PROJEKT PN. "Mali a jednak wielcy" REALIZOWANY W RAMACH PODDZIAŁANIA 9.1.2 PROGRAMU OPERACYJNEGO KAPITAŁ LUDZKI

W czasie ostatniego spotkania uczniów na zajęciach plastyczno-technicznych dzieci wykonywały ozdobny wazonik lub talerzyk. Wykorzystały w tym celu szklane słoiki lub papierowe talerzyki jednorazowe oraz plastelinę i różne nasiona. Dzieci z dużym zaangażowaniem oraz bardzo pomysłowo potraktowały ten temat. Na zakończenie powstały bardzo oryginalne prace, które z powodzeniem można zaliczyć do dekoracyjnych form użytkowych. Ostatnie już zajęcia były także okazją do podsumowania. Uczniowie wypełniali ankietę, z której wynika, że zajęcia kółka plastyczno-technicznego spełniły oczekiwania uczniów. Cieszy także fakt, że zintegrowały grupę i dawały dzieciom dużą radość z tworzenia.

Na kolejnym spotkaniu kółka plastyczno-technicznego dzieci zapoznały się z pojęciem karykatura. Najpierw uczniowie wykonywali w rytm muzyki "leniwe ósemki", w których następnie należało namalować elementy twarzy ludzkiej np.: nos, usta, oczy, uszy. Po wycięciu tychże elementów zadaniem dzieci było skomponować śmieszny portret taty, dziadka, brata itp. Pozostałe ścinki oraz inne materiały papiernicze posłużyły do dopracowania szczegółów portretu. Ta zabawa plastyczna bardzo się dzieciom spodobała. Stworzone przez nich karykatury były bardzo udane i śmieszne.

26 maj jest szczególnym dniem. Każde dziecko pamięta, że w tym dniu życzenia składamy naszym kochanym mamom. Dzieci z kółka plastycznego postanowiły wykonać dla swoich mam laurki. Do wykonania wykorzystały kolorowe kartony, plastelinę, z której wyczarowały kolorowe kwiaty. W środku znalazły się także piękne życzenia.

Na kolejnym zajęciach kółka plastyczno-technicznego uczniowie wykonali prace na konkurs organizowany przez Państwową Straż Pożarną pt. "Ze Strażą Pożarną na TY". W swoich kompozycjach wykorzystali różne materiały oraz poznane na zajęciach różne techniki plastyczne.

Zabawa z plasteliną jest ulubioną zabawą dzieci. Uczniowie podczas kolejnego spotkania kółka plastycznego wyczarowali zagrodę wiejską. Kartonowe pokrywy z pudełka zamieniły się w podwórka na których można zobaczyć plastelinowe kury, konie, świnki, koty, psy, kaczki i inne zwierzęta hodowlane.

Kolejne zajęcia kółka plastycznego dały dzieciom możliwość doskonalenia techniki plastycznej jaka jest plakat. Indywidualna praca nt. "Śmieci mniej, Ziemi lżej" inspirowana była ilustracjami przedstawiającymi różne formy zanieczyszczania środowiska naturalnego przez ludzi. Uczniowie po raz kolejny wskazywali na ważne elementy, które powinien zawierać plakat. Wykorzystali w swoich pracach różne materiały plastyczne.

Wiosenny temat "Łąka pełna kwiatów" sprawił dzieciom dużo radości. Kolejna praca plastyczna powstała etapami i była niespodzianką dla dzieci. Najpierw zabrzmiała muzyka spokojna i relaksacyjna, w rytm której dzieci wykonywały na kartce kolorowe leniwe ósemki. Następnie wszystkie ósemki trzeba było wyciąć. Na kolejnej kartce (już kolorowym podkładzie) uczniowie komponowali z wyciętych elementów bajecznie kolorową łąkę pełną kwiatów, a w niektórych pracach także motyli. Całość kompozycji dopracowały z pomocą kredek - pasteli.

Stemple, pieczątki są zawsze atrakcyjną formą dekoracyjną w pracach dzieci. Na kolejnych zajęciach plastyczno-technicznych uczniowie wykonywali projekt wizytówki lub okładki książki. Do ozdobienia wykorzystali wałki w wypukłymi elementami kwiatowymi, ornamentacyjnymi, na które nanosili kolorowe farby plakatowe. Zabawa z wykorzystaniem tych wałeczków bardzo się dzieciom spodobała. Każdy wymyślał jak najbardziej kolorowe ozdoby na swoim projekcie wizytówki.

Technika origami nie dla wszystkich dzieci jest atrakcyjna, ponieważ często skomplikowane złożenia nie zawsze się dzieciom udają. W zaproponowanej pracy plastycznej wykorzystano technikę origami z kwadratu. Wszystkie kwiaty, które uczniowie wykonywali zawierały tylko trzy złożenia kwadratu. Dzieci poradziły sobie z nimi bardzo dobrze. W niektórych pracach można nawet dostrzec indywidualne pomysły uczniów. Są bardzo oryginalne.

Przed świętami wielkanocnymi uczniowie w czasie zajęć kółka plastycznego wykonywali zajączka wielkanocnego - ozdobę świąteczną. Była to praca przestrzenna, w której wykorzystane zostały różne materiały papiernicze oraz techniki plastyczno - techniczne. Dzieci otrzymały papierowe talerzyki jednorazowe, brązowy papier makulaturowy, patyczek drewniany, kolorową krepinę oraz potrzebne szablony, z których to rzeczy wyczarowały zajączka wielkanocnego. Każdy był niepowtarzalny i bardzo oryginalny, wykonany pomysłowo i z dużym zaangażowaniem "małych artystów".

21 marca to dzień w którym definitywnie żegnamy zimę, a witamy wiosnę. Symbolem odejścia zimy jest kukła marzanny. Dzieci w czasie zajęć plastycznych starały się w sposób jak najbardziej twórczy wykonać "pannę marzannę". W swoich pracach wykorzystały różne dostępne materiały papiernicze zakupione w ramach projektu "Mali, a jednak wielcy".

Już niedługo nadejdzie kolejna pora roku - wiosna. Uczniowie zachęceni przygotowanymi ilustracjami pierwszych wiosennych kwiatów oraz ptaków przylatujących z ciepłych krajów postanowili wykonać grupową kompozycję plastyczną nt. "Zwiastuny wiosny". Do wykonania jej posłużyły dzieciom farby plakatowe oraz sztalugi, na których umieszczone były duże arkusze szarego papieru. Każda praca zawierała mnóstwo elementów obrazujących zwiastuny wiosny.

W czasie kolejnego spotkania kółka plastycznego dzieci wykonały przestrzenną sylwetkę narciarza. Była to już ostatnia praca związana z tematyką zimową. Uczniowie wykorzystali w swych pracach różne dostępne materiały papiernicze, pastele oraz poznane techniki plastyczne.

W dzień świętego Walentego tradycyjne "Walentynki" wszyscy obdarowują się kartkami przygotowanymi na tę okazję. Dzieci także postanowiły wykonać takie kartki własnoręcznie. Każda kartka była inna i niepowtarzalna. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i inwencją twórczą. Do wykonania kartek wykorzystali dostępne materiały papiernicze, wycinaki wzorów, szablony ozdób, kredki oraz poznane techniki plastyczne np. składanki origami.

O tych szczególnych datach w kalendarzu (21 i 22 stycznia) uczniowie zawsze pamiętają. Dzieci z kółka plastycznego także postanowiły wykonać prezenty dla swoich babć i dziadków - kwiaty bibułkowe. Wymagały one od uczniów zręczności i dużej cierpliwości. Nawet najmłodsi pierwszoklasiści doskonale poradzili sobie z tym trudnym zadaniem. Efekt pracy był bowiem bardzo zadowalający. Dzieci chętnie wykonały jeszcze kilka kwiatów, aby obdarować nimi wszystkie babcie i dziadków.

Kolejna praca plastyczna, w której wykorzystane zostały elementy kinezjologicznego systemu Edukacja przez ruch. W rytm muzyki uczniowie wykonali najpierw tło swoich kompozycji plastycznych (darcie papieru), a następnie bałwanki. Wycięte sylwetki "śnieżnych postaci" znalazły się następnie na pracach plastycznych dzieci. Każda praca była niepowtarzalna, ponieważ bałwanki wykonane przez dzieci były bardzo kolorowe i oryginalne.

Czas karnawału zachęcił uczniów do wykonania masek i czapek karnawałowych. Wzory masek i czapek były przeróżne. Dzieci postarały się także pięknie je ozdobić wykorzystując dostępne materiały: brokatowe papiery kolorowe, krepinę, kredki, wycinaki oraz szablony ozdób. Inwencja twórcza dzieci była wspaniała.

Podczas styczniowych zajęć kółka plastyczno - tecznicznego uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności plastyczne oraz swoją wyobraźnię w czasie zajęć plenerowych. Indywidualnie lub w małych grupach dzieci wykonywały rzeźby lub płaskorzeźby śniegowe. Można było zobaczyć np. żółwie, węże, piramidy, jeże, syrenki i inne "budowle". Na zakończenie była też zabawa w śnieżki.

Święta Bożego Narodzenia przynoszą szczególną i niepowtarzalną atmosferę. Dzieci postanowiły także w szkole stworzyć jej namiastkę. Wykonały piękne i pomysłowe ozdoby choinkowe z samoutwardzalnej gliny ceramicznej zakupionej w ramach projektu "Mali a jednak wielcy". Kształty zawieszek uzyskano z pomocą foremek do ciastek. Ich ostateczny wygląd to wynik inwencji twórczej i pomysłowości dzieci. Ozdoby wykonane w czasie zajęć plastyczno - technicznych zostały umieszczone na szkolnej choince.

Jesienna tematyka towarzyszyła uczniom w czasie kilku zajęć kółka plastyczno - technicznego. Na jednych z nich dzieci namalowały farbami plakatowymi jesienny sad. Uczniowie posługiwali się przede wszystkim barwami ciepłymi utrwalając sobie jednocześnie wiadomości dotyczące barw zimnych i ciepłych.
Na kolejnych zajęciach wykonały jesienny witraż. Ta ciekawa technika plastyczna znana dzieciom nie jest łatwą techniką i wymaga dużej cierpliwości. Wszyscy uczniowie jednak dokładnie i bardzo starannie wykonali swoje prace, które można było później podziwiać na gazetce szkolnej.
Jesienne liście posłużyły do wykonania kompozycji plastycznej "Jesienny bukiet" lub "Jesienna postać". Techniką frotażu dzieci uzyskały kształty różnych liści. Kolorowe odbitki zostały następnie wycięte i naklejone na kolorowy karton. Tak powstały jesienne bukiety kwiatowe, przedziwne stwory realne i fantazyjne. Prace uczniów zostały następnie umieszczone na gazetce szkolnej.