PROJEKT PN. "Przystanek SZKOŁA - podniesienie aktywności edukacyjnej dzieci i młodzieży Gminy Zebrzydowice" REALIZOWANY W RAMACH PODDZIAŁANIA 9.1.2 PROGRAMU OPERACYJNEGO KAPITAŁ LUDZKI

Wizyta w Muzeum Śląska Cieszyńskiego
Wzorem roku ubiegłego dla chętnych uczniów zorganizowano w ramach zadania projektu "Przystanek Szkoła" wyjazd na lekcje muzealne do Cieszyna. Dwie grupy uczniów uczestniczyły w ciekawych zajęciach, a następnie zwiedzili Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Szczególnie interesujące było to dla uczestników kółka humanistycznego- historycznego w gimnazjum prowadzonego przez mgr Danutę Taruc.

Spotkania z aktorem
Realizacja zadań projektu "Przystanek Szkoła" umożliwiła zorganizowanie warsztatów teatralnych. Dwukrotnie wśród uczniów Zespołu Szkół w Zebrzydowicach gościł pan Jerzy Dziedzic- aktor Teatru Polskiego w Bielsku- Białej. Podczas pierwszego spotkania z grupami uczniów szkoły podstawowej oraz gimnazjum przeprowadził warsztaty poświęcone charakteryzacji, fryzurom oraz kostiumom. W czerwcu 2012 wprowadził uczniów w kolejne tajniki warsztatu teatralnego. Chętni uczniowie szkoły podstawowej z młodymi aktorami kółka teatralnego "Bajo" na czele żywo uczestniczyli w zajęciach poświęconych grze teatralnej, ruchowi scenicznemu. Gimnazjaliści oraz aktorki kółka teatralnego "Zaklinacze dusz" mieli możliwość zmierzenia się z etiudami teatralnymi, grali drobne role u boku Mistrza, poznawali pracę reżysera. Spotkania z aktorem na długo zostaną w naszej pamięci, a młodzi aktorzy naszej szkoły z pewnością wykorzystają zdobyte umiejętności i wiedzę.

Wizyta w Teatrze Lalek "Banialuka" w Bielsku- Białej
W ramach działań projektu "Przystanek Szkoła" uczniowie klas drugich Gimnazjum im. K. K. Baczyńskiego w Zebrzydowicach wyjechali na spektakl "Tristan i Izolda" wystawiony w Teatrze Lalek "Banialuka" w Bielsku- Białej. Sztuka wywarła na widzach wielkie wrażenie.
"Tristan i Izolda" to adaptacja celtyckiej legendy o odwiecznej miłości, znana i powtarzana od wieków we wszystkich kręgach kulturowych. Na scenie Banialuki oglądamy ją we współczesnej interpretacji Petra Nosálka, znanego z pięknych, epickich realizacji klasycznych dzieł. Bogata, pełna odniesień i symboli rzeczywistość sceniczna, przynosi obraz ogromnej miłości dwojga ludzi, która dotyka ich w okolicznościach nie pozwalających na szczęśliwe spełnienie. On - zaufany rycerz wielkiego Władcy, któremu wiezie oblubienicę a Ona - przyrzeczona innemu. Przeznaczenia nie sposób oszukać, dlatego gorące uczucie staje się niszczycielską siłą. To choroba miłości i nadziei, która niesie zgubę Zakochanym, ale i krzywdzi wszystkich wokół. "Tristan i Izolda" to widowisko urzekające wizualnie. Niezwykle staranna, wysmakowana kompozycja scen, plastyczna uroda obrazów, gra świateł, efektowne kostiumy i oryginalne pomysły scenograficzne kreują świat pociągający i niezwykły. Obecność multimediów pozwala stworzyć olśniewającą, wielowymiarową rzeczywistość. Widzów zaciekawią starannie przemyślane zabiegi scenograficzne, dzięki którym "na żywo" budowany jest monumentalny świat. Na uwagę zasługują wyraziste kreacje aktorskie. Znakomita obsada z intrygującym Tristanem (Ziemowit Ptaszkowski) i piękną Izoldą (Magdalena Obidowska) na czele gwarantują dużą dawkę emocji.
"Tristan i Izolda" w Teatrze Banialuka to widowisko piękne i poruszające, które pozwala uwierzyć w baśń o takiej miłości, która potrafi przezwyciężyć nawet śmierć.

Przedstawienia profilaktyczne.
W ramach działania "Nie jesteś sam" w Zespole Szkół w Zebrzydowicach odbyły się spotkania profilaktyczne.

Uczniowie szkoły podstawowej w II półroczu roku szkolnego 2011/2012 uczestniczyli w przedstawieniu profilaktycznym pt. "Kolczasta przyjaźń" przygotowanym przez Impresariat Artystyczny INSPIRACJA. Widowisko traktowało o tolerancji i przyjaźni. Historia Jeżyka wyśmiewanego przez innych z powodu jego odmienności skłaniała do refleksji. Kolczasta postać posiadała bowiem wiele umiejętności i zalet, tylko otoczenie powinno je dostrzec, wyzbywając się tym samym uprzedzeń. W efekcie można zaprzyjaźnić się nawet z "kolczastym" kolegą. Program poruszał problem tolerancji wobec inności. Był doskonałą lekcją wychowawczą dla uczniów.
Gimnazjaliści natomiast obejrzeli przedstawienie "Odzyskana kolekcja". Był to spektakl profilaktyczny, który opowiadał historię rodzeństwa wychowującego się bez przebywających na emigracji zarobkowej rodziców. Narażone na pokusy współczesności rodzeństwo musiało poradzić sobie m. in. z presją sięgania po używki, z problemem akceptacji w grupie. Bohaterowie sztuki zaprezentowali zachowania asertywne i sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

W Instytucie Fizyki
3 października 2011r. w ramach zadania projektu "Dotrzymuj kroku" grupa 90 uczniów Gimnazjum w Zebrzydowicach wzięła udział w wyjeździe edukacyjnym do Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na "Osobliwości Świata Fizyki 2010": Bez energii ani rusz. Termodynamika. To już kolejny wyjazd uczniów naszej szkoły na tego typu zajęcia, które są niezwykle ciekawym doświadczeniem prowadzącym do rozbudzenia zainteresowań fizyką.

Przedstawienie profilaktyczne
21 października 2011r. w Zespole Szkół w Zebrzydowicach odbyły się przedstawienia profilaktyczne realizowane w ramach zadania "Nie jesteś sam" . Podobnie jak w latach ubiegłych gościliśmy aktorów teatru objazdowego Impresariat Artystyczny "Inspiracja" z Krakowa. Uczniowie klas 1-5 szkoły podstawowej uczestniczyli w przedstawieniu pt. "Poskromienie nieznośnego smoka". Spektakl ten, wykorzystując konwencję bajkową, ciekawe stroje i zabawne piosenki, poruszał ważne dla dzieci treści. Uczniowie uczuleni zostali na problem agresji i przemocy, problematykę przestrzegania norm i reguł, współistnienia w społeczności. Spektakl uczył kontrolowania emocji, stosowania w praktyce form grzecznościowych, poruszał problem empatii, komunikowania się oraz tego jak radzić sobie ze swoimi uczuciami. Uczniowie klas szóstych oraz gimnazjaliści obejrzeli spektakl "Nad przepaścią" -historię dwójki przyjaciół, połączonych wspólna pasją wspinaczki sportowej. Opowieść ta poruszała problem lojalności wobec partnera, zaufania i odpowiedzialności . Historia przyjaciół mówiła o konieczności stawiania sobie życiowych celów, o potrzebie pasji i konsekwencji niezbędnej do realizacji swoich marzeń. Po spektaklach aktorzy przeprowadzili rozmowę z uczniami celem utrwalenia najistotniejszych i najbardziej wartościowych treści przedstawień. Dla potrzeb wychowawczych szkole przekazane zostały propozycje aktywnych lekcji wychowawczych, które poświęcone są tematyce profilaktycznej.

Z wizytą w redakcji "Kroniki Beskidzkiej"
Dnia 27.10.2011 uczestnicy kółek dziennikarskich działających w Zespole Szkół w Zebrzydowicach oraz uczniowie klasy III e gimnazjum wzięli udział w wyjeździe do redakcji "Kroniki Beskidzkiej" w Bielsku- Białej. Dla młodych redaktorów gazetek szkolnych "Kamillek" ( SP) i '"Byle do dzwonka" (G) było to bardzo ciekawe doświadczenie. Wraz z opiekunami kółek mgr Lucyną Kondziołką i mgr Aldoną Kopiec oraz koordynatorem szkolnym projektu mgr Katarzyną Dynek uczestniczyli w zajęciach warsztatowych. Mieli możliwość zaobserwowania pracy dziennikarzy, skład gazety, korektę. Wzbogacili także swoją wiedzę teoretyczną na temat zagadnień związanych z dziennikarstwem. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze i zakończone zostało pamiątkowym zdjęciem, które ukaże się w najbliższym numerze "Głosu Ziemi Cieszyńskiej".