b (SP Zebrzydowice). Serdecznie gratulujemy! Opiekun p. Jadwiga Bajger.

Marzec:

Piątek, godzina 19:00 - początek weekendu, czyli czas na leniuchowanie - ale nie dla wszystkich! Z 31 marca na 1 kwietnia 2017r. grupa 32 uczniów z klasy 5a i 6b Szkoły Podstawowej w Zebrzydowicach zdecydowała się spędzić noc w szkole. Uczniowie oprócz zabaw i gier integrujących mogli obejrzeć ulubione filmy, a przede wszystkim podjąć wyzwanie -rozwiązywania łamigłówek, a także zagrać w różne gry rozwijające logiczne myślenie. Wśród uczestników, którzy mimo późnej pory zdecydowali się wziąć udział w konkursie zostali wyłonieni najlepsi. Tytuł pierwszego GŁOWOŁAMACZA otrzymała Hanna Matuszyńska z kl.5a, tytuł drugiego GŁOWOŁAMACZA zdobył Piotr Janas także z kl.5a, natomiast trzecim GŁOWOŁAMACZEM został Jakob Palmen z kl. 6b. Wszystkim, którzy brali udział w nocnych zmaganiach z łamigłówkami gratulujemy zaciętości i wytrwałości, a pozostałym świetnej zabawy. Nietypowe zajęcia wychowawczo-edukacyjne przygotowały wychowawczynie tychże klas: p. Danuta Taruc i p. Agnieszka Ziętek.

W dniu 30 marca 2017r. klasy 2a i 3c wyjechały na rolkowisko do Luce Arena w Bielsku - Białej. Uczniowie uczestniczyli w dwugodzinnych zajęciach ruchowych pod okiem profesjonalnych instruktorów, którzy zorganizowali dzieciom szereg atrakcyjnych zabaw na rolkach z wykorzystaniem różnorodnych przyborów. Zajęcia przysporzyły uczniom wiele radości, nawet tym, którzy pierwszy raz stali na rolkach.

28 marca - z okazji Pierwszego Dnia Wiosny w szkolnej auli wystąpiły zespoły z poszczególnych klas, prezentując się w mini - liście przebojów. Pierwsze miejsce zajęły uczennice z klasy IV b, mimo dosyć sporych problemów z nagraniem.

20 marca 2017r. uczniowie klasy 2a wzięli udział w warsztatach "Dzieciaki sadzeniaki", które odbyły się w Leroy Merlin W Cieszynie. Na początku warsztatów uczniowie obejrzeli bajkę animowaną, dzięki której dowiedzieli się czego roślina potrzebuje do życia i w jaki sposób należy o nią dbać. W trakcie spotkania dzieci wypowiadały się na temat świata roślin, rozwiązywały zagadki, odpowiadały na pytania. Było wiele śmiechu i zabawy. Największą atrakcją były zajęcia praktyczne. Każde dziecko zasadziło swoją roślinkę-wiosenną prymulkę. Wszyscy bardzo się starali. Była to ogromna frajda dla wszystkich dzieci. W nagrodę za aktywny udział w warsztatach na drugoklasistów czekał słodki poczęstunek oraz pamiątkowe dyplomy.

Dnia 14 marca uczniowie klas 1- uczestniczyli w kolejnej lekcji umuzykalniającej. Tym razem dzieci pod hasłem "Tajemnice grubych dźwięków" poznawały budowę i brzmienie tuby.

3 marca do naszej szkoły zawitał niecodzienny Gość. Z okazji wizytacji Parafii odwiedził nas Ks. Biskup Piotr Greger- biskup pomocniczy Diecezji Bielsko- Żywieckiej. Przybył w towarzystwie Ks. Proboszcza Mariana Brańki oraz swojego kapelana Ks. Sławomira Zawady. Wszystkie dzieci wraz z nauczycielami zgromadziły się w sali gimnastycznej. Zacnego Gościa przywitaliśmy piosenką "Bądź pozdrowiony gościu nasz". Pani Dyrektor Barbara Wija powitała przybyłych. Przedstawiciele uczniów zaprezentowali okolicznościowy wierszyk, a wszyscy razem zaśpiewali kilka piosenek z gestami przy akompaniamencie gitar. Nasz kolega Jakub Kwolek podziękował za szczególną wizytę , poprosił o błogosławieństwo i zapewnił o naszej modlitwie. Wręczono kwiaty. Ks. Biskup w krótkim przemówieniu zauważył, jak ważna jest szkoła, której sam wiele zawdzięcza. Zachęcił dzieci do nauki i szacunku dla swoich wychowawców i nauczycieli. Na zakończenie przewodniczył krótkiej modlitwie i pobłogosławił uczniów, nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły.

Luty:

W piątek, 24 lutego 2017, w naszej szkole odbyła się żywa lekcja tradycji pod hasłem "Spotkanie w cieniu Beskidów". Uczniowie klas III gościli p. Łucję Dusek-Francuz, p. Jadwigę Swakoń, p. Jadwigę Chlebik oraz p. Adriana Francuza, których łączy pasja i miłość do ziemi beskidzkiej. Pani Łucja Dusek-Francuz w 2011 roku wzięła udział w prestiżowym konkursie gwarowym i zdobyła tytuł "Ślązaczki nad Ślązakami". Poza tym szyje stroje regionalne (jest specjalistką od haftu krzyżykowego) oraz śpiewa i tańczy w zespołach regionalnych. Celem spotkania było propagowanie wartości, które są nieprzemijające i uniwersalne. Dzieci mogły zobaczyć z bliska stroje górali Beskidu Śląskiego oraz poznać tradycje i zwyczaje tego regionu. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze, dzieci wykazywały zainteresowanie tematem i zadawały wiele ciekawych pytań, na które goście cierpliwie i wyczerpująco odpowiadali. Na koniec uczniowie podziękowali gościom za przybycie i obdarowali drobnymi upominkami. Mamy świadomość, że język, tradycje, zwyczaje, piękno pejzażu beskidzkiego uosabiają to, co stanowi naszą tożsamość. Spotkanie zorganizowała A. Herok.

23 lutego uczniowie klas 2a i 2b zaprosili do auli szkolnej niecodziennych gości, swoich dziadków i babcie. Dzieci przygotowały dla nich koncert na który złożyły się wierszyki, piosenki, gra na dzwonkach, instrumentacje utworów muzycznych oraz tańce. Na zakończenie dzieci złożyły babciom i dziadkom serdeczne życzenia i wręczyły samodzielnie przygotowane prezenty kolorowy krawat dla dziadka i obrazek na ścianę dla babci. Zaprosiły także gości na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Dnia 21, 24 i 28 lutego na zaproszenie wychowawców (Wiesława Wąsowska, Monika Holeksa, Agnieszka Herok) w klasach 3c, 3d i 3b odbyło się spotkanie z wolontariuszką P. A. Łosińską. Zaproszony gość opowiedział o integracji z osobami niepełnosprawnymi, ich codziennym życiu, zajęciach i marzeniach, o pracy wolontariuszy, którzy poświęcają swój czas dla osób chorych, niepełnosprawnych, samotnych, przebywających w Domach Pomocy Społecznej, Domach Spokojnej Starości, hospicjach i innych placówkach. Wiele dowiedzieliśmy się o działalności grupy integracyjnej "Stokrotki", obejrzeliśmy piękną kronikę, która dokumentuje tą działalność, posłuchaliśmy o pracy wolontariusza w DPS ,,Bursztyn". Spotkanie to nauczyło dzieci miłości, tolerancji i zrozumienia dla drugiego człowieka, który czasami potrzebuje tylko tego, by ktoś potrzymał go za rękę, porozmawiał z nim, pomilczał, pomógł lub obdarzył szczerym i serdecznym uśmiechem. Dzieci w skupieniu słuchały opowiadania zaproszonego gościa i same wypowiadały się na temat kontaktów z osobami niepełnosprawnymi, które żyją w ich rodzinach, są ich sąsiadami, które można spotkać w naszej miejscowości. Niektórzy uczniowie zadeklarowali, że kiedy dorosną, zostaną wolontariuszami.

21 lutego dzieci z klas 1-3 uczestniczyły w kolejnej lekcji umuzykalniającej pt. "Karnawałowe rytmy świata". Uczniowie mieli możliwość poznać budowę i brzmienie saksofonu. Melodie zaprezentowane podczas koncertu zachęciły uczniów do tańca.

W sobotę 18.02.2017 r. na basenie przy Zespole Szkół w Zebrzydowicach odbyły się szóste zawody pływackie pod patronatem Rady Sportu Gminy Zebrzydowice pn. "Od przedszkola do seniora". W zawodach startowali mieszkańcy gminy Zebrzydowice, w sumie 81 uczestników (41 dziewczyn i 40 chłopców). Każdy z nich pływał stylem dowolnym na różnych dystansach w swojej określonej kategorii wiekowej (osobno chłopcy i dziewczynki). Głównym organizatorem zawodów był Grzegorz Kukuczka a współpracowali z nim Kamil Kędzior, Marek Mażarski, Barbara Grela- Kukuczka, Ilona Kędzior i Gienia Kania. Sponsorem nagród był Wójt Gminy Zebrzydowice a wręczał je Starosta Powiatu Cieszyńskiego p. Janusz Król, który nieoficjalnie zaszczycił nas swoją obecnością.
Wyniki zawodów:
dziewczyny
rocznik 2009 i 2010
I m-ce Paulina Karakuła, II m-ce Julia Wrożyna, III m-ce Wiktoria Giza
Rocznik 2008 i 2009
I m-ce Emilia Giza, II m-ce Emilia Pawliczek, III m-ce Martyna Trzos
Kl. IV
I m-ce Natalia Lach, II m-ce Wiktoria Pala, III m-ce Wiktoria Damps
Kl. V-VI
I m-ce Emilia Żesławska, II m-ce Martyna Kozłowska, III m-ce Wiktoria Pilawska
Chłopcy
Rocznik 2009 i 2010
I m-ce Karol Morcinek, II m-ce Szymon Bartnicki, III m-ce Szymon Szewczyk
Rocznik 2007 i 2008
I m-ce Antek Foltyn, II m-ce Jeremiasz Szostok, III m-ce Paweł Antosik i Kacper Loter
Kl. IV
I m-ce Grzegorz Machej, II m-ce Paweł Cecot, III m-ce Robert Stoczek
Kl. V-VI
I m-ce Paweł Król, II m-ce Jakub Fojcik, III m-ce Bartosz Szostok
Opr. B.G-K

W dniach 14-17 lutego uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w kuligu Doliną Białej Wisełki. Dzieci miały możliwość spędzić czas na świeżym powietrzu oraz podziwiać piękny górski krajobraz w zimowej szacie. W bacówce czekał na nie ciepły posiłek, herbatka z sokiem i chleb ze smalcem. Apetyty wszystkim dopisywały.

Kolejna rocznica urodzin patrona naszej szkoły - Krzysztofa Kamila Baczyńskiego przypada w styczniu, ale w tym czasie mieliśmy ferie, więc akademia upamiętniająca to wydarzenie została przesunięta w czasie i tak 13 lutego mogliśmy uczestniczyć w liryczno - nastrojowej uczcie duchowej poświeconej poecie. Recytacje były przeplatane utworami muzycznymi, a na ekranie wszyscy mogli zobaczyć zachowane zdjęcia K. K. Baczyńskiego oraz jego najbliższych. Program wraz z uczniami z klas IV a i VI b przygotowały panie: B. Kozikowska, A. Prószyńska, B. Pilśniak - Hojka.

Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni w roku. W tych dniach babcie i dziadkowie obdarzani są szczególnymi dowodami miłości. 10 lutego 2017r. o godzinie 10.30 w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, na którą zaproszeni zostali Babcie i Dziadkowie uczniów klasy 2d. Zaproszeni goście licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. W pięknie udekorowanej sali audiowizualnej dzieci zaprezentowały program artystyczny, na który składały się wiersze, krótkie inscenizacje, piosenki i instrumentacje oraz taniec ze wstążkami. Na zakończenie wszystkie wnuczęta zaśpiewały tradycyjne "sto lat" i wręczyły własnoręcznie wykonane prezenty. Dziadkowie gromkimi brawami dziękowali wnukom za występ. Były uśmiechy i łzy wzruszenia.

8 lutego 2017 - w tym dniu dla uczniów szkoły podstawowej został zorganizowany bal karnawałowy. I tak jak każdego roku "maluchy" bawiły się w auli, a później uczniowie z klas IV-VI balowali w sali gimnastycznej, Rada Rodziców przygotowała poczęstunek i były hot - dogi, napoje, pop-corn oraz ciasta. Ale była też niezwykła niespodzianka - zabawę prowadził profesjonalny wodzirej, dlatego wszyscy brali w niej udział, a prowadzący przygotował świetną i rytmiczną muzykę, miał wiele pomysłów i dzieciom się podobało. Wybrano królową i króla balu, nie dokonano jednak wyboru najlepszego przebrania, bo naprawdę byłby to ciężki wybór- taka była różnorodność strojów.

Grudzień:

Po raz kolejny został zorganizowany międzyszkolny bożonarodzeniowy konkurs plastyczny. W tym roku dzieci tworzyły prace pt. "Ilustracja kolędy". W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych z Marklowic Górnych, Zebrzydowic, Kaczyc, Kończyc Małych. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Prace przygotowane przez uczniów były przemyślane, oryginalne, wykonane w różnych technikach plastycznych.
Przyznano nagrody i liczne wyróżnienia.
W grupie młodszej:
I miejsce : Julia Sikora kl.2 Zebrzydowice, Paulina Oreł kl.2 Kończyce Małe
II miejsce : Anna Gawłowska kl.2 Kaczyce, Gabriela Piekarczyk kl.3,Eliza Filipek kl.2 Kończyce Małe
III miejsce : Piotr Giza kl.1, Karol Morcinek kl.2 Zebrzydowice , Julian Bujok kl.3 Kaczyce
W grupie starszej :
I miejsce : Agata Urbańczyk kl.4 Kaczyce, Zuzanna Kasza kl.4 Marklowice Górne, Amelia Brożyna kl.4 Kończyce Małe
II miejsce : Hanna Matuszyńska kl.5 Zebrzydowice , Martyna Ignacek kl.5 Marklowice Górne , Małgorzata Chmiel kl.5 Kończyce Małe
III miejsce : Milena Tokarzewska kl.6 Kończyce Małe , Aleksandra Trzos kl.6, Emilia Żesławska kl.5 Zebrzydowice, Kinga Górecka kl.6 Marklowice Górne
Wyróżnienia: Emilia i Wiktoria Kroczek kl.2, Marianna Leszczyńska kl3, Kacper Loter kl.3, Weronika Sawicka kl.3, Natalia Sendlewska kl.3, Kacper Jasnos kl.2 , Tomasz Hokeksa kl.3 Wiktoria Owczarzy kl.5, Magdalena Frankowska kl.5 , Zofia Żak kl.6, Piotr Janas kl.5 , Paulina Bunikowska kl.6 Serdecznie gratulujemy !

Szkolne Koło Caritas powstało w Zespole Szkół w Zebrzydowicach we wrześniu 2016r,a oficjalnie zostało zatwierdzone 18 listopada 2016r.W ubiegłym roku działaliśmy jako Koło Misyjne, a nasza działalność skupiała się przede wszystkim na pomocy dzieciom z krajów misyjnych. Organizowaliśmy kiermasze świąteczne, a pieniądze ze sprzedaży zostały przeznaczone na utrzymanie małego Maksymiliana z Boliwii. Pieniądze zostały następnie przekazane Misjonarkom Maryi Niepokalanej, które pracują w Boliwii, a które kilkakrotnie w ubiegłym roku gościły w naszej szkole. W tym roku szkolnym pragnęliśmy rozszerzyć naszą działalność i dlatego powstało Szkolne Koło Caritas. Celem naszego koła jest uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby osób chorych, niepełnosprawnych, samotnych, więźniów, głodujących w krajach misyjnych. Do Koła należą zarówno uczniowie Szkoły Podstawowej jak i Gimnazjum.Opiekunami SKC wraz z katechetką Klaudią Baron są: p. Malgorzata Mika i p. Dorota Fila. We wrześniu wraz z naszymi opiekunami pojechaliśmy do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego "Betlejem" w Jastrzębiu Zdroju. Tam spotkaliśmy się z dziećmi niepełnosprawnymi w stopniu głębokim. Wizyta w Ośrodku wywarła na nas wielki wpływ, wielu z nas chciałoby systematycznie spotykać się z podopiecznymi Ośrodka. Przed świętami ponownie odwiedziliśmy dzieci z Ośrodka "Betlejem". W październiku wzięliśmy udział w Śląskiej Olimpiadzie Sportowej Osób Niepełnosprawnych "INIEMAMOCNI" w Jastrzębiu Zdroju, pomagając osobom niepełnosprawnym zdobyć medale w różnych konkurencjach sportowych. Bardzo chętnie współpracowaliśmy również z grupą integracyjną, działająca przy naszej parafii- "Stokrotki". Przed świętami pomogliśmy przygotować dla nich spotkanie ze Świętym Mikołajem. Były wspólne śpiewy, zabawy i prezenty. Urzekła nas tam przyjazna i bardzo serdeczna atmosfera. Po feriach chcielibyśmy nadal współpracować ze "Stokrotkami". Bardzo chętnie przygotowywaliśmy również krótkie przedstawienia i scenki biblijne dla grupki dzieci, uczęszczających na katechezę w prywatnym przedszkolu w Zebrzydowicach. Przed świętami przygotowaliśmy dla nich piękne spotkanie ze Świętym Mikołajem. W grudniu odbyły się również dwa kiermasze świąteczne. Pierwszy odbył się w szkole z myślą o chorym chłopcu naszej szkoły. Kolejny kiermasz odbył się przy kościele Wniebowzięcia NMP w Zebrzydowicach, a dochód został przeznaczony na syryjską rodzinę w Aleppo. Przed świętami pamiętaliśmy również o więźniach, wykonując dla nich kilkadziesiąt kartek świątecznych. Przed nami jeszcze wizyta w Domach Pomocy Społecznej i pomoc w organizacji balu dla grupy integracyjnej. Członkowie Szkolnego Koła Caritas w Zebrzydowicach.

22 grudnia - na ten dzień pani katechetka Klaudia Baron z uczniami gimnazjum oraz szkoły podstawowej przygotowywała od dłuższego czasu jasełka. Ale tym razem zaskoczyła wszystkich - bo nie było choinek ani wzruszających kolęd. W tym roku na dworzec w Zebrzydowicach przyjechała Boska Rodzina z Betlejem, z pastuszkami oraz egzotycznymi Królami, aby zasiać przesłanie bożonarodzeniowe wśród bezdomnych i pozbawionych nadziei. Przedstawienie niezwykłe - wzruszające, pięknie odegrane, dające do myślenia, niezwykłe.

22 grudnia uczniowie klas 1-3 wraz z nauczycielami, a w godzinach popołudniowych rodzice, obejrzeli "Bajkowe jasełka", przygotowane przez małych aktorów z kółka teatralnego "Bajo". Dzieci pięknie przedstawiły bohaterów baśni i bajek, którzy przyszli do stajenki, pokłonić się Jezusowi i ofiarować Mu swoje dary. Piękne recytacje, stroje, gra na flażoletach i organach oraz kolędy wykonane przez uczniów z kółka muzycznego sprawiły, że wszyscy byli bardzo wzruszeni, a "Kolęda dla nieobecnych" pięknie zaśpiewana przez uczennice z klas 3c i 3d sprawiła, że w oczach widzów i aktorów pojawiły się łzy. To piękne przedstawienie, uczące dzielenia się z innymi i mówiące o pozytywnych przemianach, wprowadziło wszystkich w nastrój Świąt Bożego Narodzenia. "Bajkowe jasełka" przygotowały: A. Holeksa- Stęchły, M. Holeksa, D. Morawiec a na organach zagrała Ola Zborek uczennica kl. 3b. Po przedstawieniu teatralnym odbyły się klasowe wigilijki, podczas których dzieci składały sobie życzenia świąteczne i dzieliły się opłatkiem. Potem nadszedł czas na wspólne kolędowanie przy wtórze gitary i skrzypiec.


18 października nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej Anna Holeksa- Stęchły i Monika Holeksa oraz grupa uczniów Zespołu Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu Zdroju pod opieką Pani wicedyrektor mgr Jolanty Kłopeć brały udział w konferencji i warsztatach "Matematyka w kolorach LEGO" na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Znani profesorowie prowadzący wykłady twierdzili, że matematyka przenika przez wszystkie sfery naszego życia i jest niezbędna do budowania kompetentnego obywatela przyszłości, mówili o tym, czego tak naprawdę uczyć, aby dzieci były gotowe do wykonywania zawodów w dorosłym życiu. Uczestnicy konferencji mogli zobaczyć lekcję pokazową, przeprowadzoną przez trenerkę "Mistrz kodowania" panią Annę Jędryczko i uczniów klasy czwartej, których narzędziem pracy był program SCRATCH i klocki Lego WEEDOO.
Nauczycielki zainspirowane lekcją zaprosiły Panią Jolantę Kłopeć i jej uczniów do naszej szkoły w ramach "Tygodnia kodowania" w dniu 8 grudnia. Każdy z uczniów klas 1-3 pod kierunkiem zaproszonych gości z ZS nr 6 miał możliwość poprzez wykorzystanie technologii komputerowej i klocków Lego rozwinąć swoje umiejętności matematyczne i logiczne myślenie. Uczniowie ożywiali pokolorowane wcześniej obrazki w aplikacji "ColarMix", dowiedzieli się co to jest i na czym polega kodowanie, bawili się robotem- "Piesek TEKSTA", grali w grę planszową "CLUB 2%", rysowali linie w różnych kolorach i obserwowali w jaki sposób porusza się po nich robot -"OZOBOT", obserwowali poruszanie się i pracę innych robotów, kodowali aplikację QUIVER do stworzenia animacji 3D po zeskanowaniu układanki.
Warsztaty przeprowadzone w naszej szkole bardzo podobały się dzieciom, gdyż dzięki nim dowiedziały się, czego mogą się nauczyć za pomocą klocków Lego, co można z nich zbudować, poznały umiejętne wykorzystanie tabletu, język kodowania, doskonaliły swoją współpracę w grupie.
Uczniowie klasy 2c pod kierunkiem wychowawcy doskonalili swoje umiejętności pracy za pomocą klocków Lego i tabletów i zaprezentowali je gościom.
W dzisiejszych czasach, które zmierzają do coraz szerszego wykorzystania robotów w różnych dziedzinach życia, warsztaty te były z pewnością dla dzieci namiastką tego, z czym będą się coraz częściej spotykały w swoim dorosłym życiu.
Bardzo serdecznie dziękujemy mgr Jolancie Kłopeć i uczennicom ZS nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego za spotkanie z uczniami naszej szkoły i przeprowadzenie warsztatów.

16 grudnia klasy drugie uczestniczyły w niecodziennym spotkaniu. Gościem w szkole okazał się pies ratownik wraz ze swoim opiekunem p. Mateuszem Cupkiem. Na co dzień pracują razem w Państwowej Straży Pożarnej. Zawsze są gotowi, aby nieść pomoc poszkodowanym, szukać zasypanych pod zawalonymi domami czy ratować ludzi zagubionych w lesie, w górach. Czworonożny ratownik wzbudził dużą sympatię dzieci.

13 grudnia uczniowie klas 1-3 mieli możliwość zaśpiewania tradycyjnych kolęd. Poznali także okoliczności ich powstania. Miało to miejsce w sali audiowizualnej w "starej szkole" w ramach kolejnej lekcji umuzykalniającej pt. "Hej kolęda…". Dzieci chętnie akompaniowały muzykom grającym na skrzypcach i pianinie tworząc podkład rytmiczny na instrumentach perkusyjnych. Mogły wsłuchać się w brzmienie skrzypiec.

12 grudnia - na godzinie wychowawczej uczniowie klas IV -VI w szkolnej auli zobaczyli przedstawienie, przygotowane przez klasę Va z wychowawczynią p. Danutą Taruc, na temat praw człowieka i dziecka w związku z obchodzonym w grudniu Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka. Spektakl utrzymany był w konwencji spotkania dzieci z królem Maciusiem I, który zawsze cierpliwie wysłuchiwał swoich poddanych i starał się spełniać ich żądania.

Wzorem ubiegłego roku najmłodsi uczniowie szkoły z klas I-III zostali zaroszeni do udziału w konkursie recytatorskim organizowanym przez szkołę Podstawową w Hażlachu. W II edycji Międzygminnego Konkursu Recytatorskiego Oto narodził wam się Zbawiciel naszą szkołę reprezentowali: Julia Mrówka z kl. 3b oraz Jakub Kwolek z 3a, których wyłoniono z pośród 11 dzieci zaproszonych do recytacji. 8 grudnia w Hażlachu spotkało się 15 uczniów różnych szkół gminy Hażlach, Dębowiec i Zebrzydowic. Czteroosobowe Jury przyznało 1,2 i 3 miejsce oraz kilka wyróżnień. Laureatką I miejsca została nasza uczennica Julia Mrówka z klasy III b.

6 grudnia dzieci z entuzjazmem i podekscytowaniem przywitały w szkole miłego gościa - Św. Mikołaja. Na początku wysłuchały pięknej opowieści o życiu Mikołaja, który urodził się w 270 r. w Małej Azji, potem został biskupem Miry i całe życie pomagał biednym ludziom. Współcześni naśladowcy biskupa Mikołaja kontynuują tę tradycję obdarowywania prezentami innych zwłaszcza osób potrzebujących, biednych. Następnie klasy zaprezentowały Mikołajowi przygotowane piosenki. Na zakończenie każde dziecko otrzymało prezent.

1 grudnia - odbyła się w auli naszej szkoły premiera kolejnego Wieczoru Regionalnego pt. "Cztery pory roku na wsi Śląska Cieszyńskiego" przygotowanego przez nauczycieli oraz uczniów Zespołu Szkół. Następnego dnia to niezwykłe widowisko mogli zobaczyć uczniowie całej szkoły. Scenariusz przedstawienia na gorąco tworzyły polonistki panie A. Kopiec oraz K. Dynek, który obejmował szereg zwyczajów cieszyńskiej wsi, takich jak przygotowywanie orki na wiosnę, dożynki, zabawy taneczne, wypiekanie ciast, itp. opowiedzianych gwarą znaną jeszcze bardzo dobrze starszym mieszkańcom Zebrzydowic. Wszystko, co mogli zobaczyć widzowie, było piękne: cieszyńskie ludowe stroje, autentyczne sprzęty kuchenne i gospodarcze, cudowna scenografia, no i aktorzy perfekcyjnie posługujący się gwarą! Naprawdę było na co popatrzeć, chociaż nie wszystko wszyscy zrozumieli.

1 grudnia uczniowie klas drugich i 3c uczestniczyli w spotkaniu z górnikiem p. Andrzejem Kubicjusem. Dzieci miały możliwość poznać sprzęt, który zabiera górnik do kopalni oraz aparaty sygnalizujące niebezpieczne stężenie metanu w wyrobiskach węglowych. Na zakończenie dzieci złożyły P. Andrzejowi życzenia z okazji zbliżającego się święta wszystkich górników - Barbórki oraz wręczyły mu kwiaty.

Już po raz piąty w klasach I- III Szkoły Podstawowej zorganizowano akcję "Świąteczna paczka". Również w tym roku zgromadzono duże ilości artykułów spożywczych, słodyczy, przybory szkolne, kosmetyki, zabawki, owoce, z których zrobiliśmy 17 pięknych, dużych paczek. Paczki te przed świętami trafiły do rodzin. Wierzymy, że ucieszyły obdarowanych, a świadomość, że obok jest ktoś, kto chce podzielić się z drugim człowiekiem sprawi, że święta będą jeszcze radośniejsze. Dziękujemy wszystkim za otwartość, serdeczność i poparcie akcji. Organizatorka akcji Monika Holeksa

Na początku grudnia uczniowie klasy 3d pod kierunkiem swojej wychowawczyni, różnymi technikami plastycznymi wykonali kartki świąteczne dla ludzi samotnych i chorych z naszej parafii. Kartki te zostały przekazane Paniom z Zespołu Charytatywnego i zostaną dołączone do paczek świątecznych. Tego typu działalność uczniów ma na celu uwrażliwienie dzieci na potrzeby osób starszych, uczy szacunku do Nich i budzi w dziecku świadomość, że czasem trzeba niewiele, aby komuś sprawić radość i wywołać uśmiech na Jego twarzy.

Listopad:

W dniu 29 listopada 2016 roku odbyło się w klasach 3a i 3d spotkanie z górnikiem. Pan Janusz Kubicjus pracuje w kopalni "Zofiówka" w Jastrzębiu Zdroju. Zaproszony gość bardzo ciekawie opowiedział dzieciom o pracy górników w kopalni węgla kamiennego oraz o ich stroju, zarówno tym galowym, jak i tym którego używają w swojej codziennej pracy. Pokazał rękawice, maski ochronne, których używają górnicy oraz niewielką bryłę węgla. Odpowiedział na wiele pytań zadawanych przez dzieci. Spotkanie upłynęło w bardzo serdecznej atmosferze i z pewnością przyczyniło się do tego, ze uczniowie nie tylko dowiedzieli się, jak wygląda praca w kopalni, ale też wzbudziło w nich szacunek do ciężkiej i bardzo niebezpiecznej pracy górników przy wydobywaniu czarnego bogactwa naszej Ojczyzny. Spotkanie zorganizowała Monika Holeksa, wychowawczyni klasy 3d.

25 listopada w klasach trzecich zorganizowane zostały zajęcia biblioteczne związane z obchodami Światowego Dnia Pluszowego Misia. Uczniowie przynieśli do szkoły swoje ulubione pluszowe misie i opowiadali o nich. Podczas zajęć dowiedzieli się o historii powstania tej zabawki, przypomnieli sobie misie- bohaterów bajek i filmów. Poznali różne gatunki niedźwiedzi i ciekawostki o nich. Mieli również okazję zaznajomienia się z książkami o misiach i niedźwiedziach, jakie znajdują się w bibliotece szkolnej. Na zakończenie wykonali prace plastyczne, które zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym.

24 listopada uczniowie klasy 3b gościli górnika, p. Franciszka Heroka. Spotkanie zostało poprzedzone lekcją pod hasłem "Na górniczym Śląsku". Celem spotkania było zapoznanie uczniów ze strojem galowym oraz przybliżenie istoty pracy w kopalni i górniczego trudu. Zaproszony gość szczegółowo omówił wszystkie elementy stroju. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się górnicza czapka tzw. czako. Dzieci mogły z bliska zobaczyć wyhaftowane złotą nitką górnicze godło- dumę branży. Są to skrzyżowane żelazny młot- pyrlik oraz żelazny klin zwany żelozkiem. Prowadzący zwrócił uwagę na istotną rzecz jaką jest ułożenie obu narzędzi. Przedstawił też hierarchię stopni górniczych wraz z kolorystyką piór w pióropuszu dla poszczególnych grup. W dalszej kolejności opowiedział o pracy w kopalni, niebezpiecznej i trudnej, ale bardzo ważnej dla gospodarki kraju. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, uczniowie zadawali mnóstwo ciekawych pytań, a gość cierpliwie i profesjonalnie udzielał odpowiedzi. Na zakończenie dzieci podziękowały i złożyły serdeczne życzenia z okazji Dnia Górnika czyli tradycyjnej Barbórki.

18 listopada w Szkole Podstawowej w Zebrzydowicach odbyła się "Żywa lekcja tradycji" pod hasłem "Przez poznanie do umiłowania". Uczniowie klasy 3b i 2a gościli p. Jadwigę Swakoń i p. Jadwigę Chlebik. Obie Panie aktywnie działają w Kole Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, są wielkimi pasjonatkami gwary i tradycji Śląska Cieszyńskiego. Ponadto są współorganizatorkami corocznego Balu Cieszyńskiego, Wieczoru Kolęd i Dnia Tradycji. Celem spotkania było propagowanie wśród uczniów wartości związanych z dziedzictwem Śląska Cieszyńskiego. Zapoznano dzieci z elementami stroju cieszyńskiego. Uczniowie mieli okazję zobaczyć prawdziwą suknię, kabotek, żywotek, fortuch i czepiec. Ślicznie prezentowali się Martynka i Jaś oraz wychowawczyni kl. 3b P. Agnieszka Herok, którzy mieli możliwość założyć piękne stroje cieszyńskie. Ponadto prowadzące pokazały filigran cieszyński, laleczki w strojach ludowych oraz okolicznościowy kalendarz. Dzieci reagowały bardzo żywo, wykazywały zainteresowanie, zadawały wiele pytań, na które Panie cierpliwie i wyczerpująco odpowiadały. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze, zakończyło się wspólną zabawą przy piosenkach cieszyńskich. Wiedza o regionie sprzyja zakorzenieniu w lokalnej kulturze i odkrywaniu własnej tożsamości.

16 listopada - szkolna aula gościła uczestników Przeglądu Pieśni Patriotycznej, którego celem jest popularyzacja wśród dzieci oraz młodzieży dawnej i współczesnej pieśni patriotycznej, kształtowanie poczucia tożsamości narodowej, regionalnej i przywiązania do ziemi ojczystej. Tym razem wśród występujących znaleźli się nawet uczniowie ze szkoły podstawowej w Jastrzębiu Zdroju. I miejsce w kategorii solistów zajęła uczennica klasy V a Emilia Żesławska.

15 listopada w ramach kolejnego spotkania z muzyką uczniowie klas 1-3 mieli możliwość poznać budowę i brzmienie puzonu. Lekcja umuzykalniająca miała tytuł "Dźwięki jesieni w muzycznej przestrzeni".

14 listopada - tego dnia w ramach godzin wychowawczych uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum mogli po raz kolejny wziąć udział w świetnie przygotowanej lekcji historii na temat Niepodległości naszej Ojczyzny, na którą składały się teksty poetyckie, pieśni patriotyczne w wykonaniu chóru oraz prezentacja multimedialna. W przygotowanie tej akademii zaangażowały się panie: D. Taruc, A. Ziętek oraz B. Hojka - Pilśniak.

W dniu 14.11.2016 r. Rada Rodziców przy Zespole Szkół w Zebrzydowicach ogłosiła wyniki konkursu, zorganizowanego po raz trzeci z okazji Międzynarodowego Dnia Chleba. Tegoroczny temat brzmiał "Zapach chleba". Uczniowie wzięli udział w tym konkursie w trzech kategoriach wiekowych: dzieci klas 1-3, uczniowie klas 4-6, młodzież gimnazjum. Prace były wykonane w formie wiersza lub pracy plastycznej. Rada Rodziców Szkoły zakupiła drobny upominek dla uczniów wyróżnionych i zajmujących poszczególne miejsca w konkursie. Dzięki uprzejmości właściciela Piekarni Zebrzydowice wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pączka. W tym miejscu Rada Rodziców przy Zespole Szkól w Zebrzydowicach pragnie serdecznie podziękować sponsorowi panu Romanowi Somerlikowi za ponowne zaangażowanie się w pracę rady.
WYNIKI KONKURSU "ZAPACH CHLEBA":
W KATEGORII WIEKOWEJ KL 1-3
POEZJA-WIERSZ: I miejsce - KLAUDIA ORAWSKA kl. 3b PRACA PLASTYCZNA
wyróżnienia: RADEK WINKLER kl.1a, DOMINIK MĘDRALA kl. 3a
III miejsce - TYMOTEUSZ HEROK kl.1a, WERONIKA SZEWCZYK kl.2d, NADIA TWARDZIK kl.2d
II miejsce - PIOTREK GIZA kl. 1a
I miejsce - MARTYNA TRZOS kl. 3b
Pozostali uczestnicy: STAŚ BRACHACZEK 1a, JULIA MORDEL 1a, HANIA SIEMIENIEC 1a ,MAJA TRZASKALIK 2d, JULITA POPKO 3a, JULIA OWCZARZY 3a, KACPER LOTER 3a, NATALIA SENDLEWSKA 3c, DOMINIKA NOWAK 3c, PAULINA TERCKA 3c, JUSTYNA ŻAGAN 3c, MICHAŁ JAKUBCZAK 3c, NATALIA KUBICJUS 3d, MARTYNA LAPCZYK 3d, RAFAŁ ROTHKGEL 3d W KATEGORII WIEKOWEJ KL. 4-6
POEZJA-WIERSZ III miejsce - KAMILA MACHEJ kl.6b, II miejsce - JUSTYNA GŁOWANIA kl.4b, I miejsce - JULIA ŚLIWCZYŃSKA kl.6b
PRACA PLASTYCZNA
II miejsce - NATALIA LACH kl.4b, I miejsce - NATALIA LOTER kl.6b
Pozostali uczestnicy: MICHAŁ ŁUPIEŻOWIEC 6a, JULIA TILL 6b, JAKOB PALMEN 6 b

Dnia 10 listopada uczniowie klas 1-3 obejrzeli przedstawienie przygotowane przez kółko teatralne "Bajo" pt. "O rybaku i złotej rybce". Jak zawsze mali aktorzy spisali się na medal. O wspaniałym występie dzieci zadecydowały wytrwałe wcześniejsze próby, dokładne opanowanie tekstu, odegranie przydzielonych ról oraz wspaniałe kostiumy i dekoracje. Urozmaiceniem inscenizacji były szanty rybackie oraz pląsy.

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień. Dlatego powstał program edukacyjny: "Śniadanie daje moc", do którego włączyły się klasy 1-3 naszej szkoły. 8 listopada uczniowie każdej z klas przygotowali zdrowy posiłek. Pierwszoklasiści i trzecioklasiści zrobili pyszne, kolorowe kanapki z wykorzystaniem warzyw, a drugoklasiści sałatkę owocową z jogurtem.
Przed przystąpieniem do pracy odbyły się pogadanki na temat znaczenia zdrowego odżywiania dla zdrowia człowieka, zasad zachowania bezpieczeństwa w czasie przygotowywania posiłków, estetycznego ich wykonania oraz kulturalnego spożywania. Kanapki wykonane samodzielnie przez uczniów często pomysłowo ozdobione (kwiatek z zielonego ogórka i salami, buźka z żółtego sera czy szynki, rzodkiewek i szczypiorku) "znikały" z talerzyków. Z apetytem zajadały też dzieci sałatkę owocową.
Dzięki takim zajęciom dzieci rozumieją potrzebę zdrowego odżywiania się oraz to, że śniadanie to najlepszy start w nowy dzień - bo śniadanie daje moc!

W dniach 24 i 26 października uczniowie klas drugich uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych "W niezwykłym świecie kotów" podczas których mieli możliwość porozmawiania o zwyczajach kotów domowych oraz nauczyli się rozpoznawać dzikie koty. Zapoznali się również z książkami beletrystycznymi i popularnonaukowymi dotyczącymi kotów, a zgromadzonymi w szkolnej bibliotece. Na zakończenie obejrzeli film animowany o przygodach kota Filemona oraz własnoręcznie wykonali maski kotów. Zajęcia przygotowała P. Urszula Czauderna.
Podsumowaniem tych zajęć było spotkanie z pisarzem P. Waldemarem Cichoniem który w swoich książkach opisuje przygody kota o imieniu Cukierek. Dnia 4 listopada w sali audiowizualnej pisarz bardzo barwnie i ciekawie opowiadał uczniom klas 2 i 3 o kulisach powstawania jego książek, o tym skąd czerpał pomysły. Zaprezentował również ich fragmenty. Na zakończenie podpisywał książki zakupione przez dzieci.

Październik:

W październiku 2016 w klasach I-III ogłoszono konkurs plastyczny na temat życia św. Maksymiliana Marii Kolbego z okazji 75 rocznicy jego męczeńskiej śmierci w obozie koncentracyjnym. W konkursie wzięło udział 42 uczniów. Prace przedstawiały sceny z życia Świętego oraz jego portrety. Końcem listopada dokonano oceny dziecięcej twórczości i wręczono nagrody. W kategorii "Scena z życia św. Maksymiliana" wyróżniono: z kl. 2b- Glorię Wawrzyczek, Tatianę Stypa i Mateusza Wawrzyczka; Justynę Żagan, Sandrę Krajcarz, Natalię Sendlewską i Paulinę Tercką z 3c oraz Dominika Mędralę i Kacpra Loter z 3a. III miejsce przyznano Emilii Słotwińskiej z kl. 2b oraz Mai Trzaskalik z 2d. II miejsce także ex aequo zajęli: Emilia Pawliczek z 3d i Tymoteusz Puzoń- 2a. I nagrodę otrzymał Stanisław Brachaczek- uczeń klasy Ia. W kategorii "Portret św. Maksymiliana" przyznano wyróżnienie dziewczynkom z kl. 2d: Kindze Kuchejdzie i Patrycji Wypych oraz Aleksandrowi Szuścikowi z kl. 3b. III miejsce zajęły Sandra Matuszak i Katarzyna Majer z 2d. II miejsce przyznano Antoniemu Foltynowi- kl. 2c oraz Zuzannie Tomali z 2a. Zwyciężczynią została uczennica kl. 3a- Julita Popko. Nagrodzone prace umieszczono na gazetce szkolnej.

W miesiącu październiku uczniowie klas 1-3 przynieśli do szkoły własnoręcznie (lub przy niewielkiej pomocy rodziców) wykonane, piękne różańce. Materiały, które wykorzystano są bardzo różnorodne.

27 października klasy 2c i 3d pojechały na wycieczkę do Cieszyna. Uczniowie obejrzeli wystawę prac plastycznych w Domu Narodowym. W Książnicy Cieszyńskiej czekały na dzieci ciekawe zajęcia warsztatowe nt. "Lepienie glinianych tabliczek". Każdy uczeń poznał sposób tworzenia takiej tabliczki, wykonał ją samodzielnie oraz poznał pismo klinowe.

24 października - uczniowie klas szóstych mieli okazję spotkać się w szkolnej auli z panem Hermanem - przedstawicielem Ochotniczej Straży Pożarnej w Zebrzydowicach i wysłuchać prelekcji na temat zachowania się w sytuacjach niebezpiecznych.

21 października - w auli odbyła się "Żywa lekcja przyrody", czyli spotkanie z panem Pająkiem, który tym razem ponownie przyjechał do naszej szkoły nomen omen z pająkami. Przyrodnik w niezwykle ciekawy sposób opowiadał o okazach pająków jadowitych, starając się wzbudzić sympatię do tych stworzeń.

21 października uczniowie klas drugich wzięli udział w ciekawych zajęciach nt. jak powstaje film animowany, które odbyły się w Miejskim Ośrodku kultury w Jastrzębiu Zdroju. Dzieci miały możliwość zaznajomić się z kolejnymi etapami związanymi z produkcją filmu - od pomysłu, poprzez rysunki, animację, aż po udźwiękowienie i dobór muzyki. Mogły też samodzielnie wg wskazówek profesjonalnego rysownika wykonać portret bohatera kreskówki Kubusia Puchatka. Na zakończenie obejrzały piękny i wzruszający film pt. "Mały książę".

We wtorek 18 października 2016 r. klasy 1-3 wysłuchały koncertu muzycznego pt. "Klarnetowe nutki na jesienne smutki". Dzieci poznały budowę oraz brzmienie klarnetu. Uczniowie mieli też możliwość aktywnego wysłuchania kilku utworów muzycznych poprzez wyklaskiwanie oraz maszerowanie w rytmie.

17 października - w tym dniu w szkolnej auli uczniowie przy pomocy pań M. Jarockiej i B. Pilśniak - Hojki przedstawili humorystyczny program dla nauczycieli z okazji ich święta oraz przyznali pani D. Taruc zaszczytny tytuł Nauczyciela roku ( należy nadmienić, że po raz kolejny).

"Wczoraj przedszkolaki, a dzisiaj pierwszaki". Dnia 14 października 2016 r. w auli szkolnej odbyła się uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych. W tym szczególnym dniu pierwszoklasistom towarzyszyli ich rodzice, wychowawczyni p. B. Hanzlik, p. Dyrektor, nauczyciele oraz koledzy z klas 2 i 3. Uczniowie klasy 1 zaprezentowali zebranym bogaty program artystyczny na który złożyły się wiersze okolicznościowe, piosenki, tańce. Ich występy zostały nagrodzone gromkimi brawami. Na zakończenie dzieci złożyły ślubowanie na sztandar szkoły oraz otrzymały dyplomy i drobne upominki od Rady Rodziców.

12 października klasy 3 pojechały do sali MOK w Jastrzębiu Zdroju na spektakl muzyczny "Dzwonnik z katedry Notre Dame". Dzieci nauczyły się, że trzeba być tolerancyjnym i nie oceniać innych po wyglądzie.

5 października uczniowie klasy Ia wzięli udział w przedstawieniu pt: "Calineczka", które odbyło się w Miejskim Ośrodku Kultury w Jastrzębiu Zdroju. Multisensoryczny spektakl, adaptacja baśni H. Christiana Andersena, został przygotowany przez Katolicki Teatr Edukacyjny z Krakowa. "Calineczka" dobrze znana wszystkim dzieciom, tym razem została zaprezentowana w sposób bardziej przystępny dla młodych widzów. Całość tekstu ujęta była w formie wiersza, a uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w spektaklu. Świat realny łączył się z baśniowym wprowadzonym przez kolorową scenografię i ferię świateł. Bogata aranżacja środków scenicznych: charakteryzacja, ciekawe rekwizyty, rozbudowana scenografia zaskakiwały młodych widzów. Wielkim atutem przedstawienia były prezentowane wartości dydaktyczne.

3 października - w ramach godzin wychowawczych, z inicjatywy wychowawczyń klas szóstych, został zrealizowany konspekt zajęć na temat przeciwdziałania przemocy i agresji w nawiązaniu do Międzynarodowego Dnia przeciw Przemocy, który jest obchodzony corocznie 2 października. Zadanie uczniów polegało na tym, aby podać rozwiązania sytuacji problemowej, w której znalazła się dziewczynka cierpiąca na nadwagę, wyśmiewana przez rówieśników, popadająca w depresję, nieumiejąca odnaleźć się w nowym środowisku. Najważniejszym celem tych zajęć było pobudzenie wrażliwości dzieci na dokuczanie innym, używanie przezwisk, nękanie, obrażanie oraz uświadomienie im, że to też jest przemoc i agresja.

1 października w piękną słoneczną sobotę odbył się 46 Młodzieżowy Rajd Górski "Pożegnanie lata", którego głównym organizatorem jest PTTK Oddział "Beskid Śląski" z Cieszyna. Metą dla wszystkich uczestników rajdu było Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą, gdzie czekał ciepły posiłek. Liczna ekipa Zespołu Szkół z Zebrzydowic składająca się z 127 uczestników pokonała trasę wiodącą czerwonym szlakiem z Kubalonki przez Stecówkę do schroniska na Przysłopie pod Baranią Górą. Droga powrotna prowadziła szlakiem czarnym do Wisły Czarne. W rajdzie tym przewinęło się w sumie około 1500 uczestników. Szkoła Podstawowa z Zebrzydowic otrzymała puchar za najbardziej liczną grupę biorącą udział w rajdzie.Fotoreportaż z całego rajdu na stronie PTTK - tutaj

Wrzesień:

28 września uczniowie klas trzecich spotkali się z policjantem z Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie. Gość opowiedział dzieciom o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach, bezpiecznego podróżowania samochodem w foteliku, właściwym postępowaniu w kontaktach z nieznajomymi. Zwrócił uwagę dzieci na zasady bezpiecznej komunikacji z psem. Ciekawie odpowiadał na liczne pytania zadawane przez uczestników spotkania. Na zakończenie uczniowie podziękowali i pożegnali pana policjanta, któremu wręczono pamiątkowy dyplom. Spotkanie zorganizowała wychowawczyni klasy 3d Pani Monika Holeksa.

27 września gościliśmy w naszej szkole przedstawiciela Ochotniczej Straży Pożarnej, który opowiedział o przeznaczeniu i rodzajach gaśnic, postepowaniu w razie pożaru w szkole oraz właściwym postępowaniu w sytuacji, gdy dziecko zabłądzi w lesie. Wiadomości przekazane przez pana strażaka zostaną w pamięci uczniów, którzy właściwie je wykorzystają, gdyby zaistniała taka potrzeba.

12 września 2016 roku 55 uczniów klas 3a, 3b i 3d wraz z wychowawcami wyjechało na Zieloną Szkołę do Porąbki. Pobyt trwał 5 dni. Dzieci wróciły 17 września. Dom Wczasów Dziecięcych w Porąbce znajduje się w malowniczej Dolinie Wielkiej Puszczy w bezpośrednim sąsiedztwie lasu, na terenie przyjaznym ekologicznie w Beskidzie Małym. W czasie pobytu dzieci brały udział w różnorodnych zajęciach rekreacyjnych i sportowych na boisku i placu zabaw. Odbył się marsz na orientację z elementami ekologii i pierwszej pomocy oraz spacery po najbliższej okolicy, m. in. zboczem Snozy. Wielką atrakcją dla dzieci było przejście na górę Żar skąd podziwiano piękne widoki. Ciekawe, profesjonalnie przeprowadzone były zajęcia w ośrodkach zainteresowań, m. in.: "Kapeluszowa sztafeta", zajęcia czytelnicze, "W zdrowym ciele…", "Teatralne ABC", "Makulaturowe igraszki"- warsztaty. Niezwykłą popularnością cieszył się Wieczorek Powitalny oraz Bal Przebierańców, na który dzieci włożyły barwne stroje i pomysłowe stylizacje. Było wesoło i radośnie. Swoje zdolności plastyczne dzieci mogły zaprezentować na zajęciach pt. "Kredą na asfalcie". Na zakończenie wczasów odbyło się ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek. Przez cały pobyt towarzyszyła dzieciom piękna, słoneczna pogoda. Prawdziwie gorący koniec lata. Równocześnie z bogatym programem zajęć opiekuńczo-wychowawczych realizowano program dydaktyczny. Na lekcjach dzieci wykonywały rysunki do "Kroniki z Zielonej Szkoły". W ośrodku wszyscy uczestnicy spotkali się z niezwykłą życzliwością, profesjonalną opieką oraz wspaniałą, smaczną kuchnią. Pobyt na Zielonej Szkole pozwolił dzieciom na rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, nabywanie umiejętności przestrzegania norm społecznych, kształtowanie kultury współżycia i współdziałania w grupie. Pięciodniowy pobyt poza domem był okazją do kształtowania nawyków higienicznych i zachowań prozdrowotnych oraz uczenia się samodzielności. Dzieci wróciły z bagażem pięknych wspomnień, wypoczęte, radosne, z nowymi siłami na cały rok szkolny.

1 września 2016 r. uczniowie klas 1-3 rozpoczęli nowy rok szkolny. Razem z rodzicami zebrali się na szkolnym boisku przy "starej szkole". Z bijącym sercem i niepewnością pojawili się w szkole pierwszoklasiści rozpoczynający dopiero przygodę z nauką. Wszyscy uśmiechnięci i pełni energii przystępują do kolejnego etapu zdobywania wiedzy. Uroczystość uświetnili swoimi występami uczniowie klas 3c i 3b.
Wszystkim uczniom życzymy wytrwałości oraz sukcesów w nauce.

1 września - wakacje minęły i nadszedł dzień, aby rozpocząć nowy rok szkolny 2016/2017. Tradycyjnie wielu uczniów najpierw wzięło udział we mszy świętej, po której przeszli do szkolnej auli. Uczniowie klas 6a, 6b oraz 5a przedstawili zebranym krótki program artystyczny, pani dyrektor omówiła organizację roku szkolnego i uczniowie przeszli ze swoimi wychowawcami do klas, gdzie nauczyciele przypomnieli o bezpieczeństwie w drodze do szkoły i z niej, podali wychowankom plan lekcji i na ten dzień to by było na tyle...