25 lat wolności
Dodane przez user248_3 dnia Czerwiec 10 2014 10:02:57

4 czerwca uczniowie naszej szkoły świętowali „25 lat wolności”. Akcję happeningową poprzedziły zajęcia z wos-u, poświęcone wydarzeniom 1989 roku, historii PRL-u oraz podsumowujące 25 lat demokratycznej Polski. Uczniowie wzięli udział w konkursie na najlepsza pracę multimedialną zatytułowaną „25 lat wolności”, stworzyli również mini muzeum PRL-u, gromadząc i opisując przedmioty codziennego użytku z tamtych lat.

Przypomnijmy, co wydarzyło się 25 lat temu:
25 lat temu nasza rzeczywistość diametralnie się zmieniła. 1989 był rokiem przełomowych wydarzeń, które doprowadziły do ostatecznego upadku ustroju komunistycznego w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Pamiętajmy, że wszystkie zmiany zaczęły się u nas w Polsce, a nie poprzez zburzenie muru berlińskiego.
W 1989r. odbyły się obrady Okrągłego Stołu w sprawie demokratyzacji ustroju politycznego
i społecznego oraz naprawy systemu gospodarczego Polski. W częściowo wolnych wyborach do parlamentu "Solidarność" odniosła zwycięstwo, powstał rząd złożony między innymi z przedstawicieli dotychczasowej opozycji. Pierwszym premierem niekomunistycznego rządu został Tadeusz Mazowiecki, a rok później w wyniku wolnych wyborów prezydentem został Lech Wałęsa.
Sejm dokonał zmian w konstytucji, które formalnie zakończyły istnienie PRL. Zmieniono nazwę państwa na Rzeczpospolita Polska. Usunięto zapis o "przewodniej roli" PZPR, sojuszach z ZSRR i krajami bloku radzieckiego.
Rozpoczęła się transformacja, która w krótkim czasie zupełnie odmieniła oblicze Polski. Staliśmy się obywatelami wolnego kraju.

Oto zwycięzcy naszego konkursu:
I miejsce zajął zespół z klasy III B: Klaudia Cymorek, Ewelina Machej, Julia Malirz, Marta Polak
II miejsce zajął zespół z klasy III A: Aleks Sandman, Przemysław Stopa
III miejsce zajął zespół z klasy III C: Tomasz Hanzlik, Wojciech Jędrysik, Szymon Wyka
Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie i gratulujemy zwycięzcom.

Poniżej zamieszczamy krótki fragment nagrodzonej całości: