Przygoda Zespołu Szkół w Zebrzydowicach z Comeniusem trwa!
Dodane przez user248_3 dnia Listopad 06 2013 15:33:21

Dzięki istnieniu takich programów jak Comenius, wspieranych finansowo przez Unię Europejską, podnoszenie kwalifikacji zawodowych oraz doskonalenie umiejętności nauczycieli poza granicami kraju jest w zasięgu naszych rąk. Wystarczy do tego świadomość o ich istnieniu oraz trochę samozaparcia.
Comenius to jeden z czterech programów sektorowych programu Unii „Uczenie się przez całe życie. Adresowany do uczniów, nauczycieli, studentów kierunków pedagogicznych, jednostek terytorialnych i innych organizacji działających w obszarze edukacji wspiera rozwój i doskonalenie europejskiego systemu oświaty poprzez międzynarodową współpracę. Comenius oprócz Partnerskich Projektów Szkół, Partnerskich Projektów Regio, Asystentury Comeniusa, Indywidualnych wyjazdów uczniów proponuje akcję pt Mobilność Szkolnej Kadry Edukacyjnej. Dzięki niej mogłam uczestniczyć w 2 tygodniowym szkoleniu zagranicznym na terenie Francji.
Zanim do tego doszło musiałam poświecić trochę swojego wolnego czasu na zaznajomienie się z programem na oficjalnej stronie FRSE ( www.frse.org.pl ), wymaganiami formalnymi oraz sposobem wypełniania wniosku. Następnie wyszukać ciekawą formę szkolenia, wypełnić i wysłać wniosek on line, a następnie drogą pocztową. Potem nastąpił okres oczekiwania na wyniki selekcji oraz okres oczekiwania na umowę i wreszcie pierwszą ratę pokrywającą 70 % procent kosztów całego wyjazdu. Pozostałe 30% otrzymuje się po złożeniu raportu końcowego już po powrocie ze szkolenia. Jeśli wypełniało się wniosek to nie jest to już nic trudnego.
Pobyt w regionie Langwedocji na południu Francji był niezapomniany, pełen wrażeń, a co najważniejsze przyczynił się do podniesienia moich umiejętności zawodowych, językowych i interpersonalnych.
Szkolenie prowadzone przez francuskich wykładowców odbywało się w gronie nauczycieli z
różnych krajów Europy. Dzięki temu możliwa była wymiana doświadczeń i zdobycie wiedzy na temat systemu oświaty w innych państwach. Międzynarodowy charakter grupy skłaniał do refleksji nad wielokulturowością, był niepowtarzalną okazją do nawiązania nowych kontaktów, współpracy poznanie obyczajów nowych kolegów i koleżanek.
Zajęcia odbywały się w centrum pięknego miasta Montpellier. Każdego dnia od godziny 9 do 16 braliśmy udział w warsztatach metodycznych, na których przedstawiono nam nowe trendy w nauczaniu języków obcych, ciekawe techniki i metody pracy za pomocą nowych technologii, piosenki, materiałów audio-video, gier i zabaw. Po zajęciach do godziny18 odbywały się konferencje i wykłady realioznawcze, których celem było poszerzenie i aktualizacja wiedzy o współczesnej Francji jak i ewolucji dzisiejszego języka francuskiego. Wszystko to było wzbogacone w weekendowe wycieczki po regionie oraz spotkania integracyjne.
Był to intensywny, ale niezwykle bogaty w doświadczenia pobyt, po którym wracam z pełną motywacją oraz świeżą energią do pracy.
Szkolenia i wyjazdy zagraniczne uważam za jeden z ważniejszych elementów w pracy nauczyciela języka obcego. Zachęcam więc innych do korzystania z programów oferowanych i finansowanych przez Unię dzięki, którym wyjazdy te są dla nas w pełni możliwe. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, która koordynuje projekty i programy ( www.frse.org.pl )

Aneta Szpiech-Kosek