ROK SZKOLNY 2013/2014

Czerwiec:

27 czerwca uczniowie klas 1-3 uroczyście zakończyli rok szkolny 2013/2014. Dzieci wraz ze swoimi rodzicami, dziadkami, wychowawczyniami zebrały się na boisku obok "starej szkoły". Po odśpiewaniu pieśni szkoły Pani dyrektor Barbara Wija pogratulowała wszystkim uczniom promocji do następnej klasy, zwróciła uwagę na liczne osiągnięcia uczniów i sukcesy sportowe. Wychowawczynie wręczyły następnie wyróżniającym się uczniom nagrody książkowe. Na zakończenie dzieci podziękowały i wręczyły kwiaty nauczycielce edukacji wczesnoszkolnej Pani Agnieszce Łosińskiej za długoletnią, pełną poświęceń pracę w związku z jej odejściem na emeryturę.

24 czerwca na uroczystości zakończenia szkoły podstawowej klas szóstych rozdano patery. Paterę "Najlepszego absolwenta" otrzymały dwie uczennice: Zuzanna Duraj oraz Patrycja Tercka, przyznano również kilka nagród: Nagrodę Radnej Powiatu mgr Czesławy Haczek otrzymała Anna Wenglorz, Nagrodę Dyrektora Szkoły mgr Jolanty Wawrzyczek otrzymała Agnieszka Grzonka, Nagrodę Wójta Gminy Zebrzydowice mgr Andrzeja Kondziołki otrzymała Agata Żesławska.

Dnia 16 czerwca w amfiteatrze przy zamku zebrzydowickim odbył się koncert z okazji Dnia Matki i Ojca przygotowany przez uczniów klas 1-3 oraz ich wychowawczynie. Na widowni muszli koncertowej zebrali się nie tylko rodzice, ale także dziadkowie, rodzeństwo i inni - mówiąc krótko całe rodziny. Dzieci zaprezentowały zebranym gościom wierszyki okolicznościowe, śpiewały piosenki, grały na instrumentach perkusyjnych oraz tańczyły. Popołudnie upłynęło w miłej i rodzinnej atmosferze.

16 czerwca - w szkolnej auli miał miejsce planowany od dawna Festiwal Piosenki Zagranicznej, w którym wzięli udział uczniowie klas IV - VI prezentując utwory w trzech językach - angielskim, francuskim oraz niemieckim. Ten koncert był bardzo przyjemną ucztą duchową i kulturalną.

Dnia 13 czerwca w sali audiowizualnej uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w edukacyjno - informacyjnym spotkaniu z przedstawicielką firmy "Tauron". Dzieci poznały urządzenia energetyczne oraz zapoznały się z podstawowymi zasadami bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych. Dowiedziały się jak postępować w sytuacjach zagrożenia porażeniem prądem elektrycznym. Poznały też nr 991, który jest telefonem alarmowym do Pogotowia Energetycznego.

9 czerwca - w tym dniu uczniowie klas szóstych wzięli udział w spotkaniu z pisarką Anną Czerwińską - Rydel w publicznej Bibliotece w Zebrzydowicach. Pisarka jest autorką wielu ciekawych powieści biograficznych znanych postaci, takich jak Janusz Korczak, Maria Curie - Skłodowska, Julian Tuwim. Pani Anna opowiadała uczniom, jak zdobywała informacje do swoich powieści, w jaki sposób budowała fabułę, a jej opowieść była bardzo ciekawa, gdyż uczniowie słuchali jej z wielkim zainteresowaniem.

Dnia 6 czerwca 2014 r. uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w Dniu Sportu zorganizowanym w związku z Dniem Dziecka. Dzieci wykonywały różne zadania sportowo - sprawnościowe z wykorzystaniem urządzeń na placu zabaw oraz sprzętów i pomocy sportowych. Wszyscy świetnie poradzili sobie z różnorodnymi zadaniami i wykazali się dużą sprawnością fizyczną. Opracowaniem planu Dnia Sportu zajął się p. Piotr Piłkowski, a w jego realizację z dużym zaangażowaniem włączyli się rodzice, którym bardzo serdecznie za to dziękujemy. W każdej kategorii wiekowej wybrano na podstawie zgromadzonych punktów 10 osób (10 dziewczynek i 10 chlopców), które najlepiej poradziły sobie z zadaniami sportowymi. Dzieci otrzymały dyplomy oraz drobne upominki. Dla wszystkich małych sportowców Rada Rodziców przygotowała napoje oraz słodkie niespodzianki.

3 czerwca 2014 r. odbyło się ostatnie spotkanie ze strażakami w ramach programu "Spotkanie z Florkiem". Dzieci miały okazję powtórzyć umiejętności i wiadomości nabyte w ciągu całego roku. Otrzymały także nagrody i dyplomy za wyróżnienia w konkursie plastycznym pt. "Straż pożarna w oczach dziecka".

Maj:

W szkolnym konkursie matematycznym wzięło udział 17 uczniów klas 2 i 3. Najlepiej z trudnymi zadaniami poradzili sobie: Jakob Palmen (3b), Piotr Janas (2a) i Konrad Krużołek (3b) (Ws, Kd), którzy reprezentowali naszą szkołę w konkursie Gminnym. W konkursie Gminnym 2 miejsce indywidualnie zajął Jacob Palmen, wszyscy zdobyli 1 miejsce drużynowo.

W piątek 30 maja w klasach pierwszych pojawili się niecodzienni goście. Dzieci (wraz ze swoimi wychowawczyniami P. Barbarą Wiją i P. Heleną Kondziołką) zaprosiły do szkoły Mamusie na zajęcia otwarte z okazji Dnia Matki. Uczniowie w czasie zajęć wykonywali różne zadania: czytali i pisali zdania dotyczące Mam. Rozwiązywali zadania matematyczne. Układali zdania z rozsypanek wyrazowych i zdaniowych. Pięknie wypowiadali się nt. swoich Mam. Recytowali także wierszyki okolicznościowe, śpiewali piosenki, grali na instrumentach perkusyjnych. Na zakończenie dzieci złożyły życzenia Mamusiom i obdarowały je własnoręcznie wykonanymi prezentami.

W środę 28 maja na basenie przy ZS w Zebrzydowicach odbyły się Gminne Zawody Pływackie dla uczniów klas 1-3. Swoje reprezentacje wystawiły SP w Kończycach Małych, SP w Marklowicach, ZS w Kaczycach i SP w Zebrzydowicach. Dzieci rywalizowały indywidualnie i w sztafetach, w odpowiednich kategoriach wiekowych. Wyniki przedstawiają się następująco:
Dziewczynki indywidualnie
kl. 1 : I miejsce Damps Wiktoria, II miejsce Czaja Natalia, III miejsce Foltyn Zuzanna - wszystkie z Zebrzydowic
kl. 2 : I miejsce Żesławska Emilia, II miejsce Węglarzy Julia, III miejsce Rozalia dandyk - wszystkie z Zebrzydowic
kl. 3 : I miejsce Kempny Klaudia - Kaczyce, II miejsce Krupa Paulina - Zebrzydowice, III miejsce Pietrowska Anna - Kaczyce

Chłopcy indywidualnie
kl. 1 : I miejsce Morawiec Piotr - Zebrzydowice, II miejsce Wawrzyczek Michał - Zebrzydowice, III miejsce Parypa Tymon - Marklowice
kl. 2 : I miejsce Foltyn Franciszek, II miejsce Fojcik Jakub, III miejsce Żagan Patryk - wszyscy z Zebrzydowic
kl. 3 : I miejsce Król Paweł - Marklowice, II miejsce Szostok Bartosz - Kończyce Małe, III miejsce Konieczny Sebastian - Zebrzydowice

Sztafety
Chłopcy - klasa III - 1 miejsce Zebrzydowice, 2 miejsce Marklowice, 3 miejsce - Kończyce Małe
Chłopcy - klasa I i II - 1 miejsce Zebrzydowice(2klasa), 2 miejsce Kończyce Małe, 3 miejsce - Zebrzydowice (1klasa)
Dziewczyny - klasa II i III - 1 miejsce Zebrzydowice(2klasa), 2 miejsce Kończyce Małe, 3 miejsce - Zebrzydowice (3klasa)
Dziewczyny - klasa I - 1 miejsce Zebrzydowice

W piątek 26 maja i we wtorek 27 maja uczniowie klas trzecich wraz ze swoimi wychowawczyniami P. Wiesławą Wąsowską i P. Agnieszką Łosińską zaprosili do szkoły Mamusie na spotkanie z okazji Dnia Matki. Uczniowie przygotowali programy artystyczne podczas których recytowali wierszyki okolicznościowe, śpiewali piosenki, grali na instrumentach perkusyjnych. Na zakończenie uroczystości dzieci złożyły życzenia Mamusiom i obdarowały je własnoręcznie wykonanymi prezentami.

Z okazji Dnia Matki SU SP ogłosił konkurs na najładniejszą laurkę dla mamy. I miejsce wywalczyła uczennica klasy IV a Julia Trzaskalik. Jej ciekawą, barwną i niezwykle estetycznie wykonaną pracę można podziwiać na gazetce SU. Na laurce umieszczone są również piękne życzenia w formie wiersza.

23 maja - po powrocie do szkoły po biegach wszyscy niecierpliwie oczekiwali na kolejną atrakcję sportową tego dnia, czyli spotkanie ze znanym rajdowcem - Kajetanem Kajetanowiczem. O godzinie 13, owacyjnie witany gość, pojawił się w szkolnej auli. Kierowca opowiadał o tym, jak zaczynał swoją karierę, ścigając się "Maluchem". Potem po latach ciężkiej pracy przyszedł czas na międzynarodowe sukcesy. Pan Kajetan okazał się niezwykle sympatycznym i otwartym człowiekiem, a wszyscy chętni otrzymali jego autograf. Opuszczając budynek szkoły kierowca na parkingu przed basenem zaprezentował nie tylko swoje sportowe auto, ale także rajdowe umiejętności, zostawiając na pamiątkę na parkingowej płycie ślady "palenia gumy" - to było coś!

23 maja - to był naprawdę sportowy dzień w naszej szkole. Najpierw uczniowie klas IV - VI wzięli udział w ogólnopolskiej akcji "Cala Polska biega". Wraz z wychowawcami dzieci przeszły na plac zamkowy, gdzie zapoznały się z trasą do przebiegnięcia, którą pokonały bez problemu, następnie posiliły się smacznym hot - dogiem i czekając na ogłoszenie wyników miały okazję wziąć udział w spotkaniu z mistrzami hokeja, którzy opowiedzieli o swojej drodze do kariery, a później rozdawali autografy i pozowali do zdjęć ze zwycięzcami biegu.

W piątek 22 maja w okolicach zamku w Zebrzydowicach odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji "Polska Bieg". Uczestniczyli w niej uczniowie klas 1-6 i Gimnazjum. Dopisali uczestnicy, dopisała pogoda. Nie zabrakło również innych atrakcji. Wyniki akcji "POLSKA BIEGA" Zebrzydowice 2014 są następujące:
Klasy I - III
Dziewczyny:
1.Roksana Pastuszka SP Kończyce Małe
2.Wiktoria Bożek SP -17 Jastrzębie Zdrój
3.Paulina Bunikowska SP Zebrzydowice
Chłopcy:
1.Fabian Janota SP Zebrzydowice
2.Paweł Król SP Marklowice Górne
3.Mikołaj Rabczak SP Zebrzydowice

Klasy IV - VI
Dziewczyny:
1.Martyna Gniado SP Zebrzydowice
2.Wiktoria Szczygieł SP Zebrzydowice
3.Julia Oślizło SP-17 Jastrzębie Zdrój
Chłopcy:
1.Kamil Swalski SP-17 Jastrzębie Zdrój
2.Grzegorz Głąb SP Zebrzydowice
3,Marcin Drapa SP Zebrzydowice
Gratulujemy dobrych lokat naszym uczniom!

22 maja br w Szkole Podstawowej w Zebrzydowicach przy ul. E.Orzeszkowej, po raz kolejny odbył się konkurs recytatorski języka angielskiego In the Land of Magic. W konkursie udział wzięło 12 uczniów klas I-III ze szkół podstawowych z Hażlacha, Marklowic Górnych i Zebrzydowic. A oto zwycięzcy: I miejsce Katarzyna Wójcik, II miejsce Franciszek Frysz, III miejsce Nikola Wiktor. Wyróżnienie zdobyła Justyna Głowania. Konkurs zorganizowały nauczycielki języka angielskiego Jadwiga Ogrodnik i Aleksandra Prószyńska.

Dnia 20 maja dzieci z klas 1a i 1b pojechały na wycieczkę do Tworkowa, gdzie znajduje się Wioska Indiańska. Tam miały okazję poznać zwyczaje Indian oraz brały udział w różnych przygotowanych dla nich zabawach sprawnościowych. Największą atrakcją było strzelanie z łuku. W Rudach Raciborskich dzieci miały okazję przejechać się kolejką wąskotorową. Wszyscy wrócili z wycieczki pełni wrażeń, bardzo zadowoleni i z pamiątkami.

"W zdrowym ciele zdrowy duch" to kolejna akcja SU SP promująca zdrowy styl życia. Przeprowadzona została 19 maja łącznie z projektem edukacyjnym realizowanym przez pięć uczennic z gimnazjum. Oba wydarzenia łączyło wspólne hasło i cel- ruch poprzez zabawę. Akcja ta miała zachęcić uczniów do jak najliczniejszego udziału w aktywności fizycznej. Uczestnikami zawodów byli uczniowie klas IV - VI. W dziesięciu konkurencjach sportowych swoich sił próbowało 21 drużyn, a na podium stanęły 3 zespoły. I miejsce zajęła drużyna "Kszoki", II miejsce - "Makmmm", III miejsce "Rekiny". Wszyscy uczniowie wyśmienicie się bawili, a zwieńczeniem akcji było przygotowanie przez każdą klasę plakatu pod hasłem "W zdrowym ciele zdrowy duch", które zawisły na szkolnych korytarzach.

Dnia 15 maja odbył się pierwszy etap konkursu wiedzy o sporcie. Jego uczestnikami byli uczniowie klas IV - VI. Miejsce pierwsze, i awans do drugiego etapu konkursu otrzymało ex aequo dwóch uczniów: Dawid Konieczny i Adrian Tomala.

Dnia 14 maja odbyły się szkolne zawody pływackie dla uczniów kl. 1-3 przygotowane i przeprowadzone przez P. Piotra Piłkowskiego. Indywidulanie wystartowali przedstawiciele klas 1, 2 i 3. Wyniki przedstawiają się następująco:
dziewczynki
Kl. 1: I miejsce Natalka Czaja 1b, II miejsce Wiktoria Damps 1b, III miejsce Milena Duraj 1b, IV miejsce Zuzia Foltyn 1b
Kl. 2 : I miejsce Emilia Żesławska 2a, II miejsce Roksana Dandyk 2b, III miejsce Julia Węglarzy 2b, IV miejsce Hania Matuszyńska 2a
Kl. 3: I miejsce Paulina Krupa 3b, II miejsce Paulina Bunikowska 3a, III miejsce Kamila Machej 3b, IV miejsce Natalia Loter 3b,

chłopcy
Kl. 1: I miejsce Paweł Cecot 1b, II miejsce Bartosz Gierczyński 1a, III miejsce Michał Wawrzyczek 1a, IV miejsce Nikodem Zakrzewski 1b,
Kl. 2: I miejsce Franek Foltyn 2b, II miejsce Fojcik Jakub 2a, III miejsce Żagan Patryk 2a. IV miejsce Piotrek Pawlas 2b
Kl. 3: I miejsce Sebastian Konieczny 3b, II miejsce Artur Kempny 3b, III miejsce Łukasz Szczerba 3a, IV miejsce Mikołaj Rabczak 3a

13 maja 2014 r. dzieci z kółka teatralnego "Bajo" zaprezentowały uczniom klas 1-3 przedstawienie teatralne pt. "Czerwony Kapturek". Mali aktorzy w sposób zabawny, ale bardzo profesjonalny przedstawili znaną wszystkim historię Kapturka, Babci, Wilka i Gajowego. Dzieci samodzielnie wykonały piękne dekoracje. Zadbały także o ciekawe stroje i kostiumy. Przedstawienie wzbudziło zachwyt wśród widzów, czego potwierdzeniem były gromkie brawa. Gratulujemy dzieciom i Pani Jolancie Plincie, która jest opiekunem kółka teatralnego "Bajo". Młodzi aktorzy zaprezentowali swoje zdolności aktorskie także podczas popołudniowego przedstawienia dedykowanego rodzicom oraz sympatykom kółka teatralnego "Bajo".

13 maja - w tym dniu pięćdziesięcioro uczniów szkoły podstawowej wyjechało do Cieszyna do sali sesyjnej w Ratuszu na spotkanie z pisarzem Kazimierzem Szymeczko. A dlaczego taki spotkał nas zaszczyt? Bo najpierw był konkurs ogłoszony przez cieszyńską Bibliotekę Miejską "Zostań pisarzem z …", a uczniowie mieli napisać opowiadanie pt. "Mój odlotowy dzień", a nasza szkoła wysłała bardzo dużo prac i wszystkie były na bardzo wysokim poziomie. Ostatecznie wybrano 10 laureatów, wśród których znalazły się dwie uczennice klas szóstych: Paulina Iskrzycka - VIa oraz Patrycja Tercka VIb. Specjalną nagrodę przewidziano dla szkół, które nadesłały najwięcej prac, a tą nagrodą było właśnie spotkanie z pisarzem. Takie wyróżnienie przypadło w udziale tylko naszej szkole (20 nadesłanych prac ) i szkole nr 3 z Cieszyna (22 nadesłane prace). Uczniowie mieli okazję posłuchać wskazówek pisarza, jak napisać dobrą książkę, mogli zadawać pytania i uzyskali zapewnienie, że Pan Kazimierz przeczyta ich pisarskie próby w celu wydania recenzji. Cieszymy się bardzo i z laureatek i takiego wyróżnienia, bo to nie zdarza się codziennie.

W dniu 9 maja dzieci z klas 1-3 brały udział w przedstawieniu ekologicznym "Jaś i Małgosia" w wykonaniu Studia Małych Form Teatralnych "Sztuka" z Trzebini. Piękne dekoracje, kolorowe stroje aktorów i liczne piosenki zaciekawiły wszystkich widzów. Dzieci współuczestniczyły w przedstawieniu wcielając się w role różnych postaci. Z pewnością wszyscy zapamiętali, że nie wolno w lesie śmiecić i należy je odpowiednio segregować. Na koniec uczniowie otrzymali "Umowę z przyrodą" - która ma przypominać wszystkim o właściwych ekologicznych zachowaniach.

W dniu 8 i 9 maja odbyły się w każdej klasie 1-3 zajęcia warsztatowe z Panem Piotrem Ryszką z Polskiego Stowarzyszenia ludzi chorych na stwardnienie rozsiane.

7 maja - kolejna uroczysta akademia w szkolnej auli upamiętniająca uchwalenie Konstytucji 3 maja. W programie wzięli udział uczniowie klas czwartych i piątych, nad którymi czuwały panie B. Kozikowska, A. Prószyńska i H. Donocik. Trochę historii, poezji i wspaniały akcent - polonez w wykonaniu klasy IV c.

W dniu 5 maja 2014 roku odbyła się akademia z okazji Dnia Ziemi pod hasłem: "Ziemia - jej los jest w naszych rękach" przygotowana przez p. Sylwię Brenk w wykonaniu uczniów klasy 4b. Głównym celem przedstawienia było uzmysłowienie uczniom, że troska o przyrodę jest troską o nas samych i nasze spokojne życie. Wszyscy uczniowie klas 4-6 SP w Zebrzydowicach biorący udział w akademii przypomnieli sobie jak ważne jest podejmowanie działań mających na celu ochronę i zapobieganie dewastacji środowiska i zrozumieli, że sami również są odpowiedzialni za otaczającą nas przyrodę. Na koniec przedstawienia zostały ogłoszone wyniku konkursu na temat wody - podstawowego źródła życia na naszej planecie, który został zorganizowany w związku z przypadającym w dniu 22 marca Światowym Dniem Wody.

Uczniowie klas 2, 3, 4, 5, 6 wzięli udział w międzynarodowym konkursie Kangur Matematyczny. W kategorii klas 2 ("Żaczek") Piotr Janas z kl.2a uzyskał 82,50 pkt i tym samym wyróżnienie.
W kategorii kl. 3 ("Maluch") wyróżnienie i 79,50 pkt uzyskał Jakob Palmen z kl. 3b.
W kategorii kl. 4 ("Maluch") wyróżnienie i 87,5 pkt uzyskał Fabian Gałuszka kl. 4a.
W kategorii kl. 5 ("Beniamin") wyróżnienie i 86,25 pkt uzyskała Julia Tkaczyk kl. 5a Gratulujemy wyróżnionym, a pozostałym życzymy sukcesów w kolejnych edycjach konkursu.

Kwiecień:

9 kwietnia - klasy IV-VI wzięły udział w perfekcyjnie przygotowanej lekcji multimedialnej w MOK w Jastrzębiu Zdroju na temat gatunków filmowych. Po lekcji na wyżej wymieniony temat miała miejsce projekcja filmu pt. "Pan Popper i jego pingwiny". Na pewno uczniowie teraz bezbłędnie wymienią filmowe gatunki i taką lekcję zapamiętają na długo.

Dnia 7 kwietnia, jak co roku, obchodzony był Światowy Dzień Zdrowia. Z tej okazji SU SP zorganizował akcję promującą zdrowy styl życia i propagującą temat przewodni tegorocznej kampanii, którym były choroby wektorowe. Wychowawcy klas przedstawili na lekcjach wychowawczych przygotowane przez opiekuna SU p. Magdalenę Jarocką informacje dotyczące wyżej wspomnianych chorób oraz sposobu ich rozprzestrzeniania się. Zapoznali również z metodami zapobiegania zarażeniom. Uczniowie klas IV - VI przygotowali plakaty informacyjne opisujące poszczególne choroby wektorowe oraz historię i ideę całej akcji. Prezentacja

3 kwietnia w sali audiowizualnej uczniowie klas 1-3 mieli okazję spotkać się z członkami folklorystycznego zespołu "Kończaneczki" prowadzonego przez P. Joannę Nowak z Kończyc Małych. Goście zaprezentowali pieśniczki i tańce Śląska Cieszyńskiego. Pięknie prezentowali także tradycyjny strój cieszyński. Dzieci ze SP w Zebrzydowicach miały także okazję pośpiewać niektóre przyśpiewki razem z małymi artystami. Spotkanie przebiegło w miłej i wesołej atmosferze.

3 kwietnia - gimnazjaliści przygotowali dla uczniów klas szóstych ze wszystkich szkół gminnych dzień otwarty, aby zachęcić absolwentów do nauki w naszej placówce. Prezentacja była bardzo imponująca, pokazali czego i w jakich warunkach można się u nas nauczyć, jak trenować ciało na okazałych obiektach sportowych, jak rozwijać zainteresowania oraz talenty.

1 kwietnia - w tym dniu miał, i to bynajmniej nie był prima aprilis, kolejny sprawdzian szóstoklasisty, który przebiegał zgodnie z procedurami, a więc najpierw uczniowie w gabinecie pani dyrektor sprawdzili nienaruszoną przesyłkę z testami, następnie przeszli do auli i wyznaczonych sal, aby rozpocząć pracę z arkuszami sprawdzającymi ich wiedzę oraz umiejętności. Teraz wszyscy cierpliwie czekamy na wyniki - mamy tylko nadzieję, nie będzie tak źle jak na sprawdzianie próbnym.

Marzec:

26 marca uczniowie klasy 1b, 2a i 2b spotkali się w sali audiowizualnej z P. Sylwestrem Ratajczakiem pracownikiem GOK w Zebrzydowicach, który od wielu już lat jest wolontariuszem oraz organizatorem Finałów WOŚP na terenie naszej gminy. Pan Sylwek powitał dzieci "orkiestrowym" powitaniem SIE MA. Następnie przybliżył im pojęcie "wolontariusz". Opowiadał o uczniach, którzy są wolontariuszami już od wielu lat. Pokazał także identyfikator, który otrzymują osoby kwestujące dla WOŚP. Podziękował dzieciom, że uświetniły tegoroczną licytację swoimi występami artystycznymi. Zachęcał je, aby w przyszłości także włączyły się do organizowania kolejnych finałów orkiestry Jurka Owsiaka i stały się wolontariuszami.

24 marca na godzinie wychowawczej uczniowie klas IV - VI wzięli udział w mini - liście przebojów organizowanej tradycyjnie z okazji pierwszego dnia wiosny. Tym razem jednak tylko cztery klasy przygotowały się do występu, a pierwsze miejsce zajęła klasa IV b, ogłoszono też wyniki wyborów na najsympatyczniejszą dziewczynę w szkole podstawowej. Wybory te odbyły się z okazji Dnia Kobiet i pierwsze miejsce zajęła uczennica kl. 5a Nikola Foltyn.

22 marca tego roku obchodziliśmy Światowy Dzień Wody, ustanowiony przez ONZ w 1992 roku. Powodem powstania tego święta był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. W naszej szkole z tej okazji na ścianach korytarzy uczniowie koła Mali Odkrywcy prowadzonego przez p. Sylwię Brenk rozwiesili wykonane przez siebie plakaty przedstawiające potrzebę ochrony oraz sposoby oszczędzania wody występującej na naszej planecie. Z tej okazji został zorganizowany również konkurs dotyczący wiedzy o wodzie dla klas czwartych, piątych i szóstych naszej szkoły. A oto wyniki konkursu : Trzecie miejsce zajęli uczniowie klasy 4a, drugie miejsce przypadło klasie 5b, a najlepiej w konkursie poradzili sobie uczniowie klasy 6b i zajęli pierwsze miejsce. Klasy, które zwyciężyły, oprócz dyplomów otrzymały figurki kropelek , które z pewnością będą im przypominały jak wielkie znaczenie odgrywa woda w naszym życiu. Wszystkim uczniom dziękujemy za wykonanie ciekawych plakatów i gratulujemy bogatej wiedzy o wodzie.

20 marca dzieci z klas 2 i 3 uczestniczyły w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym "Kangurek". Śmiałkowie i pasjonaci zadań matematycznych rozwiązywali przez godzinę trudne, czasem zaskakujące, wymagające logicznego myślenia zadania. Wyniki poznamy w późniejszym terminie. Natomiast starsi uczniowie w tym czasie brali udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym "Kangur".

20 marca 2014 r. w Pogwizdowie odbył się XIV Turniej Piłki Nożnej "Z podwórka na stadion o puchar Tymbarku". Drużyna chłopców z klas 1-3 w skladzie: Kacper Wąsowski, Rabczak Mikołaj - 3a, Kacper Golasowski, Szymon Paluch, Bartosz Gawlik - 3b, Jakub Owczarzy - 2a, Michał Zborek, Krystian Karpeta, Kamil Wójcikowski, Mateusz Brychcy, Ksawery Bizoń - 2b, Piotr Morawiec - 1b zajęła w nim II miejsce.

W dniu 13 lutego 2014 roku z inicjatywy nauczycielki przyrody p. Sylwii Brenk zorganizowano żywą lekcję przyrody" prezentującą wzbudzające wielkie zaciekawienie zwierzęta - pająki. W szkole podstawowej w Zebrzydowicach gościliśmy pasjonata zajmującego się zwierzętami. Pan Andrzej Pająk, bo o nim mowa, przyjechał do nas w tym roku, aby zademonstrować różne okazy hodowanych przez siebie pająków. Starannie je dobierał do tej prezentacji, gdyż nie każdy pająk ma w danym dniu nastrój do występów. Zebraliśmy się na auli, wszyscy w kręgu dookoła pana Pająka. Pająki wzbudzały bardzo dużo emocji wśród widzów. Trudno się temu dziwić. Pan Pająk bardzo ciekawie opowiadał i przekazywał ważne informacje dotyczące środowisk życia tych zwierząt oraz o ich charakterystycznych zachowaniach. Takie "żywe lekcje przyrody", pozwalają poznać lepiej zwierzęta, które wcale nie są takie straszne.

10 marca w auli szkolnej miał miejsce pokaz tańca współczesnego, który wzbudził wielkie zainteresowanie wśród uczniów, a wielu z nich postanowiło dorównać mistrzom, dlatego też biorą udział w zajęciach tanecznych, które odbywają się w każdy wtorek.

4 marca 2014 r. uczniowie klas 1-3 mieli możliwość obejrzenia przedstawienia kukiełkowego pt. "Czerwony Kapturek" w wykonaniu przedstawicieli firmy "Mag" z Grybowa. Spotkanie z bohaterami tej znanej bajki dostarczyło dzieciom wielu radosnych chwil. Na zakończenie wykonano pamiątkowe zdjęcia.

3 marca 2014 r. odbyły się Mistrzostwa Powiatu Cieszyńskiego Szkół Podstawowych w pływaniu. W zawodach uczestniczyła drużyna dziewczynek z kl. 2 i 3 w składzie: Emilia Żesławska (2a), Julia Węglarzy (2b), Roksana Dandyk (2b), Paulina Krupa 3b, która zajęła III miejsce. Gratulujemy!

Luty:

12 lutego - w tym dniu uczniowie szkoły podstawowej bawili się karnawałowo. Tradycyjnie najmłodszych przebierańców zabawiali państwo Kmieciowie w szkolnej auli, natomiast uczniowie klas IV-VI tańczyli w rytmach dyskotekowych w sali gimnastycznej, był też konkurs szalonych fryzur oraz wybrano króla oraz królową balu, którymi zostali Ania Wenglorz i Rafał Poloczek - oboje z klasy VI a. Wspaniały poczęstunek przygotowali rodzice, ale i tak największym powodzeniem cieszyły się pop - corn i wata cukrowa.

10 lutego w auli szkolnej zjawili się niecodzienni goście. Z zaproszenia uczniów klas drugich skorzystały babcie i skorzystali dziadkowie, którzy odwiedzili szkołę z okazji "Święta Babci i Dziadka". Dzieci z klas 2a i 2b przygotowały dla kochanych dziadków piękny, wzruszający, ale i wesoły program artystyczny. Wnuki zaprezentowały gościom wiersze okolicznościowe, krótką zabawną inscenizację, piosenki, tańce oraz grę na dzwonkach. Na zakończenie złożyły życzenia oraz wręczyły własnoręcznie przygotowane prezenty: krawat dla dziadka i kwiatek dla babci. Rodzice zadbali też o smaczny poczęstunek - pyszne ciasta i pachnącą herbatkę. Spotkanie upłynęło w miłej i rodzinnej atmosferze.

W sobotę 08.02.2014 r. na basenie przy Zespole Szkół w Zebrzydowicach, po raz trzeci odbyły się Gminne Zawody Pływackie pn. "Od przedszkola do seniora". W zawodach mogli brać udział wszyscy mieszkańcy naszej gminy bez względu na wiek. W sumie wystartowało 104 pływaków, a najbardziej dopisali najmłodsi nasi mieszkańcy.
Głównymi organizatorami zawodów byli p. Jonasz Kwiczala i Grzegorz Kukuczka pod patronatem Rady Sportu Gminy Zebrzydowice. W organizację całej imprezy byli również zaangażowani : p. Genia Kania, Ilona Kędzior, Barbara Grela-Kukuczka, Kamil Kędzior, Piotr Piłkowski. Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a kibicom dziękujemy za doping i miłą atmosferę.
Wyniki:
Przedszkolaki (pływające z deska lub makaronem) I miejsce Adrian Turoń, II m-ce Mateusz Tyrała, III m-ce Emilia Giza
Przedszkolaki (pływające bez przyboru)I m-ce Piotr Parchański, II m-ce Marcin Lipowczan, III m-ce Julian Bujok
Uczniowie SP kl. I dziewczynki: I m-ce Wiktoria Damps, II m-ce Milena Duraj, III m-ce Oliwia Dandyk
Uczniowie SP kl. I chłopcy: I m-ce Tymon Parypa, II m-ce Michał Wawrzyczek, III m-ce Dariusz Gierczyński
Uczniowie SP kl. II-III dziewczynki: I m-ce Klaudia Kempny, II m-ce Emilia Żesławska, Kamila Machej, III m-ce Julia Węglarzy
Uczniowie SP kl. II-III chłopcy: I m-ce Paweł Król, II m-ce Franciszek Foltyn, III m-ce Bartosz Szostok
Uczniowie SP kl. IV dziewczynki: I m-ce Zuzanna Mikszan, II m-ce Marta Mazgaj, III m-ce Martyna Szatanik
Uczniowie SP kl. IV chłopcy: I m-ce Jakub Pawliczek, II m-ce Mateusz Sporek, III m-ce Paweł Sendlewski
Uczniowie SP kl. V-VI dziewczynki: I m-ce Anna Parchańska, II m-ce Paulina Pomykała, III m-ce Marzena Somerlik
Uczniowie SP kl. V-VI chłopcy: I m-ce Szymon Szczuka, II m-ce Jakub Damasiewicz, III m-ce Sebastian Zdunkiewicz
Uczniowie Gim. dziewczyny: I m-ce Julia Gałuszka, II m-ce Dominika Stec, III m-ce Kasandra Prochal
Uczniowie Gim. chłopcy: I m-ce Krzesimir Seifer-Wawrzyczek, II m-ce Przemysław Walak, III m-ce Radosław Pastuszka
Kategoria OPEN mężczyźni: I m-ce Piotr Gojowy, II m-ce Marcin Mazgaj

Styczeń:

20 stycznia w sali audiowizualnej w "starej szkole" odbyło się spotkanie dzieci z klas 1-3 z uczniami należącymi do hokejowego klubu sportowego w Jastrzębiu Zdroju. O stroju, sprzęcie używanym przez hokeistów, o trudnych, ale ciekawych treningach oraz sukcesach drużyny hokejowej opowiadał ks. Mateusz Dudkiewicz - czynnie uprawiający ten sport. Zachwyt i uśmiech na twarzach zebranych wzbudził najmłodszy hokeista 4 - letni Mateusz, który bardzo profesjonalnie prezentował się w stroju hokeisty.

17 stycznia - ten dzień przed feriami zimowymi był w naszej szkole bardzo bogaty w wydarzenia. Na pierwszej lekcji uczniowie klas IV-VI w szkolnej auli wzięli udział w uroczystej akademii upamiętniającej kolejną rocznicę urodzin patrona szkoły Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Program artystyczny przygotowały z uczniami klas IV b oraz VI a i b panie mgr J. Nowakowska oraz mgr A. Łupieżowiec. Recytacje dzieci zostały okraszone pięknym występem uczennic klas III gimnazjum, które tak śpiewały, że wszyscy zebrani w auli mieli łzy w oczach.

Po tym duchowym przeżyciu wszyscy przeszliśmy na Orlika, gdzie miało nastąpić oficjalne otwarcie lodowiska. Najpierw zobaczyliśmy rozgrzewkę łyżwiarzy figurowych z Czech, następnie dzieci zaprezentowały nam układy taneczne. Jednak wielki entuzjazm zgromadzonych wywołały popisy hokeistów - między innymi uczniów naszego gimnazjum. Te pokazy komentował ksiądz Mateusz Dudkiewicz (zapalony hokeista). Największą zaś sympatię widzów wzbudził czteroletni Mateusz Wałęga, jeżdżący po tafli jak profesjonalista. Otwarciu tej nowej bazy sportowej dla uczniów towarzyszył wójt gminy.

12 stycznia w sali widowiskowej GOK w Zebrzydowicach odbył się kolejny finał WOśP. Popołudniowe licytacje przeplatane były występami uczniów: klas 1-3 - należącymi do kółka teatralnego "Bajo", kółka artystyczno - ruchowego działającego w ramach projektu "Zdrowa rybka, skoczna żabka", laureatów Gminnego Konkursu Recytatorskiego "Wiersze Juliana Tuwima", zespołu tanecznego z klasy 4c oraz uczniów klas 4-6, należących do kółka teatralnego "Fantazjana". Uczniowie zaprezentowali ,Jasełka", wiersze, instrumentację piosenki z wykorzystaniem dzwonków oraz instrumentów perkusyjnych oraz taniec. Dzieci przygotowały panie: J. Nowakowska, J. Plinta, H. Kondziołka, B. Wija, A. Prószyńska. Kolejny finał orkiestry okazał się bardzo udany. Dzięki wolontariuszom -uczniowie klas gimnazjalnych oraz licytacjom padł kolejny rekord w ilości zebranych pieniędzy. Dziękujemy. Sie ma!!!!!

Wzorem roku ubiegłego chętni uczniowie Zespołu Szkół w Zebrzydowicach zmierzyli się z matematycznymi zadaniami. W dniu 10 stycznia 2014 r. odbył się I etap międzynarodowego konkursu matematycznego PANGEA. Konkurs jest przeprowadzany jednocześnie w 12 państwach europejskich. Kraje uczestniczące w tym przedsięwzięciu to oprócz Polski: Niemcy, Dania, Włochy, Austria, Portugalia, Szwajcaria, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Czechy i Węgry. W tym roku w Polsce do konkursu przystąpiło 103264 uczniów, w tym 80 z naszej szkoły. Do finału ogólnopolskiego otrzymało kwalifikacje po 500 uczniów na każdym poziomie nauczania od klasy 4 SP po 3 LO. Wśród nich znalazło się dwóch uczniów ze Szkoły Podstawowej w Zebrzydowicach. Najlepiej z zadaniami z matematyki poradzili sobie ze szkoły podstawowej: Sebastian Zdunkiewicz kl.5 a (p. Ziętek) i Małgorzata Rudnicka kl.4 b (p. Piguła). W dniu 27 marca 2014 r. uczniowie ci wraz z opiekunem wyjadą do Warszawy , aby następnego dnia wziąć udział w finałowym etapie konkursu. Jest to dla naszych uczniów ogromne wyróżnienie, gdyż będą mogli się zmierzyć z najlepszymi matematykami w POLSCE. Trzymamy za nich kciuki i życzymy sukcesów!

10 stycznia 2014 kółko teatralne "Bajo" zaprezentowało uczniom klas 1-3 "Jasełka na wesoło". Szczególną uwagę wzbudziła gra aktorska dzieci wcielających się w postacie wesołych diabłów oraz przedstawicieli różnych zawodów. Wszystkich zachwycił anielski chórek w wykonaniu uczniów klas 1a i 1b, przygotowanych przez p. Barbarę Wiję oraz p. Helenę Kondziołkę. Nad całością czuwała wieloletnia opiekunka kółka teatralnego p. Jolanta Plinta.


Jasełka zaprezentowane zostały także podopiecznym Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Cieszynie, którzy odwiedzili naszą szkołę dnia 20 stycznia.

Szkoła podstawowa nadal aktywnie uczestniczy w programie "Adopcja na odległość". Sytuacja polityczna i gospodarcza w kraju naszych podopiecznych nadal nie jest stabilna. W sierpniu i wrześniu nawiedziły Chartum ogromne powodzie, które zniszczyły sale lekcyjne. Trzeba było klasy osuszyć i odnowić. Jednocześnie rozpoczęto bezpłatne, dwumiesięczne kursy komputerowe dla grupy 30 uczniów. Nadal prowadzona jest "Emergency school" dla najbiedniejszych dzieci. Jest ich ponad 290. Mają one zapewnioną nie tylko naukę pod okiem wykwalifikowanych nauczycieli, ale również ciepły posiłek, który często jest ich jedynym pożywieniem. Przed powrotem do swoich domów otrzymują ciastka glukozowe i mydło w celu zapewnienia minimum higieny.
Dzięki naszemu finansowemu wsparciu, można było przygotować 1200 paczek świątecznych, w których oprócz słodyczy znalazły się również przybory szkolne oraz książki. Doposażono również szkółkę poprzez zakup nowych książek, misek i kubków oraz dużych garnków do gotowania i palników gazowych. Z naszą pomocą dzieci te mają możliwość dalszego rozwoju. Wszystkim, którzy aktywnie wspierają naszą akcję, a zwłaszcza opiekunce szkolnej gazetki "Kamillek" p. L. Kondziołce, serdecznie dziękujemy. P. A. Prószyńska i p. B. Puzoń.

Grudzień:

W bożonarodzeniowym Gminnym Konkursie Plastycznym pt. "Święta rodzina" wzięli udział uczniowie z Kaczyc, Kończyc Małych, Marklowic Górnych i Zebrzydowic. Konkursem objęto dzieci z klas 1-6. Prace wykonane w różnych technikach plastycznych odznaczały się dużą pomysłowością, ciekawą kompozycją i estetyka wykonania. Z naszej szkoły w grupie młodszej w kategorii "forma przestrzenna" III miejsce zajął Piotr Pawlas z kl. 2b. w kategorii "formy płaskie" I miejsce zajęła Alicja Benek z kl. 2b, II miejsce Natalia Loter z kl. 3b, III miejsce Mikołaj Rabczak z kl. 3a .Wyróżnienia uzyskali: Agata Mulawa z kl. 2a, Maja Kornas z kl. 1a , Helena Benek z kl. 1b, Emilia Żesławska z kl. 2a, Paweł Cecot z kl. 1b , Piotr Skrobiś z kl. 1b . W grupie starszej w kategorii "formy przestrzenne" I miejsce zajęła Julia Trzaskalik z kl. 4a. w kategorii "formy płaskie" II miejsce zajęły Julita Szewczyk z kl. 4b oraz Małgorzata Rudnicka z kl. 4b. Wyróżnienia uzyskali Kornelia Bukowczan z kl. 4a, Marta Matuszyńska z kl. 4a, Zuzanna Kornas z kl. 4c , Kacper Dadej z kl. 5a, Wiktoria Krętosz z kl. 5a.

20 grudnia - szkolne kółko teatralne "Fantazjana" przedstawiło w szkolnej auli tradycyjne, nastrojowe i piękne Jasełka, odpowiadając na pytanie: dlaczego jest Boże Narodzenie? Na scenie pojawiły się znane wszystkim postacie: byli pasterze, królowie oraz oczywiście główni bohaterowie, czyli Maria, Józef i dzieciątko. Wspaniałe sceny wśród pasterzy, w Betlejem i w zamku Heroda zostały przeplecione najpiękniejszymi kolędami, które mogli zaśpiewać wszyscy, dzięki ekranowi i projektorowi oraz technicznej pomocy uczniów z klasy VI a. Dzień wcześniej, a raczej wieczorem poprzedniego dnia, to wzruszające przedstawienie mogli zobaczyć rodzice, dziadkowie oraz wszyscy zaproszeni goście w szkolnej auli.

20 grudnia 2013 r. uczniowie klas 1-3 zebrali się w sali gimnastycznej na wspólnym kolędowaniu. Każda klasa przygotowała kolędy lub pastorałki i zaprezentowała je pozostałym dzieciom. Uczniowie wzbogacili swoje piękne występy grą na instrumentach perkusyjnych. Świąteczny nastrój udzielił się wszystkim dzieciom zebranym w sali. Po wspólnym śpiewaniu wszyscy udali się wraz z wychowawczyniami do klas, gdzie odbyły się tradycyjne wigilijki. Pięknie przystrojone stoliki zastawione były pysznymi ciasteczkami i innymi smakołykami. Dzieci składały sobie bożonarodzeniowe życzenia i łamały się opłatkiem.

W piątek 6 grudnia w "Galerii nad Młyńszczokiem" w zebrzydowickim zamku zostały wręczone nagrody i wyróżnienia w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Stowarzyszenie "Żabi Kraj" pod hasłem: "Jedz ryby bo to zdrowe i na maksa odjazdowe". W tym konkursie wyróżnieni zostali także uczniowie naszej szkoły: Wiktoria Śladowska z kl. 3b, Natalia Loter z kl. 3b, Bartosz Gierczyński z kl. 1a, Agata Mulawa z kl. 2a i Konrad Salamon z kl. 2a. Oprócz nagród i dyplomów dzieci otrzymały także drobne upominki od Mikołaja.

6 grudnia - w tym szczególnym dniu, przede wszystkim dla dzieci, wychowawcy klas IV-VI zorganizowali dla swoich podopiecznych wyjazd do kina na wspaniały film o sile miłości i przyjaźni pt. "Kraina lodu".

6 grudnia w szkole pojawił się długo oczekiwany gość - Mikołaj. Dzieci przyjęły go bardzo uroczyście. Każda klasa przygotowała krótki program artystyczny, na który złożyły się wierszyki, piosenki, tańce, instrumentacje z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych oraz gra na dzwonkach. Dostojny gość był bardzo zadowolony z tak ciepłego przyjęcia. Pochwalił też talenty dzieci. Na zakończenie spotkania każdemu dziecku wręczył upragniony prezent.

W dniach od 5 do 17 grudnia, wzorem roku ubiegłego w klasach I - III w SP w Zebrzydowicach prowadzono akcję "Świąteczna paczka". Zbieraliśmy artykuły spożywcze, szkolne, kosmetyki, owoce, słodycze. Dzięki Wam Drodzy Rodzice, dzięki Waszym wrażliwym i otwartym na drugiego człowieka sercom, udało się zrobić 18 pięknych, dużych paczek, które trafiły do dzieci i mamy nadzieję wywołały uśmiech na ich twarzach. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za zrozumienie i poparcie naszej akcji. Organizatorka akcji A. Łosińska

W czwartek 5 grudnia kółko teatralne "Bajo" odwiedziło Ośrodek Rehabilitacyjno - Rewalidacyjny w Cieszynie, gdzie uczniowie mieli możliwość spotkania z dziećmi będącymi podopiecznymi tegoż ośrodka. Bajka o "Księżniczce na ziarnku grochu" bardzo im się spodobała czego wyrazem były gromkie brawa i słowa podziękowania ze strony pracowników ośrodka.

Listopad:

27 listopada - klasy piąte wzięły udział w spektaklu pt. "W krainie mitów" przygotowanym przez Narodowy Teatr Edukacji im. A. Mickiewicza z Wrocławia. W scenicznej opowieści dwoje młodych bohaterów, podczas szkolnej wycieczki do muzeum, swoim niewłaściwym zachowaniem, spowodowało przeniesienie się w czasy mityczne i spotkanie z mitycznymi postaciami, które przybliżają im wiedzę nt. przeszłości oraz wyjaśniają znaczenie używanych współcześnie zwrotów zaczerpniętych z mitologii. Aby wrócić do swoich czasów muszą znaleźć klucz i rozwiązać zagadkę przygotowaną przez Prometeusza. Uczniowie mieli po raz kolejny okazję zobaczyć ciekawe i pouczające przedstawienie teatralne.

26 listopada w murach "starej szkoły" pojawili się uczniowie z klas 1-3 ze SP gminy Zebrzydowice (Kaczyc, Kończyc Małych i Marklowic) by wraz z dziećmi z naszej szkoły uczestniczyć w kolejnym spotkaniu członków Klubu "Złota rybka" działającego w ramach realizowanego w szkołach projektu unijnego "Zdrowa rybka, skoczna żabka". Uczniowie należący do kółek przyrodniczo - ekologicznych poznawali tym razem "Tajemnice wody" - bo taki był temat przygotowanych dla dzieci zajęć. Zadania wykonywane przez uczniów były bardzo zróżnicowane. Dzieci świetnie bawiły się na sprawnościowym torze przeszkód. Wykonywały też ciekawą pracę plastyczną. Dokonywały obserwacji pod mikroskopem. Zasiały też rzeżuchę, którą będą w domu pielęgnować i obserwować jej wzrost. Zabawiły się także w naukowców wykonujących ciekawe eksperymenty z wodą w roli głównej. Popołudnie upłynęło wszystkim w radosnej atmosferze i dostarczyło wielu ciekawych i pouczających informacji dotyczących wody.

25 listopada uczniowie uczestniczący w zajęciach kółka teatralnego "Bajo" zaprezentowali swoim kolegom i koleżankom przedstawienie pt. "Księżniczka na ziarnku grochu". Mali aktorzy pięknie zaprezentowali swoje role teatralne. Samodzielnie wykonali też dekoracje. Pięknie zaprezentowali pomysłowe kostiumy. W trakcie spektaklu dzieci pokazały swoje uzdolnienia muzyczne śpiewając piosenki i tańcząc do znanej i popularnej melodii.
Wcześniej, bo w środę 20 listopada przedstawienie to mieli możliwość obejrzeć rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, znajomi i sympatycy kółka podczas popołudniowego spotkania w sali audiowizualnej w "starej szkole".

21 listopada 2013 r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem "Wiersze Juliana Tuwima" przygotowany przez P. Agnieszkę Łosińską. Celem konkursu było propagowanie wierszy poety oraz kształtowanie u dzieci nawyków pięknej recytacji. Reprezentanci poszczególnych klas zaprezentowali interpretacje najpopularniejszych wierszy Juliana Tuwima. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, słodycze oraz przybory szkolne. Jury w składzie: P. Halina Sztymon, P. Katarzyna Dynek, P. Katarzyna Knyps - Korycka spośród wszystkich recytujących wybrało: Justynkę Głowanię z kl. 1b, Kacpra Kołatka z kl. 2a i Laurę Zachradnik z kl. 3 b. Uczniowie Ci reprezentowali naszą szkołę w Gminnym Konkursie Recytatorskim dla klas 1-3 zorganizowanym przez SP w Kończycach Małych w dniu 2 grudnia. Reprezentacja SP Zebrzydowice spisała się na medal uzyskując odpowiednio: I miejsce Kacper Kołatek z kl. 2a i II miejsce Laura Zachradnik z kl. 3b. Gratulujemy!

18 listopada - uczniowie wzięli udział w uroczystej akademii upamietniającej 95 rocznicę odzyskania niepodległości. Program artystyczny, na który składały się scenki, wiersz oraz pieśni związane tematycznie z tym świętem, przeplatany był prezentacją multimedialną przybliżającą uczniom podłoże historyczne tych ważnych dla naszej Ojczyzny wydarzeń, które w efekcie doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodleglości. Akademię przygotowały: Danuta Taruc i Agnieszka Ziętek, a oprawę muzyczną Halina Donocik.

Październik:

28 oraz 30 października uczniowie klas 2a i 2b, 1b i 3b uczestniczyli w spotkaniu z gimnazjalistami w ramach programu "Pełna miska dla schroniska". Starsi koledzy - wolontariusze schroniska dla zwierząt w Cieszynie zaprezentowali dzieciom zdjęcia ukazujące trudne warunki, w jakich żyją porzucone psy i koty. Rozmawiali z dziećmi nt. sposobów pomocy zwierzętom ze schroniska. Pokazali także film animowany o przygodach Reksia, w którym poruszany był temat niewłaściwego traktowania zwierząt przez ludzi. Na koniec zachęcali uczniów do zbiórki karmy oraz koców dla podopiecznych schroniska w Cieszynie.

Dnia 29 października 2013r. klasy 1-3 Szkoły podstawowej w Zebrzydowicach oraz przedszkolaki z Państwowego Przedszkola w Zebrzydowicach obejrzały spektakl pt. "Przygody misia" w wykonaniu Teatru "Kwadryga" z Bielska-Białej. Spektakl odbył się dzięki współpracy przy projekcie "Bajkowy świat Teatru Lalek" Stowarzyszenia Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej i współfinansowaniu przez Starostwo Cieszyńskie. Przedstawienia odbyły się w sali GOK w Zebrzydowicach. Zaprezentowana inscenizacja bardzo podobała się dzieciom. Było pouczająco, ale także zabawnie.

28 października uczniowie klas 1-6 zebrali się w auli szkolnej na uroczystej akademii z okazji XIII Dnia Papieskiego. Program artystyczny, w którym przeplatały się pieśni i wiersze recytowane przez dzieci z klas 3 i 5 oraz tańce, wzbogacony był o prezentację multimedialną dzięki której przypomnieliśmy sobie najważniejsze fakty z życiorysu tego Wspaniałego Polaka - Papieża Jana Pawła II. Uroczystość zaszczycił swoją obecnością ks. proboszcz Marian Brańka.

Dnia 22 i 23 października uczniowie klas 1-3 odwiedzili "Galerię nad Młyńszczokiem", aby obejrzeć przygotowaną przez zebrzydowickie Koło Macierzy Ziemi Cieszyńskiej oraz GOK wystawę pod nazwą "Jak żyli starka i starzik". Dzieci miały możliwość zobaczenia różnych sprzętów codziennego użytku, którymi posługiwali się nasi dziadkowie i pradziadkowie.

W dniu 18 października odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej w wykonaniu uczniów klas 4b i 4c przygotowanych przez p. Sylwię Brenk, p. Magdalenę Jarocką i p. Aleksandrę Prószyńską. Uczniowie zaprezentowali humorystyczne scenki, które obrazowały pracę nauczycieli, a inscenizacja wzbogacona została piosenkami i prezentacją multimedialną. Uroczystość przebiegała w miłej i radosnej atmosferze. Na zakończenie uczniowie złożyli wszystkim pracownikom szkoły życzenia, dziękując za trud, ciężką pracę i wysiłek włożony w edukację i wychowanie.

Dnia 14 października w auli szkolnej zebrali się uczniowie klas 1-3, p. dyrektor Jolanta Wawrzyczek, nauczyciele oraz rodzice uczniów klas pierwszych. W tym dniu najmłodszedzieci złożyły uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły i zostały przyjęte w poczet uczniów Szkoły Podstawowej im. K.K. Baczyńskiego w Zebrzydowicach. Na początku uroczystości wszystkich gości serdecznie przywitała p. wicedyrektor Barbara Wija. Następnie uczniowie klas 1a i 1b zaprezentowali program artystyczny na który złożyły się wierszyki okolicznościowe, piosenki i tańce. Dzieci z dużym zaangażowaniem i przejęciem zaprezentowały zebranym swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Ich występy zostały nagrodzone gromkimi brawami. Każdy uczeń otrzymał na zakończenie dyplom oraz słodki prezent ufundowany przez Radę Rodziców. Dzieci z klas pierwszych udały się następnie wraz z rodzicami do klas na poczęstunek.

14 października uczniowie klasy 5a, 5b, 6b wraz z wychowawcami: D. Taruc, G. Kukuczką i A. Zietek wybrali się na pieszą wycieczkę do Kończyc Małych. Celem wędrówki było zwiedzanie Izby Regionalnej mieszczącej się na zamku. Dzieci obejrzały m. in. izbę paradną, wystrój dawnej kuchni, kąciki: stolarza, masarski, szewski. Zobaczyli również ekspozycję, w której znalazły się różne stare dokumenty i podręczniki szkolne z czasów zaboru austriackiego i późniejsze, pocztówki, czasopisma, zdjęcia, obrazy świętych. Uczniom bardzo podobały się sprzęty codziennego użytku, z których korzystali ludzie wiele lat temu. Do szkoły wracali zadowoleni z miło i pożytecznie spędzonego czasu.

Wrzesień:

30 września - po raz kolejny krakowscy aktorzy zaprosili uczniów klas IV-VI na ciekawą lekcję języka polskiego pt. "Stylistyczne środki w poezji", podczas której wielokrotnie pojawiały się niezwykle ważne terminy literackie oraz gramatyczne. Dzieci były zainteresowane przedstawieniem i bardzo dużo z niego zapamiętały.

28 września - jak co roku pod koniec września, uczniowie Zespołu Szkół wraz z opiekunami wyruszyli na beskidzkie szlaki, by wziąć udział w jubileuszowym XL Górskim Rajdzie Młodzieżowym "Pożegnanie lata". Cieszyński PTTK wyznaczył metę rajdu na terenie Rancza u Dorotki na Błatniej. Dotarliśmy tam w samo południe idąc szlakami od strony Górek Wielkich. Na mecie rajdu czekał na nas ciepły posiłek, pamiątkowe pieczątki oraz nagroda - puchar za wytrwałość! Już teraz zapraszamy do licznego udziału w rajdzie wiosennym. B. Grela - Kukuczka, B. Kozikowska, G. Kukuczka, A. Łupieżowiec, M. Mażarski, A. Ziętek.

23 września 2013roku ruszyła 5 akcja "Sprzątanie świata" zorganiazowania przez uczniów szkolego koła LOP i "Mali odkrywcy". Kilka dni wcześniej w szkole wykonano i rozwieszono plakaty informujące o zbliżającej się akcji. Przed przystąpieniem do sprzątania, uczniowie zostali odpowiednio wyposażeni w rękawiczki i worki udostępnione przez władze gminy. Sprzątanie odbyło się wokół szkoły, akcja przebiegła bardzo sprawnie, aura nam dopisała i zebraliśmy ponad 4 worki śmieci. Uczniowie szkolnego koła przyrodniczego bardzo chętnie biorą udział w akcjach ekologicznych. Świadomi zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem środowiska wierzymy, że swoją postawą proekologiczną wpłyniemy na pozytywne zmiany.

17 września we wtorek Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej zorganizował dyskotekę szkolną z okazji Dnia Chłopaka. W trakcie trwania zabawy przeprowadzone zostały wybory Najsympatyczniejszego Chłopaka, a zwycięzcą okazał się Jakub Grześ z klasy IVa. Opiekunami dyskoteki były nauczycielki: M. Jarocka, J. Nowakowska, A. Ziętek

2 września - w tym dniu nastąpiła uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego 2013/2014. Uczniowie szkoły podstawowej najpierw wzięli udział we mszy św., następnie wszyscy przeszli do budynku przy ulicy J. Kochanowskiego i zgromadzili się w auli. Krotki program artystyczny został przygotowany przez uczniów klas trzecich, a pani dyrektor poinformowała zebranych o zmianach kadrowych oraz o organizacji nowego roku szkolnego, potem uczniowie ze swoimi wychowawcami przeszli do klas, zapisali plan lekcji i mogli w tym dniu szybciej wrócić do domu.