ROK SZKOLNY 2014/2015

Czerwiec:

MALI ODKRYWCY I MŁODZI ODKRYWCY - INNOWACJA PEDAGOGICZNA W ZS W ZEBRZYDOWICACH W ROKU SZKOLNYM 2014/2015. Zobacz prezentację.

Ogólnopolski Program Edukacyjny "Trzymaj Formę!". Zobacz prezentację.

26 czerwca - uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015 rozpoczęło się od mszy świętej, po której uczniowie klas I -III oraz IV - VI przeszli do swoich szkół, czyli budynków przy ulicach E. Orzeszkowej oraz J. Kochanowskiego, aby po oficjalnym spotkaniu w auli oraz rozdaniu nagród tym uczniom, którzy w tym roku szkolnym zasłużyli na to, żeby ich wyróżnić, przeszli ze swoimi wychowawcami do klas. Tam najpierw wzięli udział w pogadance na temat bezpieczeństwa, a następnie odebrali upragnione świadectwa i wreszcie mogli pójść do domu na bardzo długo oczekiwane wakacje.

26 czerwca na boisku szkolnym klasy 1-3 pożegnały rok szkolny 2014/2015. Uczniowie otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy, a w salach lekcyjnych upragnione świadectwa.

23 czerwca - uroczyste zakończenie roku szkolnego dla klas szóstych. O godzinie szesnastej w szkolnej auli zebrali się rodzice, uczniowie oraz nauczyciele, aby tradycyjnie i uroczyście pożegnać tegorocznych absolwentów szkoły podstawowej. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor raportem z tegorocznego sprawdzianu szóstoklasisty, a było się czym pochwalić, bo nasza szkoła uzyskała świetne i bardzo wysokie wyniki. Następnym punktem programu było przydzielenie uczniom pater, wyróżnień oraz nagród książkowych, a szczególnym i doniosłym momentem było też w tym dniu wręczenie rodzicom listów gratulacyjnych za szczególne osiągnięcia ich dzieci. Nagrodę Wójta Gminy i Paterę Najlepszego Absolwenta otrzymał Jan Palmen z kl.6a, Nagrodę Dyrektora Szkoły - Julia Tkaczyk kl. 6a, Nagrodę Radnej Powiatu Cieszyńskiego i Paterę Najpleszego Absolwenta Przedmiotów Humanistycznych - Agnieszka Jaworska kl. 6b, Paterę Najlepszego Absolwenta Języka Angielskiego - Paweł Sosin kl. 6b. Po tej części oficjalnej szóstoklasiści zaprezentowali pożegnalny program artystyczny, wręczyli swoim nauczycielom piękne, żółte róże, a następnie do godziny 21 bawili się w rytmach disco na pożegnanie tego cudownego i jedynego w swoim rodzaju życiowego etapu.

23 czerwca kółko teatralne "Bajo" zaprezentowało uczniom klas 1-3 dwa przedstawienia: "W rodzinie jak w kinie" i "Jaś i Małgosia". Wcześniej, 22 czerwca o godz. 17.00 młodzi aktorzy zaprezentowali się swoim rodzicom i sympatykom.

17 czerwca - dzień sportu w szkole podstawowej. W klasach IV -VI: oceny zostały wystawione, rodzice powiadomieni, a więc można było trochę odetchnąć i uczniowie klas IV - VI wzięli udział w dniu sportu przygotowanym przez nauczycieli wychowania fizycznego. Rozpoczęto od sztafety dziewcząt i chłopców na poziomie poszczególnych klas, następnie miały miejsce rozgrywki drużynowe we wszystkich możliwych piłkach: koszykowej, nożnej oraz ręcznej.

13 czerwca 2015 r. grupa dzieci z klas 3, 4 i 5 uświetniła spotkanie chorych i starszych parafian z okazji dorocznego Dnia Chorych. Uczniowie zaprezentowali utwory poetyckie, muzyczne oraz taniec. Na zakończenie wszystkim zebranym wręczono okolicznościowe laurki.

Dla uczniów klas trzecich SP w dniu 12.06.15r. zorganizowano lekcję biblioteczną w Gminnej Bibliotece Publicznej w Zebrzydowicach. Uczniowie mogli zapoznać się z funkcjonowaniem placówki, jej księgozbiorem, zwiedzili wypożyczalnię, czytelnię, zapoznali się z katalogiem elektronicznym. Spotkanie to zorganizowała p. K. Dynek.

10 czerwca odbył się szkolny etap konkursu matematycznego, w którym wzięło udział 16 uczniów z klas 2 i 3. Do etapu gminnego zakwalifikowali się : Piotr Janas 3a, Piotr Pawlas 3b oraz Jakub Fojcik 3a. Gminny konkurs "Super Matematyk" wygrał Piotr Janas z kl. 3a, 2 miejsce zajął Piotr Pawlas z kl. 3b. Zespołowo chłopcy zajęli 2 miejsce.

9 czerwca 2015 r. uczniowie klasy 3a i 3b zaprosili do auli szkolnej swoich rodziców na przygotowany specjalnie dla nich koncert. Licznie zebrani goście mogli wysłuchać przygotowanych dla nich okolicznościowych wierszyków, pięknych piosenek, instrumentacji utworów muzycznych na instrumentach perkusyjnych oraz melodii granych na dzwonkach, pianinie i gitarze. Mogli też zobaczyć tańce opracowane specjalnie na tę okazję. Po skończonym programie artystycznym dzieci wręczały swoim rodzicom własnoręcznie zrobione upominki. Wielką niespodzianka okazał się tomik poezji, przygotowany i opracowany przez panią Katarzynę Dynek, który zawierał wiersze o mamie napisane przez uczniów klas trzecich.

Uczniowie klas 1-3 odwiedzili na początku czerwca "Galerię nad "Młyńszczokiem", gdzie podziwiali wystawę pięknych fotografii p. Tomasza Donocika pt.: Z bliska i z daleka - przyroda LGR .

8 czerwca klasy Ic i Id wyjechały na wycieczkę klasową do Istebnej i Koniakowa. W Istebnej zwiedziły Kurną Chatę u Kawuloka, a w Koniakowie Muzeum Koronek. Przeszły szlakiem turystycznym na Stecówkę. Poznawały faunę i florę Beskidu Śląskiego oraz życie i zwyczaje górali.

3 czerwca klasy 1a i 1b wyjechały na wycieczkę klasową do Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu. Dzieci miały możliwość obcowania z naturą, dziką przyrodą, rozrywką i edukacją w naturalnych warunkach starodrzewia bukowego. Obserwowały dziką zwierzynę, oglądały pokazy lotów ptaków drapieżnych i sów, miały okazję przejść ścieżką edukacyjną. Zapoznały się z licznymi eksponatami i trofeami łowieckimi w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, przeszły aleją bajkową z ruchomymi ekspozycjami bajek. Na koniec dzieci wesoło spędziły czas na placu zabaw.

2 czerwca uczniowie klasy 3b wyjechali na wycieczkę do Miasteczka Westernowego w Żorach. Dzieci miały możliwość poznania życia na Dzikim Zachodzie. Miło spędziły czas bawiąc się na świeżym powietrzu i korzystając z atrakcji miasteczka.

Dnia 1 czerwca klasy 1-3 uczestniczyły w Dniu Sportu przygotowanym przez p. Piotra Piłkowskiego. Uczniowie wykonywali różne zadania ruchowe, zręcznościowe, sprawnościowe na boisku, placu zabaw i w sali gimnastycznej. Przeprowadzenie turnieju było możliwe także dzięki pomocy wielu rodziców. W każdej kategorii wiekowej wybrano i nagrodzono dyplomami 10 uczniów, którzy najlepiej poradzili sobie z zadaniami sportowymi. Rada rodziców ufundowała dzieciom słodki upominek.

Maj:

W maju biblioteka (P. Katarzyna Dynek) zorganizowała konkurs poetycki na wiersz dla Mamy z okazji Dnia Matki. Największym zaangażowaniem wykazała się klasa III b, z której napłynęło najwięcej prac. Najlepsze wiersze znalazły się na tablicach w wejściu szkoły i były formą życzeń dla wszystkich Mam. Prace Laureatów konkursu opublikowano w pokonkursowym Tomiku poezji uczniowskiej zatytułowanym Wiersze dla Mamy. Ilustracje wykonała Emilia Żesławska z kl. IIIa. W zbiorku znalazły się wiersze: Pauliny Terckiej -1c, Emilii Żesławskiej- 3a oraz uczniów kl. 3b: Franka Foltyna, Julii Węglarzy, Piotra Pawlasa, Michała Zborka, Alicji Benek, Piotra Urbasia, Wiktorii Owczarzy, Mateusza Sobczaka, Kacpra Szotka, Krystiana Pali, Kamila Wójcikowskiego i Wiktorii Kuli. Biblioteka prowadziła konkurs na najaktywniejszego czytelnika. W roku szkolnym 2014/2015 zwycięzcą okazał się Michał Wawrzyczek z kl. IIa, który wypożyczył 230 książek, II miejsce zajęła Aleksandra Majer z kl. II b - 184 książki, III miejsce Tomasz Holeksa z kl. I a- 109 książek. Najwięcej książek wypożyczyły kl. II a - 904 i kl. II b - 781

W maju w klasach I odbyły się zajęcia otwarte z okazji Dnia Matki (25.05- kl. 1c, 26.05- kl. 1d, 27.05- kl. 1b, 28.05- kl. 1a). W czasie zajęć dzieci zaprezentowały zdobyte umiejętności: wypowiadały się o swojej mamie, uzupełniały i czytały zdania opisujące mamę, rysowały jej portret, recytowały wiersze, tańczyły, śpiewały piosenki, grały na instrumentach. Na koniec złożyły życzenia i wręczyły własnoręcznie wykonane upominki. W ten sposób dzieci okazały miłość i szacunek swoim mamom oraz miały okazję przeżyć uroczystość klasową wspólnie z najbliższymi.

31 maja 2015r. klasy 2a i 2b wzięły udział w Festynie Rodzinnym zorganizowanym przez Sołectwo Zebrzydowice Górne i Dolne oraz GOK Zebrzydowice. W trakcie festynu klasy zaprezentowały program śpiewając kilka piosenek, prezentując tańce i utwory grane na instrumentach. Po programie dzieci uczestniczyły w różnych konkurencjach sportowych i zabawach. Uczniów przygotowały P. H. Kondziołka i P. B. Wija.

30 maja - w tym dniu trzyosobowe zespoły klas IV-VI wzięły udział w konkursie "Gramatyka prawie jak matematyka" przygotowanym przez panie - Bożenę Kozikowską i Jadwigę Nowakowską. Konkurs składał się z trzech etapów. Po serii pytań do drugiego etapu zakwalifikowało się pięć drużyn, a do ostaniego trzy. Rywalizacja była zacięta, nie obeszło też się bez dogrywki. Ostatecznie zwyciężyli uczniowie z klasy Vb, drugie miejsce zajęli przedstawiciele klasy Va, a na trzecim miejscu uplasowała się klasa VIb. Konkurs odbywał się w szkolnej auli z udziałem wszystkich uczniów, którzy kibicowali kolegom i mieli też możliwość odpowiadania na pytania, na które zawodnicy nie znali odpowiedzi.

W tegorocznej edycji konkursu poezji religijnej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Katolickiej Diecezji Bielsko- Żywieckiej w etapie rejonowym wzięło udział 3 uczniów z klasy III i IV. Do finału dostał się Kacper Kołatek z kl. 3a i Laura Zahradnik z kl. 4a. W finale na szczeblu diecezjalnym 3 miejsce zdobyła Laura Zahradnik.

W roku szkolnym 2014/2015 11 uczniów z klas III zgłosiło swój udział w XVIII Międzynarodowym Ekumenicznym Konkursie Wiedzy Biblijnej "Jonasz", którego tematem były tym razem dzieje Mojżesza. Czworo dzieci zakwalifikowało się do etapu rejonowego, a trzech z nich osiągnęło wynik umożliwiający udział w finale. W ostatnim etapie (diecezjalnym) tytuł laureata uzyskali: Franciszek Foltyn z kl. 3b, Piotr Janas z kl. 3a i Piotr Pawlas z kl. 3b.

22 maja odbyły się zawody "Cała Polska biega". Uczestniczyło w nich 15 uczniów z klas II i 27 z klas III. Najlepsze wyniki osiągnęli: Emilia Żesławska ( 3a)- II miejsce, Piotr Pawlas ( 3b)- II miejsce , Krystian Karpeta ( 3 b)- III miejsce.

21 maja 2015r. na basenie Zespołu Szkół w Zebrzydowicach odbyły się zawody pływackie o Mistrzostwo Gminy Zebrzydowice klas 1-3. Starowało 53 małych pływaków ze wszystkich szkół Gminy Zebrzydowice. Oto wyniki:
Dziewczynki:
Klasa 1: 1 miejsce: Pawliczek Emilia - Zebrzydowice, 2 miejsce: Tinc Natasza - Zebrzydowice, 3 miejsce: Mrówka Julia - Zebrzydowice,
Klasa 2: 1 miejsce: Dandyk Oliwia - Zebrzydowice, 2 miejsce: Damps Wiktoria - Zebrzydowice, 3 miejsce: Czaja Natalia - Zebrzydowice,
Klasa 3: 1 miejsce: Żesławska Emilia - Zebrzydowice, 2 miejsce: Pastuszak Roksana - Kończyce Małe, 3 miejsce: Węglarzy Julia - Zebrzydowice,
Chłopcy:
Klasa 1: 1 miejsce: Szostok Jeremiasz - Kończyce Małe, 2 miejsce: Bujok Julian - Kaczyce, 3 miejsce: Parchański Piotr- Zebrzydowice,
Klasa 2: 1 miejsce: Machej Grzegorz - Kończyce Małe, 2 miejsce: Cecot Paweł - Zebrzydowice, 3 miejsce: Morawiec Piotr - Zebrzydowice,
Klasa 3: 1 miejsce: Foltyn Franciszek - Zebrzydowice, 2 miejsce: Fojcik Jakub - Zebrzydowice, 3 miejsce: Pawlas Piotr - Zebrzydowice ,
Sztafety dziewczyn:
Klasy 2: 1 - Zebrzydowice, 2 - Marklowice Górne
Klasy 3: 1 - Zebrzydowice,
Sztafety chłopców:
Klasy 2: 1 - Zebrzydowice, 2 - Kończyce Małe, 3 - Kaczyce
Klasy 3: 1 - Zebrzydowice, 2 - Kończyce Małe

25 maja 2015r. PROTOKÓŁ z posiedzenia Jury XVIII Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego „Poezja i proza w języku Shakespeare’a” w Zabrzu: Do finału zgłoszono blisko 80 osób z województwa śląskiego i małopolskiego. Eliminacje wojewódzkie odbywały się w Miejskim Ośrodku Kultury w Zabrzu-Biskupicach w dn. 25 maja 2015 r (reprezentanci szkół podstawowych i gimnazjalnych) 26 maja 2015 -uczestnicy ze szkół ponadgimnazjalnych . W kategorii Szkół Podstawowych I miejsce: Laura Zahradnik kl. IV Zespołu Szkół w Zebrzydowicach.

11maja - w szkolnej auli uczniowie wzięli udział w akademii upamiętniającej rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja przygotowanej przez uczniów i nauczycieli zarówno szkoły podstawowej jak i gimnazjum. Program artystyczny wzbogacony został prezentacją multimedialną przypominającą najważniejszych twórców tego doniosłego w naszej historii dokumentu.

9 maja 2015r. w sobotę uczniowie Zespołu Szkół w Zebrzydowicach wzięli udział w XLIII Pieszym Górskim Młodzieżowym Rajdzie "Powitanie wiosny" Soszów. Wyprawę rozpoczęliśmy z Wisły Dziechcinka skąd przeszliśmy na Mały Stożek, następnie na Cieślar by ostatecznie dotrzeć na Soszów, gdzie mieściła się meta rajdu. Tym razem pogoda dopisała i humory również. Fotoreportaż

Dnia 7 maja 2015 r. odbyły się szkolne zawody pływackie dla klas 1-3. Dzieci współzawodniczyły w swoich grupach wiekowych oraz z podziałem na dziewczynki i chłopców. Wyniki przedstawiają się następująco:
Dziewczyny:
Klasa 1
1 miejsce - Pawliczek Emilia 1d, 2 miejsce - Śmieja Marta 1d, 3 miejsce - Tinc Natasza 1b, 4 miejsce - Mrówka Julia 1b
Klasa 2
1 miejsce - Dandyk Oliwia 2b, 2 miejsce - Damps Wiktoria 2b, 3 miejsce - Czaja Natalia 2b, 4 miejsce - Lach Natalia 2b,
Klasa 3
1 miejsce - Żesławska Emilia 3a, 2 miejsce - Dandyk Roksana 3b, 3 miejsce - Węglarzy Julia 3b, 4 miejsce - Wiktoria Pilawska 3a,
Sztafety
Klasy 2
1 miejsce kl. 2b, 2 miejsce kl. 2a,
Klasy 3
1 miejsce kl. 3a, 2 miejsce kl. 3b
Chłopcy:
Klasa 1
1 miejsce - Turoń Adrian 1d, 2 miejsce - Parchański Piotr 1c, 3 miejsce -Loter Kacper 1a, 4 miejsce -Tyrała Mateusz 1c,
Klasa 2
1 miejsce -Cecot Paweł 2b, 2 miejsce -Morawiec Piotr 2b, 3 miejsce -Wawrzyczek Michał 2a, 4 miejsce -Gierczyński Bartosz 2a,
Klasa 3
1 miejsce -Fojcik Jakub 3a, 2 miejsce -Foltyn Franciszek 3b, 3 miejsce -Pawlas Piotr 3b, 4 miejsce -Żagan Patryk 3a,
Sztafety
Klasy 2
1 miejsce kl. 2b, 2 miejsce kl. 2a,
Klasy 3
1 miejsce kl. 3b, 2 miejsce kl. 3a,

W dniu 6 maja 2015 roku uczniowie klasy 5b i uczennice klas drugich gimnazjum przedstawili uczniom klas 4 - 6 SP akademię z okazji Dnia Ziemi. Głównym celem przedstawienia było promowanie postaw ekologicznych wśród uczniów. Nauczycielki p. Lucyna Lasok - Zarzecka i p. Sylwia Brenk, które razem z uczniami przygotowały akademię chciały uświadomić dzieciom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Przedstawiona została zabawna scenka opowiadająca o chorej Ziemi, która udała się do lekarza i tam niestety dowiedziała się, ze to działalność człowieka doprowadziła ją do tak złego samopoczucia. Uczennice gimnazjum zaprezentowały EKO - MODĘ, ubierając się we własnoręcznie wykonane stroje z surowców wtórnych.
Podczas akademii uczniowie mieli okazję poznać wyniki szkolnego konkursu dotyczącego właściwego odżywiania się: WARZYWA I OWOCE JEM - JESTEM ZDROWY I WIĘCEJ WIEM. Zwycięzcami konkursu zostali uczniowie kl 5C, natomiast drugie miejsce zajęła kl. 5A, a trzecie 6B. Zwycięzcy oprócz dyplomu otrzymali w nagrodę słodki poczęstunek skomponowany z witaminowych przysmaków.

Kwiecień:

W dniu 28.04.2015r. odbył się XV Powiatowy Konkurs Recytatorski "Poezja i Proza w Języku Shakespeare`a" dla uczniów szkół podstawowych powiatu cieszyńskiego, w którym brało udział 14 uczestników. Komisja konkursowa w składzie : Renata Adamczuk - przewodnicząca, Kamila Gajda -członek, Aldona Kopiec- członek, postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
Miejsce:
I-Laura Zahradnik-Szkoła Podstawowa im. K.K.Baczyńskiego w Zebrzydowicach - opiekun: Wioleta Dandyk
I -Helena Kasperek- SP Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie- - opiekun: Anna Jurić
II- Wiktoria Siedlecka- Zespół Szkolno-Przedszkolny Rybnik - opiekun: Monika Kocjan-Gatnar
II- Julia Pniok- Szkoła Podstawowa w Hażlachu - opiekun: Anna Kawik
III- Martyna Płonka- Szkoła Podstawowa w Hażlachu - opiekun: Anna Kawik
III - Katarzyna Rybak -Szkoła Podstawowa w Kaczycach - opiekun: Edyta Piekar
wyróżnienie
Julia Krzyżok - Zespół Szkolno-Przedszkolny Wisła - opiekun: Monika Czyż
wyróżnienie
Jakub Grzonka -Szkoła Podstawowa nr 5 Wisła - opiekun: Renata Pilch
wyróżnienie
Julia Cholewik- SP Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie - opiekun: Anna Jurić
nagroda publiczności

Laura Zahradnik -Szkoła Podstawowa -im. K.K.Baczyńskiego w Zebrzydowicach - opiekun: Wioleta Dandyk

Dnia 17 kwietnia 2015 r. uczniowie klas 1-3 mieli możliwość obejrzenia wyjątkowego widowiska: rewii na lodzie. Na lodowisku w Jastrzębiu Zdroju mogliśmy podziwiać piękne występy artystów łyżwiarzy, którzy zaprezentowali nam widowisko pt. "Śpiąca Królewna". Wszystkich zachwyciły piękne kostiumy oraz wspaniała muzyka towarzysząca występom.

Biblioteka szkolna zorganizowała dla uczniów klas I- III szkoły podstawowej konkurs pt. "Wyjątkowa książka z mojej biblioteki szkolnej- ilustracja". Napłynęło bardzo dużo prac. Jury doceniło starania oraz zaangażowanie uczniów.
Wyniki w etapie szkolnym:
I miejsce: Emilia Żesławska- kl. 3a, Jakub Owczarzy- kl. 3a, Justyna Głowania- kl. 2b,
II miejsce: Aleksandra Majer- kl. 2b, Zofia Kłak- kl. 2b, Julia Graca- kl. 2b, Wiktoria Pala- kl. 2b, Paulina Tercka- kl. 1c, Marta Śmieja- kl. 1d,
III miejsce: Dominika Ponikiewska- kl. 1d, Hanna Matuszyńska - kl. 3a, Wiktoria Damps- kl. 2b, Natalia Lach- kl. 2b, Paweł Cecot- kl. 2b,
Wyróżnienia: Milena Duraj- kl. 2b, Kacper Petyniak- kl. 3a, Alicja Stawarczyk- kl. 1d, Emilia Pawliczek- kl. 1d, Justyna Żagan- kl. 1c,
Trzy najlepsze prace ze szkoły wysłane zostały na I Regionalny Konkurs Biblioteczny. Wielką niespodziankę sprawiła nam uczennica Emilia Żesławska z klasy 3a, która znalazła się w gronie laureatów i w dniu 16 maja 2015r. wraz z Rodzicami oraz nauczycielem bibliotekarzem p. Katarzyną Dynek uczestniczyła w uroczystym rozdaniu nagród połączonym z wystawą prac uczestników konkursu. Gratulujemy Emilii i życzymy dalszych sukcesów.
Prace konkursowe, w tym dzieło Emilki, można podziwiać na wystawie w Bibliotece Pedagogicznej w Cieszynie. Gorąco zapraszamy i polecamy!


Konkurs na kartkę wielkanocną.
W konkursie bezkonkurencyjnie zwyciężyła Aleksandra Majer z klasy 2b, która wykonała piękną kartkę wielkanocną, łącząc różne techniki plastyczne. Gratulujemy kreatywności i życzymy dalszych sukcesów.

14 kwietnia 2015r. klasy 2a i 2b wraz z wychowawczyniami wyjechały do teatru im. A. Mickiewicza w Cieszynie na Powiatowy Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Artystycznych Śląska Cieszyńskiego. Dzieci zaprezentowały piosenki "To co ważne blisko masz" oraz "Polska to mój dom" i zajęły 3 miejsce w kategorii piosenka - zespoły. Dzieci zostały przygotowane przez p. Helenę Kondziołkę i p. Barbarę Wiję.

1 kwietnia - i znowu zaznaczamy, że to nie Prima Aprilis ! W tym dniu miał miejsce sprawdzian szóstoklasisty, tym razem, po raz pierwszy, znowu inaczej - składał się z trzech części: humanistycznej, matematyczno - przyrodniczej oraz językowej. Uczniowie pisali swój pierwszy poważny egzamin życiowy w wyznaczonych klasach pod okiem komisji nauczycielskich.

Marzec:

W Międzynarodowym Konkursie Matematycznym "Kangur" wzięło udział 14 dzieci z klas II i 11 z klas III. Wyróżnienie uzyskali: Hanna Matuszyńska 3a oraz Paweł Kawik 3a. Także uczniowie klas 4-6 brali udział w tym konkursie. Wyróżnienie otrzymali: Jakob Palmen 4b, Fabian Gałuszka 5a

27 marca w Międzynarodowy Dzień Teatru kółko teatralne "Bajo" wraz z kółkiem muzycznym pojechało do teatru Banialuka w Bielsku Białej na spektakl pt. ,,Wąż". Uczniowie zobaczyli mądrą opowieść o odmienności, wzajemnej tolerancji, szukaniu szczęścia i akceptacji własnego losu. Wszystkich zachwyciła gra aktorska aktorów grających w przedstawieniu, a także lalki, które zostały wykonane na bazie instrumentów.
Po spektaklu uczniowie mieli również możliwość uczestniczenia w warsztatach teatralnych. Spotkali się z aktorami, którzy pokazali im różne ciekawe miejsca znajdujące się w teatrze. Największa atrakcją była zabawa w teatr na prawdziwej scenie, z wykorzystaniem lalek.
Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni z wyjazdu, który był doskonałą lekcją mająca na celu poznanie teatru, jego magii i pracy aktorów dzięki którym możemy oglądać tak wspaniałe widowiska jak "Wąż".

26 marca 2015 r. odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny dla klas II-III. W konkursie wzięło udział 16 uczniów, którzy zmierzyli się z niełatwym tekstem pt. "Wymarzona wyprawa". Najlepiej poradzili sobie: Jakub Guzik (2a), Piotr Janas (3a) i Piotr Pawlas (3b), którzy reprezentowali szkołę w gminnym etapie konkursu. Dla wszystkich uczestników przygotowano drobne upominki. W etapie gminnym świetnie poradził sobie drugoklasista Jakub Guzik (2a) zajmując 2 miejsce oraz Piotr Janas z 3a - 3 miejsce.

W Dankowicach 25.03.2015 odbył się finał wojewódzki turnieju "Z podwórka na stadion o puchar Tymbarku". W turnieju zagrała drużyna SP w Zebrzydowicach kategoria U10 zajmując 5 MIEJSCE. Nasi młodzi piłkarze wygrali ze szkołami z Zabrza 7:2 i ze szkołą z Nędzy 2:1. Przegrali 4:3 z MUKP Dąbrowa Górnicza późniejszymi zwycięzcami całego turnieju. Naszą szkołę reprezentowali: Owczarzy Jakub, Bizoń Ksawery, Zborek Michał, Zborek Wojciech, Pawlas Piotr, Sobczak Mateusz, Kołatek Kacper, Kawik Paweł, Grzybek Fabian, Morawiec Piotr, Wójcikowski Kamil, Krystian Karpeta.

DRUGIE MIEJSCE W PÓŁFINAŁACH WOJEWÓDZKICH MŁODYCH KOSZYKAREK. Dn. 23.03.2015 r. uczennice z SP Zebrzydowice razem z nauczycielem Grzegorzem Kukuczką pojechały do Łazisk Górnych na półfinały wojewódzkie SZS w koszykówkę. W zawodach tych brały również udział SP z Katowic, Chorzowa i Łazisk Górnych. Po bardzo dobrej i ambitnej grze nasze koszykarki zdobyły II miejsce przegrywając z rywalkami z Katowic. Gratulujemy młodym dziewczynom sukcesu, który zawdzięczają przed wszystkim swojemu trenerowi p. Adamowi Sztychnemu. Drużyna grała w składzie: Marcelina Kinal, Nikola Szostok, Oliwia Rychły, Kornelia Bukowczan, Amelia Mentel, Anna Szymiczek, Weronika Przybyła, Emilia Machaj, Julita Szewczyk, Emilia Mielczarska, Karolina Uherek, Małgorzata Rudnicka. Opr. B.G-K

TRZECIE MIEJSCE W POWIECIE W DRUŻYNOWYCH ZAWODACH PŁYWACKICH. Dn. 09.03.2015r. na basenie "Delfin" w Skoczowie odbyły się Mistrzostwa Powiatu Cieszyńskiego Szkolnego Związku Sportowego Szkół Podstawowych w drużynowym pływaniu. Naszą gminę reprezentowały uczennice Szkoły Podstawowej z Zebrzydowic, które zdobyły trzecie miejsce na tych zawodach. Drużyna składała się z 14 dziewcząt: Julia Węglarzy, Emilia Żesławska, Roksana Dandyk, Natalia Loter, Paulina Krupa, Nikola Wiktor, Julia Trzaskalik, Julia Lipka, Emilia Kotlarz, Zuzanna Mikszan, Karolina Chlebek, Nikola Foltyn, Anna Parchańska, Julia Tkaczyk, a opiekunem był nauczyciel Grzegorz Kukuczka. Opr. B.G-K

2 marca - w szkolnej auli już poraz kolejny miała miejsce żywa lekcja historii, tym razem zaprezentowano uczniom uzbrojenie polskiego żolnierza w czasie I i II wojny światowej ze szczególnym podkreśleniem faktu, że Polacy uzywali broni tylko w celach obronnych. Ponadto uczniowie mogli założyć na głowy zabytkowe hełmy i dotknąć broni róznego kalibru.

Luty:

IV ZAWODY PŁYWACKIE "OD PRZEDSZKOLA DO SENIORA". W sobotę 28.02.2015 r. na basenie przy Zespole Szkół w Zebrzydowicach, po raz czwarty odbyły się Gminne Zawody Pływackie pt. "Od przedszkola do seniora". W zawodach mogli brać udział wszyscy mieszkańcy naszej gminy bez względu na wiek. W sumie było 112 uczestników, którzy pływali w swojej kategorii wiekowej (osobno dziewczynki i chłopcy) stylem dowolnym na różnych dystansach. Głównym organizatorem zawodów był Grzegorz Kukuczka pod patronatem Rady Sportu Gminy Zebrzydowice, a sędziami Kamil Kędzior i Barbara Grela-Kukuczka. W przebieg całej imprezy były również zaangażowane p. Genia Kania i Ilona Kędzior za co organizator bardzo im dziękuje. Sponsorami zawodów byli: Wójt Gminy Zebrzydowice p. Andrzej Kondziołka, Kamil Kędzior SWIN and SNOW - Szkółka Pływania i Narciarstwa , p. Adam Foltyn dzięki którym były medale i nagrody. Wszystkim uczestnikom gratulujemy a kibicom dziękujemy za doping i miłą atmosferę.
Wyniki końcowe:
kategoria: przedszkolaki (tylko w tej kategorii dziewczynki i chłopcy razem starowali)
I m-ce Antoni Foltyn, II m-ce Maja Trzaskalik, III m-ce Szymon Bartnicki
kategoria: SP kl. 1 dziew.
I m-ce Emilia Pawliczek, II m-ce Martyna Trzos, III m-ce Julia Mrówka
Kategoria: SP kl. 1 chł.
I m-ce Piotr Parchański, II m-ce Jeremiasz Szostok, III m-ce Marcin Lipowczan
SP kl. 2 - 3 dziew.
I m-ce Emilia Żesławska, II m-ce Roksana Pastuszak, III m-ce Julia Węglarzy
SP kl. 2 - 3 chł.
I m-ce Franciszek Foltyn, II m-ce Jakub Fojcik, III m-ce Piotr Morawiec
SP kl. 4 dziew.
I m-ce Klaudia Kempny, II m-ce Paulina Krupa, III m-ce Kamila Machej
SP kl. 4 chł.
I m-ce Paweł Król, II m-ce Sebastian Konieczny, III m-ce Bartosz Szostok
SP kl. 5 -6 dziew.
I m-ce Zuzanna Mikszan, II m-ce Anna Parchańska, III m-ce Marta Mazgaj
SP kl. 5 - 6 chł.
I m-ce Mateusz Lipowczan, II m-ce Paweł Trojan, III m-ce Sebastian Zdunkiewicz
Opr. B.G-K

AWANS DO PÓŁFINALU WOJEWÓDZKIEGO KOSZYKAREK Z ZEBRZYDOWIC. Nie dawno pisaliśmy o zdobyciu tytułu Mistrza Powiatu Cieszyńskiego w piłce koszykowej przez uczennice SP z Zebrzydowic, a już możemy się pochwalić ich kolejnym sukcesem. Następnym etapem zawodów Szkolnego Związku Sportowego są zawody rejonowe, gdzie nasze młode koszykarki rozegrały mecz z Mistrzem Powiatu Pszczyńskiego, czyli SP z Pawłowic. Do spotkania doszło w hali sportowej POSiR w Pszczynie 27.02.2015 r. Po bardzo dobrym meczu nasze uczennice wygrały wynikiem 24:10 i tym sposobem awansowały do półfinału wojewódzkiego. Należy nadmienić, że sukces ten dziewczynki zawdzięczają swojemu trenerowi panu Adamowi Sztychnemu, gdyż wszystkie trenują w jego drużynie. Opiekunem zespołu był nauczyciel Grzegorz Kukuczka. OPR. B.G-K

Styczeń:

30 stycznia 2015 r. uczniowie klasy 2a i 2b zaprosili Babcie i Dziadków na koncert z okazji ich święta. Uroczystość odbyła się w auli szkolnej w budynku "nowej szkoły". Licznie zebrani goście mogli wysłuchać przygotowanych dla nich okolicznościowych wierszyków, pięknych piosenek, instrumentacji utworów muzycznych na instrumentach perkusyjnych oraz melodii granych na dzwonkach. Mogli też zobaczyć tańce opracowane specjalnie na tę okazję. Dużo radości i uśmiechu dostarczyły słuchaczom teksty zaprezentowane w gwarze przez dziewczynki w tradycyjnych, cieszyńskich strojach ludowych. Na zakończenie Babcie i dziadkowie otrzymali samodzielnie wykonane przez dzieci laurki i prezenty. Mamy zadbały też o słodki poczęstunek oraz pachnącą kawę i herbatkę dla gości. Uczniów przygotowały wychowawczynie klas drugich P. Helena Kondziołka oraz P. Barbara Wija.

W czwartek 29.01.2015 r. na lodowisku przy ZS w Zebrzydowicach po raz pierwszy odbył się "Zimowy dzień sportu", którego inicjatorem i głównym organizatorem był ks. Mateusz Dudkiewicz i p. Mariusz Wałęga, a poczęstunek i dyplomy ufundowała Rada Rodziców. W imprezie tej brali udział zarówno uczniowie szkoły podstawowej jak i gimnazjum. Na początku odbył się pokazowy, towarzyski mecz w hokeja na lodzie, w którym zagrali również między innymi nasi gimnazjaliści. W dalszej części odbyły się zawody sprawnościowe, które wymagały sprawnej jazdy na łyżwach i umiejętności posługiwania się kijem hokejowym. Celem tej imprezy było propagowanie zimowej dyscypliny sportu jaką jest hokej na lodzie, aktywizacja uczniów do zajęć wychowania fizycznego oraz dobra zabawa. Opr. B.G-K

29.01.2015 r w Pogwizdowie odbyły się finały Mistrzostw Powiatu w Piłce Koszykowej Dziewcząt Szkół Podstawowych Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego. Uczennice z Zebrzydowic po zaciętej i wyrównanej grze pokonały swoje rywalki z SP nr 5 Ustronia oraz SP nr 2 z Brennej i zdobyły pierwsze miejsce oraz tytuł Mistrza Powiatu Cieszyńskiego. W składzie drużyny grały: Marcelina Kinal, Nikola Foltyn, Oliwia Rychły, Kornelia Bukowczan, Amelia Mentel, Anna Szymiczek, Tatiana Mysakowicz, Magdalena Żagan, Weronika Przybyła, Emilia Machaj, Julita Szewczyk, Emilia Mielczarska, Karolina Uherek, a opiekunem-nauczycielem był Grzegorz Kukuczka.

28 stycznia dzieci należące do kółka teatralnego "Bajo" wzięły udział w "Teatralnej zabawie karnawałowej". Prowadząca zajęcia P. Jolanta Plinta przygotowała dla uczniów liczne konkursy i zabawy teatralno-zręcznościowo-taneczne. Wszyscy doskonale się bawili.

26 stycznia - po raz kolejny uczciliśmy rocznicę urodzin patrona naszej szkoły Krzysztofa Kamila Baczyńskiego uroczystą akademią, która tym razem została przgotowana wspólnie przez uczniów szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Mogliśmy usłyszeć wspaniałe interpretacje utworów poety i niezwykle pięknie wykonane piosenki wojenne. Oprawę muzyczną przygotowała pani H. Donocik, nad całością zaś czuwały polonistki zespołu szkół.

20 stycznia 2015r. w auli Zespołu Szkół w Zebrzydowicach odbył się "Wieczór jasełek" czyli spotkanie świąteczno-noworoczne dla rodziców, sympatyków i przyjaciół szkoły. Uczniowie klas 1-3, 4-6 i gimnazjum przygotowali montaż słowno-muzyczny. Kółko teatralne "Bajo" wraz z zespołem "śpiewających aniołków" przygotowany przez p. J. Plintę i B. Wiję przedstawiło tradycyjne jasełka wzbogacone kolędami i pastorałkami. Uczniowie klas 5 oraz solistki z gimnazjum przygotowani przez p. H. Donocik zaprezentowali świąteczne utwory muzyczne. Gimnazjaliści, nad którymi czuwała p. M. Mika umilili wieczór współczesnymi jasełkami przypominając wszystkim, że Boże Narodzenie może trwać przez cały rok, jeśli tylko tego chcemy.

14 stycznia - odbył się w szkolnej auli karnawałowy bal dla najmłodszych, czyli uczniów klas I-III. Wodzirejami tradycyjnie byli państwo Kmieciowie. Klasy IV-VI szlały w sali gimnastycznej podczas niezwykle głośnej muzyki dyskotekowej, były też konkursy z nagrodami - np. konkurs szalonych fryzur, konkursy sprawnościowe oraz wybór królowej i króla balu, w międzyczasie zaś dzieci mogły posilić się w szkolnej stołówce pysznościami przygotowanymi przez Rodziców, a były smaczne hot-dogi, popcorn, wata cukrowa i rozmaite wypieki i do tego wiele litrów soku.

9 stycznia - aktorzy z Krakowa po raz kolejny przygotowali dla uczniów lekcję języka polskiego pt. "Liryka, epika, dramat", podczs której teoria przeplatana była fragmentami znanych utworów literatury polskiej recytowanymi przez prowadzących. Wiadomości zostały uporządkowane w sposob jasny i przejrzysty, więc wszystkim bardzo podobała się taka lekcja.

Grudzień:

19 grudnia - uczniowie klas IV - V wraz z paniami H. Donocik oraz A.Prószyńką przygotowali cudowne świąteczne przedstawienie pt. "Bombka".Przekomarzanie się ozdób choinkowych przeplatane było najpiękniejszymi kolędami, a klasa IVb zaśpiewała także po angielsku znaną piosenkę pt. "Merry Christmas". Po tym duchowym przeżyciu uczniowie wraz z wychowawcami przeszli do klas, aby wziąć udział w klasowych wigilijkach, natomiast klasa IVa jeszcze inaczej spędziła ten prześwąteczny dzień - do szkoły zostali zaproszeni rodzice na otwarte lekcje języka polskiego, a potem wspólnie tworzyli tort z gotowych półproduktów, aby udowodnić sobie, że w zespole można więcej. Tort był olbrzymi, piękny i bardzo smaczny!

19 grudnia uczniowie klas 1-3 mieli możliwość oglądać tradycyjne "Jasełka" przygotowane przez kółko teatralne "Bajo". Pięknie pokazana przez młodych aktorów historia narodzin Jezusa w Betlejem wprowadziła oglądających w świąteczną atmosferę. Obrazy przewijające się na scenie przeplatane były pięknymi piosenkami bożonarodzeniowymi i kolędami przygotowanymi przez utworzony na tę okazję chórek Aniołków. Przedstawienie przygotowała P. Jolanta Plinta, a śpiewy opracowała P. Barbara Wija.

19 grudnia wszyscy uczniowie klas 1-3 wraz z wychowawczyniami zebrali się w sali gimnastycznej na wspólnym kolędowaniu. Poszczególne klasy zaprezentowały przygotowane na tę okazję piosenki świąteczne, pastorałki i kolędy. Dzieci grały na instrumentach perkusyjnych, ilustrowały muzykę ruchem. Zaprezentowali się także soliści - instrumentaliści uczący się grać na różnych instrumentach. Na zakończenie z akompaniamentem gitary wszyscy śpiewali najbardziej znane i lubiane kolędy. Miła, uroczysta i świąteczna atmosfera przeniosła się potem do sal lekcyjnych, gdzie odbyły się wigilijki klasowe.

POMAGAMY INNYM. "Każdy z nas ma na tyle dużą dłoń, że może z niej uczynić Betlejem" . W dniach od 4 do 17 grudnia w klasach I-III w SP w Zebrzydowicach przeprowadzono kolejną akcję "Świąteczna paczka". Zbieraliśmy artykuły spożywcze, szkolne, kosmetyki, owoce, słodycze i zabawki. Dzięki Wam Drodzy Rodzice, dzięki Waszym wrażliwym i otwartym na drugiego człowieka sercom, udało się zrobić 18 pięknych, dużych paczek, które trafiły do dzieci i z pewnością wywołały uśmiech na ich twarzach. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za zrozumienie i poparcie naszej akcji. Organizatorka akcji Monika Holeksa

Jak co roku przed świętami Bożego Narodzenia ogłoszony został gminny konkurs plastyczny "Choinka". Uczniowie mieli do wykonania płaską lub przestrzenną formę plastyczną zgodną z tematem wykorzystując różne techniki plastyczne. Prace przygotowane przez uczniów były bardzo pomysłowe i piękne. Jurorzy mieli niełatwe zadanie dokonując wyboru najciekawszych prac. W kategorii form płaskich:
W grupie młodszej: I miejsce uzyskała Natalia Lach z kl. 2b, a III miejsce Jakub Owczarzy z kl. 3a. Wyróżnieni zostali też: Julia Bednarczyk z kl. 3a, Oliwia Dandyk z kl. 2b, Julia Popko z kl. 1a, Olaf Gwizdoń z kl. 3a.
W grupie starszej: wyróżnienia: Paweł Staniek kl.5c , Wiktoria Rejczyk kl.5a, Mateusz Kula kl.5c, Jakub Pawliczek kl.5c
W kategorii form przestrzennych:
W grupie młodszej: I miejsce uzyskała Agata Mulawa z kl. 3a, a III miejsce Szymon Rejczyk z kl. 2b i Amelia Szuścik z kl. 2a. Wyróżnieni zostali: Antonina Żesławska z kl. 1c, Milena Duraj z kl. 2b, Tomasz Holeksa z kl. 1a, Igor Szczypka z kl. 2a, Iga Kobylińska z kl. 1a, Franciszek Foltyn z kl. 3b, Alicja Stawarczyk z kl. 1, Dominika Mędrala z kl. 1a.
W grupie starszej: I miejsce: Julia Trzaskalik kl.5a, II miejsce : Natalia Loter kl.4b, III miejsce : Marcelina Kinal kl.5 b, Emilia Kotlarz kl.5c, wyróżnienia: Małgorzata Rudnicka kl.5b, Emilia Machaj kl.5c, Justyna Urbaś kl.6a,Julita Szewczyk kl.5b, Karolina Uherek kl.5c, Anna Draga kl.5b.
Organizatorkami konkursu były P. Jadwiga Bajger i P. Urszula Budzińska (z SP w Kończycach Małych).

5 grudnia 2014 r. w sali audiowizualnej "starej szkoły" uczniowie klas 1-3 gościli Mikołaja. Dzieci zaprezentowały niecodziennemu gościowi przygotowane wierszyki, piosenki i instrumentacje. Mikołaj wręczył dzieciom oczekiwane przez nich z niecierpliwością upragnione prezenty. Spotkanie upłynęło w miłej i radosnej atmosferze.

W tym roku szkolnym z okazji Mikołaja dla klas piątych zostały zorganizowane warsztaty naukowe. Przeprowadziła je pani Magdalena Jaglarz- Dietrych z Uniwersytetu Dziecięcego w Bielsku Białej. Zajęcia cieszyły bardzo dużym zainteresowaniem uczniów, a ich tematem był suchy lód i samozapłon.

Listopad:

28 listopada 2014 r. w budynku starej szkoły odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Warzywa i owoce - kukiełka". Konkurs przeprowadzono w ramach projektu "Owoce i warzywa w szkole". Z tej okazji uczniowie klas 1-3 przygotowali krótkie programy artystyczne, piosenki, które zachęcały do spożywania warzyw i owoców, a także prowadzenia zdrowego trybu życia. Wszystkie prace plastyczne uczniów wzbudziły zachwyt jurorów. I miejsce uzyskali: Matuszyńska Hanna-3a,Szymańska Kinga- 3a, Rafał Sabiniok -1c, Konrad Salamon -3a,Szymańska Zuzanna -3a, Janas Piotr -3a,Gwizdoń Olaf -3a,Pawlas Piotr -3b, Pala Wiktoria - 2b, Głowania Justyna - 2b, Salamon Klaudia -2a, Holeksa Tomasz -1a, Fojcik Jakub -3a, Kawik Paweł -3a, Górecki Jakub -3a, Żagan Patryk -3a, Żesławska Emilia -3a, Wawrzyczek Michał -2a, Majer Ola -2b, Dandyk Oliwia -2b, Cecot Paweł - 2b, Damps Wiktoria - 2b, Kania Magda - 1b, Mulawa Agata - 3a, Urbaś Piotr - 3b, Nowak Dominika -1c, Gierczyński Bartosz -2a, Żądlak Bartosz - 3a, Petyniak Kacper - 3a, Kornas Maja - 2a.
Wyróżnieni zostali: Karpeta Krystian -3b,Kłak Zosia -2b, Tyrała Mateusz -1c, Frankowska Magdalena -3a, Foltyn Zuzia -2b, Duraj Milena - 2b,Poniekiewski Piotr - 1c, Szczypka Patrycja - 3b,Żagan Maksymilian - 3a, Tercka Paulina - 1c, Owczarzy Jakub -3a, Pelucha Adam - 3a, Śmieja Marta - 1d, Pilawska Wiktoria - 3a, Mateusz Brychcy - 3b, Fabian Grzybek - 2b, Bartosz Chmiel - 2b.

26 listopada 2014 r. mali aktorzy z kółka teatralnego "Bajo" zaprezentowali rodzicom, przyjaciołom i znajomym przedstawienie ekologiczne pt. "Co słychać w lesie?". 8 grudnia to samo przedstawienie obejrzeli uczniowie klas I - III. W czasie przedstawienia aktorzy zachęcali widzów do zachowań proekologicznych. Swoją grą aktorską pokazywali jakie zachowania są niepożądane w lesie i co przeszkadza jego mieszkańcom. Widzów zachwyciła gra aktorska małych aktorów, a zwłaszcza stroje, które w większości były przygotowane i uszyte przez panią Ewę Kociołek. Małych aktorów przygotowała p. Jolanta Plinta, a oprawę muzyczną p. Monika Holeksa wraz z dziećmi z kółka muzycznego.

25 listopada 2014r. odbył się szkolny konkurs recytatorski pod hasłem ,, Owoce i jarzynki - kolorowe witaminki w poezji". W konkursie wzięło udział 23 uczniów klas I - III. Wyróżnienia w konkursie otrzymali: Justyna Żagan kl.1, Piotr Mazur kl.1, Julia Mrówka kl.1, Mateusz Hawełka kl.1, Amelia Szuścik kl.2a, Agata Mulawa kl.3a, Patrycja Szczypka kl.3b, Franciszek Foltyn kl.3b. Jury nagrodziło trzema pierwszymi miejscami: Pawła Kawika - kl.3a, Kacpra Kołatka - kl. 3a oraz Justynę Głowanię - kl.2b. Nagrodzeni uczniowie reprezentowali naszą szkołę w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim w Kończycach Małych, który odbył się dnia 4 grudnia. Cała trójka pięknie recytowała przygotowane wiersze, a wyróżnienie uzyskał Kacper Kołatek uczeń kl. 3a.

24 listopada dzieci z klas 1-6 miały możliwość zobaczyć z bliska drapieżnego ptaka. Podczas spotkania z jego właścicielką uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych informacji nt. budowy ciała ptaków drapieżnych, sposobów odżywiania, zwyczajów. Dzieci miały także możliwość zobaczyć pokaz lotu.

We wtorek 18 listopada uczniowie klas 1-3 obejrzeli przedstawienie teatralne "Jak Rumcajs uratował Cypiska", które zaprezentowane zostało w sali MOK w Jastrzębiu Zdroju. Inscenizacja była bardzo interesująca. Dzieci najbardziej zachwyciła postać pajęczycy, która poruszała się na scenie na szczudłach. Po spektaklu dzieci miały możliwość spotkania z aktorami, którzy przybliżyli im tajniki sztuki aktorskiej.

13 listopada w Hażlachu odbyły się eliminacje powiatowe U10 turnieju piłki nożnej "Z podwórka na stadion o puchar Tymbarku". W turnieju wzięło udział 10 drużyn z całego powiatu. Drużyna złożona z uczniów klas 1-3 ze SP w Zebrzydowicach grała w grupie z SP z Brennej i SP z Pogórza. Obie drużyny zostały pokonane przez zawodników z Zebrzydowic odpowiednio: 1:0 i 3:1. W grupie finałowej nasi piłkarze w składzie: Jakub Owczarzy, Jakub Fojcik, Paweł Kawik, Maks Żagan z kl.3a, Michał Zborek, Kamil Wójcikowski, Ksawery Bizoń, Mateusz Sobczak z kl.3b, Piotr Morawiec, Fabian Grzybek z kl. 2b oraz Wojtek Zborek z kl. 1b pokonali 3:0 Istebną i 2:1 Dębowiec i uzyskali awans do dalszych rozgrywek.

W środę 12 listopada w auli ZS w Zebrzydowicach odbył się XV Przegląd Pieśni Patriotycznej. Uczestników oceniało profesjonalne jury w składzie:
dr Jadwiga Sikora - przewodnicząca, mgr Halina Sztymon, Urszula Wierzgoń, mgr Zbigniew Kościelny, ks. wikary Władysław Bajer.
Wśród występujących znalazł się zespół utworzony z uczniów klasy 2a i 2b, który zaprezentował dwie piosenki: "To co ważne blisko masz" oraz "Polska to nasz dom". Występ dzieci został wysoko oceniony przez jury. Uczniowie uzyskali I miejsce w swojej kategorii i będą reprezentować naszą szkołę w etapie diecezjalnym Przeglądu Pieśni Patriotycznej w Hałcnowie. Dzieci przygotowały: p. Barbara Wija i p. Helena Kondziołka.

3 listopada - w ramach godzin wychowawczych uczniowie wzięli udział w akademii upamiętniającej rocznicę Odzyskania Niepodległości. Tę piękną lekcję historii przygotowali uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum pod czujnym okiem nauczycieli, a program słowno-muzyczny przypomniał te straszne lata, kiedy Polski zabrakło na mapie Europy.

3 listopada - klasy czwarte spotkały się ze strażakiem, który przeprowadził z uczniami pogadankę nt. bezpieczeństwa na drodze oraz uświadomił dzieciom, że gaśnica w samochodzie powinna być sprawna.

Październik:

29 października w Szkole Podstawowej w Kończycach Małych odbyło się spotkanie Klubu "Złota rybka" działającego w ramach projektu unijnego "Zdrowa rybka, skoczna żabka". Dzieci z Kaczyc, Marklowic, Kończyc oraz Zebrzydowic uczestniczący w zajęciach kółka przyrodniczo - ekologicznego miały możliwość obejrzeć inscenizację dotyczącą zdrowego trybu życia. Następnie wzięły udział w przygotowanych dla nich zajęciach plastycznych, ruchowych, komputerowych, prozdrowotnych pod hasłem "Z Ekoludkiem i Skoczkiem po zdrowie". Wszyscy z dużym zaangażowaniem, bardzo pomysłowo oraz z radością wykonywali zadania warsztatowe.

28 października Teatr Kwadryga przyjechał do dzieci z klas 1-3, aby zaprezentować przedstawienie kukiełkowe pt. "Zaczarowany młyn". Uczniowie obejrzeli go w sali widowiskowej zebrzydowickiego zamku.

28 października uczniowie klasy 2b wraz z wychowawczynią oraz rodzicami odwiedzili ZOO w Chorzowie oraz "Kotlinę dinozaurów".

28 października - o godzinie 10.00 w szkole rozległy się trzy dzwonki, które były sygnałem do ewakuacji, ktora przebiegła wzorowo i bardzo sprawnie. Ten próbny alarm przeciwpożarowy zakończony został w szkolnej auli apelem nt. bezpieczeństwa.

27 października uczestniczyliśmy w akademii poświęconej Świętemu Janowi Pawłowi II z okazji XIV Dnia Papieskiego. Uczniowie klas 4-6 oraz gimnazjum przygotowały pod kierunkiem P. Bożeny Karpiel oraz P. Agnieszki Łupieżowiec inscenizację wspominkową postaci tego świętego. Ważne wydarzenia z życia JP II przeplatane były wierszami oraz piosenkami religijnymi.

17 października w GOK w Zebrzydowicach dzieci z klas 1-3 obejrzały przedstawienia: "Czarna dama" oraz "O utopcach z Darkowa" przygotowane przez grupę teatralną z Czech.

"Wczoraj przedszkolaki, a dzisiaj pierwszaki". Takie hasło towarzyszyło uczniom klas pierwszych Szkoły Podstawowej w Zebrzydowicach 14 października podczas uroczystości ślubowania i pasowania na ucznia. Dzieci przedstawiły piękny i ciekawy program artystyczny, w czasie którego recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Następnie uczniowie złożyli ślubowanie na sztandar szkoły, a po nim Pani Dyrektor wielkim ołówkiem pasowała każdego ucznia. Wychowawczynie p. J.Wituła, p. A.Herok, p. W.Wąsowska i p. M.Holeksa rozdały pamiątkowe dyplomy. Na zakończenie dzieci zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia, a następnie razem z zaproszonymi rodzicami przeszli do swoich klas, gdzie mamy przygotowały dla wszystkich smaczny poczęstunek.
Ten dzień z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników uroczystości, a szczególnie jej bohaterów - pierwszoklasistów.

13 października 2014 r. dzieci uczestniczące w zajęciach kółka przyrodniczo - ekologicznego realizowanego w ramach projektu "Zdrowa rybka, skoczna żabka" odwiedziły Zakład Doświadczalny Gospodarki Stawowej PAN w Gołyszu. Uczniowie wraz z pracownikiem zakładu zwiedziły ośrodek i zapoznały się z jego działalnością. Następnie obejrzały film przedstawiający cykl rozwojowy karpia. Na zakończenia spotkania wzięły udział w konkursie z nagrodami, którymi były gadżety Lokalnej Grupy Rybackiej "Żabi Kraj". W drodze powrotnej grupa zwiedziła także skansen tradycyjnej zagrody rolnej w Ochabach, gdzie mogła zobaczyć urządzenia i sprzęty używane przez naszych przodków.

1 października - uczniowie klas IV i V wzięli udział w multimedialnej lekcji w MOK w Jastrzębiu Zdroju na temat adaptacji filmowej. Prowadzący wykład starał się udzielić odpowiedzi na pytanie, co zostaje z książki na ekranie. Po niezwykle ciekawej i rzeczowej lekcji wyświetlony został film pt. "Szatan z siódmej klasy".

Wrzesień:

We wrześniu 2014 roku uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej w Zebrzydowicach wzięli udział w ogólnopolskiej kampanii KLUB PANCERNIKA KLIKA W FOTELIKACH. Celem programu było zapoznanie dzieci z wybranymi zagadnieniami bezpieczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznych zachowań na drodze. Rozwiązując kolejne zadania w książeczce pt. "Tydzień z pancernikiem Gustawem" dzieci dowiedziały się, jak bardzo ważne jest podróżowanie samochodem w odpowiednich, prawidłowo zamocowanych fotelikach. 19 września odbyło się spotkanie z policjantem, który przypomniał o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa nie tylko na drodze, ale również w domu, w szkole, w czasie zabawy. Dzieci mogły się pochwalić swoją wiedzą na ten temat, odpowiadając na pytania pana policjanta. W trakcie spotkania odwiedził je również pies Sznupek, z którym zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie. Każde dziecko otrzymało legitymację członkowską KLUBU PANCERNIKA, plakat, naklejkę, plan lekcji oraz maskotkę pancernika.

27 września - jak co roku pod koniec września, uczniowie Zespołu Szkół wraz z opiekunami wyruszyli na beskidzkie szlaki, by wziąć udział w Górskim Rajdzie Młodzieżowym "Pożegnanie lata". Cieszyński PTTK wyznaczył metę w schronisku na Stożku. Niestety w tym roku pogoda nam nie dopisała, ale mimo to uśmiechy nie znikały nam z twarzy. Naszą wędrówkę zaczęliśmy w deszczu z przełęczy Kubalonka. Na mecie rajdu czekał na nas ciepłe kiełbaski, pamiątkowe pieczątki. Opiekunami na rajdzie byli: M. Branny, M. Jarocka, B. Karpiel, A. Kopiec, L. Lasok - Zarzecka, A. Ziętek.

22 września - po raz kolejny uczniowie klas IV - VI mogli podziwiać umiejętności tancerzy stylu Freestyle. Instruktorowi pomagały dzieci,które w minionym roku szkolnym brały udział w zajęciach. Pokaz został gorąco przyjęty i na pewno grupa tańczących się powiększy.

15 września - w szkolnej auli zaprezentowali swoje umiejętności gry na gitarze uczniowie ze szkoły muzycznej w Jastrzębiu Zdroju. Celem tego spotkania było zachęcenie potencjalnych kandydatów do rozwijania swoich umięjętności.

W dniach od 8 - 12 września uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej byli na Zielonej Szkole w Porąbce. Malownicze miejsce w Beskidzie Małym nad rzeką Sołą sprzyjało ciekawym formom spędzania czasu przez dzieci. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach sportowych, ruchowych spędzając czas na świeżym powietrzu - na placu zabaw i boisku. Miały możliwość uczestniczyć w marszu patrolowym na orientację z elementami edukacji ekologicznej oraz zasadami pierwszej pomocy, wycieczce szlakiem górskim oraz spacerze po pobliskim lesie poznając krajobraz tej górskiej miejscowości. Poznały legendy związane z Porąbką oraz historię powstania pierwszej zapory wodnej. Dzieci brały także udział w zabawach muzyczno - ruchowych, rewii talentów oraz ognisku. Uczestniczyły w Wieczorze Góralskim poznając tradycyjną muzykę, przyśpiewki oraz zwyczaje tego regionu.
Pobyt w Domu Wczasów Dziecięcych w Porąbce był dla wszystkich dzieci niezapomnianą przygodą.

W piątek 5 września w sali audiowizualnej w tzw. "starej szkole" zebrali się uczniowie klas 2 i 3. Nauczycielka języka polskiego P. Katarzyna Dynek, która pracuje także w bibliotece szkolnej przybliżyła dzieciom ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie Trylogii Henryka Sienkiewicza. Przedstawiła uczniom sylwetkę pisarza oraz tematykę jego powieści. Przeczytała również fragmenty Trylogii zachęcając do włączenia się 6 IX do tej akcji.

1 września - zabrzmiał pierwszy dzwonek w naszej szkole. Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego przebiegało w trzech grupach: najpierw gimnazjaliści, potem klasy IV-VI, jako ostatni do auli naszej szkoły przybyli najmłodsi, w tym osiemdziesięciu pierwszoklasistów. Po spotkaniu uczniów z wychowawcami w klasach, dzieci z planem lekcji w rękach poszły do domu.