ROK SZKOLNY 2015/2016

Czerwiec:

24 czerwca uczniowie klas 1-3 zebrali się na boisku szkolnym, aby uroczyście pożegnać rok szkolny 2015/2016. Uczniowie, którzy wyróżnili się szczególnymi osiągnięciami, uzyskali wysokie wyniki w nauce, oraz wykazali się wzorowym zachowaniem otrzymali nagrody książkowe. W klasach wychowawczynie wręczyły dzieciom dyplomy oraz upragnione świadectwa. Wszyscy z radością przyjęli wiadomość, że rozpoczęły się w a k a c j e!

24 czerwca - po mszy świętej kończącej rok szkolny uczniowie klas IV - VI spotkali się najpierw w auli i po obejrzeniu fragmentów programu przygotowanego przez szóstoklasistów nastąpiło przekazanie funkcji przewodniczącej samorządu szkolnego oraz przekazanie sztandaru uczniom klas piątych. Następnie uczniowie osiągający bardzo dobre wyniki w nauce zostali nagrodzeni pięknymi książkami. Po uroczystym zakończeniu wszyscy przeszli do swoich klas, aby odebrać świadectwa i rozpocząć wakacje.

22 czerwca 2016 uczniowie klasy IV a wraz z wychowawcą udali się w urokliwe miejsce położone na skraju lasu na ognisko klasowe. Tam czekała na nas niespodzianka- pan Bogusław Żesławski - tata jednej z uczennic przygotował wszystko, co potrzebne aby wspaniale spędzić czas- miejsce na gry i zabawy z piłką oraz na piknik. Zostaliśmy poczęstowani pysznymi wypiekami, które wyszły spod ręki babci Emilki. Zabawa była przednia, kiełbaski przepyszne!!!

21 czerwca - uczniowie klas szóstych , ich rodzice, nauczyciele, a także Wójt Gminy zebrali się w szkolnej auli na uroczystym zakończeniu roku szkolnego. Po powitaniu zebranych Pani dyrektor przedstawiła raport ze sprawdzianu szóstoklasisty, który uczniowie napisali bardzo dobrze, uzyskując świetne wyniki - wyższe od ogólnokrajowych, wojewódzkich, powiatowych oraz gminnych. Następnie uhonorowano wyróżniających się uczniów paterami oraz nagrodami książkowymi. Uczniowie przedstawili gościom wspaniały program artystyczny, po którym bawili się w dyskotekowych rytmach w sali gimnastycznej.

Dnia 20 czerwca uczniowie klas trzecich (wraz ze swoimi wychowawczyniami p. H. Kondziołką i p. B. Wiją) przygotowali program artystyczny z okazji Dnia Matki i Ojca. Klasa 3a zaprosiła rodziców do sali audiowizualnej w szkole, a klasa 3b zaprezentowała swoje umiejętności podczas ogniska klasowego. Dzieci przedstawiły zebranym gościom wierszyki okolicznościowe, śpiewały piosenki, grały na instrumentach perkusyjnych oraz tańczyły. Na zakończenie uroczystości obdarowały rodziców własnoręcznie wykonanymi prezentami. Popołudnie upłynęło w miłej i rodzinnej atmosferze.

20 czerwca kółko teatralne "Bajo" zaprezentowało uczniom klas 1-3 przedstawienie pt. "Calineczko, ratuj Ziemię!". Widzowie mieli możliwość przypomnieć sobie zasady dotyczące ochrony otaczającej nas przyrody, ekologii, szanowania środowiska w którym żyje wiele gatunków zwierząt. Młodzi aktorzy wspaniale wcielili się w grane postacie. Przedstawienie zachwyciło też wspaniałymi strojami i scenografią. Nad całością czuwała p. Anna Holeksa - Stęchły. Inscenizację przygotowaną przez dzieci mieli możliwość obejrzeć także rodzice, dziadkowie i sympatycy kółka teatralnego "Bajo".

Uczeń klasy IVa - Kacper Kołatek został laureatem Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego "Poezja i proza w języku Shekespeare'a", zajmując drugie miejsce. Etap wojewódzki odbył się, jak co roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Zabrzu. Kacper najpierw zakwalifikował się do etapu powiatowego, gdzie również uplasował się na miejscu drugim. Każdy uczestnik zaprezentował dwa utwory: wiersz w języku angielskim i fragment prozy - po polsku. Mieliśmy okazję posłuchać, jakie mogą być powody nieodrabiania prac domowych przez uczniów w utworze w języku angielskim "I Tried to Do my Homework". Natomiast fragment "Fabryki czekolady" mówiący o "najfantastyczniejszym wynalazku pana Wonki - gumie do żucia, zawierającej w sobie cały trzydaniowy obiad" - rozbawiłby każdą publiczność; zwłaszcza w interpretacji Kacpra. Uczeń został przygotowany przez nauczycielkę języka angielskiego - mgr Jadwigę Ogrodnik. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

KONKURS HISTORYCZNY "Jak wyobrażam sobie dzień przyjęcia chrztu przez Mieszka I?"
W związku z przypadającą w tym roku 1050 rocznicą przyjęcia chrztu przez Mieszka I dla uczniów kl. 4-6 zorganizowano konkurs literacko - plastyczny "Jak wyobrażam sobie ten dzień?"
W kategorii praca literacka:
I miejsce uzyskała Anna Szymiczek-6b, II miejsce-Emilia Kurpinowicz i Julia Trzaskalik z 6a , a III pozycję zajęła Wiktoria Stawarczyk z 6a.
W kategorii praca plastyczna:
I miejsce zdobyły Natalia Loter z 5b i Emilia Kurpinowicz z 6a, II miejsce przypadło Julii Trzaskalik z 6a, a III Joannie Skrobiś z 6b i Michałowi Łupieżowcowi z 5a. Wyróżnienie otrzymał Fabian Gałuszka z 6a. Wszyscy nagrodzeni otrzymali nagrody książkowe.

W dniu 14-15 czerwca klasa 5b pojechała na wycieczkę klasową do Wrocławia. Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Wrocław. Najpierw udaliśmy się na Ostrów Tumski, a potem spacerkiem powędrowaliśmy na Wrocławski Stary Rynek. Zobaczyliśmy wiele zabytków. Podziwialiśmy m.in. wspaniałe budowle w stylu gotyckim. Pan przewodnik pokazała nam również jeden z wielu mostów, gdzie zakochani zawieszają kłódki na znak wiecznej miłości. Podczas zwiedzania szukaliśmy krasnoludków, których we Wrocławiu jest ponad 300. Następnego dnia zwiedzaliśmy "Halę Stulecia" oraz ZOO we Wrocławiu. Najpierw udaliśmy się do Afrykarium. Widzieliśmy tam różne gatunki ryb zamieszkujące morza i oceany. Po wyjściu z Afrykarium udaliśmy się w odwiedziny do innych zwierząt zamieszkujących zoo. Naszym zdaniem wycieczka była bardzo udana. Wróciliśmy zadowoleni i z niecierpliwością oczekujemy następnego wyjazdu.

13 czerwca kilkunastoosobowa grupa uczniów z klas 4-6 i gimnazjum zaprezentowała przedstawienie pt. "Oskar" chorym i starszym parafianom Zebrzydowic z okazji dorocznego Dnia Chorych. Na zakończenie spotkania goście otrzymali wykonane przez dzieci laurki.

Klasy III Szkoły Podstawowej w dniach od 6 - 10 czerwca 2016r. przebywały na Zielonej szkole w Soblówce na Ziemi Żywieckiej. W trakcie pobytu realizowano program edukacyjny przyrodniczo- ekologiczny. Dzieci spotkały się z leśnikiem poznając w terenie las i wykonując ciekawe zespołowe zadania. Uczyły się rozpoznawania roślin na łące i wokół ośrodka. Uczestniczyły w wyrobie serów, a następnie go degustowały. Ważnym wydarzeniem była całodzienna wycieczka na Rycerzową, na której przewodnik bardzo ciekawie zapoznawał uczniów z tradycjami regionu i ciekawostkami przyrodniczymi. Odbyło się również spotkanie z muzykiem, który zaprezentował instrumenty ludowe. Dzieci uczyły się również o segregacji i poszanowaniu przyrody. Nie zabrakło również atrakcji wieczornych: dyskoteki, karaoke i ogniska. Poznane piosenki, wspomnienia i zdjęcia na długo pozostaną w pamięci trzecioklasistów. Wyjazd został zorganizowany przez wychowawczynie: p. Helenę Kondziołkę i p. Barbarę Wiję.

Dnia 3 czerwca 2016r. w Zespole Szkół w Zebrzydowicach odbył się koncert talentów "Od nas dla Was", podczas którego uczniowie przedstawili liczne prezentacje muzyczne, recytatorskie, gwarowe, instrumentalne, ruchowe. Uczniowie klas IV-VI SP i I-III G zaprezentowali swoje różnorodne umiejętności oraz zdolności, które rozwijali w czasie roku szkolnego podczas zajęć dodatkowych oraz indywidualnych spotkań z nauczycielami przedmiotów. Scenariusz koncertu przygotowały: Katarzyna Dynek, Aldona Kopiec i Iwona Wyka. Zgromadzeni w auli mogli usłyszeć nagrodzone w różnych konkursach recytatorskich utwory poetyckie ks. Jana Twardowskiego, Wisławy Szymborskiej, Juliana Tuwima oraz wiersze w językach: angielskim, francuskim i niemieckim. Ponadto uczniowie zaprezentowali godki w gwarze Śląska Cieszyńskiego, a zespół nagrodzony w XII Wiosennym Spotkaniu z Folklorem zaśpiewał utwór "Ziymio, nasz Ziymio". Chóry szkolne pod kierunkiem Beaty Pilśniak- Hojki wykonały pieśni patriotyczne oraz piosenki z repertuaru dziecięcego. Koncert uświetniły występy instrumentalne uczniów rozwijających swoje umiejętności w szkołach muzycznych. Młodzi adepci pióra mieli okazję zaprezentować utwory własne. Dziewczyny z kl. V trenujące karate zademonstrowały krótki pokaz. W formie wystaw zgromadzono w auli liczne prace plastyczne i rękodzielnicze uczniów ( Jadwiga Bajger). Program uświetniły także plakaty i film przygotowane w ramach WOS-u ( Magdalena Żegarska) . Z tej okazji szkołę odwiedzili zaproszeni goście- rodzice, dziadkowie, przyjaciele. Spotkanie pozwoliło na chwilę refleksji i wzruszeń. Pokazało, że młodzi ludzie są nie tylko kreatywni, ale i wrażliwi.

3 czerwca br. klasy 1-3 uczestniczyły w Dniu Sportu, który został zorganizowany z okazji Dnia Dziecka. Klasy 2 i 3 brały udział w zawodach na hali i boisku Orlika, a klasy 1 na salce w "starej szkole". Odbyły się rozgrywki w dwa ognie, koszykówkę ( dziewczęta klas 3), piłkę nożną (chłopcy klas 3), biegi i wyścigi rzędów. Wszystkie dzieci otrzymały soczek i słodką niespodziankę ufundowaną przez Radę Rodziców.

3 czerwca br. uczniowie klas III: Mateusz Mikulski z IIIa oraz Wiktoria Pala i Piotr Morawiec z IIIb brali udział w XVI Gminnym Konkursie Matematycznym "Super matematyk" w Szkole Podstawowej w Marklowicach Górnych. Chłopcy Mateusz i Piotrek świetnie wypadli w teście indywidualnym zajmując III miejsce. Po krótkiej przerwie rozwiązywali zadania zespołowe i cała nasza drużyna wywalczyła I miejsce. Gratulujemy!

2 czerwca uczniowie klas 1-3 obejrzeli przedstawienie teatralne pt. "Kot w butach" w sali widowiskowej GOK-u w Zebrzydowicach.

W czerwcu nastąpiło podsumowanie całorocznych konkursów matematycznych:
W konkursie "Rachmistrz Doskonały" dla uczniów klas czwartych: I miejsce zajął Paweł Kawik kl.4a, II miejsce Jakub Fojcik kl. 4a, III miejsce Karolina Piksa kl.4b i Franciszek Foltyn kl. 4b.
W konkursie "Mistrz Logicznego Myślenia" dla klas piątych: I miejsce zajął Michał Łupieżowiec kl. 5a, II miejsce Nikola Wiktor kl. 5a, III miejsce Julia Till kl. 4b
W konkursie "Liga Klas Szóstych" dla klas szóstych: I miejsce zajęła Marta Matuszyńska kl. 6a, II miejsce Małgorzata Rudnicka kl. 6b, III miejsce Magdalena Stawarczyk kl. 6a.

Maj:

W maju wreszcie doczekaliśmy się na wyniki Międzynarodowego Konkursu Matematycznego "KANGUR": wynik bardzo dobry uzyskała Małgorzata Rudnicka kl. 6b, wyróżnienie Fabian Gałuszka kl. 6a.
Gratulujemy uzyskania tak wysokich wyników.

Dnia 31 maja 2016 roku dzieci z kółka teatralnego miały przyjemność gościć na swoich zajęciach pana Łukasza Stawarczyka, absolwenta Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Nasz gość przybliżył uczestnikom specyfikę pracy aktora i przeprowadził warsztaty teatralne rozwijające wyobraźnie i podkreślił jak ważna jest współpraca w zespole aktorskim. Mali aktorzy z dużym zaangażowaniem wzięli udział w zaproponowanych zabawach. Panu Łukaszowi serdecznie dziękujemy za wizytę w naszej szkole!

Michał Wawrzyczek- kl. 3a, Piotr Skrobiś- 3b oraz z kl. 4b Franek Foltyn i Piotr Pawlas to chłopcy, którzy w finale XIX Międzynarodowego Ekumenicznego Konkursu Wiedzy Biblijnej "Jonasz" uzyskali wystarczającą ilość punktów, by uzyskać tytuł laureata. 31 maja w Bielskim Centrum Kultury odbyło się podsumowanie konkursu. Podczas uroczystości zaprezentowano prace plastyczne oraz przedstawienia teatralne w wykonaniu zwycięzców konkursów towarzyszących. W końcu wręczono nagrody laureatom konkursu wiedzy, który w tegorocznej edycji obejmował Ewangelię wg św. Marka. Swoje słowo do obecnych skierował ks. Biskup Roman Pindel, który wszystkich uczestników konkursu nazwał zwycięzcami za to, że przeczytali Ewangelię.

W dniu 31 maja klasy 2c i 2d pojechały na wycieczkę klasową na Szyndzielnię. Na szczyt wyjechaliśmy wagonikiem, co było wielką frajdą dla dzieci, gdyż z wysokości mogły podziwiać piękne widoki. Następnie przeszliśmy do schroniska, w którym dzieci zjadły posiłek, zakupiły pamiątki, był też czas na zabawę oraz poznawanie roślinności gór, obserwowanie występujących zwierząt i podziwianie krajobrazu. Następnie szlakiem czerwonym przeszliśmy do Olszówki Górnej, gdzie bardzo miło spędziliśmy czas na placu zabaw. Kolejnym punktem wycieczki był zjazd kolejką kanapową, w czasie którego tez podziwialiśmy krajobraz naszych Beskidów. Zadowoleni i uśmiechnięciu wróciliśmy do domu, a wycieczka, wrażenia i nowe wiadomości o górach na długo pozostaną w naszej pamięci.

23, 30 i 31 maja uczniowie klas 1 zaprosili do szkoły swoje kochane mamusie. Okazją do tego były zajęcia otwarte oraz Dzień Matki. Dzieci zaprezentowały niecodziennym gościom swoje umiejętności i wiadomości podczas zajęć lekcyjnych nt. "Moja mama". W części artystycznej dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły i wykonywały instrumentacje przygotowane specjalnie z okazji Święta Mam. Na zakończenie spotkania dzieci wręczyły mamusiom własnoręcznie wykonane prezenty.24 maja br. w Strumieniu odbył się II Wojewódzki Konkurs "Karuzela z piosenkami". Naszą szkołę reprezentowały uczennice klas III: Iga Pałcik i Klaudia Salamon z IIIa oraz Helena Benek z IIIb, które wygrały eliminacje szkolne. W trakcie występu ocenianego przez profesjonalne jury każda dziewczynka zaśpiewała jedną piosenkę. W konkursie brało udział 30 solistów z klas 1-3. Niestety w tym roku nie udało się zająć jednego z 5 miejsc, które były premiowane warsztatami z Grażyną Łobaszewską. Może w przyszłym roku wypadniemy lepiej?

23 i 24 maja klasy 3a i 3b w ramach współpracy pomiędzy bibliotekami szkolną i gminną brały udział w lekcji bibliotecznej w Gminnej Bibliotece Publicznej. Zapoznali się z elektronicznym sposobem katalogowania książek, rozłożeniem poszczególnych książek na półkach oraz zasadami korzystania z biblioteki i czytelni. W bardzo miłej atmosferze, którą stworzyła Pani Teresa Sojka uczniowie zadawali mnóstwo pytań. Na koniec zajęć obiecali, że będą systematycznie korzystać z tej biblioteki - szczególnie podczas wakacji.

20 maja br, w Zespole Szkół w Zebrzydowicach odbył sie XII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski In the Land of Magic - w cudownej krainie wiersza i bajki . Uczniowie klas I-III szkół podstawowych z Pogwizdowa, Kaczyc, Kończyc Małych, Marklowic Górnych i Zebrzydowic prezentowali dwa utwory - w języku polskim i angielskim. Oto zwycięzcy:
I miejsce- Jakub Chabrajski SP Pogwizdów, II miejsce- Maja Szuścik SP Kaczyce, III miejsce Martyna Śmieja SP Kaczyce. Wyróżnienia otrzymały Justyna Głowania SP Zebrzydowice i Zuzanna Kasza SP Marklowice Górne. Organizatorem konkursu jest Aleksandra Prószyńska Nauczycielka języka angielskiego w ZS w Zebrzydowicach.

20 maja prawie 40 uczniów klas 2 i 3 pod opieką p. Piotra Piłkowskiego uczestniczyli w zawodach "Cała Polska biega". W biegu nad brzegiem Młyńszczoka świetnie wypadli wszyscy uczniowie. Na podium stanęli uczniowie klasy 3b: Karolina Sztemon wywalczyła 2 miejsce, a Fabian Grzybek - 3 miejsce.

18 maja - tego dnia wszyscy uczniowie wzięli udział w spotkaniu z policjantem, który w swojej prelekcji przedstawił problem odpowiedzialności karnej nieletnich. Oprócz jednak głównego tematu pan aspirant sporo czasu poświęcił omówieniu kwestii odpowiedniego zachowania się młodzieży na co dzień, szacunku wobec innych, cyberprzemocy.

17 maja w szkole w Kaczycach odbył się konkurs "Matematyczne potyczki", w którym wzięły udział po dwie drużyny z każdej szkoły podstawowej w naszej gminie. Naszą szkołę reprezentowała drużyna klas szóstych w składzie Magda Stawarczyk (p. Ziętek), Małgosia Rudnicka i Ania Szymiczek (p. Piguła) oraz drużyna klas piątych, którą tworzyli: Monika Kania, Franek Botorek (p. Piguła) i Jakob Palmen (p. Ziętek). Obie drużyny zaprezentowały się z jak najlepszej strony zajmując I i III miejsce. Dziewczynki z klas VI pokonały drużynę szóstoklasistów z Kończyc Małych dziewięcioma punktami, natomiast drużyna klas piątych przegrała z nimi tylko jednym punktem.

17 maja dzieci z klas 1-3 uczestniczyli w ostatniej już w tym roku szkolnym lekcji umuzykalniającej pt. "Muzyka krajów Unii Europejskiej". Tym razem uczniowie poznali budowę i brzmienie skrzypiec.

16 maja - w szkolnej auli uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum artystycznym programem uczcili kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja - pierwszej w Europie, drugiej na świecie. W inscenizacji zostały połączone historyczne informacje z tekstami lirycznymi oraz pieśniami patriotycznymi w wykonaniu szkolnego chóru.
Na zakończenie zaś odbył się apel poległych za wolność naszej ojczyzny od początku jej istnienia do czasów współczesnych. W ten sposób połączono doniosłe wydarzenie historyczne, jakim było uchwalenie Konstytucji z rocznicą 1050- lecia przyjęcia przez Polskę chrztu.

11 maja 2016r. gościliśmy w szkole - s. Marię del Carmen - misjonarkę, która poprowadziła animację misyjną wśród uczniów. Siostra Maria del Carmen Conti jest z pochodzenia Argentynką, ma bardzo duże doświadczenie misyjne, początkowo pracowała w swoim kraju, następnie w Brazylii, Boliwii, we Włoszech, a obecnie od kilku lat przebywa w Polsce. Siostra poprzez ciekawą prezentację multimedialną zabrała nas w podróż po Argentynie. Zapoznała nas z obecną sytuacją w kraju, ukazała problemy ludzi najbiedniejszych, szczególnie dzieci, które borykają się każdego dnia z wieloma problemami. Zapoznała nas również z bogatą tradycją i kulturą kraju oraz ciekawą historią najsłynniejszego sanktuarium Argentyny w Lujan. Po skończonej prezentacji odpowiedziała na szereg pytań, dotyczących pracy misyjnej. Dziękujemy siostrze Marii del Carmen i życzymy wielu łask Bożych w dalszej posłudze misyjnej.

9 maja uczniowie klas 2 spotkali się z pszczelarzem Panem Grzegorzem Gabzdylem, wicedyrektorem naszej szkoły. Pan Gabzdyl ciekawie opowiedział dzieciom o życiu w ulu, pracy pszczół i ich znaczeniu w środowisku. Pokazał ramki i plastry, w których pszczoły gromadzą miód i opowiedział o narzędziach i przedmiotach używanych przez pszczelarza w pasiece. Najbardziej zaciekawiło dzieci opowiadanie o tańcu godowym, który dzieci razem z gościem próbowały naśladować. Było przy tym wiele śmiechu i radości. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Na zakończenie spotkania organizatorka Monika Holeksa podziękowała Panu Wicedyrektorowi za spotkanie z dziećmi i przybliżenie im wiadomości o życiu pszczół.

7 maja - sobota, piękny, ciepły, słoneczny, majowy dzień - w sam raz na pieszą wycieczkę górskimi szlakami. I dokładnie tego dnia spod szkoły wyruszyły dwa autokary z uczniami oraz opiekunami do Brennej. Stamtąd uczestnicy rajdu "Powitanie Wiosny" podążali zielonym szlakiem na szczyt Błatniej. Po półtoragodzinnej spokojnej trasie każdy piechur otrzymał bloczek i mógł spożyć pyszniutką, ciepłą kiełbaskę. Po godzinnym relaksie wszyscy wrócili do autokarów, a potem do Zebrzydowic.

Kwiecień:

Dnia 28 kwietnia 2016 r. na krytej pływalni przy ZS w Zebrzydowicach odbyły się Gminne Zawody Pływackie dla uczniów klas 1-3. Wzięli w nich udział reprezentanci ze SP w Marklowicach Górnych , SP w Kończycach Małych, ZS w Kaczycach i ZS w Zebrzydowicach. Wyniki są następujące:
Klasy I dziewczynki:
I miejsce Trzaskalik Maja Zebrzydowice, II miejsce Płaczek Paulina Kończyce Małe, III miejsce Karakuła Paulina Zebrzydowice,
Klasy I chłopcy:
I miejsce Foltyn Antoni Zebrzydowice, II miejsce Bednarczyk Kacper Zebrzydowice, III miejsce Plinta Samuel Kończyce Małe,
Sztafety dziewcząt kl. I :
I miejsce Zebrzydowice, II miejsce Marklowice Górne,
Klasy II dziewczynki:
I miejsce Trzos Martyna Zebrzydowice, II miejsce Tinc Natasza Zebrzydowice, III miejsce Koch Agata Kończyce Małe,
Klasy II chłopcy:
I miejsce Bujok Julian Kaczyce, II miejsce Szostok Jeremiasz Kończyce Małe, III miejsce Augustyn Oskar Marklowice Górne,
Sztafety dziewcząt kl. II :
I miejsce Zebrzydowice, II miejsce Kończyce Małe,
Sztafety chłopców kl. II :
I miejsce Zebrzydowice, II miejsce Kończyce Małe,
Klasy III dziewczynki:
I miejsce Damps Wiktoria Zebrzydowice, II miejsce Pala Wiktoria Zebrzydowice, III miejsce Duraj Milena Zebrzydowice,
Klasy III chłopcy:
I miejsce Cecot Paweł Zebrzydowice, II miejsce Machej Grzegorz Kończyce Małe, III miejsce Olszewski Łukasz Marklowice Górne,
Sztafety dziewcząt kl. III :
I miejsce Zebrzydowice, II miejsce Kończyce Małe,
Sztafety chłopców kl. III :
I miejsce Marklowice Górne, II miejsce Zebrzydowice, III miejsce Kończyce Małe,

27 kwietnia - troszkę późno, ale w tym dniu uczniowie szkoły podstawowej witali wiosnę mini-listą przebojów, do której przygotowały się prawie wszystkie klasy. Jury miało nie lada orzech do zgryzienia, ale w przypadku występu klasy 4a nikt nie miał wątpliwości, komu należy się laur zwycięstwa, kolejne miejsca zajęły klasy: 6b i 5b. Ponadto dyplomem została uhonorowana najsympatyczniejsza dziewczyna w szkole podstawowej - Laura Zahradnik (5b).

Dnia 26 kwietnia 2016 r. w budynku "starej szkoły" odbyły się ćwiczenia Ochotniczej Straży Pożarnej.

20 kwietnia- w szkolnej auli uczniowie mieli okazję wziąć udział w niezwykłym spotkaniu z wyjątkowym człowiekiem - Dobromirem MAK Makowskim w ramach programu RapPedagogia. Kim dzisiaj jest pan Dobromir? Pedagogiem, animatorem różnych programów profilaktycznych, które realizuje w szkołach, domach dziecka oraz ośrodkach poprawczych. A kim był kiedyś? Wychowankiem domu dziecka, pochodzącym z patologicznej rodziny, kimś, kto brał narkotyki, bił się, był zdemoralizowany… Ale pewnego dnia przedawkował, był o krok od śmierci i wtedy postanowił zmienić swoje życie. Wielu ludzi mu pomogło i uwierzyło w niego, a on ciężko pracował oraz zaufał Bogu, z którego wcześniej kpił. Pan Dobromir do gimnazjalistów zgromadzonych w auli przemówił bardzo ostrym językiem, ale poruszył i wzruszył, resztę wyśpiewał w rytmie rapu.

W dniach 11 i 12 marca 2016 roku w Domu Kultury w Hałcnowie odbył się XVI Przegląd Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek na szczeblu diecezjalnym. Celem tego przeglądu jest popularyzacja wśród dzieci i młodzieży dawnej i współczesnej pieśni patriotycznej, kształtowanie poczucia tożsamości narodowej, regionalnej i przywiązania do ziemi ojczystej, rozbudzanie patriotyzmu w najmłodszym pokoleniu.
W diecezjalnym konkursie wzięli udział laureaci przeglądu na szczeblu parafialnym z wszystkich grup wiekowych i kategorii. W grupie wiekowej Uczniowie szkół podstawowych klasy I-III w kategorii Zespoły powyżej 6 osób oraz chóry I miejsce zajął Zespół wokalny klas drugich z Zespołu Szkół w Zebrzydowicach (przygotowany przez p. A. Herok i p. W. Wąsowską). Wykonał utwory: "Nasza najpiękniejsza" oraz "Polska- nasz kraj ukochany". Podczas swojego występu dzieci grały na dzwonkach i bum-bum rurkach. Odświętny strój młodych wykonawców dopełniały ozdoby w narodowych barwach.
Uroczyste podsumowanie XVI Przeglądu Pieśni Patriotycznej, na którym ogłoszono wyniki i wręczono nagrody, odbyło się 23 kwietnia 2016 roku w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Strumieniu. Zespół wokalny klas drugich z Zespołu Szkół w Zebrzydowicach odebrał dyplom i okazały puchar. Uroczystość uświetnił koncert laureatów.

21 kwietnia dzieci z klasy 1b wykonały zdrowe i kolorowe kanapki wiosenne. Wszyscy przynieśli na zajęcia nowalijki (sałatę, ogórek, pomidor, rzodkiewkę, szczypiorek), twarożek oraz potrzebne fartuszki, talerzyki, nożyki i ściereczki. Z dużym zaangażowaniem - pamiętając o zasadach higieny - przygotowali smaczne i zdrowe kanapki. 27 stycznia kl. 3b, a w kwietniu kl. 3a także przygotowały zdrowe i kolorowe kanapki. Uczniowie klas 1-3 uczestniczą bowiem w programie "Owoce i warzywa w szkole".

Dnia 21 kwietnia 2016 r. uczniowie klas 1-3 mieli możliwość sprawdzić swoje umiejętności pływackie podczas szkolnych zawodów. Dzieci z poszczególnych klas współzawodniczyły, aby wyłonić reprezentację szkoły na zawody gminne. Wyniki były następujące:
Klasy I dziewczynki:
I miejsce Trzaskalik Maja kl. 1 d, II miejsce Karakuła Paulina kl. 1 a, III miejsce Szewczyk Weronika kl. 1 d, IV miejsce Gruszczyk Maja kl. 1 d,
Klasy I chłopcy:
I miejsce Foltyn Antoni kl. 1c, II miejsce Bednarczyk Kacper kl. 1c, III miejsce Kawik Jan kl. 1c, IV miejsce Morcinek Karol kl. 1a,
Klasy II dziewczynki:
I miejsce Pawliczek Emilia kl. 2 d, II miejsce Trzos Martyna kl. 2 b, III miejsce Tinc Natasza kl. 2 b, IV miejsce Śmieja Marta kl. 2 d,
Klasy II chłopcy:
I miejsce Antosik Paweł kl. 2 b, II miejsce Zborek Wojciech kl. 2b, III miejsce Loter Kacper kl. 2a, IV miejsce
Klasy III dziewczynki:
I miejsce Damps Wiktoria kl. 3b, II miejsce Pala Wiktoria kl. 3b, III miejsce Głowania Justyna kl. 3b, IV miejsce Duraj Milena kl. 3b,
Klasy III chłopcy:
I miejsce Cecot Paweł kl. 3b, II miejsce Morawiec Piotr kl. 3b, III miejsce Wawrzyczek Michał kl. 3a, IV miejsce Stoczek Robert kl. 3b,

Dnia 19 kwietnia 2016 r. odbyła się kolejna lekcja umuzykalniająca dla uczniów kl. 1-3 pt. "O rety, ale fajne flety". Dzieci miały możliwość poznać rodzaje fletów, ich budowę oraz brzmienie. Świetnie bawiły się przy dźwiękach znanych melodii muzyki klasycznej oraz popularnej, filmowej - wyklaskiwały rytm, a nawet śpiewały.

WIELKI SUKCES KOSZYKAREK Z ZEBRZYDOWIC - DRUGIE MIEJSCE W WOJEWÓDZTWIE
Dziewczyny na medal, chodź pozostaje lekki niedosyt, gdyż pierwsze miejsce było w zasięgu, ale wywalczone drugie miejsce w województwie jest wielkim sukcesem dziewczyn ze Szkoły Podstawowej w Zebrzydowicach. Dn. 09.04.2016r. w Katowicach odbył się finał Wojewódzki Szkolnego Związku Sportowego w koszykówkę dziewcząt Szkół Podstawowych. Podczas tych zawodów Zebrzydowianki pokazały swoje umiejętności, wolę walki, której towarzyszyły i radość i łzy. Drużyna grała w składzie: Kornelia Bukowczan (kapitan), Karolina Uherek, Emilia Machaj, Emilia Mielczarska, Weronika Przybyła, Marcelina Kinal, Amelia Mentel, Oliwia Rychły, Julita Szewczyk, Anna Szymiczek, Julia Lipka. Zespół przygotował p. Adam Sztychny a szkolnym opiekunem był p. Grzegorz Kukuczka.
Wyniki:
SP-1 Ruda Śląska - SP-2 Rybnik - 39:34
SP Zebrzydowice - SP-45 Sosnowiec - 43:24
o 3 miejsce
SP-2 Rybnik - SP-45 Sosnowiec - 36:27
Finał o 1 miejsce
SP-1 Ruda Śląska - SP Zebrzydowice - 33:27
Tabela końcowa:
I m-ce SP1 Ruda Śląska
II m-ce SP Zebrzydowice
III m-ce SP2 Rybnik
IV m-ce SP45 Sosnowiec
Opr. B.G-K

W szkolnych eliminacjach Konkursu Ortograficznego, który odbył się 6 kwietnia wyłoniono 3 reprezentantów naszej szkoły: Jakuba Guzika, Justynę Głowanię i Justynę Graca. Gminny Konkurs Ortograficzny, który odbył się w Kaczycach 11 kwietnia bieżącego roku wygrał uczeń klasy 3A Jakub Guzik, a trzecie miejsce zajęła uczennica klasy 3B Justyna Głowania. Była to już 17 edycja tego konkursu dla uczniów klasy drugich i trzecich. Zwycięzca - Jakub - w trudnym tekście pt. "Maj" nie zrobił żadnego błędu ortograficznego.

Marzec:

W XXIII międzynarodowym konkursie plastycznym "Mieszkam w Beskidach" zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Świnnej uczestniczyli także uczniowie z naszej gminy. Ideą konkursu było zwrócenie uwagi na otaczające nas piękno krajobrazu beskidzkiego i przemiany jakie w nim zachodzą. Nadesłano i nagrodzono prace z Polski, Czech , Słowacji , Ukrainy. Wśród laureatów znaleźli się uczniowie Zespołu Szkół w Zebrzydowicach. III miejsce otrzymały: Julia Śliwczyńska kl.Vb SP.Wyróżnienie otrzymała Natalia Loter kl.Vb SP Serdecznie gratulujemy ! Opiekun p. Jadwiga Bajger

31 marca 2016 r. uczniowie klasy 1a i 1b pojechali do teatru Banialuka w Bielsku Białej na spektakl pt. "Smok Bonawentura". Bonawentura to smok, który ulega wszystkim wpływom. Nie wie co i kogo lubi, w co się bawić, jak zachować. Ta sytuacja niepokoi samego smoka, profesora jak i rodziców, dlatego wspólnie decydują, że mały smoczek musi wyruszyć w samotną podróż, która nauczy go samodzielności w działaniu i myśleniu. Aktorzy w interesujący sposób przedstawili historię nieśmiałego i bojaźliwego smoka, który wyrusza na poszukiwanie pewności siebie i odwagi. Podczas spektaklu dzieci miały możliwość poznania różnorodnych technik lalkarskich.
Po obejrzeniu przedstawienia pierwszoklasiści odwiedzili figlopark, w którym spożytkowali pokłady nieskończonej energii oraz aktywnie spędzili radosne i niezapomniane chwile.

AWANS DO FINAŁU WOJEWÓDZKIEGO KOSZYKAREK Z ZEBRZYDOWIC
Uczennice ze Szkoły Podstawowej z Zebrzydowic osiągnęły duży sukces sportowy, gdyż zdobyły pierwsze miejsce w półfinałach wojewódzkich SZS w piłkę koszykową i awansowały do finału. Jak już wcześniej pisaliśmy uczennice SP z Zebrzydowic zdobyły Mistrzostwo Powiatu Cieszyńskiego. Następnym etapem były zawody rejonowe, w których pokonały SP z Pawłowic, czyli Mistrza Powiatu Pszczyńskiego. Zwycięstwo to dało im awans do półfinału wojewódzkiego, który odbył się dn.22.03.2016 r. w Katowicach. Podczas tych zawodów Zebrzydowianki pokonały drużynę z Katowic i Łazisk Górnych i zdobyły pierwsze miejsce, a tym samym tak bardzo oczekiwany awans do finału. Wszystkim meczom towarzyszyły olbrzymie emocje (szczególnie te z Pawłowicami i Katowicami). Dziewczyny wykazały się dużą wolą walki i bardzo dobrymi umiejętnościami, które zawdzięczą swojemu trenerowi p. Adamowi Sztychnemu. Drużyną opiekował się p. Grzegorz Kukuczka nauczyciel w-f i organizator wyjazdów na wszystkie dotychczasowe szkolne zawody tej drużyny. Awans wywalczyły: Anna Szymiczek, Marcelina Kinal, Oliwia Rychły, Julia Lipka, Amelia Mentel, Julita Szewczyk, Kornelia Bukowczan, Emilia Machaj, Karolina Uherek, Weronika Przybyła. Gratulujemy i życzymy sukcesu w finale. B.G-K

Podróżując po Chinach w ZS im. K. K. Baczyńskiego w Zebrzydowicach
Niezwykle interesująco ZS im. K. K. Baczyńskiego uczcił Pierwszy Dzień Wiosny. W tym dniu uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum mieli okazję przenieść się do kraju wielkich tradycji. Stało się to za sprawą niezwykłego młodzieńca. Pan Jan Chmielowski, bo o nim tu mowa, na co dzień uczęszcza do klasy maturalnej LO Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie jego pasja. Kocha Chiny i wszystko co jest z nimi związane. Języka chińskiego nauczył się sam. Ponadto absorbuje go historia tego kraju. Dzięki swoim umiejętnościom został wybrany jako jeden z nielicznych, w podróż po Chinach. To co widział , uwiecznił na slajdach i pasjonująco opowiadając pokazał uczniom naszej szkoły. Panu Janowi życzymy bezustannego rozwijania swoich zainteresowań i oczywiście trzymamy kciuki podczas egzaminów maturalnych. B. Pilśniak-Hojka

WICEMISTRZOSTWO POWIATU W PIŁCE RĘCZNEJ DLA DZIEWCZYN SP Z ZEBRZYDOWIC
Dn. 16.03.2016 r. w hali sportowej w Ustroniu odbyły się finały Mistrzostw Powiatu SZS w piłkę ręczną dziewcząt Szkół Podstawowych. Uczennice z Zebrzydowic, aby dostać się do finałów wygrały w zawodach grupowych z SP Pogwizdów i SP nr2 z Cieszyna. W finale była bardzo zacięta i wyrównana walka. Każda z trzech drużyn miała po jednym zwycięstwie i porażce, a więc o miejscach zadecydowała różnica bramek meczów pomiędzy zespołami. Ostatecznie I m-ce zajęła SP z Górek Wielkich, II m-ce SP z Zebrzydowic, III m-ce SP nr1 z Ustronia. Drużynę do zawodów przygotował p. Grzegorz Kukuczka. W składzie zespołu grały: Julia Lipka, Karolina Uherek, Julita Szewczyk, Oliwia Rychły, Nikola Mazur, Weronika Przybyła, Kornelia Bukowczan, Emilia Mielczarska, Emilia Machaj, Lucyna Kłopeć. Opr. B.G-K

Dnia 16 marca 2016 r. uczniowie klas 1 wzięli udział w interesującym spotkaniu z P. Antonim Kwiczalą z Kaczyc oraz mieli możliwość poznać jego bajecznie kolorową kolekcję motyli. Nasz gość opowiedział o budowie owadów, przybliżył rozwój i życie motyli, a także zaprezentował swoje eksponaty z różnych zakątków świata, co wzbudziło duże zainteresowanie i wiele emocji. Serdecznie dziękujemy panu A. Kwiczali za wprowadzenie w ten zadziwiający świat motyli.

Dzień liczby pi nitka
14 marca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Liczby PI. Z tej okazji został ogłoszony konkurs "Pi nitka", który polegał na przedstawieniu jak najdłuższego rozwinięcia liczby ? za pomocą kolorowych koralików. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością. W szkole podstawowej I miejsce zajął uczeń kl.5 b Jakob Palmen (900 cyfr), II uczennica kl. 6 b Anna Draga(702), a trzecie Anna Szymiczek(496) również z kl.6 b. Wyróżnieni zostali: Julita Szewczyk i Nikola Turoń kl. 6 b oraz Aleksandra Trzos i Michał Łupieżowiec kl. 5 a. Wszystkie nagrodzone prace można zobaczyć w gablocie w łączniku szkoły. B. Piguła

V ZAWODY PŁYWACKIE GMINY ZEBRZYDOWICE PN. "OD PRZEDSZKOLA DO SENIORA"
W sobotę 12.03.2016 r. na basenie przy Zespole Szkół w Zebrzydowicach odbyły się piąte zawody pływackie pod patronatem Rady Sportu Gminy Zebrzydowice pn. "Od przedszkola do seniora". Głównym sponsorem zawodów był Wójt Gminy Zebrzydowice a organizatorami: Grzegorz Kukuczka, Kamil Kędzior i Barbara Grela-Kukuczka. W zawodach brali też udział uczniowie szkół podstawowych naszej gminy, w sumie 69 uczestników. Oto najlepsze wyniki:
Kategoria dziewcząt
Rocznik 2010
I m-ce Kaczka Nicola, II m-ce Wierzgoń Sandra, III m-ce Ochodek Anna,
Rocznik 2009
I m-ce Wrożyna Julia, II m-ce Giza Wiktoria, III m-ce Prandzioch Lidia,
Rocznik 2008
I m-ce Trzaskalik Maja, II m-ce Golasowska Julia,
Kl. II - III
I m-ce Pawliczek Emilia, II m-ce Damps Wiktoria, III m-ce Dandyk Oliwia,
Kl. IV
I m-ce Żesławska Emilia, II m-ce Węglarzy Julia, III m-ce Sztuła Joanna
Kl. V - VI
I m-ce Lipka Julia, II m-ce Kałuża Martyna, III m-ce Trzaskalik Julia,
Kategoria chłopców
Rocznik 2010
I m-ce Bartnicki Aleksander, II m-ce Serwotka Arkadiusz, III m-ce Lose Paweł,
Rocznik 2009
I m-ce Bartnicki Szymon, II m-ce Szewczyk Szymon,
Rocznik 2008
I m-ce Foltyn Antoni, II m-ce Oskar Augustyn, III m-ce Antosik Paweł,
Kl. II - III
I m-ce Machej Grzegorz, II m-ce Parypa Tymon, III m-ce Olszewski Łukasz,
Kl.IV
I m-ce Fojcik Jakub i Foltyn Franciszek, II m-ce Grochowski Michał, III m-ce Koza Tomasz,
Kl. V - VI I m-ce Król Paweł, II m-ce Trojan Paweł, III m-ce Janota Fabian,
Opr.B.G-K

8 marca 2016 r. dzieci z klas 1-3 poznały budowę i brzmienie kontrabasu. Okazją do tego było kolejne już spotkanie z muzyką pt. "Tajemnice grubych dźwięków" oraz muzykiem grającym na tym instrumencie.

2 marca 2016 r. w Szkole Podstawowej w Kończycach Małych odbył się XII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski dla klas 1-3 pod hasłem "Serce dla Babci i Dziadka". Do konkursu przystąpili uczniowie z 6 szkół: SP Hażlach, SP Kończyce Wielkie, ZS Zebrzydowice, SP Marklowice, ZS Kaczyce i SP Kończyce Małe. Zgodnie z regulaminem mieli zaprezentować twórczość poetów, pisarzy, w których dorobku literackim znajdują się utwory poświęcone babciom i dziadkom. Uczniowie prezentowali wysoki poziom umiejętności recytatorskich. Rodzice i opiekunowie zatroszczyli się o piękne rekwizyty, stroje, które uatrakcyjniły występy. Młodych recytatorów oceniało jury w składzie: p. Beata Foltyn, p. Wiesława Wąsowska i p. Dorota Kłopeć. Naszą szkołę reprezentowało 3 uczniów: Piotr Parchański -2c, Milena Duraj - 3b oraz Justyna Głowania z kl. 3b, która zajęła w tym konkursie II miejsce.

Luty:

Dnia 12 lutego uczniowie klas 3 uczestniczyli w warsztatach w ZS nr 6 im. J. Sobieskiego w Jastrzębiu Zdroju. Dzieci zostały podzielone na 4 zespoły. Każdą grupą troskliwie zajmowali się uczniowie liceum. Trzecioklasiści wykonywali te same zadania w określonym czasie. W jednym z nich dzieci miały okazję sprawdzić swoją spostrzegawczość i pamięć wzrokową podczas konstruowania budowli z klocków Lego. Pozostałe zajęcia odbywały się w pracowniach: językowej (słuchali tekstów w j. angielskim i uczyli się krótkiej piosenki), chemicznej (uczestniczyli w pokazie różnych doświadczeń) i fizycznej (dokonywali pomiaru poziomu hałasu, zdobyli informacje dotyczące fal dźwiękowych). Dzieci wróciły do szkoły zadowolone i pełne wrażeń.

W dniu 9 lutego 2016 roku odbył się szkolny etap konkursu recytatorskiego ,, Wiersze dla babci i dziadka". W konkursie wzięło udział 14 uczniów z klas I - III. Do etapu gminnego, który odbędzie się w Szkole Podstawowej w Kończycach Małych zakwalifikowali się: Piotr Parchański -2c, Justyna Głowania - 3b oraz Milena Duraj - 3b.

Na przełomie stycznia i lutego zjawili się w "starej szkole" niecodzienni goście. Z zaproszenia uczniów klas drugich skorzystały babcie i skorzystali dziadkowie, którzy odwiedzili szkołę z okazji "Święta Babci i Dziadka". Dzieci przygotowały dla kochanych dziadków piękne, wzruszające, ale i wesołe programy artystyczne. Wnuki zaprezentowały gościom wiersze okolicznościowe, piosenki, tańce oraz grę na instrumentach perkusyjnych. Na zakończenie złożyły życzenia oraz wręczyły własnoręcznie przygotowane prezenty. Rodzice zadbali też o smaczny poczęstunek - pyszne ciasta i pachnącą kawę i herbatkę dla gości. Spotkania upłynęły w miłej i rodzinnej atmosferze.

Styczeń:

27 stycznia - ten tydzień obfitował w różnego rodzaju imprezy kulturalne, a tego dnia królował w naszej szkole karnawał. W auli bawili się, jak zawsze, przebierańcy, czyli księżniczki, piraci, policjanci, wojownicy ninja, biedronki i inne kotki z klas I - III pod wodzą pana Kmiecia, natomiast w sali gimnastycznej do rytmów disco szaleli starsi, czyli uczniowie klas IV - VI. Atrakcją tegorocznej karnawałowej dyskoteki było to, że obowiązywały przebrania. Pod koniec zabawy szanowne jury (złożone z wychowawców) wybrało najciekawsze przebrania. Wśród zwycięzców znaleźli się między innymi: Agata Mulawa, Joanna Gaweł, Nikola Wiktor, Kuba Śmieja oraz Agnieszka Szczypka. Ponadto wybrano również królową i króla balu, czyli osoby, które się bawiły razem na parkiecie. Królową została Natalia Kłopeć, a królem Michał Łupieżowiec. Oczywiście podczas zabawy dzieci w szkolnej stołówce otrzymały posiłek oraz soki i ciasta przygotowane przez Radę Rodziców.

26 stycznia - żywa lekcja języka polskiego w szkolnej auli dla uczniów klas IV - VI, czyli "Gramatyka polska" w wykonaniu krakowskich aktorów, którzy tym razem przygotowali się z tematu: części mowy odmienne i nieodmienne oraz części zdania. Aktorzy do swojego programu angażują uczniów, którzy są nawet odpytywani przy tablicy, ale nie wiąże się to dla nich z żadnym stresem. Artyści wcześniej wyjaśniają zawiłości polskiej gramatyki za pomocą odpowiednich fragmentów różnych utworów literackich. Aktorzy nie po raz pierwszy odwiedzili naszą szkołę, ponieważ ich programy są bardzo ciekawe oraz zabawne, a dykcja obu panów zachwycająca.

25 stycznia - w ramach godzin wychowawczych w szkolnej auli uczniowie zarówno szkoły podstawowej, jak i gimnazjum wzięli udział w uroczystej akademii upamiętniającej urodziny naszego Patrona - poety, żołnierza, którego młode życie przerwały działania wojenne podczas powstania warszawskiego. Tym razem w programie artystycznym znalazły się przede wszystkim utwory Krzysztofa Kamila Baczyńskiego - pięknie recytowane oraz zaśpiewane, natomiast informacje dotyczące życiorysu poety zostały przekazane uczniom na lekcjach języka polskiego.

Dnia 22 stycznia uczniowie klas 1-3 obejrzeli przedstawienie teatralne przygotowane przez Agencję Artystyczną "Blaszany bębenek" z Trzebini pt. "Smerfy".

20.01.2016 r. w hali sportowej w Pogwizdowie odbyły się Mistrzostwa Powiatu Cieszyńskiego w koszykówkę Szkół Podstawowych Szkolnego Związku Sportowego. Naszą gminę reprezentowały uczennice SP z Zebrzydowic, które pokonały zdecydowanie swoje rywalki z SP nr. 1 z Wisły (57:11) i z SP nr. 8 ze Skoczowa (63:10). Tym sposobem nasze młode koszykarki zdobyły pierwsze miejsce w powiecie i awansowały do dalszych rozgrywek. Tytuł mistrzowski wywalczyły: A. Mentel, A. Szymiczek, O. Rychły, M. Kinal, K. Uherek, E. Machaj, K. Bukowczan, W. Przybyła, E. Mielczarska, J. Szewczyk, M. Rudnicka. Dziewczyny trenuje p. A. Sztychny a na zawodach opiekę sprawował G. Kukuczka. Opr. B. G-K

15 stycznia w sali audiowizualnej w "starej szkole" kółko teatralne "Bajo" zaprezentowało "Jasełka". W pięknej scenografii przewijały się obrazy przypominające historię narodzin Chrystusa. Mali aktorzy z dużym zaangażowaniem wcielili się w grane postacie. Na uwagę zasługiwały także wspaniałe kostiumy. Całość wzbogaciły śpiewy chóru aniołków przygotowanego przez p. J. Plintę i B. Wiję. Spektakl opracowała i przygotowała p. A. Holeksa - Stęchły.

Dnia 12 stycznia dzieci z klas 1-3 uczestniczyły w kolejnej lekcji umuzykalniającej. Tym razem poznały budowę i brzmienie trąbki. Pod hasłem "W karnawałowym rytmie" wysłuchały kilku tanecznych utworów granych na tym instrumencie i bawiły się w ich rytmie.

W powiatowym konkursie plastycznym na Maskotkę Szpitala Sląskiego w Cieszynie uczestniczyli także uczniowie z naszej gminy. Nadesłano ponad 360 prac. Wśród laureatów znalazła się uczennica kl.6 Marta Matuszyńska ze Szkoły Podstawowej w Zebrzydowicach. Serdecznie gratulujemy! p. J. Bajger

W gminnym konkursie plastycznym pt. "Kartka Świąteczna" zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Kończycach Małych wzięli udział uczniowie szkół podstawowych z Marklowic Górnych, Zebrzydowic, Kaczyc, Kończyc Małych. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Prace przygotowane przez uczniów były bardzo pomysłowe, barwne i estetycznie wykonane. Z naszej szkoły zostali nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie:
W grupie młodszej
I miejsce: Milena Duraj kl.3b, II miejsce : Amelia Szuścik kl.3a,
wyróżnienia: Maja Kornas kl. 3a, Klaudia Mikulska kl. 3a, Julia Owczarzy kl.2a, Mateusz Hawełka kl.2d, Zuzanna Foltyn kl.3b, Michał Wawrzyczek kl.3a, Aleksander Szuścik kl.2b
W grupie starszej
II miejsce: Marta Mazgaj kl.6
III miejsce: Roksana Dandyk kl.4
wyróżnienia: Marta Matuszyńska kl.6, Anna Szymiczek kl.6, Wiktoria Bury kl.5, Natalia Loter kl.5 Aleksandra Trzos kl.5, Wiktoria Śladowska kl.5, Hanna Matuszyńska kl.4, Emilia Żesławska kl.4

Grudzień:

22 grudnia uczniowie klas 4-6 wzięli udział w klasowych wigilijkach. Następnie wszyscy udali się do auli szkolnej, gdzie uczniowie SP i Gimnazjum wraz z paniami: Klaudią Baron i Marią Branny przygotowali przepiękne bożonarodzeniowe jasełka. Z przedstawienia płynęło przesłanie, by mimo codziennych obowiązków, pośpiechu, problemów współczesnego świata zatrzymać się by przeżyć święta w atmosferze rodzinnej i by nie zapomnieć o istocie świąt jaką jest narodzenie Zbawiciela. Po przedstawieniu po raz pierwszy mogliśmy wysłuchać kolęd w wykonaniu chóru działającego pod kierunkiem pani Beaty Pilśniak - Hojka.

22 grudnia uczniowie klas 1-3 wraz ze swymi nauczycielami zebrali się w sali gimnastycznej na wspólnym kolędowaniu. W pierwszej części poszczególne klasy zaprezentowały piosenki i pastorałki świąteczne wykorzystując akompaniament instrumentów perkusyjnych. Po niej dzieci wspólnie śpiewały znane i lubiane kolędy. Następnie wszyscy udali się do sal lekcyjnych, gdzie odbyły się klasowe wigilijki.

PODAROWALIŚMY KAWAŁEK SERCA - CZYLI AKCJA "ŚWIATECZNA PACZKA". Kiedy 4 lata temu po raz pierwszy w klasach I- III Szkoły Podstawowej zorganizowano akcję "Świąteczna paczka", nie przypuszczaliśmy, że z roku na rok podarowanych przez dzieci artykułów spożywczych, szkolnych, kosmetyków, zabawek, gier, puzzli, owoców itp. będzie coraz więcej, a tym samym więcej rodzin będziemy mogli obdarować paczkami. Tak tez stało się w tym roku. Dzięki ludziom o wrażliwych sercach, przygotowaliśmy 30 paczek, które przed świętami trafiły do rodzin. Wierzymy, że ucieszyły obdarowanych, a świadomość, że obok jest ktoś, kto chce podzielić się z drugim człowiekiem sprawi, że święta będą jeszcze radośniejsze.
W tym roku do naszej akcji włączyły się klasy 4- 6 i gimnazjum, które przygotowały 18 pięknych paczek. Dziękujemy wszystkim za otwartość, serdeczność i poparcie akcji. Organizatorki akcji: Monika Holeksa, Danuta Taruc.

15 grudnia w sali audiowizualnej w ramach kolejnego spotkania z muzykami dotyczącego tym razem budowy i brzmienia klarnetu dzieci z klas 1-3 miały możliwość poczuć świąteczną atmosferę. Przy dźwiękach klarnetu i pianina mogły zaśpiewać swoje ulubione kolędy, a także poznać historię powstania niektórych z nich.

11 grudnia 2015 roku uczniowie klas pierwszych obchodzili Światowy Dzień Pluszowego Misia (przypadający dnia 25 listopada). Uroczystość zorganizowały i przeprowadziły nauczycielki klas pierwszych wraz z nauczycielką biblioteki - p. Urszulą Czauderną. Tego dnia każdy pierwszoklasista przyszedł do szkoły ze swoim pluszowym przyjacielem. Maskotki były różne od bardzo malutkich do bardzo, bardzo dużych. Nasze święto rozpoczęliśmy od spotkania z panią bibliotekarką, która bardzo ciekawie opowiadała o misiach, które są bohaterami książek dla dzieci. Z dużym zainteresowaniem i uwagą uczniowie oglądali prezentację multimedialną o niedźwiedziach, dzięki której zdobyli wiele ciekawych informacji o życiu tych zwierząt. Dużo radości dała dzieciom zabawa ruchowa ,,Zdobywamy miód", a także malowanie pastelami niedźwiedzi, które dzieci poznały w czasie oglądania prezentacji multimedialnej. Wszystkie prace wzbudziły zachwyt nauczycieli. Na zakończenie spotkania uczniowie wraz ze swoimi pluszakami obejrzeli bajkę animowaną pt. "Miś Uszatek". Nasz Dzień Pluszowego Misia zakończyliśmy wizytą w szkolnej bibliotece, gdzie wszyscy uczniowie mogli obejrzeć wystawę książek o misiach.

W Szkole Podstawowej w Hażlachu zorganizowano Międzygminny Świąteczny Konkurs Recytatorski "Oto narodził się wam Zbawiciel". 49 uczniów z klas I-III naszej szkoły wzięło udział w szkolnych eliminacjach do tego konkursu, które odbyły się 8 grudnia. Dzieci recytowały wiersze o tematyce związanej z Bożym Narodzeniem. Wyróżniono ucznia klasy I c- Szymona Kopla i Julię Mrówkę z kl. II b. III miejsce przyznano Krzysztofowi Durczokowi z I d, II miejsce zajęła Maja Trzaskalik- I d, a najlepszą recytatorką okazała się Milena Duraj z kl. III b. Laureaci zaprezentowali się na konkursie w Hażlachu 15 grudnia, gdzie spotkali się z kolegami ze szkół gminy Hażlach i gminy Zebrzydowice. Umiejętności recytatorskie Mileny Duraj zostały zauważone przez 4 - osobowe Jury, które naszej uczennicy przyznało III miejsce.

4 grudnia w budynku "starej szkoły" uczniowie klas 1-3 gościli Mikołaja. Dzieci zaprezentowały niecodziennemu gościowi przygotowane wierszyki, piosenki i instrumentacje. Mikołaj wręczył wszystkim oczekiwane z niecierpliwością prezenty. Spotkanie upłynęło w miłej i radosnej atmosferze.

3 grudnia uczniowie klas: 4b, 5b, 6a, 6b i 6c wzięli udział w warsztatach naukowych pt. "Wybuchowe eksperymenty". Zajęcia prowadzone były przez panią z Uniwersytetu Dziecięcego Unikids. Uczniowie nie tylko mogli obserwować różne doświadczenia, ale również samodzielnie je wykonywać. Wszystko oczywiście odbywało się przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Listopad:

W listopadzie Rada Rodziców ogłosiła konkurs plastyczny i literacki pod hasłem "Mając chleb, mamy wszystko". W drugiej już edycji zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Chleba w klasach 1-3 przyznano następujące nagrody:
Prace plastyczne: I miejsce - Szuścik Aleksander kl. 2b, II miejsce - Lach Natalia kl. 3b, III miejsce - Duraj Milena kl. 3b.
Poezja: I miejsce - Staniek Weronika kl. 1a, II miejsce - Wawrzyczek Mateusz kl. 1b, III miejsce - Szuścik Amelia kl. 3a.
Wyróżnienia: Saluk Oliwier kl. 2c, Tercka Paulina kl. 2c.

W listopadzie uczniowie klas I - III Szkoły Podstawowej w Zebrzydowicach wzięli udział w konkursie plastycznym "Kolorowe witaminy". Celem konkursu była promocja zdrowego odżywiania. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i starannością. Prace konkursowe wykonane zostały różnymi technikami plastycznymi z wykorzystaniem różnorodnych materiałów.
I miejsce zdobyli: Marta Foltyn - 1c, Dominik Mędrala- 2a, Tomasz Holeksa - 2a, Julita Popko2a, Julia Owczarzy - 2a, Maja Kornas - 3a, Szymon Rejczyk- 3b
Wyróżnienia: Błażej Matuszczyk - 2b, Magdalena Gojowy - 1b, Emilia Wenglorz 2c, Antoni Rygiel 1b, Klaudia Kajura 1c, Wojciech Białończyk 1a, Julia Krętosz 1a, Karolina Szymiczek 1a, Gabriela Kaszuba 3a, Michał Wawrzyczek 3a, Klaudia Salamon 3a, Dominika Ponikiewska 2d, Natalia Lach 3b, Milena Duraj 3b, Oliwia Dandyk 3b, Maja Trzaskalik 1d, Martyna Sobczak 1d, Mateusz Tyrała 2c, Dominika Michalik 1c

21 listopada - to Międzynarodowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. W tym roku szkolnym nasi uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przyłączyli się do propagowania przesłanek tak ważnych problemów jak agresja, przemoc,prawa dziecka, tolerancja czy życzliwość oraz uprzejmość. Odpowiedzialność za upowszechnienie pozdrowień oraz stosowanie na co dzień magicznych słów wzięły na siebie klasy piąte z wychowawczyniami A. Ziętek oraz J. Nowakowską. Na korytarzach szkolnych pojawiły się wspaniałe cytaty na temat grzeczności i uprzejmości, a uczennice klasy 5b witały przy wejściach do szkoły wszystkich wchodzących miłym uśmiechem oraz serdecznym „dzień dobry”, natomiast w ramach godziny wychowawczej rozdawały naklejki z uśmiechnięta buźką i uświadamiały, że uśmiech, serdeczność, wzajemne ciepło są dobre na wszystko. Mottem dnia była myśl A. de Mello: "Nie proś świata, aby się zmienił na lepsze, to ty zmień się pierwszy".

20 listopada dzieci z klas 1 uczestniczyły w spotkaniu z policjantem. Tematyka poświęcona była wybranym zagadnieniami bezpieczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznych zachowań na drodze. Realizując kolejne zadania przygotowane przez policjanta dzieci dowiedziały się, jak bardzo ważne jest stosowanie poznanych na lekcjach zasad przechodzenia przez drogę, a także zachowania na drodze wokół niej. Pan policjant przypomniał też o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa również w domu, w szkole, w czasie zabawy. Dzieci mogły się pochwalić swoją wiedzą na ten temat, odpowiadając na pytania. W trakcie spotkania wszyscy otrzymali znaczki odblaskowe.

20 listopada kółko teatralne "Bajo" zaprezentowało uczniom klas 1-3 przedstawienie teatralne pt. "Królewna Śnieżka". Mali aktorzy pięknie i z dużym zaangażowaniem wcielili się w grane postacie. Piękni prezentowały się także kostiumy i scenografia. Inscenizacja wzbogacona i urozmaicona była piosenkami i tańcami w wykonaniu dzieci należących do kółka teatralnego. Swoje umiejętności aktorskie zaprezentowali także w godzinach popołudniowych swoim rodzicom, dziadkom i sympatykom.

Po raz trzeci Parafialny Oddział Akcji Katolickiej skorzystał z gościnności dyrektora Zespołu Szkół w Zebrzydowicach mgr Jolanty Wawrzyczek. W tutejszej auli 18 listopada 2015 roku odbył się XVI Przegląd Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek. Celem tego przeglądu jest popularyzacja wśród dzieci i młodzieży dawnej i współczesnej pieśni patriotycznej, kształtowanie poczucia tożsamości narodowej, regionalnej i przywiązania do ziemi ojczystej, rozbudzanie patriotyzmu w najmłodszym pokoleniu. Uczestników konkursu oceniało jury w składzie:
" dr Jadwiga Sikora - przewodnicząca, " mgr Halina Sztymon, " ks. Władysław Bajer, " mgr Zbigniew Kościelny.
Zespół wokalny klas drugich z Zespołu Szkół w Zebrzydowicach po kierunkiem p. Agnieszki Herok i p. Wiesławy Wąsowskiej zajął I miejsce w swojej kategorii. Wykonał utwory: "Nasza najpiękniejsza", "Polska- nasz kraj ukochany". Zespół weźmie udział w diecezjalnym konkursie (II etap), który odbędzie się w Hałcnowie w marcu 20016 roku.

17 listopada uczniowie klas 1-3 uczestniczyli po raz kolejny w niecodziennej lekcji umuzykalniającej. Pod hasłem "Guzikowe figle" mieli możliwość poznać budowę i brzmienie akordeonu.

16 listopada - Dzień Tolerancji. "Cóż to za smutna epoka, w której łatwiej rozbić atom, niż zniweczyć uprzedzenie" (Albert Einstein). Międzynarodowy Dzień Tolerancji to święto obchodzone corocznie 16 listopada. Konferencja Generalna UNESCO w 1995 roku przyjęła Deklarację Zasad Tolerancji. Samo święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1995 roku z inicjatywy UNESCO. Jak mówi Deklaracja Zasad Tolerancji: "Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja - wartość, która czyni możliwym pokój - przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju."
Aby upamiętnić ten dzień uczniowie klas IV-VI wykonali plakaty propagujące idee tolerancji i współdziałania. Obok prac plastycznych wykonanych w różnych technikach na ścianach korytarzy pojawiły się cytaty dotyczące tolerancji:
-Drwiny z kogoś, kto jest inny, to nie jakiś żart niewinny. Może byś się zastanowił, czemu to właściwie robisz... Inność innych akceptuję i dlatego ich szanuję. Małgorzata Strzałkowska
-Tolerancja jest to gotowość przyznawania przedstawicielowi innego światopoglądu tej samej dozy inteligencji i dobrej woli , co sobie. Karl Rahner, Helen Keller Adams
-W naszym kraju, gdzie wszystko jest czarne albo białe, potrzeba wybaczenia, tolerancji, oczyszczenia. Katarzyna Zyskowska-Ignaciak
-We Wszechświecie znajdzie się miejsce na każdą drogę. Mercedes Lackey
-W dzieciństwie słyszałem od ojca, że podstawowym kryterium oceny człowieka jest jego uczciwość, nie zaś narodowość, pochodzenie czy wiara. Uczciwość! Władysław Bartoszewski
-Ucz się wybaczania, tolerancji i współczucia. To nie zawsze będzie proste, ale bez wątpienia przyczyni się do Twojego rozwoju. Joe Vitale
-Nie musimy akceptować cudzych przekonań... ale musimy akceptować prawo innych do ich posiadania. Jodi Picoult
Danuta Taruc i Grzegorz Kukuczka

16 listopada - tego dnia uczniowie naszej szkoły w auli wzięli udział we wspaniale przygotowanej akademii z okazji rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczniowie gimnazjum oraz szkoły podstawowej przy pomocy pań: D. Taruc oraz A. Ziętek przygotowali niezwykłą lekcję historii, która składała się z odpowiednich tekstów literackich oraz prezentacji multimedialnej. Kilkakrotnie na scenie pojawił się niedawno powołany do życia chór, aby uświetnić patriotycznymi pieśniami recytacje uczniów. Tak przygotowana akademia na pewno bardzo długo pozostanie w pamięci.

W dniu 5 listopada 2015 roku przyjechał oczekiwany przez dzieci pan Pająk. W tym roku przywiózł ssaki. Najciekawsze ssaki, które przywiózł to skunks i mangusty. Uczniowie mogli posłuchać o życiu tych ciekawych stworzeń, dotknąć ich, pogłaskać, a nawet powąchać. Wśród małych gości były myszki, szczurki, świnka morska, królik i inne ciekawe gryzonie. Pan Pająk opowiadał o swoich pupilach barwnie i z poczuciem humoru, czyli tak, jak uczniowie, lubią najbardziej. Pan Pająk podkreślił, że każde zwierzę ma swoją inteligencję tzn. uczy się i zapamiętuje. Szczura albinosa można nauczyć tańczyć. Dzięki takiej lekcji dzieci przeżyły emocjonujące spotkanie ze światem ssaków i bardzo dużo się nauczyły. Na zakończenie spotkania pan Pająk nie zapomniał wspomnieć, jak ważnym i odpowiedzialnym zajęciem jest opieka nad zwierzętami!

2 listopada dzieci z klas pierwszych spotkały się z p. weterynarz i jej suczką Łatką. Uczniowie z uwagą słuchali informacji i rad dotyczących opiekowania się zwierzętami, sposobów dbania o zwierzęta hodowane w domu. P. weterynarz zwróciła też uwagę na odpowiedzialność ludzi za swoich pupili, aby zwierzęta nie trafiały do schronisk.

Październik:

W dniu 29.10.2015r. w Hażlachu odbył się powiatowy turniej eliminacyjny "Z PODWÓRKA NA STADION O PUCHAR TYMBARKU". Drużyna SP z Zebrzydowic w kategorii U10 zajęła 1 miejsce. W grupie chłopcy z SP Zebrzydowice pokonali SP Cieszyn 3:1, SP Dębowiec 2:1 i przegrali z SP Ustroń 2:1. W półfinale zwycięstwo nad SP Pogórze 2:1 i w finale wygrana z SP Dębowiec 2:1. Drużyna awansowała do FINAŁU WOJEWÓDZKIEGO!!!

W środę 28 października klasy drugie i trzecie wyjechały do MOK w Jastrzębiu Zdroju na przedstawienie pt. "Baśnie Dalekiego Wschodu" w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Spektakl przedstawił dzieciom niezwykły świat, przybliżył kulturę orientu oraz panujące tam zwyczaje. Głównym bohaterem był jeden z najbardziej znanych i lubianych podróżników Dalekiego Wschodu- żeglarz Sindbad, który może stać się wzorem do naśladowania, a morały zawarte w jego licznych przygodach pokazują, że w życiu warto kierować się prawdą, uczciwością i dobrem. Odważny i szlachetny Sindbad porywa widzów w niesamowitą podróż w nieznane, w poszukiwaniu sposobu zdjęcia zaklęcia rzuconego na swego ukochanego brata przez złego Dżina. Niezwykle barwne przedstawienie, dopełnione pięknymi, orientalnymi kostiumami i scenografią oraz piosenkami z charakterystycznymi dźwiękami Dalekiego Wschodu, skłaniało młodego widza do współtworzenia opowiadanej historii. Po zakończeniu spektaklu dzieci wzięły udział w warsztatach teatralnych.

W dniu 27 października klasy 2c i 2d wyjechały na wycieczkę do Chaty Chleba w Górkach Małych. Uczniowie oglądali pojazdy, narzędzia, naczynia i sprzęty, jakich używali dawniej mieszkańcy cieszyńskiej wsi. Samodzielnie zrobili masło, ser, upiekli podpłomyki, które degustowali z dodatkiem masła, miodu i smalcu oraz kawy z mlekiem. Z uwagą wysłuchali bardzo ciekawego opowiadania na temat życia mieszkańców wsi, tradycji, zwyczajów, życia pszczół. Na zakończenie każdy zakupił pamiątkę. Dzięki wycieczce każdy uczeń jest bogatszy o wiedzę związaną z życiem ludzi na wsi przed wieloma laty.

22 października 2015r. uczniowie klas pierwszych wzięli udział w przedstawieniu teatralnym pt. "Czerwony Kapturek" przygotowanym przez Narodowy Teatr Edukacyjny z Wrocławia. Na scenie w Miejskim Ośrodku Kultury w Jastrzębiu Zdroju zaprezentowali się aktorzy we wspaniałych kostiumach oraz wśród kolorowej dekoracji. Dzieci z dużym zainteresowaniem wsłuchiwały się w dialogi bohaterów, które były często zabawne, humorystyczne. Cały spektakl ubarwiony był piosenkami. Po inscenizacji dzieci wzięły udział w krótkich warsztatach teatralnych.

We wtorek 20 października 2015 r. dzieci z klas 1-3 miały możliwość uczestniczyć w interesującej lekcji muzyki. Prowadzący zaprezentowali budowę i brzmienie wiolonczeli. Dzieci miały możliwość aktywnego wysłuchania kilku utworów muzycznych granych na wiolonczeli z akompaniamentem pianina poprzez wyklaskiwanie oraz maszerowanie w rytmie.

W czwartek 19 października 2015 r. uczniowie klas pierwszych brali udział w żywej lekcji przyrody, podczas której poznawali żywe okazy egzotycznych owadów i kilku przedstawicieli gadów. Uczniowie mogli zobaczyć i dotknąć patyczaka, ogromnego krocionoga, ślimaka afrykańskiego, kameleona. W terrariach zaprezentowano ptaszniki, modliszki, szarańcze i wiele innych przedstawicieli świata bezkręgowców. Dzieci miały także możliwość dotknąć i trzymać ogromnego węża. Największym powodzeniem i sympatią cieszyli się jednak przedstawiciele ssaków - tchórzofretka i szczur. Zajęcia wzbudziły bardzo wiele emocji…

Dzień Nauczyciela, a właściwie Dzień Edukacji Narodowej, który przypada 14 października, to święto wszystkich pracowników oświaty. W Dzień Edukacji Narodowej świętują wszyscy Ci, którzy na co dzień próbują uczniom wpoić pewną wiedzę i wartości. W Szkole Podstawowej w Zebrzydowicach, jak co roku, dzień ten obochodzony był bardzo uroczyście. W dniu 19 września 2015 roku wszyscy nauczyciele mieli okazję uczestniczyć w części artystycznej zaprezentowanej przez uczniów klasy 6B i 6C przygotowanych przez wychowawczynie panie Sylwię Brenk i Aleksandrę Prószyńską oraz Magdalenę Jarocką. Dzień Edukacji Narodowej to także doskonały czas do nagradzania najbardziej oddanych swojej pracy nauczycieli. Oscara za Najlepszego Nauczyciela Roku uczniowie wręczyli pani Danucie Taruc nauczycielce historii. Na zakończenie uczniowie złożyli wszystkim pracownikom szkoły życzenia, dziękując za trud, ciężką pracę i wysiłek włożony w edukację i wychowanie.

Dnia 14 października 2015 r. w auli szkolnej odbyła się uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych. W tym szczególnym dniu pierwszoklasistom towarzyszyli ich rodzice, pani dyrektor Jolanta Wawrzyczek, pani wicedyrektor Barbara Wija, wychowawcy, nauczyciele oraz koledzy z klas 2 i 3. Dzieci zaprezentowały zebranym bogaty program artystyczny na który złożyły się wiersze okolicznościowe, piosenki, tańce oraz instrumentacje utworów muzycznych z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych. Na zakończenie dzieci złożyły ślubowanie na sztandar szkoły oraz otrzymały dyplomy i drobne upominki od Rady Rodziców.

W dniu 5 października odbył się apel z okazji Międzynarodowego Dnia Bez Przemocy przygotowany przez nauczycielki p. S. Brenk i p. A. Prószyńską oraz uczniów klas 6B i 6C. W przedstawieniu pt. "Integracja, tolerancja. Stop przemocy " uczniowie omawiali problem przemocy w dzisiejszym świecie, brak tolerancji oraz zwracali szczególną uwagę uczniów na potrzebę integrowania się, okazywania sobie wzajemnego szacunku, zrozumienia i tolerancji. Informowali słuchaczy o tym, w jaki sposób radzić sobie z problemami , a także jakie osoby i instytucje pomagają nam w ich rozwiązywaniu. Wiele treści dotyczyło promowania zgody i przyjaźni w naszej szkole, na co szczególną uwagę zwróciła Pani Dyrektor prosząc uczennicę klasy 6B Marcelinę Kinal o ponowny występ z następującym wierszem:
"W naszej szkole duża zgoda
Bo na radość przyszła moda.
Lubimy sie wzajemnie
I w szkole jest przyjemnie.
W szkole każdy dzień jest miły,
Wszystkim nam się szóstki śniły.
Żyjąc w zgodzie z sobą,
Potrafię też z tobą.
My nie lubimy się kłócić,
Nie chcemy się więc smucić,
Chętnie sobie pomagamy
Choć przywary swoje znamy.
W sercu uczuć dużo mamy.
Złość w radości zamieniamy."
W miesiącu wrześniu odbył się konkurs na najciekawszy wiersz pt. "Stop Przemocy". Dwie uczennice wzięły udział w konkursie automatycznie wygrywając nagrody, a piękne wiersze zostały odczytane wszystkim uczniom szkoły podstawowej.
Utwór Kornelii Bukowczan uczennicy klasy 6A - "Przemoc"
Zacznijmy działać razem, w zespole,
Powiemy: Stop przemocy w szkole,
Nigdy siła, lecz mądre słowa,
Nie przemoc, lecz serca wymowa,
Nie kamieniem, lecz słowem,
Zwalczać każdą potrzebę,
Niech się nasze hasło ziści,
Stop Agresji i Nienawiści!
Utwór Marty Matuszyńskiej uczennicy klasy 6A "Stop Przemocy"
Nie dokuczaj swym kolegom,
Spróbuj się zaprzyjaźnić zamiast tego.
Wielu przyjaciół będziesz mieć,
A wystarczy tylko chcieć.
Czasem się biją, wyśmiewają
Innym dzieciom dokuczają.
A nie warto, wszyscy wiecie
Więc wyślij e-mail do kolegi w necie.
Porozmawiaj o pogodzie,
Zagraj w piłkę ułóż puzzle,
Porozmawiaj przez telefon
I żyj z innymi w zgodzie.
Powiedz sobie:
Nie dokuczam, nie obrażam,
Nie przeszkadzam lecz pomagam.
Kiedy wokół jest serdecznie,
Wszystkim żyje się bezpiecznie.
Autorkom wierszy gratulujemy i liczymy na to, że w naszej szkole będziemy mieli do czynienia z miłą, przyjacielską atmosferą, bez przemocy i bez dokuczania sobie wzajemnie.

W dniu 3 października 2015 r. odbył się 44 Górski Rajd Młodzieżowy "Pożegnanie lata", którego głównym organizatorem jest PTTK Oddział "Beskid Śląski" z Cieszyna. Tego dnia była słoneczna pogoda, widoczność dochodziła do 40 km, a temperatura wynosiła ok. 20 stopni C. Metą dla wszystkich uczestników rajdu był obiekt "Chata Grabowa" położona w Brennej, gdzie czekał dla każdego ciepły posiłek. Trasa naszej wyprawy przebiegała następująco: Brenna Skrzyżowanie - Malina - Stary Groń - "Chata Grabowa" - Stary Groń - Brenna Centrum. Ze względu na dużą liczbę uczestników (73 osoby) nasza grupa zdobyła puchar ufundowany przez Starostwo Powiatowe za najliczniejszą szkołę podstawową z powiatu. Spośród uczniów klas 4 - 6 w rajdzie wzięło udział 33 uczniów, a z klas 1 - 3 aż 40 osób. Opiekunami rajdu były panie: M. Branny, H. Kondziołka, B. Karpiel, S. Brenk, W. Dandyk, M. Jarocka, B. Kozikowska, A. Ziętek . Kierownikiem całej wyprawy była B. Grela-Kukuczka.

Zobacz fotorelację

Wrzesień:

21 września 2015 roku w Szkole Podstawowej w Zebrzydowicach uczniowie klas 4-6 tradycyjnie, jak co roku po raz siódmy wzięli udział w ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie Świata". Kilka dni wcześniej, na dodatkowych zajęciach z przyrody uczniowie wykonali plakaty informujące o zbliżającej się akcji i rozwieszono je na ścianach szkolnych korytarzy. Plakaty zwracały uwagę na rolę, jaką każdy z nas może odegrać w tworzeniu i funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w gminie. Wskazywały rownież na fakt, że nasze prawidłowe postępowanie z odpadami wytwarzanymi w domach ma ogromny wpływ na czystość środowiska w naszym otoczeniu. "Sprzątanie Świata" to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.

1 września 2015 r. uczniowie klas 1-6 rozpoczęli nowy rok szkolny. Wszyscy uśmiechnięci i pełni energii przystępują do kolejnego etapu zdobywania wiedzy. Uroczystość uświetnili swoimi występami uczniowie klas 3a i 3b. Z bijącym sercem i niepewnością pojawili się w auli szkolnej pierwszoklasiści rozpoczynający dopiero przygodę z nauką w szkole.
Wszystkim uczniom życzymy wytrwałości oraz sukcesów w nauce.