Osiągnięcia uczniów w roku szkolnym 2011/2012

Czerwiec:

29 czerwca - uroczyste zakończenie roku szkolnego rozpoczęło się od mszy św., po której uczniowie spotkali się w szkolnej auli. Tam mogli zobaczyć fragmenty programu artystycznego przygotowanego przez szóstoklasistów, nastąpiło też przekazanie władzy oraz sztandaru na ręce uczniów klas piątych. Następnie wielu uczniów otrzymało za swoje osiągnięcia wspaniałe nagrody książkowe, również tradycyjnie nagrody za prace plastyczne wręczyli strażacy. Potem uczniowie przeszli do klas, gdzie wychowawcy rozdali świadectwa, przeprowadzili pogadanki na temat bezpieczeństwa podczas wakacji i wreszcie dzieci radosne oraz wesołe opuściły mury szkoły, aby wypocząć.

26 czerwca - w szkolnej auli zebrali się uczniowie klas szóstych, ich rodzice, nauczyciele oraz zaproszeni szanowni goście, m.in. Wójt gminy, a także Proboszcz naszej Parafii, aby wziąć udział w uroczystym zakończeniu roku szkolnego naszych absolwentów. Szóstoklasiści rozpoczęli tę uroczystość programem artystycznym przygotowanym przy pomocy wychowawczyń: mgr B. Puzoń, mgr A. Szpiech-Kosek oraz mgr D. Taruc.
Podczas tego spotkania pani dyrektor przedstawiła zebranym krótki raport z tegorocznego sprawdzianu i oklaski zebrali uczniowie, którzy osiągnęli wysokie wyniki, następnie rozdano wiele nagród, m. in. patery: "Najlepszego absolwenta" otrzymał A. Krysiak, zaś "Najlepszego sportowca" otrzymali N. Antolak i K. Bukowczan, natomiast Nagroda Wójta przypadła w udziale A. Temel.
Po części oficjalnej uczniowie przeszli do klas na poczęstunek przygotowany przez rodziców, a potem do dwudziestej pierwszej bawili się w dyskotekowych rytmach w sali gimnastycznej.

19 czerwca odbył się Gminny Konkurs Wiedzy Interdyscyplinarnej w ramach projektu "Przystanek Szkoła". Uczniowie kółka miłośników rozrywek matematycznych, prowadzonego przez p. A. Ziętek, zajęli w nim II miejsce. Gratulujemy!

11 czerwca odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski z języka angielskiego dla klas 1-3 "In the Land of Magic - W cudownej krainie wiersza i bajki". Organizatorami konkursu były: p. Barbara Foltyn oraz p. Jadwiga Ogrodnik. Udział wzięli uczniowie SP w Zebrzydowicach, SP w Kaczycach oraz SP w Kończycach Małych, łącznie 13 uczestników. Pierwsze miejsce zajęła Tatiana Mysakowicz z kl. 3b SP w Zebrzydowicach - opiekun p. Barbara Foltyn, drugą nagrodę otrzymała Angelika Gałyga z klasy 3 - SP w Kończycach Małych- opiekun p. Natalia Kopel, trzecie miejsce zajęła Karolina Dynek z kl. 2 SP w Kaczycach - opiekun p. Marta Buchcik. Wyróżnienie otrzymała Paulina Pachuta z kl. 2 SP w Kończycach Małych - opiekun p. Joanna Stencel. Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

11 czerwca w szkolnej auli zebrali się rodzice uczniów klas trzecich, aby obejrzeć przygotowany dla nich z okazji Dnia Mamy i Taty koncert. Dzieci zaprezentowały wiersze, piosenki zespołowe i solowe, tańce oraz grały na dzwonkach. Całość tworzyła piękny montaż, który wywołał u rodziców łzy wzruszenia, radość, uśmiech i dumę z umiejętności i zdolności dzieci. Na zakończenie uczniowie złożyli życzenia swoim rodzicom oraz podarowali samodzielnie wykonane prezenty: złotą rybkę, która będzie spełniać życzenia Mamy i podkowę, która zadba o szczęście dla Taty. Mamy zadbały także, aby była miła, rodzinna atmosfera. Upiekły wspaniałe i smaczne ciasta, przygotowały pachnącą kawę i herbatkę, przy których rodzice mogli oglądać koncert. Dla dzieci przygotowały słodycze i napoje.

Dnia 6 czerwca w Szkole Podstawowej w Marklowicach Górnych odbył się XII Gminny Konkurs Matematyczny "Super Matematyk". Wzięli w nim udział uczniowie klas 2-3 ze szkół naszej gminy. Reprezentantami naszej szkoły byli wyłonieni w eliminacjach szkolnych: Jan Palmen z kl. 3a, Julia Tkaczyk z kl. 3a oraz Szymon Draga z kl. 2b. z trudnymi zdaniami matematycznymi poradzili sobie doskonale uzyskując zespołowo II miejsce, a Jasiu indywidualnie zdobył także wyróżnienie. Gratulujemy!

Krzysztof Szuter z klasy Vc po kilkumiesięcznych zmaganiach został laureatem Jubileuszowego XV Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego "Poezja i proza w języku Shakespeare'a", zajmując trzecie miejsce. Nasz uczeń odebrał cenne nagrody podczas koncertu laureatow, który odbył się 4 czerwca w Zabrzu. Przypomnijmy, że Krzyś zajął wcześniej pierwsze miejsce na szczeblu gminy i powiatu.

Realizacja zadań związanych z programem " Owoce i warzywa w szkole" w roku szkolnym 2011/2012.
Uczniowie klas I- III kolejny raz brali udział w projekcie " Owoce w szkole". Każdy uczeń 2-3 razy w tygodniu otrzymywał porcję warzyw i owoców. Tej akcji towarzyszyły inne działania, które miały na celu wyrobienia u dzieci nawyku zdrowego odżywiania.
Klasy Iab - przeprowadzono zajęcia edukacyjne nt. " Kosz pełen owoców", " Kosz pełen warzyw". Na zajęciach tych odbyły się pogadanki nt. Znaczenia warzyw i owoców w żywieniu człowieka. Dzieci poznały także piramidę żywieniową. Odbyło się spotkanie z pszczelarzem, który opowiedział uczniom o znaczeniu miodu w żywieniu i jego wpływie na zdrowie człowieka. Najmłodsi nauczyli się także piosenki pt. "Śliwki, gruszki, jabłka", którą zaprezentowali na XII Gminnym Festiwalu Piosenki Dziecięcej.
Klasy IIabc Dzieci z klas II były na wycieczce w sadzie, gdzie uczyły się rozpoznawać drzewa i krzewy owocowe. Na zajęciach w klasie przeprowadzono pogadanki nt. " Znaczenia witamin dla zdrowia". Dzieci przygotowywały także sałatkę owocowo- warzywną. Zorganizowano w klasach wystawki " Dary jesieni", które były inspiracją do wykonania prac plastycznych "Drzewa owocowe" i "Jesienny kosz". Dzieci nauczyły się również piosenki pt. "W sadzie", oraz " Zatańczyły witaminy" Piosenka ta zdobyła wyróżnienie w unijnym konkursie " Muzyka nie zna granic". Wykonawczyni w nagrodę otrzymała plecak szkolny. W konkursie plastycznym zorganizowanym przez Śląskiego Inspektora Sanitarnego w ramach akcji "Szkoła Czystych Rąk" plakat wykonany przez klasę IIc reprezentował szkołę w województwie. Ponadto klasa IIc przygotowała gazetkę tematyczną " Zdrowe przysmaki", oraz założyła hodowlę roślin " Zielony preparat". Uczniowie klasy II bc byli na wycieczce w Chlebowej Chacie w Górkach Małych, gdzie samodzielnie wytwarzali zdrową żywność : masło, ser, piekli podpłomyki.
Klasy IIIab W klasach III uczniowie poznali piramidę żywieniową. Odbyła się pogadanka nt. " Znaczenia warzyw i owoców dla zdrowie człowieka". Dzieci przygotowały również zdrowy posiłek, czyli sałatkę owocową i jogurt owocowy. Techniką wydzieranki wykonały pracę plastyczna pt. "Kosz z owocami".
Wszyscy uczniowie klas I - III uczestniczyli w spotkaniu z lekarzem stomatologiem, który skupił uwagę na prawidłowym i zdrowym żywieniu człowieka i jego wpływie na stan uzębienia. Na zakończenie roku szkolnego zorganizowano wystawę prac plastycznych wykonanych przez uczniów klas I - III nt. "Owoce i warzywa w zdrowym żywieniu".

Maj:

Dnia 30 maja uczniowie klas 1-6 mogli obejrzeć kolejne przedstawienie przygotowane przez Kółko Teatralne "Bajo" pt. "Bajki Gustawa Morcinka". Jak zwykle młodzi artyści wspaniale zaprezentowali się na scenie szkolnej auli. Przygotowali kolorowe stroje, rekwizyty oraz scenografię. Zadbali także o oprawę muzyczną. Nad całością czuwały P. Jolanta Plinta oraz P. Barbara Wija.

Dnia 27 maja na boisku koła sportowego "Spójnia" w Zebrzydowicach odbył się "Festyn rodzinny" przygotowany z okazji Dnia Dziecka przez Radę Rodziców ZS. Uczniowie mogli liczyć na wiele atrakcji: gry i zabawy sportowe, zabawy zręcznościowe, zjeżdżalnię, trampolinę, pokaz interwencji strażackiej, pokaz udzielania pierwszej pomocy i jeszcze wiele innych. Dopisała także pogoda. W czasie festynu rodzicom zaprezentowano fragmenty programu artystyczno -muzyczno-gimnastycznego, który uczniowie przygotowali wraz z nauczycielami na otwarcie "Orlika".

Dnia 15 maja pojawili się w naszej szkole zaproszeni goście: władze Gminy, powiatu, przedstawiciele samorządu, dyrektorzy oraz delegacje uczniów z sąsiednich szkół naszej gminy, przedstawiciele Rady Rodziców, nauczyciele oraz uczniowie naszej szkoły. Okazja było otwarcie kompleksu boisk sportowych "Orlik". Pani dyrektor Jolanta Wawrzyczek przywitała gości oraz przedstawiła kolejne etapy powstawania boiska. Pan wójt Andrzej Kondziołka, który następnie zabrał głos przedstawił liczbowe podsumowanie wykonanych prac przy "Orliku" oraz całej inwestycji. Życzył tez uczniom, aby zaplecze sportowe jakie znajduje się w szkole było wykorzystywane w 100% nie tylko na zajęciach w-f, ale także po lekcjach. Kolejnym punktem uroczystości był program artystyczno-muzyczno-gimnastyczno-akrobatyczny przygotowany przez uczniów SP oraz Gimnazjum. Program opracowały p. Aldona Kopiec, p. Katarzyna Dynek, p. Jolanta Plinta, p. Barbara Wija, p. Magdalena Jarocka, p. Agnieszka Łupieżowiec, p. Halina Donocik. Nad sprzętem nagłaśniającym sprawował pieczę p. Jarosław Utikal. Na zakończenie ks. Marian Brańka poświecił obiekt, który oficjalnie uznano za otwarty.

9 maja 2012 r. odbył się Gminny Konkurs "Matematyczne potyczki" w ZS w Kaczycach. W rozgrywkach wzięło udział 8 trzyosobowych drużyn z klas piątych i szóstych szkół podstawowych naszej gminy. Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny odnieśli wspaniały sukces matematyczny. I miejsce zdobyli uczniowie klas szóstych w składzie: Adrian Krysiak kl. 6a, Tomasz Ociepka kl. 6a, Paweł Przybyła kl. 6b. Gratulujemy !!!

25 maja w auli szkolnej uczniowie zaprzyjaźnionych szkół ZS w Zebrzydowicach oraz Szkoły w Petrovicach u Karvine udowodnili, że "Muzyka nie zna granic". Dzieci tychże szkół zaprezentowały się w kategoriach: solista, piosenka zespołowa oraz taniec. Wszyscy uczestnicy bawili się doskonale w rytmach prezentowanej muzyki i otrzymali drobne upominki oraz poczęstunek. Na zakończenie swoje umiejętności gimnastyczno-akrobatyczne zaprezentowały uczennice z kl. 6 przygotowane przez p. Magdalenę Jarocką. Święto muzyki było kolejną imprezą w ramach projektu unijnego realizowanego przez obie szkoły pod hasłem "Współpraca młodych ludzi nie zna granic." Spotkanie zorganizowali: p. Barbara Grela-Kukuczka, p. Grzegorz Kukuczka, p. Barbara Wija, p. Lucyna Kondziołka, p. Jolanta Plinta oraz p. Halina Sztymon.

18 maja 2012r w auli Zespołu Szkół w Zebrzydowicach odbył się 12 Gminny Festiwal Piosenki Dziecięcej. Na scenie wystąpiło 12 solistów, 6 zespołów w kategorii piosenka i 6 zespołów tanecznych. Jury w składzie: p. Maria Wawrzyczek, p. Jolanta Jabłońska i p. Zbigniew Kościelny postanowiło wyróżnić następujący wykonawców:
Kategoria: Taniec
1 miejsce - zespół z klasy 2b - Kaczyce - "Krakowiak"
2 miejsce - klasa 2a - Zebrzydowice - "Polka lubelska"
- zespół taneczny Kaczyce - "Cha-cha"
3 miejsce - klasa 3b - Zebrzydowice - "Polka Italiano"
- zespół taneczny - Marklowice - "Hot and cold"
Wyróżnienie - klasa 2b i 3a - Zebrzydowice - "Mosa, mosa"
Kategoria: Piosenka - soliści
1 miejsce - Martyna Dobrogowska (2a) Zebrzydowice - "Witaj wiosno"
2 miejsce - Klaudia Gajda (3) Marklowice - " Pieśń o latawcach"
- Agata Rygiel (3) Marklowice - "Przyjaźń wielka sprawa"
3 miejsce - Tatiana Mysakowicz (3b) Zebrzydowice - "Per pedes"
- Gracjan Mokry Kaczyce - "Zielony kamyk"
Wyróżnienie - Marta Mazgaj (2b) Zebrzydowice - "Wiosna"
Kategoria: Piosenka - zespoły
1 miejsce - klasa 2a i 2b - Zebrzydowice - "Chodźmy do parku"
2 miejsce - zespół z klas 1-3 - Marklowice - "To już wiosny czas"
3 miejsce - klasa 3b - Kaczyce - "Piosenka ekologiczna"
Wyróżnienie - zespół wokalny - Kaczyce - "Sto uśmiechów"
W występach poza konkursowych wystąpił zespół wokalny ze Szkoły Podstawowej w Jastrzębiu Ruptawej przygotowany przez p. Beatę Pilśniak-Hojkę oraz zespoły taneczne z Zespołu Szkół w Zebrzydowicach ( z klasy 4b, 2c, zespół taneczno- akrobatyczny przygotowany przez p. M. Jarocką) Festiwal był organizowany w ramach kończącego się projektu "Przystanek szkoła". Wsparcia finansowego przy zakupie nagród udzielił również Wójt Gminy oraz Rada Rodziców przy Zespole Szkół w Zebrzydowicach. Organizatorami Festiwalu jak co roku były nauczycielki klas 1-3 z Zebrzydowic Lucyna Kondziołka i Barbara Wija.


W sobotę 12 maja 2012 r. odbył się XXXVII Górski Rajd Młodzieżowy "Powitanie Wiosny". Wzięło w nim udział 34 uczniów ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Trasa rajdu biegła żółtym szlakiem od Ustronia Zdroju przez Małą Czantorię na Tuł, a następnie czarnym szlakiem do Goleszowa. Na mecie rajdu czekał na uczestników ciepły posiłek. Wycieczka rozpoczęła się przy pięknej, słonecznej pogodzie, ale gdy drużyna dochodziła na Tuł, zerwał się porywisty wiatr i nastąpiła gwałtowana zmiana pogody. Chociaż podczas drogi powrotnej padał już deszcz, to jednak dobry humor nie opuszczał młodzieży szkolnej, a w pamięci pozostały przepiękne krajobrazy. Opiekunami na rajdzie były panie: A. Łupieżowiec, B. Karpiel, D. Taruc, A. Ziętek.

W piątek 11 maja odbyły się szkolne eliminacje do gminnego festiwalu piosenki dziecięcej. Jury w składzie p. Halina Donocik oraz p. Maria Wawrzyczek wybrały następujących reprezentantów naszej szkoły:
- w kategorii solista: Tanię Mysakowicz z kl. 3b "Per pedes", Martę Mazgaj z kl. 2b "Wiosna", Julię Trzaskalik z kl. 2a "Zatańczyły witaminy", Marcelinę Kinal z kl. 2b "Ziemia, zielona wyspa", Martynę Dobrogowską z kl. 2a "Witaj wiosno"
- w kategorii piosenka zespołowa: kl. 2a i 2b "Chodźmy do parku", kl. 2c "Podwórkowa piłka nożna", kl. 1a i 1b "Śliwki, gruszki, jabłka"
- w kategorii taniec: 2b i 3a "Nosa, nosa" , 3b "Polka Italiano" , 2a "Polka lubelska".

Kwiecień:

27 kwietnia 2012 odbył się w naszej szkole apel poświęcony Konstytucji 3 maja. Rozpoczęliśmy go uroczystym odśpiewaniem hymnu polskiego. Następnie głos zabrali uczniowie klasy IVb i Vc. Konstytucja 3 maja to nasza duma narodowa. Uchwalona w 1791 roku jako pierwsza w Europie ustawa, regulowała organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywatela. Nie zabrakło również piosenki "Witaj majowa jutrzenko". Program artystyczny zakończył się polonezem w wykonaniu uczniów klasy IVb. Program opracowały panie: Jadwiga Ogrodnik i Agnieszka Ziętek.


Marzec:

16 marca uczniowie klasy 2a i 2b uczestniczyli w kolejnym Diecezjalnym Etapie Konkursu Pieśni Patriotycznej im. M. Papiórek, który odbył się w Hałcnowie. W kategorii zespołów wystąpiło 20 wykonawców. Wyniki konkursu będą znane 26 marca.

Na początku marca uczniowie SP pod opieką mgr Jarosława Utikala wzięli udział w Gminnych Zawodach Piłki Koszykowej, które organizowane były w Kończycach Małych. Dziewczęta zajęły miejsce I, a chłopcy III. 15.03.2012r. w naszej szkole odbyły się Gminne Zawody w Piłce Ręcznej. Żeńska reprezentacja SP zajęła I miejsce, a męska miejsce III.

Uczniowie klas IV -VI SP w Zebrzydowicach , pomiędzy 5 a 9 marca , przystapili do I etapu II Międzynarodowej Olimpiady Języka Angielskiego . W Interolimpiadzie udział wzięli uczniowie szkół podstawowych z powiatów cieszyńskiego, bielskiego i zywieckiego oraz niektórych szkół z Republiki Czech i Słowacji. 14 kwietnia b.r. na terenie Zespołu Szkół w Zebrzydowicach odbył się półfinał tejże Interolimpiady, w której udział wzięło 65 reprezentantów ze szkół Podstawowych z Cieszyna ( SPnr 1, SP nr 3, SP nr 4 , SP Towarzystwa Ewangelickiego),Pogwizdowa, Zebrzydowic oraz z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Krzyzowic. SP w Zebrzydowicach , podczas półfinału reprezentowali; Anna Temel , Juliana Palmen, Natalia Antolak, Marta Jezierska, Adrian Krysiak, Karolina Machalica Martyna Klepek oraz Łukasz Chmiel. Organizatorem Interolimpiady, pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej, jest Wyzsza Szkoła Edukacja w Sporcie z Wisły. Koordynatorem Interolimpiady na terenie szkoły w Zebrzydowicach jest nauczycielka j. angielskiego- Aleksandra Prószyńska.

W marcu wychowawczyni klasy 1 b mgr Monika Holeksa zorganizowała dla uczniów klas 1-3 spotkanie z lekarzem stomatologiem panem Sławomirem Kornasiem. Pan doktor bardzo ciekawie opowiadał dzieciom o higienie jamy ustnej - w jaki sposób, kiedy i dlaczego powinniśmy myć zęby, co powinniśmy jeść, a czego nie, aby nasze zęby były zdrowe. Pan Kornaś w każdy czwartek zaprasza do swojego gabinetu dzieci, które muszą leczyć zęby lub chcą sprawdzić stan swojego uzębienia. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze. Na zakończenie pan doktor odpowiadał na pytania uczniów. Następnie wszyscy podziękowali gościowi za przybycie, a Marta Kopica wręczyła bukiet pachnących frezji.


W ostatnich tygodniach marca uczniowie klas 1-3 mieli możliwość uczestniczyć w zajęciach pod hasłem: "Ratujemy i uczymy ratować". Pomysłodawcą tego ogólnopolskiego programu jest Jurek Owsiak i Fundacja WOŚP. Celem programu jest nauczyć jak największą ilość nauczycieli, a dzięki nim uczniów podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. Dziecko powinno wiedzieć, że nawet skomplikowanie brzmiące słowo resuscytacja to w rzeczywistości kilka prostych czynności, których wykonanie może ocalić czyjeś życie. W czasie zajęć w klasach P. Agnieszka Łosińska i P. Lucyna Kondziołka przedstawiły uczniom "Łańcuch Przeżycia" czyli kolejne czynności, których wykonanie maksymalnie zwiększa szanse skutecznej pomocy osobie poszkodowanej. Pod ich okiem dzieci mogły także samodzielnie przećwiczyć kolejne etapy postępowania przy udzielaniu pierwszej pomocy czyli: zadbanie o bezpieczeństwo, sprawdzenie przytomności poszkodowanego , wzywanie pomocy na numer alarmowy 112 lub 999, udrożnienie dróg oddechowych i sprawdzenie oddechu, ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej ( w przypadku, gdy stwierdzamy, że jest oddech) lub 2 wdechy ratownicze i 30 uciśnięć klatki piersiowej (gdy stwierdzamy brak oddechu). Ćwiczenia resuscytacji uczniowie wykonywali na manekinach otrzymanych od Fundacji WOŚP. Wszystkie dzieci bardzo uważnie i z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w warsztatach dotyczących udzielania pierwszej pomocy. Na zakończenie obejrzały także film pt. "Dr Kręciołek" przygotowany specjalnie dla potrzeb programu "Ratujemy i uczymy ratować". Uczniowie otrzymają także podręczniki do nauki pierwszej pomocy oraz dyplomy.

"SZKOŁA CZYSTYCH RĄK"
Uczniowie klas I-III przystąpili do konkursu plastycznego organizowanego przez Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w ramach akcji "Szkoła Czystych Rąk". Celem konkursu jest wyłonienie najciekawszej pracy plastycznej, dotyczącej zagadnień związanych z promowaniem prozdrowotnych zachowań dzieci, w szczególności przestrzeganie zasad higieny rąk. Każda klasa wykona jedną pracę plastyczną w dowolnej technice (rysunek, malarstwo, grafika, kolaż lub inne formy plastyczne), w formacie A0. Najlepsza praca zostanie wysłana do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Katowicach do dnia 23 marca 2012 roku. Tam Komisja Konkursowa powołana przez Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego wyłoni laureatów. Nagrodę główną otrzyma praca, która zdaniem Komisji Konkursowej będzie w sposób ciekawy i nowatorski promowała ideę konkursu lub też w inny sposób będzie się wyróżniała spośród nadesłanych prac. Wyniki konkursu zostaną podane na stronie internetowej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Katowicach do dnia 4 kwietnia 2012 roku.
Pozostałe prace uczniów poszczególnych klas można będzie oglądać na wystawce zorganizowanej na korytarzu, na II piętrze budynku szkoły podstawowej.

Luty:

W lutym odbyły się MISTRZOSTWA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W PŁYWANIU. Na starcie zawodów pojawiło się bardzo wielu uczestników. Liczba kibiców dopingująca swoich faworytów także była (pozytywnie) zadziwiająca. Zawody odbywały się w kilku kategoriach wiekowych oraz z podziałem na płeć brzydką i piękną. Wyniki zaciętej rywalizacji przedstawiają się następująco:
DZIEWCZYNY:
Kl. I 1. Krupa Paulina 2. Słotwińska Karolina 3. Machej Kamila
Kl. II 1. Bukowczan Kornelia 2. Kinal Marcelina 3. Trzeciak Julia
Kl. III 1. Mysakowicz Taiana 2. Parchańska Anna 3. Tkaczyk Julia
Kl. IV 1. Gniado Magda 2. Gniado Martyna 3. Somerlik Marzena
Kl. V- VI 1. Klepek Martyna 2. Bulak Alicja 3. Gworys Aleksandra
CHŁOPCY:
Kl. I 1. Janota Fabian 2. Konieczny Sebastian 3. Łupieżowiec Michał
Kl. II 1. Pawliczek Jakub 2. Gworys Maksymilian 3. Dandyk Rajan
Kl. III 1. Damasiewicz Jakub 2. Konieczny Dawid 3. Sosin Paweł
Kl. IV 1. Szczuka Szymon 2. Karakuła Michał 3. Poloczek Rafał
Kl. V- VI 1. Damasiewicz Dawid 2. Bukowczan Konrad 3. Chętnicki Gabriel


Wręczenie nagród nastąpiło dnia 2 marca 2012 r. w auli szkolnej. Wszyscy uczestnicy otrzymali także słodką niespodziankę. Zawody zorganizowali: P. Magdalena Jarocka, P. Grzegorz Kukuczka, P. Piotr Piłkowski. W mierzeniu czasu i zapisywaniu wyników pomagali także P. Kamil Kędzior (ratownik) oraz zapalona pływaczka P. Barbara Wija.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu 2012 r. klasy 3 SP wzięły udział w kursie "Poznaj bezpieczny Internet". Znane już dzieciom Sieciaki: Ajpi, Spociak, Netka i Kompel w towarzystwie robota Netrobiego i Sztucznej Inteligencji zmagają się z niebezpieczeństwami w Internecie i poznają podstawowe zasady bezpieczeństwa. Kurs składa się z 8 modułów. Zadaniem użytkownika kursu jest zdobycie 7 stopni wtajemniczenia i dołączenie do drużyny Sieciaków. Platforma e-learning kampanii "Dziecko w Sieci" oferuje bezpłatne kursy z zakresu bezpieczeństwa dzieci online. Narzędzie daje zaawansowane możliwości w zakresie wykorzystania go do edukacji szkolnej. Kursy mogą być również pomocą edukacyjną dla rodziców lub ofertą dla młodych internautów, którzy z własnej inicjatywy poszukują wiedzy o bezpiecznym korzystaniu z mediów elektronicznych. Projekt realizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje we współpracy z Fundacją Orange i stanowi element programu Safer Internet w Polsce.

Uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli języka angielskiego (mgr J. Ogrodnik i mgr A. Prószyńskiej) bardzo dobrze zaprezentowali się podczas V Gminnego Konkursu Recytatorskiego "Poezja i Proza w języku Shakespeare'a", który odbył się 17 lutego 2012 r. w Zespole Szkół w Kaczycach. Krzyś Szuter z klasy Vc postawił sobie wysoko poprzeczkę, wcielając się w rolę Hamleta oraz Robinsona Cruzoe. Dojrzałą, piękną recytacją zadziwił jurorów i podbił serca widowni, zdobywając pierwsze miejsce. Ania Wenglorz z klasy IVa (uroczo prezentująca się w czerwieni) zajęła III miejsce. Natomiast zaszczytne wyróżnienie przywiozła Patrycja Kajstura. Obie dziewczynki pokonały nawet starsze rywalki. Jury bardzo wysoko oceniło poziom recytacji wszystkich uczestników. Gratulujemy i trzymamy kciuki na kolejnym etapie, który odbędzie się w naszej placówce 23 marca.

17 lutego uczniowie naszej szkoły po raz kolejny odnieśli sukces podczas Gminnego Konkursu Recytatorskiego "Poezja i Proza w języku Shakespeare'a", ktory odbył się tym razem w Zespole Szkół w Kaczycach. Zadaniem każdego uczestnika było przygotowanie i zaprezentowanie dwóch utworów: jednego w języku angielskim, drugiego w języku ojczystym. Krzysztof Szuter ( uczeń klasy Vc ) przedstawił fragment "Hamleta" oraz wcielił się w rolę Robinsona Cruzoe. Piękną recytacją zapewnił sobie I miejsce i utorował drogę do etapu powiatowego. Uczeń został przygotowany przez mgr Jadwigę Ogrodnik. Do kolejnego etapu zakwalifikowały się także uczennice klasy IVa - Anna Wenglorz, ktora zajęła III miejsce (opiekun mgr Jadwiga Ogrodnik) oraz Patrycja Kajsztura, nagrodzona wyróżnieniem ( opiekun - mgr Aleksandra Prószyńska). W opinii jurorów poziom konkursu był bardzo wysoki.

15 lutego 2012 r. odbył się tradycyjny balik karnawałowy dla klas 1-3 oraz dyskoteka dla klas 1-6 zorganizowane przez Radę Rodziców. Bal przebierańców jak zawsze rozpoczął się polonezem. W barwnym korowodzie mogliśmy podziwiać bajecznie kolorowe i bardzo oryginalne stroje karnawałowe. Jak co roku zabawę najmłodszych uczniów prowadzili P. Kmieciowie, którzy i tym razem tańce przeplatali różnorodnymi konkursami zręcznościowymi. W czasie dyskoteki także nie zabrakło atrakcji. SU na tę okazję przygotował kilka konkursów oraz przeprowadził wybory na Króla i Królową Balu. W konkursie SZALONYCH FRYZUR zwyciężyła Dominika Michalczyk i Jakub Pastuszka, w konkursie odbijania piłeczki ping-pongowej bezkonkurencyjny okazał się Wojtek Orawski, w przechodzeniu pod liną zwyciężyła Justyna Giza, w konkursie "żywy kosz" pierwsze miejsce zajęła para w składzie: Agata Helis i Ania Paraluk, w tańcu z balonem zwyciężyła para Jakub Pastuszka i Aleksandra Gworys. Królem Balu został Robert Nowak a Królową Laura Balicka. Wyróżnienie otrzymali natomiast: Patrycja Kajstura, Monika Michnik oraz Bartosz Pawliczek. O brzuchy wszystkich balowiczów zadbali rodzice przygotowując pyszny poczęstunek.

XXXV Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Eliminacje

Z okazji międzynarodowgo Dnia Bezpiecznego Internetu 2012 zorganizowano w Szkole Podstawowej dwa konkursy:
- konkurs na plakat na temat: "Wspólnie odkrywamy cyfrowy świat! Bezpiecznie!",
- konkurs na film na ten sam temat.
W konkursie na plakat z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu 2012 wyłoniono dwóch zwycięzców: Karolinę Wojtowicz - 6b oraz Magdę Matuszczyk - 4a. Natomiast w kategorii filmowej I miejsce zdobył Jakub Pastuszka - 5c.
Gratulujemy zwycięzcom.

Styczeń:

Wychowawczyni klasy 1b mgr Monika Holeksa zorganizowała dla pierwszoklasistów konkurs plastyczny "Ulubiona postać z baśni". Dzieci różnymi technikami plastycznymi wykonały piękne prace. Były królewny, syreny, Kopciuszki, koty w butach i wiele innych baśniowych postaci. Autorzy wyróżnionych prac zostali nagrodzeni dyplomami i przyborami szkolnymi. Są to: Zosia Żak, Piotr Pindel, Wiktoria Śladowska, Karolina Słotwińska, Sebastian Konieczny, Julka Śliwczyńska, Kacper Wąsowski, Bartek Drewicz, Paulina Krupa, Paulina Piekarska, Kacper Żyła, Bartek Gawlik, Fabian Janota, Paweł Urbaś, Magda Mrozek, Kamila Gruszczyk, Julka Kopiec, Natalka Loter, Kamila Machej. Prace dzieci można oglądać na wystawce, urządzonej na korytarzu szkolnym. Gratulujemy!

W okresie bożonarodzeniowym kółko teatralne "Bajo", które działa w ramach projektu "Przystanek szkoła" tradycyjnie już przygotowało kolejne jasełka. Tym razem przedstawienie zatytułowane "Bóg się rodzi w naszym sercu" powstało na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena "Dziewczynka z zapałkami". Główną rolę - biednej, ubogiej dziewczynki - zagrała Tania Mysakowicz. Przedstawienie urozmaicił chór aniołków, który oprócz pastorałek zaprezentował taniec do melodii "Cicha noc". Jasełka zostały zaprezentowane uczniom całej Szkoły Podstawowej w ostatnim dniu przed przerwą świąteczną. Natomiast w styczniu wspólnie z kółkiem teatralnym "Zaklinacze dusz" z gimnazjum w popołudniowym spotkaniu przedstawienie zobaczyli rodzice i przyjaciele. Aktorzy "Bajo" wzięli również udział w XV Przeglądzie Jasełek i Przedstawień Bożonarodzeniowych w Radlinie.

Przed świętami Bożego Narodzenia odbył się kolejny gminny świąteczny konkurs plastyczny pod hasłem: "Ozdoba na choinkę". W grupie młodszej : I miejsce zajął Dominik Kiełkowski kl.2a oraz Oliwia Rychły kl.2b, II miejsce Emilia Kotlarz kl.2c, a III miejsce Anna Kłopeć z kl.1a. Wyróżnienia otrzymali: Morcinek Sabina kl.3b, Paweł Sosin kl.3b, Szymon Draga kl.2b, Justyna Malinowska kl.2c, Karolina Chlebek kl. 3a, Amelia Mentel kl.2b, Małgorzata Rudnicka kl. 2b, Kamila Michalczyk kl.3b. W grupie starszej kl.4-6: I miejsce zajęła Natalia Pietrzak kl. 5c, III miejsce Magdalena Łukasik kl. 5a. wyróżnienia otrzymali: Agata Jamry kl. 4b, Paweł Oskard kl. 4a, Paweł Gojowy kl. 5a, Karolina Grim kl. 5a, Mateusz Stokłosa kl. 5c, Agata Czyż kl. 5b, Paulina Szewczak kl. 5a, Marzena Somerlik kl. 4b. Gratulujemy.

10 stycznia 2012 roku w centrum kultury "Prażakówka" w Ustroniu odbył się coroczny koncert kolęd francuskich organizowany dla szkół województwa śląskiego. Nasi uczniowie, najmłodsi spośród występujących, zaprezentowali na nim kolędę "Petit Papa Noel". Jak co roku imprezie towarzyszyły media regionu, więc nasi wykonawcy znaleźli się na lokalnych stronach internetowych, a nawet stronach prasy cieszyńskiej.

Próbny sprawdzian szóstoklasistów odbył się dnia 12 stycznia o godzinie 9:00. Na 11 stronach znalazły się zadania z historii, przyrody, języka polskiego i matematyki. Uczniowie stwierdzili, że sprawdzian był łatwy. Dopiero wyniki pokażą jak szóstoklasiści sobie z nim poradzili.

Dnia 24 stycznia 2012 r. odbyła się uroczysta akademia z okazji urodzin patrona szkoły K.K. Baczyńskiego - polskiego poety czasów wojny, podchorążego Armii Krajowej, podharcmistrza Szarych Szeregów, jednego z przedstawicieli pokolenia Kolumbów. Był silnie związany z matką. Miał żonę Barbarę, którą bardzo kochał. Zginął walcząc z okupantem w czasie Powstania Warszawskiego. W auli szkolnej mogliśmy wysłuchać wierszy Baczyńskiego w interpretacji uczniów klas 4-6. Utwory poetyckie przeplatane były pieśniami patriotycznymi. Program artystyczny opracowały panie: Halina Donocik i Jadwiga Nowakowska.

Grudzień:

13 grudnia 2011 r. po raz kolejny zawitał do naszej szkoły niezwykły człowiek P. Pająk - miłośnik przyrody oraz właściciel mini zoo. Tym razem tematem tej "żywej lekcji przyrody" były gady. Bardzo ciekawie i zabawnie opowiadał o cechach budowy ich ciała, sposobie życia, odżywiania oraz miejscach występowania. Każdy mógł także dotknąć tych niezwykłych, a czasem nawet przerażających zwierząt: węży, jaszczurek, żółwi. Spotkanie zorganizowała P. Sylwia Gołębiewska.

9 grudnia 2011 r. w Szkole Podstawowej w Kończycach Małych odbył się kolejny już Międzyszkolny Konkurs Recytatorski dla klas 1-3 pod hasłem: "Uśmiechnięte wiersze". Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice wyłonione w eliminacjach szkolnych: Tatiana Mysakowicz z kl. 3b, Julia Trzaskalik z kl. 2a oraz Julia Zachradnik z kl. 1a. Dziewczynki spisały się na medal uzyskując odpowiednio: Tania II miejsce, a Julia III miejsce w konkursie. Występy młodych recytatorów oceniało jury w składzie: P. Maria Wieczorek, P. Maria Czakon oraz P. Renata Górczyńska.

2 grudnia 2011 r. uczniowie klas 1-3 spotkali się w auli z Mariuszkiem - Leniuszkiem i Śnieżynką. Dzieci wykonywały różne zadania zręcznościowe, brały udział w konkursach, tańczyły oraz śpiewały piosenki. Cały czas panowała atmosfera oczekiwania najważniejszego gościa tego dnia. Wreszcie pojawił się Mikołaj przynosząc dzieciom mnóstwo prezentów.

Listopad:

23 listopada 2011 r. odbył się w zebrzydowickiej sali widowiskowej XII Przegląd Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek - Eliminacje w Gminie Zebrzydowice. W konkursie wzięli udział soliści oraz zespoły z naszej szkoły. Do finałowej części konkursu, która odbędzie się w Hałcnowie jury w składzie: Krystyna Bijok (przewodnicząca), Henryk Franek, Maria Wieczorek, Mariola Rojek, Urszula Wierzgoń wytypowało w kategorii klas 1-3 zespół z klasy II a i b z Zebrzydowic, który przygotowały P. Halina Sztymon i P. Barbara Wija oraz zespół z Gimnazjum w Zebrzydowicach przygotowany przez P. Halinę Donocik. Gratulujemy!

22 listopada w godzinach popołudniowych kółko teatralne "Bajo" zaprezentowało rodzicom i przyjaciołom kolejne przedstawienie teatralne pt. "Przygody krasnala Hałabały". W postać tytułowego Hałabały w poszczególnych scenach wcieliły się: Karolina Machalica, Julia Śmiga, Patrycja Kajstura, Justyna Kołatek, Julia Palmen, Justyna Sosin i Ola Gworys. Krasnal przeżywał ciekawe przygody z innymi leśnymi mieszkańcami w różnych porach roku. Piękne stroje młodych aktorów oraz bajkowa scenografia przykuwały uwagę widzów. Przedstawienie, które urozmaiciły wesołe piosenki i taniec małych jeżątek przygotowały wraz z młodymi aktorami opiekunki kółka p. Jolanta Plinta i Barbara Wija. Przygody Hałabały obejrzeli również wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej w czwartkowym przedstawieniu.

Październik:

21 października - w tym dniu w szkolnej auli uczniowie klas I-VI obejrzeli kolejny spektakl z zakresu edukacji profilaktycznej. Dla młodszych uczniów było to przedstawienie o bajkowym smoku oraz skarbie i koledze, który też chciał dostać się do owego skarbu. Po raz kolejny dzieci miały się przekonać o sile przyjaźni oraz o jej zbawiennym wpływie na ludzkie życie.

18 października - klasy czwarte obejrzały przedstawienie przygotowane również przez teatr z Wrocławia pt. "Nasz Mikołajek, czyli rzecz o dobrym wychowaniu". Bohaterowie znanych dzieciom opowiadań mogły jeszcze raz przekonać się, jak ważną w życiu jest przyjaźń. Oba przedstawienia zrobiły na naszych uczniach bardzo duże wrażenie.

14 października - to oficjalnie Dzień Edukacji Narodowej, a w rzeczywistości dzień wolny od zajęć dydaktycznych, czyli nauczyciele wychowawcy powinni swoim wychowankom zorganizować zajęcia wychowawcze. W związku z tym p. Danuta Taruc zorganizowała dla uczniów klas IV - VI wyjazd do Multikina w Rybniku na film pt. "Mniam". A więc zamówiła bilety w kinie, zorganizowała przewóz itp. Przed wyjazdem wielu wychowawców odebrało od swoich wychowanków serdeczne życzenia oraz kwiaty z okazji swojego święta, potem w kinie spędzili z uczniami bardzo przyjemne przedpołudnie podczas emisji bardzo śmiesznego filmu animowanego.
"Wczoraj przedszkolaki, a dzisiaj pierwszaki". Takie hasło towarzyszyło uczniom klasy Ia i Ib, 14 października podczas uroczystości ślubowania i pasowania na ucznia. Dzieci przedstawiły piękny i ciekawy program artystyczny, w czasie którego recytowały wiersze, śpiewały piosenki, wykazywały się znajomością liter, liczb, figur geometrycznych, przepisów ruchu drogowego, zasad grzecznościowych, rozwiązywały przyrodnicze zagadki. Następnie uczniowie złożyli ślubowanie na sztandar szkoły, a po nim Pani Dyrektor wielkim ołówkiem pasowała każdego na ucznia. Wychowawczynie p. A. Łosińska i p. M. Holeksa rozdały pamiątkowe dyplomy, a wróżka znaczki z napisem "Jestem uczniem". Na zakończenie uroczystości dzieci zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia, a następnie razem z zaproszonymi rodzicami, krewnymi i znajomymi przeszły do swoich klas, gdzie mamy przygotowały dla wszystkich smaczny poczęstunek. Ten dzień z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników uroczystości, a szczególnie jej bohaterów - pierwszoklasistów.

7 października - uczniowie klas IV a oraz VI a udali się z rewizytą do szkoły w Petrovicach w ramach projektu "Współpraca młodych ludzi nie zna granic". Tego samego dnia wcześniej uczniowie czeskiej szkoły odwiedzili nas. Projekt realizowany przez Gminę Zebrzydowice ukierunkowany jest na poprawę warunków rozwoju, przedsiębiorczości i turystyki, wspierania współpracy w zakresie edukacji oraz podnoszenia umiejętności i kwalifikacji.

6 października - klasy pierwsze oraz drugie w MOK w Jastrzębiu Zdroju miały okazję obejrzeć przedstawienie teatralne Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia pt. "Baśnie Dalekiego Wschodu", w którym przewodnikiem po przygodach był najsłynniejszy żeglarz świata - Sindbad.

Wrzesień:

15 września - w Gminnej Bibliotece Publicznej w Zebrzydowicach miało miejsce spotkanie uczniów klas III a i III b z panią Renatą Piątkowską - autorką popularnych książek dla dzieci. Pisarka dotychczas wydała 18 książek, wiele z nich otrzymało wyróżnienia i nagrody. Spotkanie z autorką książek dla dzieci Renatą Piątkowską rozpoczęło cykl spotkań pt. "Podróże literackie z muzykami, pisarzami i podróżnikami".

1 września - rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2011/2012. O godzinie ósmej inauguracja nowego roku nastąpiła w kościele parafialnym, podczas mszy św. poświęcone zostały tornistry uczniów klas pierwszych, a potem wszyscy przeszli do szkoły. W szkolnej auli rodziców oraz uczniów i nauczycieli powitała pani dyrektor Jolanta Wawrzyczek, która zakończyła wakacje, życząc uczniom samych sukcesów w nauce, przedstawiła również zmiany kadrowe. Następnie uczniowie klas III a oraz III b, a także dzieci uczestniczące w zajęciach "Letniej szkoły" przedstawili krótki program artystyczny przygotowany pod czujnym okiem pań Jolanty Plinty i Barbary Wiji. Potem uczniowie wraz z wychowawcami przeszli do klas, zapisali plan lekcji na dzień następny i ... do pracy!