ROK SZKOLNY 2017/2018

Czerwiec:

26 czerwca w sali audiowizualnej w "starej szkoły" zebrali się emeryci biorący udział w projekcie "Aktywny senior 60+". Grupa dzieci z klas 1b, 3a, 3b, 3d przygotowała dla nich program artystyczny na który złożyły się wiersze, piosenki, tańce, instrumentacje utworów muzycznych z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych.

22 czerwca uczniowie klas 1-3 uroczyście pożegnali rok szkolny 2017/2018. Na boisku szkolnym P. dyrektor Jolanta Plinta wręczyła wyróżniającym się uczniom nagrody. Na zakończenie życzyła wszystkim udanych wakacji. Dzieci udały się następnie do swoich klas, gdzie od wychowawczyń otrzymały świadectwa oraz dyplomy.

LAUREATKI MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU LITERACKIEGO "Zostań pisarzem z…" Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Literackim "Zostań pisarzem z…" ogłoszonym przez Miejską Bibliotekę w Cieszynie nt. "Drzwi do nieznanego". Na początku czerwca zostały ogłoszone wyniki i okazało się, że laureatkami zostały dwie uczennice naszej szkoły: Sabina Morcinek (kl. IIIa - gimnazjum) oraz Emilia Żesławska (kl.6a). Dnia 8 czerwca w bibliotece w Cieszynie nastąpiło wręczenie nagród oraz spotkanie z pisarzem, który objął patronat nad tegorocznym konkursem - Rafałem Witkiem - autorem powieści, wierszy oraz słuchowisk dla dzieci oraz młodzieży, w którym wzięli udział laureaci oraz uczniowie szkoły, która przysłała na ten konkurs najwięcej prac - tym razem była to SP nr 3 w Cieszynie. Na miejscu okazało się, że Sabina Morcinek zdobyła I miejsce (należy w tym miejscu dodać, że po raz trzeci z kolei), natomiast Emilia Żesławska zajęła II miejsce. Po wręczeniu nagród pan Rafał Witek mówił o swoim pisaniu, czytał wiersze oraz fragmenty swojej prozy, angażował słuchaczy do konkursów, na zakończenie chętnie pozował do zdjęć i rozdawał autografy. Uczennicom z naszej szkoły towarzyszyły polonistki, które jako pierwsze czytały prace uczennic i dokonały niezbędnej korekty - mgr K. Dynek i mgr J. Nowakowska.


15 czerwca w SP w Marklowicach Górnych odbył się Gminny Konkurs Matematyczny "Super Matematyk" dla klas 1-3. Naszą szkołę reprezentowała 3 - osobowa drużyna uczniów kl. 3c i 3d. Po zaciętej rywalizacji uczeń kl. 3c Kawik Jan zajął II miejsce, drużyna uzupełniona o Dawida Trzcińskiego i Kingę Kuchejdę z kl. 3d uzyskała I miejsce. Gratulujemy!

11 czerwca uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w spotkaniu z ratownikiem p. Piotrem Piłkowskim. Obejrzeli film animowany nt. zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Poznali kolejność czynności ratowniczych w Łańcuchu Przeżycia oraz ćwiczyli resuscytację na manekinie. Utrwalili także znajomość numerów alarmowych.


W czerwcu wśród wszystkich uczniów klas czwartych został przeprowadzony szkolny konkurs "Rachmistrz Doskonały". Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszy polegał na wyłonieniu najlepiej i najszybciej liczących uczniów w danych klasach. Następnie został przeprowadzony drugi etap, w którym walczyli już tylko najsprawniejsi uczniowie z poszczególnych klas. I miejsce zdobył uczeń z kl. 4a Jakub Kwolek, II miejsce - Aleksandra Zborek i III miejsce - Jakub Pagacz uczniowie z klasy 4b.

6 czerwca uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielkami PCK pod hasłem: "Dołącz do drużyny dr Ząbka". Dzieci poznały cztery kroki prowadzące do utrzymania zdrowych zębów na podstawie filmu animowanego o dr Ząbku i jego drużynie. Nauczyły się jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, w jaki sposób i czym czyścić zęby, jak często odwiedzać gabinet dentystyczny. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały kolorowankę, mini pastę i szczoteczkę firmy Colgate oraz dyplom.


4 czerwca uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w Dniu Sportu zorganizowanym przy współudziale rodziców z okazji Dnia Dziecka. Dzieci podzielone na 8 grup przechodziły na boisku "Orlika" z jednej stacji ćwiczeń do następnej. Wykonywały różne przygotowane dla nich zadania sportowe: np. przeciąganie liny, współzawodnictwo rzędów, skoki w dal, rzuty cholewami, rękawicami bramkarskimi, biegi i inne. Przemieszczając się po boisku trafiały też na zabawę z chustą animacyjną. Rada rodziców pomogła w zorganizowaniu tej imprezy. Każdy uczeń otrzymał napój oraz słodki wafelek. Mimo wysokiej temperatury wszyscy bawili się doskonale.


Maj:

29 maja 2018 r. przeprowadzono szkolny konkurs historyczny dotyczący bohaterów ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. Z pytaniami najlepiej poradziła sobie uczennica kl. 6a Emilia Żesławska, drugie miejsce zajął także uczeń 6a- Piotr Janas, natomiast na trzecim miejscu uplasował się Franciszek Foltyn z 6b.


We wtorek, 29 maja 2018r., w naszej szkole odbyło się spotkanie dla uczniów klas I-III z członkiniami Koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej: p. Jadwigą Swakoń i p. Jadwigą Chlebik. Panie są pasjonatkami Ziemi Cieszyńskiej i przybliżyły dzieciom tradycje i zwyczaje Śląska Cieszyńskiego.
Uczniowie klasy 1b przygotowali i zaprezentowali wiersze w gwarze cieszyńskiej, śpiewano również piosenki cieszyńskie. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną na temat historii stroju cieszyńskiego oraz mogli podziwiać stroje na żywo. Zaproszone panie cierpliwie i wyczerpująco odpowiadały na pytania dzieci oraz przeprowadziły ciekawy quiz. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze oraz pozwoliło uczniom poszerzyć swoją wiedzę o regionie.


25 maja uczniowie kl. 1a, 28 maja uczniowie klasy 1b, a 5 czerwca uczniowie kl. 1c zaprosili swoje mamusie na zajęcia otwarte z okazji Dnia Matki. Podczas lekcji dzieci miały możliwość zaprezentowania swoich umiejętności i zdobytej wiedzy. Uczniowie wypowiadali się o tym, jaka jest mama, dokonali opisu swojej mamy oraz wykonali jej portret. Następnie dzieci przedstawiły program artystyczny dla zaproszonych gości: recytowały wiersze, śpiewały piosenki, grały na instrumentach i tańczyły. Na zakończenie uczniowie odśpiewali tradycyjne "Sto lat", złożyli życzenia swoim mamom i obdarowali je własnoręcznie zrobionymi prezentami.

23 maja klasa 1c wraz z wychowawczynią p. Moniką Holeksą pojechała na wycieczkę klasową do Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu. Dzieci podziwiały loty skrzydlatych drapieżników (orła, sokoła, myszołowa i jastrzębia), prosto z rękawicy sokolnika, nad głowami widzów i ich powrót na zawołanie opiekuna. Ponadto zapoznali się z budową, trybem życia i sposobem polowania ptaków drapieżnych. Mieli możliwość zobaczenia wielu gatunków ptaków żyjących w naszym kraju. Na rozległym terenie parku, na łonie przyrody żyjącej swoim rytmem dzieci podziwiały, karmiły i głaskały dzikie zwierzęta. Uczniowie podziwiali jelenie, sarny, daniele, muflony, dziki z małymi warchlakami, kozę czy alpakę. Ponadto uczniowie miło spędzili czas w kompleksie rekreacyjno - wypoczynkowym, na który składał się plac zabaw oraz bajkowa aleja z ruchomą ekspozycją. Ten wyjazd z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.

22 maja odbyła się ostatnia w tym roku szkolnym lekcja umuzykalniająca dla klas 1-3. Tym razem tematem spotkania była muzyka krajów Unii Europejskiej. Dzieci miały możliwość poznać też brzmienie i budowę skrzypiec.


15 maja 2018r. uczniowie klasy 1b zaprezentowali inscenizację ekologiczną pt. "Wiosna w lesie" grupie przedszkolnej z Gminnego Przedszkola Publicznego w Zebrzydowicach. Celem przedstawienia było uświadomienie pozytywnego i negatywnego wpływu człowieka na przyrodę, zachęcenie do współdziałania na rzecz naszej planety poprzez codzienne proekologiczne czynności, kształtowanie właściwych postaw wobec przyrody. Piękne stroje, muzyka, a przede wszystkim dobre przygotowanie małych aktorów zostało entuzjastycznie przyjęte przez przedszkolaków i nagrodzone gromkimi brawami. Na uwagę zasługuje również przesłanie spektaklu, tak ważne w dzisiejszym świecie. Po zakończeniu przedstawienia pierwszoklasiści zaprosili swoich młodszych kolegów do swojej sali lekcyjnej. Przedszkolaki mogły zapoznać się z wyposażeniem klasy i zobaczyć swoją przyszłą szkołę "od środka". Spotkanie przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze. Wszystkie dzieci wraz z wychowawcami bawiły się przy muzyce. Na zakończenie wykonano pamiątkowe zdjęcia i obdarowano przedszkolaków upominkami w postaci zakładek do książki.


W sobotę 12.05.2018 r. odbył się 49 Młodzieżowy Rajd Górski pt. "Powitanie wiosny", którego głównym organizatorem jest PTTK Oddział "Beskid Śląski" z Cieszyna. Metą dla wszystkich uczestników tego rajdu była "Chata Grabowa". Nasza liczna grupa składała się w sumie wraz z opiekunami ze 100 osób. Z klas I-III w rajdzie wzięło udział 44 uczniów, z klas IV-VII - 38 uczniów, a z Gimnazjum 6 osób. Podzieleni byliśmy na dwie grupy, jedna podążała szlakiem od Brennej Leśnicy -Szkoły, a druga od Brennej Leśnicy - Leśniczówki. Pogoda dopisywała i humory również. Na mecie uczestnicy otrzymali znaczek rajdowy, okolicznościową pieczątkę, ciepły posiłek oraz napój. Szkoła Podstawowa z Zebrzydowic otrzymała puchar za jedną z najliczniejszych grup uczestniczących w tym rajdzie. Kierownikami grup były Beata Hanzlik i Agnieszka Ziętek, a opiekunami: J. Nowakowska, B. Kozikowska, K. Dynek, L. Lasok - Zarzecka, G. Kukuczka, A. Prószyńska, M. Mażarski, U. Mażarska, K. Knyps - Korycka, D. Pudełko.


Całą fotorelację z rajdu można zobaczyć tutaj

10 i 11 maja w naszej szkole miało miejsce niecodzienne wydarzenie - "Dzień Europejski". Zabawa została zorganizowana przez chętnych uczniów klas IIa i IIb gimnazjum w ramach projektu edukacyjnego. Każda klasa przystroiła swoją salę lekcyjną w barwy i symbole losowo wybranego kraju europejskiego. Dodatkowo uczniowie każdej klasy przygotowali projekt euro-kapelusza oraz włożyli symboliczne ubrania. W szkole zrobiło się wesoło i kolorowo. Uczniowie zmierzyli się w quizie sprawdzającym znajomość z zakresu kuchni, flag, konturów państw, znanych postaci i piłkarzy Europy oraz ciekawostek o krajach naszych bliższych i dalszych sąsiadów. W drodze eliminacji wyłoniono 7 klas, które w finale musiały zaprezentować kawał/skecz związany z krajem, który reprezentowali. Finałowy quiz pozwolił ustalić najlepszych: w kategorii klas IV-VI zwyciężyła klasa VIa, zaś w kategorii klas VII, I i II gimnazjum bezkonkurencyjna okazała się klasa IIIa. Zwycięzcom gratulujemy a wszystkim życzymy udanej zabawy w przyszłych edycjach.


Kwiecień:

Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi zorganizowano w kwietniu konkurs plastyczny o tematyce ekologicznej dla klas I-III. Regulamin konkursu przewidywał prace przestrzenne z wykorzystaniem surowców wtórnych. Napłynęły 23 prace konkursowe. Dzieci wykazały się ogromną inwencją i pomysłowością, włożyły wiele serca i wysiłku, ale powstały prawdziwe "cudeńka". Pojawiło się m.in. drzewo z owocami na gałązkach, akwarium, roboty, rakieta, pojazdy, makieta miasta, ośmiornica, śmieszna myszka i świnka-skarbonka. Do zrobienia tych małych "dzieł sztuki" dzieci wykorzystały plastikowe butelki, nakrętki, słomki, tekturę. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

I miejsce:
Małgorzata Żak 3c
Emilia Kroczek 3c
Wiktoria Kroczek 3c
Radosław Winkler 2a
Hanna Ździebło 1b
Piotr Giza 2a
II miejsce
Karolina Mentel 3b
Julia Sikora 3b
Rozalia Fiedor 1c
Sandra Wierzgoń 1c
Anna Czyż 1c
III miejsce:
Stanisław Brachaczek 2a
Oliver Benek 2a
Arkadiusz Serwotka 1b
Wyróżnienia: Amelia Bromnik 1b, Jakub Bętkowski 1b, Dominika Trzos 1b, Zuzanna Torbicka 1b, Nadia Madecka 3c, Wiktor Olewiński-Brychcy 3b


30 kwietnia - odbyła się w szkolnej auli akademia upamiętniająca kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja - II na świecie, a I w Europie. Tym razem przedstawienie składało się z dwóch części - I scena rozgrywała się w osiemnastowiecznej pracowni szewca, w której czeladnicy oraz sam mistrz przeżywali na żywo wydarzenia rozgrywające się w królewskim zamku i byli świadkami złożenia przez króla przysięgi, następna scena rozgrywała się współcześnie i składała się z refleksji na temat doniosłości tego wydarzenia. Uroczystość uświetnił występ szkolnego chóru pod kierunkiem p. B. Hojki - Pilśniak. W przedstawieniu wzięli udział uczniowie klasy 6a przygotowani przez panią J. Nowakowską.


Dnia 28 kwietnia 2018r. w Sali Widowiskowej GOK w Zebrzydowicach odbył się charytatywny Wiosenny Koncert Talentów "Od nas dla Agatki". Społeczność lokalna licznie odpowiedziała na zaproszenie i hojnie wsparła akcję pomocy chorej uczennicy Szkoły Podstawowej w Zebrzydowicach. W miłej atmosferze, korzystając z wiosennej pogody uczestnicy koncertu spędzili popołudnie i skorzystali z przygotowanych atrakcji, takich jak: występy "młodych talentów", słodkości i przekąski bufetu, zabawy na świeżym powietrzu, koncert zespołu Galhan. Całkowity dochód z koncertu przekazany zostanie rodzicom chorej dziewczynki. Za okazane wsparcie, zaangażowanie, życzliwość, a przede wszystkim bezinteresowną pomoc wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli naszą inicjatywę, gorąco dziękujemy.
Dyrektor i Pracownicy
Szkoły Podstawowej im. K. K. Baczyńskiego w Zebrzydowicach

Ogólnopolski konkurs KLASÓWKA POWSTAŃCZA. 26 kwietnia 2018 r. w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach 48 najlepszych uczniów ze 113 szkół wszystkich typów przystąpiło do finału III edycji klasówki powstańczej. Zakres tegorocznej klasówki „Udział oraz zaangażowanie na rzecz Powstań Śląskich Polaków z Wielkopolski” uwzględniał w swojej treści także najistotniejsze aspekty pierwszego zwycięskiego powstania Polaków – Powstania Wielkopolskiego, którego 100. rocznicę obchodzimy w 2018 roku. Finaliści reprezentowali województwa: dolnośląskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, śląskie, świętokrzyskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy III b gimnazjum Sabina Morcinek. Poziom pytań był niezwykle wysoki. Zagadnienia dotyczyły aspektów politycznych, gospodarczych i militarnych. Sabinie nie udało się zakwalifikować do ścisłego finału, ale udział w samym konkursie jest już niewątpliwie dużym osiągnięciem. Należy dodać, iż konkurs odbywał się w sali plenarnej Śląskiego Sejmiku, a wszyscy uczestnicy mogli zwiedzić ten piękny gmach. Sabinie życzymy powodzenia w następnej edycji konkursu. Nauczycielka historii Danuta Taruc

25 kwietnia uczniowie klas 1-3 reprezentujący szkoły naszej gminy spotkali się w Szkole Podstawowej w Kaczycach na Gminnym Konkursie Ortograficznym. Trudne i długie dyktando tematycznie związany z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości sprawiło dzieciom duży problem. Nasza reprezentacja spisała się świetnie. I miejsce zajęła Oliwia Kapała z kl. 3c, a II miejsce Justyna Głaz z kl. 3b. Gratulujemy!

24 kwietnia uczniowie klas 1-3 mieli możliwość poznać polskie tańce narodowe. Tańcząca para zaprezentowała też wspaniałe tradycyjne stroje.

W niedzielę 22 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi. W poniedziałek 23 kwietnia uczniowie mogli wysłuchać audycji przez radiowęzeł, a 25 kwietnia odbył się szkolny konkurs ekologiczny. W konkursie wzięły udział 2 osobowe drużyny z klas 6 i 7 szkoły podstawowej oraz z klas 2 i 3 gimnazjum. Uczniowie rozwiązywali różnorodne zadania związane z naszą Ziemią i najbliższym środowiskiem ( krzyżówki, testy, zagadki). W konkursie przyznano 2 pierwsze miejsca - dla drużyn z klasy 7b i 3bG. II miejsce zajęła klasa 6a, a III miejsce - klasa 2b. Gratulujemy. ( I. Wyka, L. Lasok - Zarzecka)

Dnia 12 kwietnia odbyły się szkolne zawody pływackie dla klas 1-3. Miały one na celu wyłonienie reprezentacji szkoły na zawody gminne. Wyniki są następujące:

Klasy I chłopcy:
I miejsce Alan Grzybek 1a
II miejsce Michał Berit 1a
III miejsce Mikołaj Krzempek 1c
IV miejsce Arkadiusz Serwotka 1b
Klasy I dziewczynki:
I miejsce Zuzanna Torbicka 1b
II miejsce Julia Kowalska 1c
III miejsce Julia Mazur 1b
IV miejsce Nicola Kaczka 1b
Klasy II chłopcy:
I miejsce Paweł Giza 2a
II miejsce Stanisław Brachaczek 2a
III miejsce Filip Kondziołka 2a
Klasy II dziewczynki:
I miejsce Hanna Siemieniec 2a
II miejsce Amelia Drzewi 2a
III miejsce Julia Mordel 2a
Klasy III chłopcy:
I miejsce Antoni Foltyn 3c
II miejsce Jan Mechelewski 3c
III miejsce Kacper Bednarczyk 3c
IV miejsce Tobiasz Fidor 3a
Klasy III dziewczynki:
I miejsce Maja Trzaskalik 3d
II miejsce Maja Gruszczyk 3d
III miejsce Paulina Karakuła 3a
IV miejsce Emilia Kroczek 3c

Uczniowie którzy zajęli kolejno trzy pierwsze miejsca reprezentowali szkołę w gminnych zawodach pływackich, które odbyły się 10 maja . Po zaciętej rywalizacji z rówieśnikami z Kończyc Małych, Kaczyc i Marklowic uczniowie naszej szkoły uzyskali następujące lokaty:
Klasy I chłopcy:
I miejsce Krzempek Mikołaj 1a
II miejsce Alan Grzybek 1a
Klasy II chłopcy:
I miejsce Paweł Giza 2a
Klasy III chłopcy:
I miejsce Antoni Foltyn 3c
II miejsce Jan Mechelewski 3c
Klasa I dziewczynki:
I miejsce Zuzanna Torbicka 1b
III miejsce Julia Kowalska 1c
Klasy II dziewczynki:
I miejsce Siemieniec Hanna 2a
III miejsce Julia Mordel 2a
Klasy III dziewczynki:
I miejsce Maja Trzaskalik 3d
II miejsce Paulina Karakuła 3a
III miejsce Maja Gruszczyk 3d

10 kwietnia z okazji pierwszego dnia wiosny odbyła się Mini Lista Przebojów

9 kwietnia rozpoczął się w naszej szkole Tydzień Zdrowia. W tym dniu trzyosobowe drużyny z klas 7 i 2G wzięły udział w szkolnym konkursie o zdrowiu. Uczniowie rozwiązywali krzyżówki, quiz, kalambury. Konkurs udało się rozstrzygnąć dopiero w dogrywce, podczas której uczestnicy rozwiązywali test wiedzy o człowieku. I miejsce w konkursie zdobyła klasa 7b, II miejsce klasa 2aG, a miejsce III - klasa 2bG. Podczas Tygodnia Zdrowia uczniowie naszej szkoły obejrzeli filmy o tematyce prozdrowotnej (klasy 2G, 7a, 5b, 6b, 4a i 4b), grali w grę strategiczno - apetyczną YEDZO (klasy 7 i klasa 6a), Wszyscy uczniowie mogli uczestniczyć w zabawach edukacyjnych. Klasy 6 wykonały prace plastyczne, które ozdobiły szkolny korytarz. Klasa 2b gimnazjum tradycyjnie przygotowała owocowe koreczki. Uczniowie klas 7 przygotowali plakaty na temat szkodliwości hałasu. W klasach 7 na lekcjach biologii i klasie 6a na lekcji przyrody realizowano zadania programu " Żyj smacznie i zdrowo". Wszystkie te działania miały na celu zwrócenie uwagi na nasze zdrowie i na to, jak ważny dla naszego zdrowia jest odpowiedni styl życia. Tydzień Zdrowia zorganizowały nauczycielki: I. Buława, L. Lasok - Zarzecka, I. Wyka.

Dnia 6 kwietnia w Szkole Podstawowej w Kończycach Małych odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski dla klas I-III pt. "Świat wierszami Ludwika Jerzego Kerna malowany". Wcześniej odbyły się eliminacje, w wyniku których wybrano trzech uczniów: Maję Trzaskalik (3d), Justynę Głaz (3b) i Arkadiusza Serwotkę (1b), którzy reprezentowali naszą szkołę. Celem konkursu było rozbudzenie wśród uczniów zamiłowania do poezji Ludwika Jerzego Kerna, szerzenie kultury słowa poetyckiego oraz wspieranie uzdolnień recytatorskich. W konkursie wzięło udział 18 uczniów z klas młodszych z 6 szkół: SP Kończyce Wielkie, SP Hażlach, SP Zebrzydowice, SP Kaczyce, SP Marklowice, SP Kończyce Małe. Każdy uczestnik recytował dowolnie wybrany utwór poetycki Ludwika Jerzego Kerna dostosowany do swojego wieku. Przy ocenie jury kierowało się następującymi kryteriami: dobór tekstu do predyspozycji ucznia, interpretacja utworu, intonacja głosu, dykcja, wyrazistość. Po wysłuchaniu recytacji wierszy wszystkich uczniów, gości zaproszono na słodki poczęstunek. W tym czasie jury oceniło i wyłoniło zwycięzców. Nasi młodzi artyści zaprezentowali się bardzo dobrze. Maja Trzaskalik z wierszem pt. "W pobliżu Barbakanu" zajęła III miejsce, natomiast Arkadiusz Serwotka z wierszem "Latający dywan" został wyróżniony. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, laureaci atrakcyjne nagrody, a pozostali recytatorzy upominki.

Już po raz drugi uczniowie naszej szkoły odwiedzili Wielki Świat Techniki w Ostravie. 7 kwietnia 2018 r. chętni uczniowie klas 6 i klas 5 Szkoły Podstawowej mogli przeprowadzać różnego rodzaju próby, wykonywać doświadczenia i eksperymentować na licznych stanowiskach poznając prawa przyrody i fizyki. To była wspaniała zabawa, połączona z poznawaniem tajników nauki w prosty i przystępny sposób. W czasie wycieczki zwiedzali ekspozycje cywilizacji, nauki i wynalazków oraz natury. Oglądali też film przyrodniczy w 3D oczywiście w języku polskim. Czas minął bardzo szybko i dzieci wracały do domu pełne wrażeń. Organizatorami wycieczki były p. Dorota Hobernik-Pindel, Agnieszka Karwowska - Pawliczek oraz Agnieszka Ziętek.

W dniach od 19- 23 marca uczniowie kl. 2a, a od 3- 7 kwietnia uczniowie klas: 3a i 3b spędzili 5 dni w Domu Wczasów Dziecięcych w Porąbce. Malownicze miejsce w Beskidzie Małym nad rzeką Sołą sprzyjało ciekawym formom spędzania czasu przez dzieci. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach sportowych, ruchowych spędzając czas na świeżym powietrzu - na placu zabaw i boisku. Miały możliwość uczestniczyć w marszu patrolowym na orientację z elementami edukacji ekologicznej, testu wiedzy o Porąbce oraz zasadami bezpieczeństwa, wycieczce szlakiem górskim, a także spacerze po pobliskim lesie poznając krajobraz tej górskiej miejscowości. Poznały legendy związane z Porąbką, ciekawostki związane z górą Żar oraz historię powstania pierwszej zapory wodnej. Dzieci brały także udział w zabawach ruchowych, turnieju sprawnościowym, rewii mody oraz warsztatach plastycznych (mydlarskich i scrabooking). Uczestniczyły w wieczorze filmowym oraz bawiły się na dyskotekach. Pobyt w Domu Wczasów Dziecięcych w Porąbce był dla wszystkich dzieci niezapomnianą przygodą.

Marzec:

Projekt edukacyjny "Opowieść o porach roku" - w twórczości plastycznej. Projekt był realizowany w terminie od 02.10.2017 do 26.03.2018 przez grupę 5 uczniów: Wiktorię Herok kl.IIc, Justynę Malinowską kl.IIc, Gabrielę Kiejnig kl.IIc, Marcelinę Baiger kl.IIa oraz Emilię Fujcik kl.IIa. Celem, który sobie uczniowie wyznaczyli było pogłębienie wiedzy na temat twórczości polskich malarzy pejzażowych oraz ukazanie " Czterech pór roku '' wg własnego pomysłu i w różnych technikach plastycznych. Efektem końcowym projektu były prace zaprezentowane na jednej ze szkolnych wystaw. Opiekunem projektu była pani Bajger.

28 marca z dziećmi spotkała się p. Sara Brejza, która opowiedziała o swojej misji w Afryce i Boliwii gdzie pomagała dzieciom w nauce, organizowała im dodatkowe zajęcia, wycieczki i towarzyszyła im w codziennym życiu. Pokazała zdjęcia przedstawiające warunki życia w Boliwii oraz ręcznie wykonane przedmioty codziennego użytku.

Z 23 na 24 marca 2018r. uczniowie klas - 4d i 6a wraz z opiekunami wzięli udział w kolejnej nocy w szkole. W tym roku tematem przewodnim były gry planszowe i łamigłówki matematyczne. Szczególnie atrakcyjną formą dla dzieci były podchody, w których musieli nie tylko rozwiązać zaszyfrowane wskazówki, ale także dobrze znać rozmieszczenie sal i miejsc w szkole. Przed snem zobaczyli jeszcze ulubione filmy. Wychowawczynie: D. Taruc i A. Zietek.

14 marca w naszej szkole już po raz trzeci obchodziliśmy "Dzień liczby PI". To święto matematyki spopularyzowano w latach 90-tych ubiegłego wieku w USA. Jak co roku w łączniku szkoły na gazetce zostały przedstawione ciekawe informacje dotyczące historii odkrycia liczby PI. Odbył się również konkurs matematyczny, w którym uczestniczyły klasy 7 SP oraz 2 i 3 Gimnazjum. Trzyosobowe drużyny tych klas musiały zmierzyć się z pięcioma zadaniami. Pierwszym z nich była łamigłówka, w której należało znaleźć wszystkie ukryte na rysunku trójkąty. Drugie zadanie to maraton literowy, którego rozwiązanie stanowiło powiedzenie słynnego matematyka Kartezjusza "Cogito ergo sum" czyli "Myślę więc jestem". Trzecim z kolei zadaniem była krzyżówka Pantropa, której hasło brzmiało "Ludolfina" (jedna z nazw liczby PI). Zadaniem czwartym był kombinogram, w którym z rozsypanych liter uczniowie musieli ułożyć 9 pojęć matematycznych, a rozwiązanie brzmiało Pitagoras. Ostatnim zadaniem była zagadka liczbowa polegająca na wpisaniu liczb od 1 do 9 w trzy przecinające się koła, tak aby suma liczb w każdym z kół była taka sama. Wśród klas siódmych pierwsze miejsce zdobyła 7c,z klas drugich najlepsza okazała się 2b zaś z klas trzecich najlepiej poradziła sobie 3a. Drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy, a wszyscy uczestnicy słodkie batoniki. Pomysłodawcą i organizatorem zabawy była p. Bożena Piguła.

13 marca uczniowie klas 1-3 mieli możliwość uczestniczyć w lekcji umuzykalniającej. Tym razem dzieci poznały budowę i brzmienie kontrabasu.

12 marca uczniowie klas 3a i 3b oraz klas 1c i 2a mieli możliwość spotkania się z p. Agnieszką Łosińską, która w bardzo interesujący sposób przybliżyła dzieciom temat wolontariatu. Pani Agnieszka jest wolontariuszką w domu opieki dla upośledzonych osób dorosłych oraz prowadzi zajęcia grupy integracyjnej pod nazwą "Stokrotki". Duże zainteresowanie u dzieci wzbudziła księga pamiątkowa "Stokrotek", w której dokumentowane są wszystkie wydarzenia, wycieczki oraz zajęcia tejże grupy.

Luty:

19 lutego uczniowie klasy 1a przygotowali zdrowe i pyszne kanapki, a 8 marca dzieci z kl. 3b przygotowały zdrowe desery owocowe z odrobiną czekolady.

8 grudnia 2017 r. odbyły się w naszej szkole eliminacje do VI Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Literaturze "W świecie bohaterów "Drużyny" Johna Flanagana". Do konkursu obowiązywała znajomość książek Flanagana i umiejętność redagowania krótkich i dłuższych form wypowiedzi pisemnej. Szkolne eliminacje wygrała Amelia Waltar z kl. III b gimnazjum.
Finał konkursu miał miejsce 19 lutego br. w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Mysłowicach. Po części pisemnej wyłoniono 7 uczniów, którzy zakwalifikowali się do ścisłego finału (część ustna). Miło nam poinformować, iż nasza uczennica, Amelia Waltar zajęła pierwsze miejsce, pokonując 63 uczestników konkursu. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Styczeń:

24 stycznia uczniowie klas 1-3 oraz 4 - 6 jak co roku wzięli udział w karnawałowym balu przebierańców. Stroje dzieci były bardzo kolorowe, pomysłowe i różnorodne. Zabawa były bardzo udana. Tańce przeplatane były różnymi konkursami. Rada Rodziców zadbała też o smaczny poczęstunek dla dzieci.

22 stycznia - tego dnia uroczystą akademią uczciliśmy kolejna rocznicę urodzin Patrona naszej szkoły. Tym razem program artystyczny był wyjątkowy - piękne wiersze poety przeplatane były nastrojową muzyką oraz piosenkami z tamtego czasu. Nie powtarzano dat z życiorysu Kamila Baczyńskiego, które zawsze pojawiają się podczas takich uroczystości i to było niezwykłe oraz bardzo ciekawe, ponieważ zasiewało ciekawość… To przedstawienie wzruszyło niezwykle, toteż podziękowania należą się twórcom scenariusza, a więc paniom: K. Dynek, A. Kopiec, B. Hojce - Pilśniak oraz uczniom klas trzecich gimnazjum.

16 stycznia 2018 r. dzieci z klas 1-3 "W karnawałowym rytmie" bawiły się przy dźwiękach trąbki i keyboardu. Wysłuchały Najbardziej znane melodie z całego świata kojarzące się z karnawałem. Mogły również poznać budowę trąbki.

Sukces ucznia SP w konkursie matematycznym. Franciszek Botorek uczeń klasy 7c zakwalifikował się do finału wojewódzkiego konkursu przedmiotowego z matematyki. Opiekunem w/w ucznia jest pani Bożena Piguła.

14 I 2018 uczniowie sp i gimnazjum wraz z opiekunami - paniami Danutą Taruc, Agnieszką Ziętek i panem Markiem Mażarskim -kwestowali w 26 finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Łączna zebrana kwota w Zebrzydowicach - 9027,11zł, 35,16 euro, 52 korony i inne. Kwestowali: Magdalena Frankowska, Joanna Gaweł, Olaf Gwizdoń Paweł Kawik, Kacper Kołatek, Agata Mulawa, Kacper Petyniak, Wiktoria Pilawska, Konrad Salamon, Patryk Żagan, Emilia Żesławska, Zuzanna Czyż, Jakub Chmiel, Kacper Dadej, Dominik Janko, Szymon Tetla, Małgorzata Maślanka, Amelia Waltar, Klaudia Gajda, Agata Rygiel. Niestety, choroba nie pozwoliła wziąć udziału dwójce wolontariuszy- Milenie Duraj i Jakubowi Fojcikowi.

14 stycznia w sali widowiskowej GOK w Zebrzydowicach odbyły się występy uczniów naszej szkoły w ramach 26 Finału WOŚP. Dzieci z klas I-III zaprezentowały tańce z pomponami i chustami, instrumentacje wybranych utworów oraz śpiewały w języku polskim i angielskim. Koncert finałowy połączony z emocjonującą licytacją zgromadził szeroką publiczność, która gromkimi brawami nagradzała młodych artystów.

Zobacz również...

Grudzień:

W grudniu SP w Kończycach Małych zorganizowała Gminny Konkurs Plastyczny pt. "Anioły". Na konkurs uczniowie przygotowali formy przestrzenne i płaskie. W I kategorii 1 miejsce uzyskała Amelia Owczarzy z kl. 1b, a 3 miejsce Hanna Zdziebło z kl. 1b. Wyróżnieni zostali także Wiktoria Pala kl. 3a, Paweł Laszczak kl. 3b, Mikołaj Krzempek kl. 1a, Amelia Bromnik kl. 1b, Wiktor Olewiński - Brychcy kl. 3b, Julia Krętosz kl. 3a. W II kategorii - formy płaskie 2 miejsce zajęła Anna Fujcik kl. 3b, a 3 miejsce Filip Kondziołka kl. 2a. Wyróżnienia otrzymali: Maja Trzaskalik kl. 3d, Nadia Twardzik kl. 3d, Arkadiusz Serwotka kl. 1b, Karolina Turowska kl. 1a.

PODAROWALIŚMY KAWAŁEK SERCA- CZYLI AKCJA "ŚWIATECZNA PACZKA"
Po raz szósty w klasach I- III Szkoły Podstawowej zorganizowano akcję "Świąteczna paczka". Również w tym roku zgromadzono duże ilości artykułów spożywczych, słodyczy, przyborów szkolnych, kosmetyków, zabawek i owoców, z których zrobiliśmy duże paczki, wypełnione wyżej wymienionymi artykułami. Przed świętami trafiły one do rodzin naszych uczniów. Wierzymy, że ucieszyły obdarowanych, wywołały uśmiech na twarzach dzieci, które mogły przytulić się np. do mięciutkiego, dużego pluszowego misia. Jesteśmy przekonani, że świadomość, iż obok nas jest ktoś, kto chce podzielić się z drugim człowiekiem sprawiła, że święta były jeszcze radośniejsze, bo przecież "zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego rękę, zawsze wtedy jest Boże Narodzenie…"
Serdecznie dziękuję rodzicom naszych uczniów za wielkie serca, za wrażliwość, życzliwość, za poparcie akcji. Organizatorka: Monika Holeksa

22 grudnia uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w tradycyjnych klasowych wigilijkach. Dzieci udekorowały na tę okoliczność sale lekcyjne oraz stoliki, na których nie zabrakło opłatków i tradycyjnych ciasteczek. Spotkania w klasach poprzedzone były wspólnym radosnym kolędowaniem wszystkich uczniów zebranych w sali gimnastycznej.

22 grudnia - ostatni dzień w szkole przed przerwą świąteczną przebiegał w świątecznej atmosferze: miał miejsce konkurs na najładniejszą gazetkę bożonarodzeniową, konkursy kolęd. W szkole podstawowej w grupie młodszej I miejsce zajęła kl. 5a, II miejsce - 4d, a III miejsce klasy 4c i 4b, w grupie starszej I miejsce zajęła klasa 6a - wszyscy uczniowie wystąpili na scenie, II miejsce zajęła klasa 7b, natomiast III miejsca nie przyznano, na lekcji czwartej odbyły się klasowe wigilijki. Po skończonych lekcjach wszyscy już mogli się cieszyć świąteczną atmosferą.

21 grudnia kółko teatralne "Bajo" przygotowało tradycyjną inscenizację jasełkową pt. "Mały Jezus". Mali aktorzy zaprezentowali nie tylko umiejętności aktorskie, ale także muzyczne i taneczne. Przedstawienie wzbogaciły śpiewy pastorałek i kolęd w wykonaniu chóru utworzonego z dzieci z klas 1b, 3a i 3b. (A. Holeksa - Stęchły, A. Herok, J. Plinta, L. Kondziołka)

21 grudnia 2017 - wystawione zostały w szkolnej auli Jasełka pt. "Błogosławiona noc" i ponownie wszyscy zostali zaskoczeni niezwykłością przesłania tego przedstawienia, ale pani Baron już nas do tego przyzwyczaiła. Toteż każdego roku z niecierpliwością czekamy na ten dzień, w którym weźmiemy udział w duchowej uczcie. Pani Klaudia skorzystała ze scenariusza Marcina Kobierskiego, osoby nie byle jakiej, bo aktora Teatru Bagatela w Krakowie. Mottem tego tekstu były słowa Alberta Einsteina, które w pełni oddają to, co przeżywamy przy okazji świąt Bożego Narodzenia: "Są dwie drogi, aby przeżyć życie. Jedna to żyć tak, jakby nic nie było cudem. Druga to żyć tak, jakby cudem było wszystko."
Na scenie zobaczyliśmy uczniów od klas czwartych po gimnazjum świetnie odgrywających swoje role, jednak na szczególną uwagę zasługiwała Julia Lipka, która z wielką swobodą oraz naturalnością wystąpiła w roli Estery. Tym razem cud wydarzył się wśród normalnych i pospolitych ludzi, którzy martwili się przybyciem wielu gości z powodu spisu ludności. Nigdzie nie było miejsca, o czym wiemy z Biblii, a nasi bohaterowie z tego powodu byli odsyłani z miejsca na miejsce, aż wreszcie znaleźli schronienie, dziecko się urodziło i nikt nie widział w tym nic niezwykłego aż do momentu przybycia królów. Przedstawienie zakończone zostało pięknymi kolędami w wykonaniu szkolnego chóru, tym razem jednak partie solowe wykonali uczniowie klas młodszych, a najbardziej widownię zachwycił śpiew Klaudii Salamon (5a).
9 stycznia 2018r. jasełka wystawione zostały dla rodziców uczniów oraz całej społeczności Zebrzydowic, a 11 stycznia 2018 r. przedstawienie mieli okazję zobaczyć podopieczni z Domów Pomocy Społecznej z Kończyc Małych oraz Pielgrzymowic. Natomiast 16 stycznia 2018r. uczniowie wystąpią na XXI Przeglądzie Widowisk Bożonarodzeniowych - "Radlińskie Betlejki".

19 XII uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w kolejnej lekcji umuzykalniającej pod hasłem "Hej, kolęda". Dzieci miały możliwość poznać budowę i brzmienie fletów prostych i bocznych. Śpiewały także najbardziej znane kolędy.

13 grudnia klasa II a gościła w swoich progach pana Marcina Salamona, który z okazji Barbórki- święta wszystkich górników, przyszedł do uczniów, aby porozmawiać z nimi na temat pracy górników i przybliżyć im tajniki pracy na kopalni. Dzieci przywitały gościa wierszami i górniczym walczykiem, a także złożyły serdeczne życzenia z okazji Dnia Górnika. Pan Marcin, który przybył w galowym stroju górniczym, wytłumaczył dzieciom od czego pochodzą i co symbolizują poszczególne części stroju. Pokazał uczniom wielki odłamek węgla i opowiadał o maszynach jakich używa się na dole do wydobywania tego "czarnego złota", a także o zasadach bezpieczeństwa jakich należy przestrzegać. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali wszystkich informacji i zadawali gościowi wiele pytań, nawet te o legendarnego Skarbnika pilnującego złóż węgla, na które pan Marcin z wielką cierpliwością odpowiadał.

6 grudnia do zebrzydowickiej szkoły podstawowej przybył gość z dalekiej Laponii. Święty Mikołaj, bo o nim mowa, obdarował uczniów prezentami. W zamian za podarki uczniowie zaśpiewali Mikołajowi piosenki i zadedykowali mu kilka wierszy nauczonych specjalnie na tę okazję. Z pewnych źródeł wiadomo, że wszyscy uczniowie obiecali, że będą słuchać rodziców i nauczycieli oraz, że będą grzeczni przez cały rok. Czy dotrzymają słowa, tego dowiemy się przy następnej wizycie dobrodusznego biskupa. Trzymamy za nich kciuki!

WYNIKI KONKURSU DOTYCZĄCEGO ŻYCIA I DZIAŁALNOŚCI JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO. W związku z przypadającą 5 grudnia 2017 150 rocznicą urodzin Józefa Piłsudskiego- w naszej szkole został przeprowadzony konkurs dotyczący życia i działalności wielkiego Polaka. Brali w nim udział uczniowie szkoły podstawowej. Konkurs trwał w listopadzie i grudniu 2017 roku. Począwszy od 2 listopada- co tydzień na drzwiach sali historycznej 150- wywieszona była kartka z trzema pytaniami. Zadaniem uczniów było udzielenie jak najbardziej trafnych odpowiedzi do końca każdego tygodnia. I miejsce zajęła Emilia Żesławska z klasy VI a, wyróżnienie uzyskał uczeń tej samej klasy Kacper Petyniak. Danuta Taruc- nauczycielka historii.

5 grudnia, w Szkole Podstawowej im.Trzech Braci w Hażlachu, podczas III Międzygminnego Konkursu Recytatorskiego "OTO NARODZIŁ SIĘ WAM ZBAWICIEL", w cudowną atmosferę nadchodzących świąt wprowadziły zebranych gości dzieci klas 1-3 - reprezentanci 8 szkół z terenu gmin: Dębowiec, Hażlach, Zebrzydowice. W tym roku odbyła się już trzecia edycja tego wydarzenia, który tak jak w latach ubiegłych wymagał od uczestników m.in. przygotowania literackiego. Jak w latach poprzednich tematem wybieranych przez uczestników utworów jest Boże Narodzenie w jego chrześcijańskim wymiarze. Podczas tej edycji po długich obradach Jury przyznało nagrody. Wśród nagrodzonych znaleźli się uczniowie naszej szkoły. I miejsce uzyskała Maja Trzaskalik z kl. 3d, a III miejsce zajął Arkadiusz Serwotka z kl. 1b.

Więcej zdjęć można znaleźć na stronie: http://gwiazdkacieszynska.pl/gwiazdka/z-regionu/1510-oto-narodzil-sie-wam-zbawiciel

Dnia 4 grudnia na zaproszenie dyrekcji ZS nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju, uczniowie klas IIIc i IIId z wychowawcami i opiekunami wzięli udział w zajęciach z fizyki, chemii, biologii i matematyki, przeprowadzonych przez nauczycieli i uczniów. Dla dzieci było to ogromne i niezapomniane przeżycie, szczególnie dlatego, iż samodzielnie mogły między innymi przeprowadzić doświadczenia chemiczne ( w białych fartuchach i ochronnych okularach), z których jedno nosiło nazwę " wulkan", a efektem końcowym był jego "wybuch", przygotować w dygestorium mieszaninę soli do wykonania różnobarwnych płomieni - ogni bengalskich, spowodować przeskok iskry elektrycznej, zbadać elektrostatyczność przez tarcie laski ebonitowej lub szklanej o sukno, przygotować preparat i oglądać go przez mikroskop, zagrać w matematyczne gry planszowe, sprawdzić swoje logiczne myślenie w czasie zabaw matematycznych, a na koniec z wykorzystaniem tabletów rozwiązać test wiedzy i sprawdzić, co zapamiętali z przeprowadzonych i obserwowanych zajęć. Dzień spędzony w świecie nauk ścisłych, z pewnością rozbudził w naszych uczniach zainteresowanie oraz chęć do dalszego zdobywania wiedzy z tych przedmiotów, co być może w przyszłości zaowocuje odkrywaniem nowych tajników nauki. Dziękujemy serdecznie pani dyrektor mgr Jolancie Kłopeć, pani mgr Justynie Dubiel, pani mgr Agnieszce Wereszczak, pani mgr Agacie Zabadaj oraz uczniom ZS nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju za zaproszenie, zorganizowanie i przeprowadzenie ciekawych zajęć dla naszych uczniów. Wychowawcy klas: Agnieszka Łosińska i Anna Holeksa-Stęchły.

Listopad:

29 listopada klasa 3c i grupa dzieci ze szkolnej świetlicy po zakończeniu zajęć lekcyjnych także wzięły udział we wróżbach andrzejkowych, konkursach, grach i zabawie. Zabawa andrzejkowa miała na celu zintegrowanie wszystkich dzieci oraz pozostawienie po sobie pozytywnych wspomnień dostarczając dzieciom wielu miłych wrażeń. W trakcie zabawy dzieci miały przygotowane napoje i słodki poczęstunek. Z radością można było obserwować, jak potrafią się wspólnie bawić. Zadowoleni i pełni wrażeń, po skończonej zabawie wrócili do swoich domów. Opiekunami dzieci była p. Anna Holeksa- Stęchły i p. Monika Holeksa.

28 listopada pielęgniarka szkolna p. A. Waliczek przygotowała pogadankę nt. dbania o higienę osobistą, higienę po wyjściu z toalety, dokładnego mycia rąk, dokładnego mycia owoców i warzyw w związku z profilaktyką przeciwdziałania wirusowemu wątroby WZW.

27 listopada dzieci z klas 1 wzięły udział w zajęciach bibliotecznych przeprowadzonych przez p. U. Czaudernę z okazji Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia. Uczniowie wraz ze swoimi ulubionymi pluszakami wysłuchali ciekawostek o prawdziwych niedźwiadkach żyjących w przyrodzie, o ich zwyczajach, sposobie odżywiania. Na zakończenie dzieci wykonały piękne portrety misiów.

27 listopada grupa dzieci świetlicowych miała możliwość uczestniczyć w tradycyjnych wróżbach i zabawach andrzejkowych. Zajęcia te przygotowała p. Helena Kondziołka oraz praktykantka p. Weronika Grim.

"Ojczyzna, to nie kraj, w którym mieszkasz, ale kraj którego potrzebujesz i który potrzebuje ciebie", to motto przyświecało XVIII-mu Przeglądowi Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek, w którym wzięły udział zespoły instrumentalno-wokalne, chórki oraz wokaliści, chcący upamiętnić rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W czwartek 16.11.2017r. klasy I-III Szkoły Podstawowej z Zebrzydowic reprezentowali uczniowie klas II a i III d, którzy wykonali dwie pieśni "Pałacyk Michla" i "Przybyli ułani". Utwory te pozwoliły młodej grupie artystów zakwalifikować się do kolejnego, diecezjalnego etapu konkursu, który odbędzie się w marcu.

Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Idea Dnia Życzliwości narodziła się w 1973 r. w Stanach Zjednoczonych. Była to odpowiedź na konflikt Egiptu i Izraela. Inicjatywa miała za zadanie przekonać rządzących do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy. Obecnie to święto jest już obchodzone w ponad 180 krajach i ma nieco inny wymiar, mniej polityczny, a bardziej społeczny. Jego cele są następujące: uwrażliwianie ludzi oraz wzbudzanie w nich pozytywnych emocji, zachęcanie do dialogu międzypokoleniowego, jak również wyrażanie protestu przeciwko nienawiści, antypatii i nietolerancji. Z okazji tego szczególnego dnia uczniowie klasy VI a przygotowali kolorowe wizytówki z napisem " 21 listopada - Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień" oraz cytatem. Każdy, kto wchodził do budynku szkoły został takim małym prezencikiem obdarowany. Największą popularnością cieszyły się wizytówki w kształcie serca. "Dziękuję, że jesteś...", "Wszystkiego najlepszego..." czy "Miłego dnia!" - niby proste, znane wszystkim słowa, a wywoływały radość oraz niezapomniany uśmiech na twarzy obdarowanego. Po raz kolejny pokazaliśmy, że życzliwość w naszej szkole nie jest tylko abstrakcyjnym pojęciem. Pozytywna energia, którą przekazaliśmy innym, na pewno powróci do nas ze zdwojoną siłą.

16 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Z tej okazji uczniowie klas 1-3 wzięli udział w zajęciach, na których obejrzały prezentację multimedialną oraz ilustracje poświęcone temu tematowi. Poznały znaczenie pojęcia tolerancja. Podawały także przykłady zachowań tolerancyjnych i nietolerancyjnych w swoim najbliższym otoczeniu. Na zakończenie wykonały plakaty pod hasłem "Jesteśmy tolerancyjni".

15 listopada - uczniowie wzięli udział w uroczystej akademii upamiętniającej 99 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości po 123 latach niewoli. Program artystyczny został przygotowany przez uczniów klas: 5b oraz 4a pod czujnym okiem pań: mgr Bożeny Kozikowskiej oraz mgr Aleksandry Prószyńskiej. Oczywiście perfekcyjna oprawa muzyczna została opracowana przez panią mgr Beatę Hojkę - Pilśniak, która zaskakuje za każdym razem nas wszystkich. Tym razem było to przygotowanie do występu dzieci z klas czwartych śpiewających w szkolnym chórze dopiero od września. Na uwagę zasługiwał również odpowiedni dobór tekstów literackich, kostiumów z epoki, piosenek oraz szczególny występ Emilki Żesławskiej. Występom towarzyszyła prezentacja multimedialna.

24 listopada uczniowie klas 3a i 3b odwiedzili Chlebową Chatę w Górkach i wzięli udział w zajęciach edukacyjnych. Poznali życie naszych przodków na wsiach. Zapoznali się z podstawowymi zbożami i ich zastosowaniem oraz poznali maszyny dawniej wykorzystywane przy uprawie i obróbce ziarna. Oglądali stare maszyny rolnicze. Poznali proces powstawania masła i twarogu, mielenia zboża oraz nazwy sprzętów do tego wykorzystywanych. Poznali dawne i współczesne sposoby pozyskiwania miodu, sprzęty pasieczne oraz ciekawostki z życia pszczół. Samodzielnie wypiekali podpłomyki, które potem degustowali z wytworzonym masłem i twarogiem lub miodem. Na zakończenie dzieci zakupiły pamiątki.

14 listopada dzieci z klas 1-3 uczestniczyły w ciekawej lekcji umuzykalniającej w czasie której mogły poznać niezwykłe możliwości najwspanialszego instrumentu świata jakim jest ludzki głos.

8 listopada klasa 1c i 3c wraz z wychowawczyniami pojechały do Teatru im. Adama Mickiewicza w Cieszynie na przedstawienie ,,Alicja w krainie czarów". Dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały spektakl i podziwiały piękne stroje aktorów. Ten wyjazd z pewnością na długo zostanie w ich pamięci. Wyjazd zorganizowała wychowawczyni klasy 1c Monika Holeksa.

Październik:

W październiku, klasa II a po raz kolejny zorganizowała "Klasowy dzień zdrowego posiłku". Akcja ta ma na celu zachęcić dzieci do zjadania większej ilości warzyw i owoców, a także ma pokazać, że przygotowane potrawy mogą być kolorowe, smaczne i na pewno lepsze i zdrowsze od słodyczy. Tym razem uczniowie sporządzali przepyszne i zdrowe sałatki warzywne i owocowe, które z wielkim apetytem zjadali na kolejnych przerwach. Na zdrowie!

" Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą"
Taki tytuł nosiło spotkanie z poezją księdza Jana Twardowskiego, które odbyło się 29 października w Sali Widowiskowej GOK w Zebrzydowicach, a zorganizowane zostało przez grupę integracyjną " Stokrotki", która działa przy Parafii WNMP w Zebrzydowicach i dzieci szkolne.
Ksiądz Jan Twardowski - wspaniały poeta, uczestnik Powstania Warszawskiego, wykładowca akademicki, nauczyciel niepełnosprawnych dzieci i przede wszystkim kapłan. Był księdzem magnetycznym, otwartym, takim którego się szuka i chce się spotkać. Siłę czerpał z modlitwy, a fascynacja Jezusem stanowiła centrum jego kapłaństwa. W czasie spotkania, dzieci, młodzież, przedstawiciele grupy " Stokrotki" oraz zaproszeni do udziału goście, zaprezentowali licznie zebranej w sali publiczności, wzruszające, pełne ciepła i życzliwości, poruszające problemy zwykłych ludzi wiersze i opowiadania księdza Jana, piękny śpiew, grę na instrumentach i taniec z szarfami w wykonaniu dzieci, który wzbudził zachwyt widzów. Pięknie i wzruszająco zabrzmiał "Psalm kochania" Piotra Rubika, do zaśpiewania którego włączyli się wszyscy występujący na scenie, a w oczach wielu zebranych na widowni, pojawiły się łzy. Na zakończenie spotkania zapalono znicze i przy zgaszonych światłach wszyscy obecni w sali zaśpiewali piosenkę "Zapada zmrok".
Dziękujemy wszystkim, którzy przyjęli nasze zaproszenie i byli razem z nami w ten niedzielny wieczór. Dziękujemy występującym za piękną i wzruszającą interpretację wierszy i opowiadań księdza Jana Twardowskiego, za śpiew, grę na instrumentach i taniec, dziękujemy za zaangażowanie pomimo licznych obowiązków szkolnych, zawodowych i rodzinnych, dziękujemy za to, że tak pięknie wyrazili przesłanie księdza poety, mówiące o tym, że mamy kochać ludzi za zwykłe proste rzeczy, kochać za to, że są obok nas i pamiętać, że z miłością do ludzi musimy się śpieszyć, bo przecież ... tak szybko odchodzą. Organizatorki spotkania: Agnieszka Łosińska i Anna Holeksa-Stęchły

26 października 2017 r. dzieci z kółka teatralnego "Bajo" zaprezentowały nauczycielom i uczniom klas 1-3 program artystyczny z okazji "Dnia Nauczyciela". Mali aktorzy w odświętnych strojach wyrecytowali przygotowane wiersze i zaśpiewali piosenki, w miły sposób wyrażając wdzięczność i podziękowanie nauczycielom za ich pracę. Występ ubogacił taniec z chustkami dziewczynek z klasy 3 c i 3d. Przedstawienie wzbudziło podziw wśród widzów, czego potwierdzeniem były gromkie brawa.

21 października - w tym dniu w Domu Kultury w Buczkowicach nastąpiło uroczyste podsumowanie tegorocznego konkursu literackiego pt. "Chcecie bajki, oto bajka…". Ten dzień był bardzo pomyślny dla uczniów naszej szkoły, ponieważ okazało się, że na konkurs nadesłano 144 prace, wyróżniono 16 i wśród nich na czołowych miejscach znalazły się aż cztery teksty naszych młodych twórców: I miejsce zajęła Anna Pacan z kl. III gimnazjum, II Natalia Loter z kl. 7c, III Hanna Matuszyńska z kl. 6a, natomiast wyróżnienie otrzymał Adam Pelucha również z kl. 6a. Na galę rozdania nagród (bardzo pięknych i atrakcyjnych) uczniowie udali się wraz ze swoimi polonistkami: mgr Aldoną Kopiec oraz mgr Jadwigą Nowakowską, które zachęciły swoich wychowanków do udziału w tym konkursie oraz dokonały uważnej korekty ich prac.

Dnia 18 października uczniowie klas 2 i 3 wyjechali do MOK w Jastrzębiu Zdroju na przedstawienie teatralne pt. "Przygody Baltazara" przygotowane przez "Teatr Narodowy". Po spektaklu dzieci uczestniczyły w spotkaniu z aktorami.

17 października dzieci z klas 1-3 uczestniczyły w pierwszej w tym roku szkolnym lekcji umuzykalniającej pt. "Jesień malowana dźwiękiem". Uczniowie mieli możliwość poznać brzmienie i budowę wiolonczeli.

16 października w auli szkolnej odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie pierwszoklasistów na uczniów naszej szkoły. Na tę uroczystość dzieci zaprosiły swoich najbliższych. Goście obejrzeli bogaty program artystyczny, w czasie którego dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki, grały na instrumentach i tańczyły. Ich występy zostały nagrodzone gromkimi brawami. Następnie uczniowie złożyli ślubowanie na sztandar szkoły, a po nim Pan Dyrektor wielkim ołówkiem pasował każde dziecko na ucznia. Wychowawczynie p. H. Kondziołka, p. A Herok i p. M. Holeksa rozdały pamiątkowe dyplomy i drobne upominki od Rady Rodziców. Na zakończenie dzieci zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia.
Ten dzień z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników uroczystości, a szczególnie jej bohaterów- pierwszoklasistów.

13 października - samorząd uczniowski przy pomocy swojej opiekunki przygotował akademię z programem artystycznym z okazji dnia Nauczyciela. Bohaterowie tego dnia obdarowani zostali również życzeniami i kwiatami.

Wrzesień:

30 września (sobota) - na ten dzień zaplanowany został 47 Górski Rajd Młodzieżowy "Pożegnanie Lata", w którym wzięło udział ok. sześćdziesięciu uczniów z naszej szkoły. Celem do zdobycia był beskidzki szczyt Stożek, uważany za jeden z trudniejszych. Autokary dowiozły uczestników do Wisły i należało wyruszyć na szlak, a pogoda była wręcz bajeczna, dlatego też nikt nie odczuwał trudów wędrówki. Piękne, już jesienne, kolory, zjawiskowe jak z bajki muchomory, świeże, górskie powietrze, dobra atmosfera, spokojne tempo - wszystko to sprzyjało relaksowi i zdobywaniu szczytu, na którym, jak zwykle, czekała przepyszna grzana kiełbaska z bułeczką i chwila odpoczynku przed zejściem w dół. Wszyscy uczestnicy otrzymali też pamiątkowe odznaki, które wielu stałych wędrowców dołączy do kolekcji.


Całą fotorelację z rajdu można zobaczyć tutaj

25 września uczniowie klas 1 gościli w szkole funkcjonariuszy policji. Policjanci w ciekawy sposób przybliżyli dzieciom tematykę bezpiecznej drogi do i ze szkoły. Wręczyli im odblaski i omówili konieczność używania ich podczas poruszania się po drogach zwłaszcza po zmroku. Zwrócili także uwagę na sposoby reagowania w przypadku kontaktów dzieci z osobami nieznajomymi.

W poniedziałek uczniowie klas 1-3 mieli możliwość obejrzenia wystawy strażackiej w Urzędzie Gminy w Zebrzydowicach. Eksponaty nawiązywały do historii pożarnictwa na pograniczu polsko-czeskim. Przed budynkiem dzieci oglądały także stare i nowe wozy strażackie.

Na początku września uczniowie klas 1-3 poruszali na lekcjach tematykę dotyczącą bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. Zapoznawali się z zasadami przechodzenia przez jezdnię. Poznawali niektóre znaki drogowe. Omawiali znaczenie sygnalizatora świetlnego. Wykonali również plakaty pod hasłem "Bezpieczni na drodze", które zostały umieszczone na gazetkach szkolnych.

4 września uczniowie klas 1-3 zebrali sie w auli szkolnej by uczestniczyć w uroczystym rozpoczęciu nowego roku szkolnego. Dyrektor p. G. Gabzdyl w szczególny sposób przywitał pierwszoklasistów rozpoczynających przygodę z nauką. Uczniowie klas trzecich zprezentowali krótki program artystyczny. Po akademii uczniowie spotkali sie z wychowawcami w klasach.

4 września - poniedziałek, czyli początek roku szkolnego oczywiście przebiegał wg od lat ustalonego porządku: najpierw o godzinie 8.00 msza święta, w której udział wzięli uczniowie klas od pierwszej do siódmej, następnie przejście do auli budynku szkoły przy ulicy Kochanowskiego , w której miała rozpocząć się inauguracja nowego zreformowanego roku szkolnego. I nie tylko reforma miała być nowa. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu narodowego do uczniów przemówił nowy pan dyrektor, wybrany na drodze konkursu -mgr Grzegorz Gabzdyl, który przedstawił również inne zmiany kadrowe: zastępcą dyrektora została pani mgr Dorota Fila, a w tzw. "starej szkole" na ten rok szkolny tę funkcję objęła pani mgr Jolanta Plinta. Ponadto zostały utworzone trzy klasy siódme, a szkoła zmieniła swoją nazwę i od tego dnia miała to już być Szkoła Podstawowa im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Po części oficjalnej uczniowie przeszli do klas, w których wychowawcy podali plan lekcji, poinformowali o ważnych sprawach i życząc swoim wychowankom udanego roku szkolnego zakończyli w tym dniu zajęcia w szkole.