PROJEKT PN. "Przystanek SZKOŁA - podniesienie aktywności edukacyjnej dzieci i młodzieży Gminy Zebrzydowice" REALIZOWANY W RAMACH PODDZIAŁANIA 9.1.2 PROGRAMU OPERACYJNEGO KAPITAŁ LUDZKI

Zadanie: Byle do lata…
Rodzaj zajęć: Szkoła letnia "Indiańskie lato"

Celem zajęć było zapewnienie grupie uczniów kl. I-III szkoły podstawowej aktywnego i bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji. Prowadzono zajęcia rekreacyjno- sportowe, muzyczne, informatyczne, kulinarne. Dla uczestników "szkoły letniej" przygotowano szereg konkursów, zawodów, zabaw, spotkania z ciekawymi ludźmi. Ponadto zaplanowano wyjazdy i wycieczki.
Zajęcia odbywały się w formie zajęć stacjonarnych w salach 150, w sali "Radosnej szkoły", w pracowni informatycznej, w sali gimnastycznej, na boisku ORLIK oraz w formie zajęć terenowych i wyjazdów na wycieczki.
Hasłem przewodnim "Szkoły letniej 2012" było "Indiańskie lato", toteż uczestnicy zgłębiali wiedzę o zwyczajach plemion indiańskich korzystając z Internetu, oglądając film edukacyjny o Indianach, wykonali zbiorowe prace plastyczne o ich życiu, opracowali zasady indiańskiej współpracy w plemieniu. Wybudowali indiańską osadę z klocków w Radosnej szkole, zrobili totemy swoich plemion, które nazwali i oznaczyli własnoręcznie wykonanymi bransoletkami ze sznurków. Poznali tańce indiańskie, piosenki i okrzyki, wykonali pióropusze z materiałów plastycznych i piór. Podczas Letniej szkoły zorganizowano indiańską olimpiadę sportową. Koło szkoły powstała również wykonana przez dzieci wioska indiańska, do której uczestnicy bardzo chętnie zaglądali. W trakcie wyprawy nad Młyńszczok atrakcją okazało się pływanie kajakami i rowerkami wodnymi oraz konkurs łowienia ryb. Dla uczestników przygotowano także wielkie indiańskie polowanie na bizona czyli podchody zakończone zdobywaniem skarbu i pieczeniem kiełbasek.
3 lipca , tj. we wtorek, grupa uczestników "szkoły letniej" wyjechała na wycieczkę górską. Dzieci wyjechały na Szyndzielnię, dotarły do schroniska, podeszły do szczytu Szyndzielni, odbyły krótki spacer szlakiem górskim. Bardzo miło i aktywnie spędziły czas. W czwartek, tj. 5 lipca, miała miejsce druga wyprawa górska. Uczestnicy wybrali się na Kubalonkę, skąd powędrowali na Stecówkę, a następnie do Wisły Czarne. Na zakończenie wycieczki dzieci odwiedziły skocznię im. Adama Małysza w Wiśle Malince. Kolejna wyprawa odbyła się 9 lipca, w poniedziałek. Grupa wybrała się szlakiem z Goleszowa pod górę Tuł, gdzie przy schronisku miło spędzili czas na zabawach i grach sportowych. Ostatni wyjazd miał miejsce 11 lipca, w środę. Uczestnicy "szkoły letniej" postanowili zwiedzić piastowski gród- Cieszyn. Zobaczyli atrakcyjne turystycznie miejsca, m. in. Park Pokoju, rynek z fontanną św. Floriana, Stary Targ, Studnię Trzech Braci, spacerowali cieszyńska Wenecją, dotarli na Wzgórze Zamkowe z Wieżą Piastowską oraz Rotundą św. Mikołaja. Weszli na wieżę, podziwiali panoramę Cieszyna po polskiej i czeskiej stronie. Przeprowadzono konkurs plastyczny z nagrodami.
Podczas zajęć "szkoły letniej " dzieci spotkały się z ciekawymi "bladymi twarzami"- panem Piotrem Ryszką, który uwrażliwił ich na potrzebę tolerancji. Pan Grzegorz Gabzdyl natomiast opowiedział uczestnikom o pracy pszczelarza i o zwyczajach pszczół.
Na zakończenie odbył się mecz kadry kontra uczestnicy oraz gra terenowa "Indiańskie tipi" podsumowująca zdobyte informacje o życiu Indian i miejscach, w których byli w czasie Letniej szkoły.
Efekty działań: Uczestnicy bardzo chętnie uczestniczyli w dwutygodniowych zajęciach. Potrafili współdziałać w grupie, aktywnie, twórczo i miło spędzali wolny czas. Zgłębiali wiedzę o Indianach, ich zwyczajach. Wykonywali wiele prac rozwijających sprawność manualną, a uczestnicząc w górskich wyprawach i zajęciach sportowych dbali o kondycję fizyczną. Udział we wspólnych zajęciach zintegrował cały zespół, który z żalem rozstał się ostatniego dnia. Barbara Wija, Jolanta Plinta